یبوست استرسی
استرس عوارض فراوانی را برای بدن به همراه دارد، اما یکی از رایج ترین عوارض آن مشکلی است که در هنگام استرس برای روده به وجود می آید.

یبوستی استرسی، مشکلی که با اضطراب ایجاد می شود

همه ما در زندگی با استرس مواجه می شویم، این استرس ممکن است مربوط به شغل جدید یا شروع سال تحصیلی باشد. به هر حال در شرایطی زندگی می کنیم که ممکن است در هر لحظه اضطراب به ما غلبه کند. استرس پاسخ جسمی و روانی به محرک های بیرونی است. البته گاهی اوقات استرس برایمان مفید هم هست، زیرا باعث می شود که به انجام کارهایمان ادامه دهیم اما بعضی از افراد هستند که هنگام استرس با مشکلات گوارشی مواجه می شوند و استرس باعث ایجاد یبوست در آن ها می شود.

عوارض رایج استرس

هنگامی که استرس از حد کنترل خارج شود، ممکن است طولانی گردد و باعث شود که شما تغییراتی را در روحیه، رفتار و بدن خود احساس کنید. استرس تاثیرات مختلف جسمی و ذهنی روی افراد دارد که اثراتش شامل موارد زیر است:

در کشور های بزرگ میانگین افرادی که دچار استرس می شوند؛ 44 درصد افزایش پیدا کرده است. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید، این است که منبع استرس را بشناسید و بفهمید که چگونه باید با آن رفتار کنید تا به سلامت جسمی و ذهنی شما آسیب وارد نشود. هنگامی که صحبت از استرس می شود، از یک متخصص روان و ذهن کمک بگیرید تا استرس تان را مدیریت کنید.

یبوست استرسی

استرس و آسیبی که گوارش متحمل میشود

یکی از اولین سیستم های بدنی که ممکن است تحت تاثیر استرس قرار بگیرد، سیستم گوارشی است. استرس ممکن است در طولانی مدت باعث سوء هاضمه، یبوست و یا مدفوع شل شود که باید آن را پیگیری کنید، در غیر این صورت باعث سندروم روده بیقرار و دیگر مشکلات گوارشی خواهد شد.

از کجا بفهمیم که به یبوست مبتلا شده ایم؟

یبوست مفهومی است که برای مشکلات سخت دفع مدفوع از طریق روده اختصاص داده می شود. می توانید از طریق شرایط زیر بفهمید که به یبوست مبتلا شده اید :

 • هر روز یا یک روز در میان دفع مدفوع ندارید.
 • مدفوع شما سفت و بسیار کم است.
 • به نفخ شکم دچار شده اید.
 • ناراحتی و درد را احساس می کنید.
 • هنگام دستشویی رفتن فشار زیادی را متحمل می شوید.
 • فکر می کنید که به طور کامل تخلیه نشده اید.

یبوست شدید باعث می شود که نتوانید کار های طبیعی خود را به انجام برسانید. البته که یبوست خطری برای زندگی شما ندارد اما اگر آن را پیگیری نکنید، شما را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث ایجاد بواسیر دردناک می شود.

یبوست و استرس

ارتباط استرس با ابتلا به یبوست

شکم و روده مغز دوم شما هستند و اکوسیستم مربوط به خودشان را دارند. یک شبکه نورونی بزرگ در آن ها به کار رفته است. نورون های زیادی بیشتر از نورون های موجود در این اکوسیستم وجود دارند. یبوست یکی از راه های از بین بردن استرس توسط این نورون ها است.

مشاهدات علمی اثبات کرده است که دفع مدفوع هنگام ابتلا به استرس در افراد متوقف می شود و در نتیجه هنگامی که شما استرس می گیرید بدن دیگر مدفوع دفع نمی کند. یبوست معمولاً در افرادی که استرس دارند، جای خودش را به اسهال می دهد و ممکن است به یکباره شرایط تغییر کند.

به همین دلیل بسیار مهم است که در چنین مواقعی دارو مصرف نکنید و اجازه دهید همه چیز روال طبیعی خودش را پیش ببرد زیرا زمانی که داروی ضد اسهال می خورید شرایط به هم می ریزد و بدن نمی تواند خودش را وفق دهد.

عوامل دیگر دخیل در یبوست استرسی

دلیل دیگری هم برای این موضوع وجود دارد، هنگامی که شما به استرس مبتلا می شوید، یادتان می رود که از خودتان مراقبت کنید و در نتیجه ممکن است تغییراتی در سبک زندگی داشته باشید، مثل موارد زیر:

 • مصرف آب کمتر
 • نخوردن وعده های غذایی
 • پر خوری
 • مصرف غذا های ناسالم
 • ورزش نکردن
 • مشکلات تنفسی

همه این موارد عاملی برای یبوست است. استرس مزمن نیز باعث دگرگونی می شود و ممکن است علائم فیزیکی مانند موارد زیر را ایجاد کند:

این علائم توانایی بدن شما را برای تولید حرکات منظم روده را کاهش می دهند.

حالت تهوع

چگونه از یبوست پیشگیری کنیم؟

شما می توانید با در پیش گرفتن راه های مختلف مثل تغییرات رژیم غذایی، یعنی مصرف فیبر بیشتر و نوشیدن آب بیشتر، مصرف کمتر کافئین، مصرف مکمل های فیبر، استفاده از منابع پروبیوتیک، تمرینات ورزشی، تمرینات ذهنی مثل مدیتیشن برای از بین بردن استرس، یبوست را کنترل کرده و از آن پیشگیری کنید.

یبوست استرسی چیست و چرا ایجاد میشود؟

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی