درس خواندن بدون خستگی
هدف اغلب دانش آموزان و دانشجویان مطالعه به مدت نسبتا طولانی است اما خستگی حین مطالعه مانع آن ها می شود، چندین روش مناسب درس خواندن بدون خستگی وجود دارد.

فرمول درس خواندن بدون خستگی و رخوت

درس خواندن و مطالعه کردن یکی ازچالش های بزرگ و بسیار مهم دانش آموزان و دانشجویان می باشد. چرا که همیشه دغدغه این را دارند که یک مطالعه مفیدی به دور از حالت کسل کننده داشته باشند، اما متاسفانه به خاطر شیوه غلطی که در مطالعه خود به کار می گیرند این انتظارات آنها عملی نمی شود و به نوعی از هدف اصلی خود ناکام می مانند.

کم کم که به فصل امتحانات نزدیک می شوید، باید به هر نحوی یک برنامه ریزی برای مطالعه داشته باشید، تا بتوانید امتحانات را با سربلندی پشت سر بگذارید. خستگی زودهنگام در حین مطالعه نه تنها باعث می شود که میل و رغبت شما به درس خواندن از بین رود بلکه با این اتفاق هیچگونه یادگیری در شما اتفاق نمی افتد و به نوعی می توان گفت که مطالعه مفیدی نخواهید داشت. پس چنانچه به دنبال راهکارهایی هستید که به شما کمک کند یک مطالعه مفید و بدون خستگی داشته باشید در این بخش از نمناک ما را همراهی نمایید تا با انرژی مضاعف به استقبال امتحانات بروید.

قبل از شروع مطالعه خوب بخوابید

اگر فردی هستید که شب را بیدار می مانید تا مطالعه کنید یکی از اساسی ترین راه کارها این است که در طول روز خوب بخوابید. نیاز بدن به خواب برای سالم ماندن تقریباً 7 تا 8 ساعت در شبانه روز است. بنابراین حتما به خواب خوب پایبند باشید، اگر خواب کافی نداشته باشید شب ها احساس خواب آلودگی می کنید پس اگر در حین مطالعه احساس خواب آلودگی کردید یک چرت 20 تا 30 دقیقه ای بزنید تا انرژی، هوشیاری و تمرکز لازم را در تمام مدت مطالعه داشته باشید.

خوابیدن خوب

آب کافی بنوشید

آیا می دانید کم آبی ممکن است باعث بسته شدن و همچنین کوچک شدن مغز شود؟ با نوشیدن آب کافی به خوبی هیدراته شوید و عملکرد مناسب مغز را هنگام مطالعه تضمین کنید. برای سلامت بدن باید حداقل 2 لیتر آب روزانه بنوشید بنابراین یک بطری آب سرد در کنار خود یا میز مطالعه داشته باشید و مرتباً از آن آب بنوشید تا انرژی بگیرید.

همه منابع حواس پرتی را دور نگه دارید

در حین مطالعه، تمایل دارید که پیام و تماس های تلفن خود را بررسی کنید درست است؟ اینها همه منابع حواس پرتی هستند که باید از آنها اجتناب کنید زیرا عوامل حواس پرتی وقت زیادی را از شما می گیرند حتی اگر متوجه آن نباشید.

درس خواندن بدون خستگی

یک لیست از موضوعات مهم تهیه کنید

واقع نگر باشید زیرا هر چقدر هم که تلاش کنید در طول یک شب نمی توانید کل برنامه درسی خود را کامل کنید بنابراین بهتر است پیش از این لیستی از موضوعات مطالعه که اهمیت پرداختن به آن بیشتر و راحت تر است تهیه کنید.

شما می توانید با شروع مباحث آسان به ایجاد انگیزه برای مطالعه شبانه کمک کنید. لیست را همیشه جلوی چشمتان نگه دارید تا شما را کاملاً بیدار نگه دارد و در چند روز آینده موضوعات یا موضوعاتی که کمتر مرتبط هستند را به همین روش پوشش دهید.

با صدای بلند بخوانید و به نوشتن ادامه دهید

اگر هنگام مطالعه با صدای بلند بخوانید، در آن واحد سه هدف را دنبال می کنید. در مرحله اول، شما را متمرکز و درگیر نگه می دارد. ثانیا، وقتی می خوانید و می شنوید بیشتر آنچه را که مطالعه حفظ می کنید. ثالثاً، وقتی مدام صحبت می کنید خواب از چشمان شما می پرد همچنین وقتی به نوشتن ادامه می دهید ذهن را مشغول، بیدار و هوشیار نگه می دارید.

خواندن با صدای بلند 

خیلی راحت ننشینید

وقتی جای گرم و راحت یا روی تخت خواب می نشینید بیشتراحساس خواب آلودگی می کنید، بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از این کار این است که روی تخت مطالعه نکنید و مکان مطالعه را از تختخواب جدا کنید. باید برای مطالعه میز و صندلی ترتیب دهید و حتی به وضعیت قرارگیری بدن توجه کنید و صاف روی صندلی بنشینید و چراغ را روشن کنید، همچنین می توانید مکان نشستن را هر چند ساعت یکبار تغییر دهید.

