ایبوپروفن
ایبو پروفن یک نوع مسکن است که بدون نسخه پزشکی هم قابل تهیه می باشد اما قرص ایبوپروفن عوارضی دارد که قبل از مصرف بهتر است بدانید.

نکات و اطلاعات مهمی که پیش از مصرف ایبوپروفن باید بدانید

اگر چه ایبوپروفن یک مسکن بدون نسخه رایج محسوب می‌ شود که به مدیریت درد کمک می‌ کند؛ اما خطراتی هم دارد که گاهی اوقات می تواند عوارض جانبی جدی را به همراه داشته باشد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک راجع به آن ها توضیح خواهیم داد. توجه داشته باشید که دانستن این نکات ضروری در مورد این دارو اهمیت بسیار زیادی دارد.

ایبوپروفن به چه منظوری استفاده می شود؟

ایبوپروفن دارویی است که از آن برای کاهش مشکلاتی مانند سر درد، درد عضلانی و گلو درد استفاده می کنند؛ همچنین برای کاهش تب یا درد دندان هم از این دارو کمک می گیرند. در واقع این یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که به صورت بدون نسخه در اختیار افراد قرار می گیرد و در دوز بالاتر می تواند تب، درد و التهاب را نیز کاهش دهد.

سر درد

عملکرد ایبوپروفن چگونه است؟

ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که آنزیم هایی که هورمون های التهابی در بدن تولید می کنند را مسدود می کند. در نتیجه اگر آنزیم های مربوط به انتقال بعضی از اسیدهای خاص به هورمون های التهابی مسدود شود، التهاب در بدن کاهش پیدا می کند. از طرفی سیگنال درد را هم کاهش می دهد که خودش عاملی برای کاهش درد، کاهش دمای بدن و کاهش التهاب است.

قبل از مصرف ایبوپروفن باید به چیزی دقت کنید؟

به این دلیل که این دارو بدون نسخه تجویز می‌ شود، نباید به خودتان اجازه دهید تا هر طور که خواستید آن را استفاده کنید. اگر داروی دیگری استفاده می‌ کنید یا هر گونه بیماری دارید یا اخیرا جراحی انجام داده اید، به پزشک بگویید تا به شما بگوید که مجاز به استفاده از ایبوپروفن هستید یا خیر.

نکات مهم در مورد مصرف ایبوپروفن

  • مصرف ایبوپروفن با غذا باعث خنثی شدن خطر آسیب به کبد می شود؛ اما حساسیت معده یا شکم را کاهش نمی دهد.
  • مصرف ایبوپروفن با آنتی اسید یا دارو های مسدود کننده هیستامین مثل آنتی هیستامین از ایجاد مشکلات گوارشی شدید جلوگیری می کند.

ایبوپروفن

فواید ایبوپروفن چیست؟

مدت زمان زیادی است که این دارو برای افراد تجویز می‌ شود. این دارو اعتیاد آور نیست و می تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد و برای کودکان تا بعد از 3 ماهگی هم استفاده می‌ شود که البته باید طبق تجویز پزشک باشد.

انواع مختلفی از آن؛ یعنی کپسول، قرص، شربت و حتی به‌صورت جویدنی در دسترس قرار می گیرد.

این دارو به مدت 4 الی 6 ساعت درد را کاهش می‌ دهد و عاملی برای کاهش ورم، التهاب، قرمزی، حساسیت و تب خواهد بود و افرادی که به عفونت دچار هستند و از جراحی یا آسیب ریکاوری شده اند، می توانند دردشان را با ایبوپروفن کاهش دهند یا برای افرادی که به دنبال کاهش درد قاعدگی هستند، بسیار مناسب خواهد بود.

عوارض جانبی داروی ایبوپروفن چیست؟

  • ایبوپروفن ممکن است معده را به هم بریزد. زمانی که افراد شروع به مصرف این دارو می کنند، باید هر 4 الی 6 ساعت یک بار این دارو را استفاده کنند؛ اما استفاده طولانی مدت از آن ممکن است عاملی برای مشکلات معده باشد؛ مثلاً زخم معده را به وجود بیاورد‌.
  • دیگر عوارض جانبی آن شامل بیماری قلبی است و به خاطر همین، قبل و بعد از پروسه جراحی قلب باید از آن استفاده کرد.
  • این دارو توسط کلیه دفع می شود و بیماران کلیوی نباید از این دارو استفاده کنند؛ همچنین ممکن است عاملی برای حساسیت معده، گوارش و خونریزی باشد که در این افراد معمولا هیچ علامت هشدار دهنده ای مشاهده نمی شود تا اینکه خونریزی داخلی اتفاق بیفتد.
  • ایبوپروفن همچنین باعث رقیق شدن خون می شود و تقریبا شبیه به آسپرین عمل می‌ کند و این برای افرادی که خونریزی دارند و دست شان زخم شده یا دچار کبودی شده مناسب نیست.
  • دیگر عوارض جانبی آن در صورتِ مصرف زیاد شامل خونریزی معده، حمله قلبی، سکته و آسیب به کلیه است که جزو مهمترین ها محسوب می شود.

قلب درد

آیا ایبوپروفن با دارو های دیگر اختلال ایجاد می کند؟

ایبوپروفن انواع مختلفی دارد. گاهی اوقات ممکن است مشکلات گوارشی شدید به وجود بیاورد و هرگز نباید آن را با داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا کومادین استفاده کنید، زیرا خطر خونریزی را افزایش می دهد؛ همچنین ممکن است با دیگر داروهای رقیق کننده خون، دارو های مسدود کننده اسید یا حتی داروی فشار خون هم تداخل ایجاد کند.

درسته که این دارو بدون نسخه تجویز می‌ شود؛ اما هرگز به این معنا نیست که هر کسی مجاز است تا از آن استفاده کند.

اثرگذاری ایبوپروفن چقدر است؟

ایبوپروفن یک داروی تاثیرگذار است و اثرات خوبی برای شما دارد؛ به شرطی که از دوز مناسب استفاده کنید و سر ساعت این دارو را مصرف کنید. این دارو به خوبی می‌ تواند سر درد، درد قاعدگی، درد حاصل از آسیب های ورزشی، بدن درد، درد آرتروز و تب را بهبود ببخشد.

هشدار به کودکان در مورد مصرف ایبوپروفن

هنگام تجویز دارو وزن کودک اهمیت بسیار زیادی دارد و این فقط باید طبق تجویز پزشک باشد که کودک با چه وزنی و چه سنی، چه دوز از این دارو را استفاده کند؛ در غیر این صورت عوارض جانبی شدیدی به وجود می آید.

تا این نکات رو نخوندی، ایبوپروفن نخور

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی