قیافه عجیب پرندگان

قیافه عجیب و غریب پرندگان

کد مطلب : 78728زمان مطالعه : 6 دقیقه
گونه های مختلف پرنده ها در سرتاسر دنیا وجود دارد که قیافه های عجیبی دارند و عجیب قیافه ترین پرندگان جهان ، جثه و ظاهر متفاوتی دارند.

عجیب ترین چهره های پرنده ها

پرهای غیر طبیعی، بد شکلی منقارها، ظاهری غیر معمول و بسیاری دیگر از ویژگی های ظاهری بعضی از گونه های پرندگان را بسیار عجیب می کند. برخی از آن ها همچنین عادات عجیب و غریب در رژیم غذایی ، پرواز و جفت گیری را دارند که به همین منظور در این قسمت جذاب از سرگرمی نمناک قصد معرفی آن ها را داریم.

رخ کرکس کالیفرنیا

متاسفانه بزرگترین پرنده روی زمین آمریکای شمالی، در حال انقراض است. تعداد کل رخ کرکس های کالیفرنیایی در جهان فقط 437 عدد است. آن ها در چندین منطقه از ایالات متحده، مکزیک و کانادا یافت می شوند. چشم های قرمز مایل به قهوه ای، سر بدون پر ،منقار عاجی رنگ و پرهای سیاه ایستاده در اطراف گردن این پرنده را عجیب نشان می دهد.

رخ کرکس کالیفرنیا

طول رخ کرکس کالیفرنیایی  3 متر بوده و بیش از هر پرنده آمریکای شمالی می باشد . وزن آن بین 10-14 کیلوگرم است و طولانی ترین عمر آنان 60 سال است. آن ها می توانند در ارتفاع 4.5 کیلومتری پرواز کنند و مدت زمان طولانی درآسمان بسر ببرند. رخ کرکس کالیفرنیایی لانه خود را روی صخره های بلند و درختان بزرگ می سازد . مردار حیوانات غذای اصلی این پرنده است، به طوری که او برای جستجوی غذا تا 277کیلومتر در یک روز طی می کند.

مرغ چتری غبغب دراز

مرغ چتری غبغب دراز با پرهای بلندی که از سینه اش آویزان شده و تاج بزرگی که تا روی نوکش امتداد میابد ، ظاهر زیبا و منحصر به فردی دارد. او غبغبی 35 سانتی متری دارد که پوشیده شده از پرهای کوچکی است که در زمان جفت یابی باد می کند. تاج و غبغب جنس ماده این پرنده بسیار کوتاه تر از نرهاست.

مرغ چتری غبغب دراز

مرغ چتری غبغب دراز نر ، هنگام مبارزه غبغب خود را به عنوان سپر سینه استفاده می کند. این پرنده در جنگل های مرطوب کلمبیا و اکوادور زندگی می کند و غذای او شامل حشرات، مارمولک ها و آجیل ها می باشد.

دهان قورباغه ای 

همانطور که از نام آن مشخص است، دهان قورباغه ای دارای دهانی شکاف دار، سری پهن و منقاری قلاب دار است . او بر خلاف اکثر پرندگان چشم هایی پهن در دو طرف سر دارد. این گونه ی عجیب از پرندگان عمدتا در قسمت جنوب غربی هند و سریلانکا یافت می شود. آواز عجیب این پرنده درست مثل صدای خنده بلند می باشد.

دهان قورباغه ای

طول این پرنده به 23 سانتی متر می رسد . پرهای جنس ماده این پرنده خرمایی رنگ و پرهای جنس نر ، خاکستری می باشد. آن ها در پرواز بسیار ضعیف هستند بنابراین شبگرد هستند و از حشرات تغذیه می کنند.

لک لک کفن و دفن 

بسیاری از مردم این پرنده را زشت ترین پرنده دنیا می نامند. سر وگردن طاس صورتی رنگ، غبغب بی پر که از منقارش آویزان شده و قابلیت باد شدن دارد ، منقار بزرگ و جثه بزرگ سیاه رنگ، ظاهری ترسناک و خون آشام به این پرنده بخشیده است .

لک لک کفن و دفن

چنانچه در بخش سرگرمی نمناک عنوان شده است لک لک های کفن و دفن عمدتا در مناطق خشک آفریقای جنوبی زندگی می کنند . قد این پرنده به 1.5 متر و وزنش به 9 کیلوگرم می رسد.  این پرنده با مجموع طول دو بال 3.7 متری خود یکی از بلندترین بال ها را در میان پرندگان دارد. او از مردار حیوانات دیگر تغذیه می کند، همچنین پرندگان دیگری مانند کبوتر، پلیکان، جوجه و قمری ها نیز شامل خوراک او می شوند.

منقار کفشی

منقار کفشی پرنده ای است که ظاهری شبیه پرنده های ما قبل تاریخ  دارد و عمدتا در سودان و زامبیا  یافت می شود. طول منقار حجیم و کفش مانند این پرنده بین 19-24 سانتی متر است . او منقاری با لبه های تیز و نقطه های خاکستری رنگ دارد. این پرنده همچنین به عنوان لک لک سر نهنگی نیز معروف است. منقار کفشی یکی از گونه های پرندگان در معرض خطر انقراض جهان است که تنها 8000 عدد از آن ها باقی مانده است.

منقار کفشی

قد این پرنده 1.5 متر و وزنش بین 4-8 کیلوگرم است . او در طول فصل لانه سازی برای برقراری ارتباط با منقارش صداهایی تولید می کند. آن ها معمولا شب ها به دنبال مار، دوزیستان ، مارمولک ها و موش ها می روند و طعمه را با منقارشان خرد کرده و می خورند.

مرغ دله باشکوه

این پرنده به کیسه گلوی قرمز روشنی که دارد معروف است . این کیسه قابلیت باد شدن دارد و رنگ قرمز درخشان آن روی زمینه پرهای مشکی، ظاهری خیره کننده به این پرنده بخشیده است. مرغ دله باشکوه ماده نیز سیاه رنگ می باشد اما سینه ای سفید دارد. آن ها همچنین دارای یک منقار قلاب مانند و خاکستری رنگ هستند .

مرغ دله باشکوه

این پرنده در سواحل فلوریدا و کالیفرنیا زندگی می کند و عادت به پرواز طولانی و تعقیب پرندگان دیگر برای دزدی طعمه شان دارد . ماهی های کوچک، عروس دریایی و ماهی های مرکب منابع تغذیه ای این پرنده محسوب می شود.

خروس صخره ای آندی

تاج دیسک مانندی که روی سر خروس صخره ای آندی نر دیده می شود، ظاهری عجیب به این پرنده داده است. جنس نر این پرنده سر و گردنی نارنجی روشن، بدن مشکی و بال های خاکستری رنگ دارد. ماده ها تاج کوچکتر داشته و قسمت فوقانی بدن آن ها دارای رنگ نارنجی مایل به قهوه ای می باشد. خروس صخره ای آندی پرنده ملی پرو محسوب می شود.

خروس صخره ای آندی

آن ها عمدتا در کوه های آند ، پرو، کلمبیا ، اکوادور وبولیوی زندگی می کنند. خروس صخره ای آندی طولی معادل 32 سانتی متر و 230 گرم وزن دارد. لانه مقعری شکل و گود  آن ها با آب دهان، گل و ضایعات گیاهی ساخته می شود. این پرنده از میوه ها و حشرات تغذیه می کند .

دم دراز بهشتی دم نواری

دم دراز بهشتی دم نواری پرنده ای با اندازه متوسط و بومی مناطق پاپوآ گینه نو است . دم دراز این پرنده باعث جذابیت این گونه از پرندگان شده است که تنها در نوع نر یافت می شود.  در حقیقت آن ها دارای بلندترین دم در مقایسه با اندازه بدن شان و سایر گونه های پرندگان هستند.

دم دراز بهشتی

طول دم این پرنده حدود 90 سانتی متر و طول بدنش حدود 30 سانتی متر است . روی بدنش پرهایی به رنگ های سبز زیتونی و برنزی دیده می شود . جنس نر این پرنده از دم دراز و پرهای رنگین زیبایش برای جلب توجه ماده استفاده می کند .

مرغ بهشت شاه زاکسن

پرهای عجیب ، دراز و دالبری شکل از ویژگی های عجیب این پرنده می باشد. پرهای بلند سر این پرنده تا 50 سانتی متر اندازه دارد و می تواند سر خود را به دلخواه به عقب و جلو تکان دهد. مرغ بهشت شاه زاکسن بومی گینه نو می باشد.

مرغ بهشت شاه زاکسن

آن ها در کوه های کراتکه در ارتفاع 1400- 2800 متر بالاتر از سطح دریا لانه سازی می کنند . جنس نر این پرنده برای رقابت با دیگر نر ها و برای جلب توجه ماده با صدای بلند آواز می خوانند .

مرغ بهشت عالی

مرغ بهشت عالی بومی جنگل های کشور گینه نو است و به دلیل پرهای زینتی درخشان وحرکات موزون منحصر به فردش در زمان جفت یابی مشهور است . جنس نر این پرنده با جنس ماده بسیار متفاوت است. جنس نر دارای تاج آبی درخشان، پرهای فیرزه ای رنگ روی سینه و پرهای مخملی سیاه رنگ روی بدن میباشد. رنگ پرهای جنس ماده نیز قهوه ای مایل به قرمز است .

مرغ بهشت عالی

جنس ماده این پرنده در مقایسه با تعداد نرها بسیار کمتر است و به همین دلیل رقابت تنگاتنگی بین نرها برای جفت یابی وجود دارد. آن ها برای جلب توجه ماده رقص موزونی انجام می دهند و آواز می خوانند. سپس پرنده نر با حرکت دادن پرهای دم خود به دور ماده می رقصد .

طول مرغ بهشت عالی 26 سانتی متر و وزنش بین 60-100 گرم است . این پرنده در پشت کوه های شیب دار گینه نو در ارتفاع 1600-2300 متری از سطح دریا زندگی می کند .

عجیب ترین پرنده های جهان با قیافه های باورنکردنی

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/س
وبگردی