تولد
استرس بارداری
بسیاری از خانم های باردار در این دوران استرس دارند اما برخی افراد بیش از حد و طولانی مدت استرس دارند که باید بدانند استرس بارداری برای مادر و جنین بسیار خطرناک است.

تاثیرات منفی و مخرب استرس در دوران بارداری

استرس و اضطراب بارداری و زایمان در زنان باردار غیرمعمول نیست. کمی اضطراب، ناامیدی و افسردگی خوب است و چیزی نیست که نگران باشیم. اما اگر بیش از حد نگران هستید در این بخش از نمناک به شما در مورد استرس در دوران بارداری، علل و روش های مدیریت آن می پردازیم.

چه چیزی موجب استرس در دوران بارداری می شود؟

علل استرس در افراد متفاوت است. برای برخی از مادران، بارداری به خودی خود استرس ایجاد می کند، زیرا برای آن ها تحت کنترل بودن و مدیریت تغییرات فیزیکی دشوار است.

دلایل دیگری که می تواند عوارض احساسی داشته باشد شامل :

 • استرس جسمانی ناشی از علائم حاملگی مانند تهوع، یبوست، رخوت یا بدن درد و مقابله با آن ها.
 • نوسانات شدیدی که منجر به نوسانات روحی می شود می توانند بر قانون اساسی ذهن تاثیر بگذارد و کنترل استرس را سخت تر کنند.
 • مدیریت کار، بارداری و کارهای منزل برای برخی دشوار است که می تواند بر زندگی شخصی و حرفه ای آن ها تاثیر بگذارد و به افزایش استرس کمک کند.
 • مشغله خانگی و مسائل شخصی علاوه بر نتایج مضر نیز می تواند موجب استرس شود.
 • اگر بیش از یکی از بیماری ذکر شده را را تجربه کنید، میزان استرس شما می تواند بسیار بالاتر رود.

استرس بارداری

چه نوع استرسی می تواند باعث مشکلات بارداری شود؟

می توانید استرس را تا زمان دلخواه بدون شدت گرفتن،کنترل کنید. استرس روزمره مانند مشغله کار و رانندگی در ترافیک، لزوما منجر به مشکلات موجود در دوران بارداری نخواهد شد. با این حال، انواع دیگر استرس می تواند باعث آسیب در دوران بارداری شود.

تجربیات منفی زندگی مانند ازدواج ناموفق و طلاق، بیماری های مرگبار، مرگ یک فرد محبوب، یا از دست دادن شغل می تواند موجب فشار شدیدی شود که کنترل آن دشوار است.

حوادث از جمله طوفان ها، زمین لرزه ها، سیل یا فجایع طبیعی مانند حملات تروریستی و یا تصادف ممکن است تاثیر عاطفی عمیقی در دوران بارداری ایجاد کند که منجر به استرس ذهنی می شود.

استرس حاد به دلیل مشکلات مالی، مسائل مربوط به رابطه، رفتار فیزیکی و یا ذهنی می تواند تاثیر گذار باشد و ممکن است منجر به افسردگی دراز مدت شود.

برخی از زنان، استرس ناشی از اظهارات نژادپرستانه یا حملات را تجربه می کنند. این یکی از دلایلی است که زنان آمریکایی نوزادان کم وزن و زایمان زودرس دارند.

استرس بارداری که ناشی از ترس سقط جنین، درد زایمان، سلامت کودک و یا نگرانی از مادر شدن است، یکی دیگر از دلایل استرس در زنان است که می تواند منجر به کم خوابی بیش از حد و حتی افسردگی شود.

چگونه استرس بر بارداری تاثیر می گذارد؟

اگر استرس به درستی کنترل نشود، می تواند منجر به عواقب خطرناکی شود. این بیماری می تواند بر سلامت مادر، کودک و در برخی موارد بر روی هر دو تاثیر بگذارد.

اگر استرس طولانی مدت و شدید به موقع درمان نشود، منجر به مشکلات زیر خواهد شد:

برخی افراد تلاش می کنند استرس خود را با سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر مدیریت کنند که می تواند منجر به بیماری در مادر و کودک شود.

فشار خون بالا

چگونه استرس بر کودک متولد نشده تاثیر می گذارد؟

استرس در دوران بارداری می تواند به روشهای مختلف بر جنین تاثیر بگذارد. چنانچه در بخش بارداری و نوزاد نمناک گفته ایم استرس عاطفی، ترشح هورمون کورتیزول را تحریک می کند که با شدت استرس افزایش می یابد. این اتفاق می تواند موجب افسردگی، چاقی، از دست دادن ماهیچه ها، بیماری های قلبی و پوکی استخوان در نوزاد شود.

