ضد افتاب
گرمای تابستان باعث می شود بیشتر کسانی که به پوست خودشان اهمیت می دهند به این فکر بیفتند که از یک ضدآفتاب مناسب برای روزهایی که خارج از منزل هستند استفاده کنند.

SPF مناسب پوست شما از نظر متخصصان پوست

گرمای تابستان باعث می شود بیشتر کسانی که به پوست خودشان اهمیت می دهند به این فکر بیفتند که از یک ضدآفتاب مناسب برای روزهایی که خارج از منزل هستند استفاده کنند. اما برای دانستن اینکه یک ضدآفتاب خوب و مناسب چه ویژگی هایی دارد عموما بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و یا با خواندن مقاله های مختلف نظرات پزشکان مختلف را در مورد ضدآفتاب های مناسب برای پوست مطالعه کنید.

یکی از مهمترین چیزهایی که در ابتدا باید بدانید این است که ضدآفتاب را برای چه زمانی استفاده خواهید کرد و چه انتظاراتی از آن دارید. اگر کمی اطلاعات در مورد ضدآفتاب ها داشته باشید به این نکته واقف هستید که یک ضدآفتاب خوب ضدآفتابی است که پوشش وسیعی داشته باشد و از اشعه های مضر یعنی هم UVA و هم UVB پوستتان را محافظت کند.

احتمالاً تا به حال تنها فکر می کردید که یک ضدآفتاب خوب تنها باید یک spf بالا داشته باشد اما اکنون ما به شما می گوییم spf یعنی فاکتور محافظت پوست تنها از پوست در مقابل اشعه uvb محافظت می کند و محافظتی در مقابل اشعه uva از پوست ندارد.

اکنون با دانستن این ویژگی از کرم های ضدآفتاب زمانی که برای خرید ضدآفتاب میروید به این نکته توجه داشته باشید که، ضدآفتابی که خریداری می کنید حتماً حاوی پوشش وسیعی باشد و پوست را از هر دو اشعه محافظت کند.

از دیگر ویژگی های یک ضدآفتاب خوب هم داشتن spf مناسب استفاده روزانه می باشد. اما مقدار این spf بیشتر بستگی به محل زندگی شما و میزان استفاده از کرم ضدآفتاب دارد. در ادامه بیشتر در مورد این ویژگی صحبت خواهیم کرد.

انواع ضدآفتاب ها

کرم ضد آفتاب
حتماً برای شما هم پیش آمده که کرم ضدآفتابی که خریداری کرده اید روی پوستتان بافتی چسبناک و غیرشفاف داشته باشد و یا بعد از زدن کرم ضدآفتاب احساس سنگینی و خارش روی پوستتان داشته باشید. شاید دلیل این امر تنها استفاده از یک ضدآفتاب بی کیفیت نباشد و اتفاقا شما کرم با کیفیتی خریداری کرده باشید و دلیل این واکنش ناسازگار بودن کرم ضدآفتاب با پوست شما باشد. اما در این زمینه بهتر است از یک کرم فاقد چربی مانند کرم ضد آفتاب سان سیف برای پوست خشک یا چرب استفاده کنید.

میزان SPF مناسبی برای یک ضدآفتاب

احتمالاً ضدآفتاب های مختلف زیادی را با spf های متفاوت دیده اید و شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر فکر می کنید که ضدآفتابی خوب است که spf بالاتری دارد. اما این ویژگی تنها یکی از ویژگی های مهم یک ضدآفتاب خوب است و نمی توان گفت ضدآفتابی که spf بالاتری دارد لزوما بهتر از دیگر ضدآفتاب ها است. حتی گاهی می توانیم بگوییم ضدآفتاب هایی که ‏spf بالایی دارند باعث می شوند پوست احساس سنگینی و خفگی کند و نتواند چربی و سموم را از طریق منافذ پوست دفع کند همین مشکل باعث می شود که منافذ پوست باز شوند و پوست صورت شکل بدی به خود بگیرد. ضدآفتاب های با spf بالا بیشتر مناسب روزهای بسیار گرم می باشند و برای روزهای عادی بهترین انتخاب ضدآفتاب هایی با spf 30 می باشد.
ضدآفتاب های با spf50 عموماً برای روزهای بسیار گرم تابستان مناسب تر از روزهای عادی است. و اگر شما در یکی از شهرهای جنوبی زندگی می کنید برای شما هم بهترین انتخاب ضدآفتاب هایی با spf بالا و پوشش وسیع می باشد و spf 50 برای شما مناسب تر است. برای انتخاب بهترین spf مناسب پوست خود این مطلب را بخوانید.

ضدآفتاب های ترکیبی

ضد آفتاب مناسب
تا حد امکان سعی کنید از ضدآفتاب های ترکیبی استفاده نکنید. ضدآفتاب های ترکیبی ضدآفتاب های هستند که درونشان از کرم های مرطوب کننده و یا آبرسان ها استفاده می شود. تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد ضدآفتاب ها عموماً علاوه بر محافظت از پوست در مقابل اشعه uv می توانند با کاهش لکه های قهوه ای و بهبود بافت و افزایش روشنایی پوست آسیب هایی که به پوست رسیده را تا حدی درمان کنند اما اگر به همراه این ترکیب از کرم های مرطوب کننده نیز استفاده شود و در واقع کرم های دو در یک را خریداری کنید خاصیت محافظت از پوست در مقابل نور خورشید تا حدی کاهش می یابد.

ضد آفتاب های رنگی

کرم های ضدآفتاب رنگی از نظر علمی تفاوتی در محافظت از پوست در مقابل اشعه های مضر خورشید ندارند و همان میزان محافظت از پوست را انجام می دهند. بنابراین تفاوتی نمی کند که شما یک ضدآفتاب معمولی بی رنگ استفاده کنید یا ضدآفتاب رنگی. تا حدی هم این ترکیب مناسب به نظر می رسد. از این جهت که ضد آفتاب های رنگی باعث می شوند که شما دیگر نیازی به زدن کرم پودر های آسیب زا به پوست نداشته باشید. رنگدانه های موجود در ضدآفتاب نیز از میزان spf نمی کاهد.

کدام کرم های ضدآفتاب بهتر هستند؟

تمام ویژگی هایی که ذکر شد می تواند در یک ضدآفتاب جای بگیرد اگر شما انتخابتان را به درستی انجام داده باشید. ضد آفتاب های برندهای داخلی امروز بسیار پیشرفته تر از دهه های قبل شده اند و تمامی ویژگی های مناسب یک ضدآفتاب خوب را در خود جای داده اند. در این میان می توانیم به انواع ضد آفتاب های بی رنگ و یا رنگی لافارر اشاره کنیم. ضدآفتاب لافارر با داشتن قیمتی مناسب و پوشش وسیع در مقابل اشعه های مضر یک انتخاب بسیار به صرفه است و یا می توانیم از کرم ضد آفتاب سان سیف با کیفیت بسیار بالای آن استفاده کنیم. این ضدآفتاب نیز مانند ضد آفتاب لافارر قیمت مناسبی دارد و با داشتن بافت کرمی و لطیف احساس خوبی را به فرد انتقال می دهد و انواع مختلفی از آن برای پوست های خشک و چرب تولید می شود و شما می توانید بسته به نوع پوست خود از آن استفاده کنید.
 
 

بهترین میزان SPF مورد نیاز پوست از دیدگاه متخصصان پوست

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی