زشت بودن
زشت بودن تلقینی است که خود ما عامل ایجاد آن هستیم و در واقعیت شاید هرگز صحت نداشته باشد و این تنها تصور ماست که خود را زشت میبینیم.

احساس زشت بودن و راههای مقابله با این احساس آزار دهنده

انسان‌ها سلیقه‌های متفاوتی دارند و استاندارد خاصی برای زیبایی وجود ندارد. امروزه که بسیاری از افراد ساعت های زیادی را در فضای مجازی به سر می برند و خود را با هنرمندان و بلاگرها مقایسه می کنند، خود زشت پنداری افزایش یافته است. اگر احساس می کنید زیبا نیستید و عیب‌ها و کاستی‌هایتان آنقدر توجه‌ شما را به خود جلب کرده که مثبت‌ها را نمی‌بینید، با این بخش از نمناک همراه شوید تا راه مقابله با خود زشت پنداری را به شما بیاموزیم.

دست از مقایسه بردارید

استانداردهای زیبایی اغلب توسط رسانه ها تعیین می شوند و معیار بندی آن نیز عموماً بر اساس آرایش مو و صورت هنرمندان و لباس های شیک و مارک دار آن ها می باشد.

بهتر است از مقایسه کردن خود با هنرمندان و سلبریتی ها دست بردارید؛ به یاد داشته باشید که بسیاری از این افراد بدون بهره مندی از فیلترها یا ساعت ها آماده‌سازی، بسیار معمولی تر از آنچه تصور می کنید به نظر می رسند.

تفکر زشت بودن

بدانید که چرا زیبایی برای شما اهمیت دارد

در جامعه‌ای که افراد بیش از هر چیز دیگری برای ظاهرشما ارزش قائل هستند احتمال این موضوع وجود دارد که شروع به کاوش و رفع نقص‌های ظاهری خود کنید و وقتی احساس تنهایی و تهی بودن می‌کنید ممکن است در نهایت تقصیر را به گردن ظاهر خود بیاندازید.

شاید شما نگران این هستید که:

ویژگی های صورت بر محبوبیت شما در مدرسه و محل کار تأثیر می گذارد.

اندازه و شکل بدن باعث می شود افراد به گونه ای متفاوت با شما رفتار کنند طوری که فکر کنید به اندازه کافی جذاب نیستید که بتوانید یک همسر ایده ال پیدا کنید و یا حتی علاقه همسر فعلی خود را حفظ کنید.

متأسفانه بسیاری از افراد بر اساس ظاهر قضاوت می کنند و این کاملا قابل درک است که وقتی دیگران شما را به سبب ظاهرتان نادیده می گیرند صدمه دیده و رنجیده شوید. این طرد شدن می تواند باعث درد و ناراحتی در شما شود طوریکه به ارزش های ذاتی خود نیزشک کنید.

خود را دوست بدارید

وقتی خود را دوست نداشته باشید، ممکن است بیشتر به زشتی خود متقاعد شوید اما، نه لزوماً به این دلیل که واقعا زشت هستید.احساس نفرت از خود ممکن است مانع خود مراقبتی شود که باعث به وجود آمدن احساسی نه چندان خوب در شما می شود.

بدبختی ذهنی و عاطفی می تواند نقش مهمی در درک شما از نظر فیزیکی و احساسی داشته باشد. اگر به رعایت بهداشت، تغییر لباس یا حالت دادن موهایتان اهمیتی نمی دهید، ممکن است متوجه کاهش اعتماد به نفس و افزایش بی اعتنایی نسبت به خود شوید.

علاوه بر این، زمانی که نتوانید ارزش واقعی خود را بشناسید، ممکن است افراد این نارضایتی و ناراحتی را نسبت به ظاهر فیزیکی شما درک کنند.

ده ها کمدی رمانتیک و برنامه تلویزیونی با داستان های جدید ممکن است این پیام را ارسال کنند که تغییر ظاهر باعث پذیرش اجتماعی و اعتماد به نفس تان می شود اما، این به اعتماد به نفس شما کمکی نمی کند مهم نیست که چگونه به نظر می رسید مگر اینکه خود را با محبت و شفقت بپذیرید.

شما می توانید مهربانی نسبت به خود را اینگونه پرورش دهید:

 • یاد بگیرید که به مرزها و نیازهای عاطفی خود احترام بگذارید.
 • برای درک و تنظیم احساسات خود کار کنید.
 • به عنوان فردی با ارزش منحصر به فرد خود را بشناسید.
 • از مقایسه اجتناب کنید.

عشق به خود می تواند فواید زیادی داشته باشد اما، همیشه به راحتی به دست نمی آید در واقع می‌تواند شبیه انواع دیگر عشق ها باشد مثل عشقی که به شریک زندگی خود یا فرزندتان دارید.

عشق به خود

لبخند بزنید

برای اینکه جذاب تر به نظر برسید لبخند بزنید. افرادی جذاب دیده می شوند که همیشه یک لبخند زیبا روی لبانشان داشته باشند پس لبخند بزنید که واقعاً می تواند معجزه کند.

خوش ظاهر باشید

دیگران حق ندارند درمورد ظاهر شما قضاوت کنند، گاهی خودتان موجب قضاوت دیگران می شوید و برخی اوقات مردم فقط به این دلیل می گویند که یک نفر زشت است که خودش چنین تصوری از خود دارد پس تصمیم بگیرید که خوش ظاهر باشید، اینگونه آنچه به دیگران منعکس می کنید، فردی خوش ظاهر خواهد بود.

با خودتان مودب باشید

با همان محبتی که به دوستان و عزیزان خود می‌دهید با خودتان رفتار کنید و تشویق و محبت را جایگزین سرزنش و سرکوب کنید.جلوی آینه بایستید، به آنچه می بینید طوری واکنش دهید که انگار یک نفر دیگر است و به هر طریقی که میتوانید به آن فردی که جلوی آینه می بینید کمک کنید تا زیباتر به نظر برسد و احساس بهتری نسبت به خود پیدا کند.

به خودتان اهمیت دهید

به خودتان بی اعتنا نباشید و هر روز وقتی بیرون می روید، خوب لباس بپوشید، لباس هایتان را اتو کنید، موهایتان را حالت دهید و به خودتان برسید، از آرایشگرتان بخواهید یک مدل موی جدید روی سرتان پیاده کند و لباسی را بخرید که واقعاً برازنده تان باشد. این کار سبب می شود که تصور کنید فرد خوش ظاهری هستید و به سایرین هم با همین تفکر واکنش خواهید داد و دیگران شما را فردی زیبا و مرتب می بینند.

آرایش کردن

تسلیم نشوید

اگر تا کنون خود را دوست نداشته و زشت می پنداشته اید، از حالا به بعد مراحل بالا را انجام دهید، مهم نیست که تغییر طرز فکرتان چقدر طول بکشد، هیچوقت نباید تسلیم شوید.

دوستان بیشتری داشته باشید

سعی کنید دوستان خوبی بیابید، دوستانی که همیشه زیبایی ها را ببینند. وقتی دوستان بیشتری داشته باشید، اعتماد به نفستان تا جایی بالا می رود که خودتان را واقعاً زیبا خواهید دید.

نکات مهم برای رهایی از احساس زشت بودن

 1. اعتماد به نفس داشته باشید و با مردم با اعتماد به نفس رفتار کنید چرا که رمز موفقیت فقط در اعتماد به نفس است.
 2. باید بدانید گاهی ویژگی هایی به نظر ما زشت هستند، برای دیگران زیبا می باشند.
 3. راحت و کلاسیک لباس بپوشید.
 4. یک تغییر ساده در مدل مو ظاهر شما را جذاب تر خواهد کرد.
 5. همیشه به خودتان بگویید که زیبایید.
 6. همیشه خودتان باشید و برای تحت تاثیر قرار دادن یک نفر ظاهرتان را تغییر ندهید.
 7. بدانید که شما زشت نیستید و به خاطر بسپارید فقط خودتان بدترین منتقد خودتان هستید.

سریعترین راه رهایی از احساس و تفکر زشت بودن

441
این مطلب مفید بود ؟338
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : طرز تفکر
وبگردی