احتمال تولد زودرس کودک وجود دارد که می تواند منجر به مشکلات هاضمه، مشکلات تنفسی، ضعف ایمنی و مرگ نوزاد در برخی موارد شود.

حتی کودکانی که به موقع به دنیا می آیند ممکن است وزن کم و سیستم ایمنی ضعیف داشته باشند. هم چنین می تواند باعث ایجاد هیپوکسی(تامین اکسیژن ناکافی در طول زمان تولد) و پیامدهای بلندمدت رشد در کودکان و افزایش ریسک اختلال کم توجهی بیش فعالی در ادامه زندگی شود.

نشانه های استرس مزمن در دوران بارداری چیست؟

استرس مزمن می تواند باعث ایجاد بسیاری از علایم فیزیکی، عاطفی، ذهنی و اجتماعی شود که عبارتند از:

 • درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، مشکلات بینایی، سردرد، ضربان قلب سریع، سرگیجه، خستگی، درد عضلانی، مشکلات شکمی و افزایش تعریق.
 • گیجی، کابوس، از دست دادن حافظه، تغییرات در الگوی خواب و دشواری تمرکز.
 • ناراحتی، احساس گناه، اضطراب، عصبانیت، ترس، انکار، نگرانی، تنهایی، یا خستگی
 • فاصله گرفتن از افراد خانواده و دوستان، کاهش اشتها

استرس مزمن بارداری

روش های مدیریت استرس در دوران بارداری:

وقتی استرس را به درستی تشخیص دهید، مدیریت آن آسان است. این کار منجر به تجربه مثبت بارداری و کاهش خطر بیماری برای شما و نوزادتان می شود. در این بخش راه هایی برای کاهش استرس در دوران بارداری ارائه شده است:

 • انجام برخی فعالیت های فیزیکی سبک مانند راه رفتن نه تنها سطح استرس را کاهش می دهد بلکه از ناراحتی مزمن در دوران بارداری جلوگیری می کند.
 • روش های تمدد اعصاب مانند یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید.
 • تمرینات تنفسی انجام دهید.
 • هر زمان که ممکن است آرام باشید.
 • در فعالیت هایی مانند خواندن یک کتاب، تماشای برنامه مورد علاقه خود و یا انجام کارهایی که از آن لذت می برید شرکت کنید.
 • برای زایمان به کلاس های آموزش زایمان بروید تا در مورد بارداری، زایمان، روش های تمدد اعصاب و تمرینات، مطالب مفید یاد بگیرید.
 • اگر فکر می کنید افسرده هستید، سریع درمان را شروع کنید تا از مصرف داروهای ضد افسردگی اجتناب نمائید.
 • غذای سالم و مغذی بخورید.

آیا استرس می تواند بر زایمان زود هنگام تاثیر بگذارد؟

استرس در طول سه ماهه اول روی دستگاه تناسلی مادر تاثیر می گذارد و تا حدودی خطر زایمان زودرس را افزایش داده و این عوارض هنگام زایمان نیز به نوزاد منتقل می شود. در نتیجه بر متابولیسم و سیستم ایمنی نوزاد تاثیر می گذارد. فلور میکروبی روده تغییر می یابد که به افزایش خطر ناهنجاری های رشد عصبی نظیر اسکیزوفرنی و اوتیسم معروف است.

استرس می تواند موجب سقط جنین شود؟

مطالعات نشان نمی دهند که استرس می تواند موجب سقط جنین شود. با این حال، استرس شدید می تواند منجر به تولد زودرس، وزن کم و یا مشکلات رفتاری در طول زندگی شود.

آیا استرس می تواند در سه ماهه سوم بارداری بر بارداری تاثیر بگذارد؟

استرس شدید در طول سه ماهه سوم، میزان کورتیزول را افزایش خواهد داد که می تواند تاثیر ماندگاری بر توانایی های شناختی کودک و ضریب هوشی داشته باشد.

آیا استرس باعث نقص های مادرزادی می شود؟

استرس شدید در دوران بارداری به احتمال زیاد موجب نقص های مادرزادی نظیر شکاف دهان، شکاف لب، ستون فقرات شکافدار، آنانسفالی و نقص های مادرزادی قلبی می شود.

آیا گریه کردن می تواند بر حاملگی تاثیر بگذارد؟

گریه کردن در دوران بارداری به خاطر استرس و افسردگی روحی است. این کار با زایمان زودرس، نوزادان کم وزن هنگام زایمان و محدودیت های رشد درون رحمی مرتبط است.

استرس در دوران بارداری و هرچیزی که لازمه بدونید

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی