سکته قلبی در خواب
طبق اخرین مطالعات، اکثر افرادی که دچار سکته قلبی می شوند، در حالت خواب بیشتر اتفاق می افتد. با این وجود دارو مناسب پیشگیری از سکته قلبی در خواب چیست؟

راه پیشگیری از سکته در خواب

بر اساس مطالعات انجام شده ی اخیر، بیشتر از درصدی مشخص از سکته ها در خواب رخ می دهند یعنی تعدادی از سکته های مغزی و قلبی در خواب اتفاق می افتند و همین در خواب بودن فرد از اقدام به موقع جلوگیری می کند این در حالی است که اگر اقدام مناسب در ساعات اولیه صورت بگیرد، می تواند از لخته شدن خون جلوگیری کند. 

تحقیقات قبلی میزان سکته در خواب را بین 8 تا 28 درصد تخمین زده بودند. طبق این مطالعه، چنین سکته هایی که به آنها سکته در خواب گفته می شود، آماری از کل سکته ها را به خود اختصاص می دهد. مطالعات اخیر با استفاده از شواهد تصویربرداری در تلاش هستند تا درمانی برای این سکته پیدا کنند و بتوانند اقدامات به موقعی در مواجه با سکته انجام دهند.

سکته قلبی

سکته در خواب در مقایسه با سکته در بیداری

محققان تعدادی از افرادی که در خواب سکته کرده بودند را با افرادی که در بیداری سکته کرده بودند؛ مقایسه کردند. دو گروه، از نظر جنسیتی، سبک زندگی، میزان ابتلا به فشار خون و دیابت و سیگارکشیدن یکسان بودند. تنها تفاوت های جزئی بین این دو گروه سن و شدت سکته بود. میانگین سن افرادی که در خواب سکته کرده بودند 72 و افرادی که در بیداری سکته کرده بودند 70 بود.

بر اساس این تحقیق، افرادی که سکته مغزی در خواب را تجربه کرده بودند؛ شدت 4 و افرادی که در بیداری سکته کرده بودند شدت 3 را نشان داده اند. شدت1 تا 4 سکته های خفیف را نشان می دهد.

پیشگیری از سکته در خواب داروی ضد انعقاد خون

تنها راه حل این مسئله ی جدی، پیشگیری است و پیشگیری از سکته در خواب میتواند با مصرف داروی ضد انعقاد ممکن باشد. اگر اقدام سریع و به موقع صورت بگیرد یعنی پیش از بروز سکته و از داروی ضد انعقاد خون استفاده شود می توان از بروز خطر جلوگیری کرد اما متاسفانه از 273 نفری که در خواب سکته کردند، تنها یک سوم شانس استفاده از این دارو را داشتند. گاهی این احتمال وجود دارد که فرد قبل از وقوع سکته از خواب بیدار شود بنابراین باید مطالعاتی نیز در این زمینه انجام شود.

 مصرف دارو

داروی ضد انعقاد را تنها پزشک معالج شما می تواند تجویز کند اما به طور کلی داروی ضد انعقاد پلاسمینوژن یکی از موثر ترین داروهای ضد انعقادی می باشد. براساس نظریه ی محققان، سکته در خواب درصد قابل توجهی از سکته را در بر می گیرد و به دلیل محدودیت زمان در آن، نمی توان اقدام مناسب انجام داد. تلاش هایی در زمینه ایجاد روش های بهتر برای شناسایی بیماران انجام شده تا بتوانند از اقدام سریع درمانی بهره ببرند. 

در مورد علائم سکته در بخش های قبلی بهداشت و سلامت نمناک بسیار گفته ایم و میدانید که علائم سکته مغزی شامل بی حسی یا ضعف ناگهانی صورت، بازو یا پا  به ویژه در یک طرف بدن است. علائم دیگر شامل گیجی ناگهانی، مشکل در گفتار یا درک، مشکل در دیدن یک یا هر دو چشم، مشکل در راه رفتن، سرگیجه، از دست دادن تعادل یا هماهنگی و سردرد شدید ناگهانی است که علت مشخصی ندارد.

سردرد شدید

حرف آخر

این متن نتیجه ی یک تحقیقات علمی است و تنها یکی از راههای موثر در جلوگیری از بروز سکته در خواب را عنوان می کند اما هیچ راه حلی در این مورد تاثیر صد در صدی نداشته و مصرف داروی ضد انعقادی که محققان پیشنهاد کرده اند تنها میتواند ریسک سکته در خواب را کاهش می دهد که البته در نوع خود راه حلی موثر است.

بهترین راه و قرص پیشگیری از سکته در خواب !

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
برچسب : سکته قلبی
وبگردی