کافئین بنوشید

اگر می خواهید تمام شب بیدار باشید، کافئین بهترین راه است. کافئین در کمتر از 15 دقیقه روی سیستم بدن اثر می گذارد و تا 6 / 7 ساعت موثر است اما باید محصولات کافئین دار را به مقدار بسیار کم مصرف کنید. بهترین راه مصرف یک فنجان کوچک قهوه و چرت نیم ساعته است تا به محض بیدار شدن احساس سرحالی کنید.

نوشیدن کافئین

در فضای خنک مطالعه کنید

برای خوابیدن، بدن نیاز به دمای گرم تری دارد بنابراین اگر هوا گرم باشد بیشتر احساس خواب آلودگی می کنید پس با مطالعه در هوای خنک مدت طولانی تری هوشیار خواهید ماند. می توانید کمپرس سرد را امتحان کنید و آن را روی پیشانی خود بمالید.

موسیقی شاد گوش دهید

در طول مطالعه وقت های زیادی وجود دارد که بخواهید کمی به خودتان استراحت دهید، بنابراین 5 تا 10 دقیقه استراحت کوتاه کنید و حین استراحت به موسیقی های شاد گوش دهید با این کار یکنواخت مطالعه نمی کنید و با دوری از یکنواختی، حس بهتری نسبت به مطالعه خواهید داشت.

موسیقی گوش دادن

طب فشاری انجام دهید

برای شارژ مناسب بدن، طب فشاری بسیار موثر است هنگامی که احساس خواب آلودگی می کنید به مدت 20 تا 30 دقیقه به خودتان استراحت دهید و از این وقفه برای تازه سازی ذهن و بدن خود استفاده کنید. در این وقفه فشار را روی نقاط فشار بدن قرار دهید این کار بسیار آرامش بخش خواهد بود.

از چشمان خود در برابر مانیتور محافظت کنید

روزهایی که از روی کتاب یا دفتر خود می آموختید گذشته و دوران دیجیتال آغاز شده است و بسیاری از دانش آموزان وقت خود را صرف مطالعه کتاب های الکترونیکی می کنند. این کار ساعت ها طول می کشد و موجب آسیب دیدگی چشم و خستگی زودتر می شود به همین دلیل متخصصان پیشنهاد می کنند که پس از هر 20 تا 30 دقیقه از صفحه نمایش فاصله بگیرید.

درس خواندن

یک گروه مطالعه ایجاد کنید

با دوستان باهوش خود درس بخوانید تا احساس خواب آلودگی نکنید به این ترتیب هم خود را بیشتر به سمت ادامه کار سوق می دهید و هم بهترمطالعه می کنید اگر شروع به چرت زدن کردید، می توانید به دوستان خود بگویید تا شما را بیدار کنند. با اعضای گروه خود در مورد موضوع مطالعه صحبت کنید و درباره آنچه مطالعه کرده اید بحث کنید زیرا با این کار مغز شما درگیر خواهد شد.

آدامس بجوید

بیش از حد جویدن آدامس برای دندان ها مضر است اما در صورت لزوم در اواسط مطالعه آدامس بجوید تا شما را از خواب آلودگی و خستگی رها کند. برای آشنایی با اثرات جویدن آدامس در بدن می توانید سری به مطلب " بعد از جویدن آدامس چه اتفاقی در بدن می افتد؟ " بزنید.

جویدن آدامس

زمان مناسب خود برای مطالعه را پیدا کنید

ذهن و بدن هر فردی در زمان مشخصی از روز در بهترین حالت قرار می گیرد بنابراین، باید تشخیص دهید که کدام ساعت از روز برای شما بهتر است این می تواند هر زمان در سحر، صبح، ظهر، بعد از ظهر، غروب، عصر، شب یا حتی نیمه شب باشد پس باید این زمان را برای یادگیری بدانید. این مورد مهم به شما در افزایش یادگیری و درک بهتر کمک می کند زیرا مغز در آن ساعت همه چیز را به راحتی و به سرعت ثبت می کند.

کسانی که نیمه شب را ترجیح می دهند، می توانند در طول روز یا عصر به راحتی استراحت کنند زیرا بدون استراحت و زمان مناسب برای مطالعه ممکن است با چالش های دیگر از جمله سرگیجه و هضم غذا روبرو شوید.

یوگا انجام دهید

یوگا بهترین ورزش تناسب اندام است که حال خوب جسم، روان و روح را تضمین می کند، بهتر است یوگا را صبح ها انجام دهید تا بتوانید مطالعه ای که می خواهید داشته باشید. میتوانید حرکات ساده ی یوگا که در مطالب قبلی آموزش داده ایم را امتحجان کنید پس لزوماً مجبور نیستید حرکات سطح بالای یوگا را انجام دهید.

فرمول درس خواندن بدون آنکه خسته و کلافه شوید

4.2139
این مطلب مفید بود ؟11821
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : درس خواندن
وبگردی