کتاب خواندن
در این مقاله کوتاه، راه هایی به شما یاد می دهیم که بتوانید کتاب بیشتری بخوانید و از بقیه جلوتر و پیشروتر باشید.

8 راه برای اینکه بیشتر کتاب بخوانیم

طبق آمار رسمی، میزان سرانه مطالعه در ایران سالانه، 76 دقیقه است. آن هم با در نظر گرفتن روزنامه و کتاب های ادعیه و غیره!شاید یکی از دلایلی که کم کتاب می خوانیم این است که راه درستش را بلد نیستیم.

کتاب خواندن خوب است چون نه فقط در دوران کودکی که در تمام زندگی می تواند تخیل ما را بر انگیزد، ما را در آنِ واحد به دنیاهای دیگری رهسپار کند و ذهنمان را به چالش های دلپذیری بکشد.در این راهنمای کوتاه، راه هایی به شما یاد می دهیم که بتوانید کتاب بیشتری بخوانید و از بقیه جلوتر و پیشروتر باشید.

کلید اول:همیشه کتابی همراه داشته باشید

می گویند برای اینکه عادتی خوب بسازید، باید شرایط پیرامون خودتان را هم تغییر دهید.به همراه داشتن یک کتاب، احتمال مطالعه شما را افزایش خواهد داد.مطمئن شوید همیشه و هرجا کتابی در دسترس شما باشد. اینجوری، آسان تر می توانید هر جا و هر وقت در مترو، اتوبوس یا در اتاق انتظار مطب پزشک، دقایقی اضافی برای خواندن دست و پا کنید. همین عادت های کوچک می تواند با یک اثر مرکب بزرگ، پیامدهای خوشایندی برای شما داشته باشد.

شاید بگویید حسابی سرتان شلوغ است. اهمیتی ندارد! فقط سعی کنید در طول روز چند دقیقه بیشتر برای مطالعه وقت فراهم کنید، حتی اگر شده در دستشویی!شاید بگویید کتاب برای شما بار می شود.  بسیار خب! لزومی ندارد کتابی چند صد صفحه ای با خود ببرید. می توانید کتابی را در گوشی خود دانلود کنید. از سرگرفتن مطالعه یک کتاب می تواند از سرزدن به خبرخوان شبکه های اجتماعی بسیار سودمندتر باشد.

مطالعه کردن

کلید دوم:عادت منظم، زمان بندی خوب!

با زمان بندی منظم و اختصاص وقت به مطالعه در هر صبح یا شب کتاب خواندن را به بخشی از روال و عادت روزانه خود بدل کنید. درست مثل سر زدن به گوشی موبایل که وقت و بی وقت به سراغش می روید. تنظیم برنامه روزانه به زودی مطالعه را به یک عادت بسیار خوشایند بدل می کند.
وقت شما برای مطالعه کم است؟ خب تندخوانی را یاد بگیرید! مقالات زیادی برای یادگیری این مهارت در اینترنت موجود است.

کلید سوم:از غوغای جهان فارغ شوید!

بدون تردید، کمتر ابزاری مثل کتاب هست که ما را از این همه دغدغه و تنش دور کند و در دنیایی دلپذیر غوطه ور سازد.
هرگاه ناراحت هستید و بی حوصله و خسته از رنج های دنیا، به کتاب پناه ببرید و در دنیاهای زیبای خیالش غرق شوید.
کتاب های خیال انگیز، رمان عاشقانه ، کتاب های معمایی و البته هرنوع کتابی که فکر می کنید حالتان را بهتر می کند. با این کار ناخودآگاه با استفاده دانش و یادگیری بیشتر، دارید مهارت اعتماد به نفس خودتان را هم بهبود می بخشید.

کلید چهارم:فهرست خواندنی ها را از قبل آماده کنید

ماجراهای شرلوک هولمز؟ تاریخ تمدن؟ همیشه فهرستی از کتاب هایی که می خواهید بخوانید در ذهن داشته باشید یا آن را جایی بنویسید. وقتی به پایان رمانی می رسید، اجازه ندهید که جست و جو برای کتاب بعدی شما را از برنامه تان عقب بیندازد و از دور مطالعه خارج کند و عادت خواندن را بر هم زند.

شما باید منبعی مطمئن داشته باشید که به آن رجوع کنید تا همیشه فهرست خواندنی هایتان تازه باشد و همواره برای خرید کتاب بعدی هیجان زده داشته باشید. شاید یک لیست از کتاب هایی که امتحان پس داده باشند، بد نباشد. 

کلید پنجم:نمی خواهید بخوانید؟ کتاب صوتی گوش کنید!

با شنیدن کتاب های صوتی هم زمان می توانید به کارهای دیگر هم رسیدگی کنید. شاید به جای این همه موسیقی گوش دادن، لابه لای آن، کتاب صوتی هم بگنجانید، بد نباشد. شما می توانید هر جا و هر وقت به داستان صوتی گوش دهید:در ماشین، باشگاه ورزشی، در حالی که خانه را تمیز می کنید، موقع آشپزی و یا هنگامی که بیرون از خانه در حال دویدن هستید.

البته شاید این ایراد وارد باشد که «گوش دادن به کتاب، به معنای مطالعه نیست» در هر صورت این کار، می تواند به شما کمک کند که به عادت پی گرفتن داستان برگردید. خوب است آثاری را در آغاز در قالب فایل صوتی گوش کنید و بعد ادامه آن ها را در کتاب بخوانید. کتاب صوتی رایگان هم تا دلتان بخواهد در اینترنت زیاد است!

کلید ششم:  کتابی را که دوست ندارید ناتمام رها کنید

این باگ در اغلب ما وجود دارد که یک کتاب را فقط به این دلیل که شروعش کرده ایم تا آخر بخوانیم. اگر فقط برای رسیدن به انتها مطالعه می کنید، ممکن است براش شما به کاری طاقت فرسا و ناخوشایند بدل شود. از ناتمام رهاکردن اثری که از آن لذت نمی برید، احساس گناه نکنید.
خودتان را وادار نکنید که هر کتابی را که شروع کرده اید حتما به پایان ببرید. هرچه اثری که می خوانید دوست داشتنی تر باشد سریع تر آن را تمام می کنید.
اهمیت کتاب خواندن

کلید هفتم:وقتی به بخش هیجان انگیز رسیدید کتاب را فعلا کنار بگذارید

لابد زیاد دیده اید که برنامه های تلویزیونی، درست در لحظه مهیج آن تمام می شوند و باید برای قسمت بعد منتظر باشید؟
این روشی است موفق برای اطمینان از این که بینندگان قسمت بعدی را حتما دنبال می کنند.
شما می توانید همین ترفند جالب را برای مطالعه پیش بگیرید. درست موقعی که هیجان کتاب به اوج می رسد یا به جاهایی که شما را قلاب کرده است می رسید، از خواندن دست بکشید. این کار موجب می شود چشم انتظار فرصت بعدی برای خواندن ادامه کتاب باشید، زیرا می خواهید هر چه زودتر بدانید که چه اتفاقی می افتد.

کلید هشتم:با موضوعات مورد علاقه آغاز کنید

اگر کتاب خوان حرفه ای نیستید، شروع مطالعه با یک رمان خیلی سنگین مثل «پاییز پدرسالار» ممکن است کمی دلسردتان کند.
بهتر است اوایل کار، با موضوعاتی مورد علاقه شروع کنید. به داستان علاقه داری؟ با همین داستان های بسیار روان و فوق العاده محمدعلی جمالزاده آغاز کنید.  کتاب آموزشی دوست دارید؟ سایت «بیشتر از یک» را جستجو کنید. هر نویسنده ای که از آثارش لذت می برید را انتخاب کنید. 

با این 8 کلید، کتاب های بیشتری بخوانید

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی