وزن نور خورشید
طبق گفته محققان نور خورشید وزن دارد بنابراین جایی که نور خورشید باشد وزن بیشتری نسبت به جایی که سایه است دارد.

آیا نور خورشید وزن دارد ؟

پاسخ کوتاه:بله (وزنی که ما آن را توده تفسیر می کنیم)

توضیح:نور خورشید حاوی فوتون ها است که باعث وزن یا همان توده می شود و زمانی که به زمین می رسد، وزن یا همان توده دارد. به همین دلیل زمانی که منطقه ای آفتاب ندارد و یا به اصطلاح سایه است، وزن کمتری نسبت به جایی دارد که در معرض آفتاب قرار گرفته است. نور آفتابی که در طول روز تشعشع می کند، وزنی برابر با3.7*1024 کیلوگرم دارد.

اگر تمام اشعه های خورشید را در یک جعبه آینه ای جمع آوری کنید، توده یا همان وزن جعبه به دلیل انرژی فوتون به همان میزان افزایش پیدا می کند. علاوه بر آن به دلیل جاذبه زمین، فوتون های کمتری با وزن کم تر از مسیر منحرف می شوند.وزن نور در یک روز آفتابی در شهری معتدل 140 کیلوگرم بیشتر است و علت آن هم جهت رو به پایین نور خورشید می باشد.

وزن نور خورشید

وزن نور خورشید چقدر است؟

چنانچه در بخش سرگرمی نمناک می خوانید اگر یک پاسخ ساده برای این سوال وجود داشته باشد، همه ما جواب را می دانیم زیرا احتمالاً بعضی از منابع درسی در ابتدایی به این مورد اشاره کرده اند. البته چیزی که واضح و مشخص است این است که نور وزن دارد اما نمی توان میزان دقیقی را برای آن بیان کرد.

انیشتین معتقد است که توده با انرژی یکسان است. در واقع همه انرژی ها فرم یا نوعی از توده دارند پس نمی توان وزن نور را مانند وزن اجسام دیگر توصیف کرد اما به دلیل تئوری انیشتین و جاذبه زمین می توان گفت که توده و انرژی در کنار یکدیگر وجود دارند که به آن توده نسبیتی گفته می شود. توده ای که به یک جسم در حال حرکت نسبت می دهیم، نه یک جسم ساکن.

نور خورشید وزن دارد ؟ "پاسخ جالب "

59
این مطلب مفید بود ؟90
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : خورشید
وبگردی