پرنده سخنگو
برخی افراد به پرنده های سخنگو علاقه دارند و اقدام به نگهداری از آن ها در خانه می کنند، برای اغلب این افراد این موضوع سوال است که باهوش ترین پرنده های سخنگوی جهان کدام پرنده ها هستند؟

پرنده های سخنگوی بسیار باهوش در جهان

زمانی که یک پرنده خانگی صدای شما را تقلید می کند چه عکس العملی نشان می دهید؟ لابد می گویید ساکت شود و گاهی اعصابتان را خورد می کند. درسته؟ تعدادی از گونه های طوطی مانند طوطی خاکستری آفریقایی، مرغ عشق و طوطی آمازون پشت گردن زرد در فهم و تقلید از امور انسان ها معروف هستند. در ادامه این قسمت از سرگرمی نمناک باهوش ترین پرندگان سخنگوی جهان را به شما معرفی خواهیم کرد.

1- طوطی آمازون پیشانی آبی

آمازون پیشانی آبی یک پرنده خانگی محبوب و سخنگوی بومی جنوب آمریکاست. این طوطی زیبا به دلیل رگ آبی روی پیشانی اش به این نام خوانده می شود. برای بهبود توانایی صحبت کردن این پرنده، باید وقت و انرژی زیادی صرف کنید.

طوطی آمازون پیشانی آبی تنها تمایل دارد با یک انسان ارتباط برقرار کند و در صورتی که به طور صحیح آموزش ببیند، می تواند ساعت ها صحبت کند و صدای انسان ها را تقلید کند. شهرت این پرنده به دلیل آواز شیرینش است.

پرنده های سخنگو

2- طوطی آمازون تاج زرد

این طوطی بازیگوش و مهربان در جنگل های پرباران شمال و جنوب آفریقا یافت می شود . آن ها یکی از بهترین سخنگوها در میان خانواده طوطی آمازون ها می باشند. برخی از طوطی های این گونه بسیار عالی صحبت می کنند و برخی دیگر هرگز صحبت نمی کنند.

توانایی گفتگوی آن ها صرفا به عوامل مختلفی از جمله محیط زندگی و دفعات تعامل شان با انسان بستگی دارد. طوطی آمازون تاج زرد بخاطر صدای بلندی که دارد معروف می باشد. این پرنده عمری طولانی، بیش از 60 سال خواهد داشت.

3- طوطی کاکلی

طوطی کاکلی پرنده ای بسیار اجتماعی و با قدرت سخنگویی برتر شناخته شده است. این طوطی می تواند طیف گسترده ای از اصوات را تقلید کند اما توانایی صحبت کردن آن ها به کیفیت آموزش بستگی دارد. گونه های مختلفی از طوطی کاکلی وجود دارد که در این میان طوطی کاکلی سینه صورتی، طوطی کاکل زرد و طوطی منقار بلند بهتر از دیگر اعضا می توانند صحبت کنند.

طوطی کاکلی برای صحبت کردن به مراقبت ویژه ای از طرف صاحبش نیاز دارد. آن ها تمایل به تقلید و کپی کردن کلماتی دارند که به طور منظم توسط صاحبان¬شان تکرار می شود.

طوطی کاکلی می تواند به راحتی کلماتی که به آن ها عادت کرده است را تکرار کند. تغییر لحن فرد آموزش دهنده قطعا در یادگیری مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. آن ها هر کلمه ای را به راحتی یاد نخواهند گرفت اما با آموزش و تربیت صحیح می توانند آن ها را تکرار کنند.

پرنده سخنگو باهوش

4- مرغ مینای گوشواره ای

مرغ مینا گوشواره ای یکی از بهترین پرندگان سخن گو می باشد که در سراسر جنوب شرقی آسیا یافت می شود. آن ها بیشتر به دلیل توانایی تقلید صدای انسان با لحن دقیق شناخته می شوند. مینای گوشواره ای قادر است طیف گسترده ای از سوت ها، ناله و شیون و فریاد و خنده های بسیار بلند را تقلید کند.

مینا گوشواره ای هندی و مینا گوشواره ای معمولی دو گونه اصلی از این مینا هستند. این پرنده دو گونه دارد که هردو آن ها در مقایسه با دیگر میناهای جهان قدرت گفتاری برتری دارند. آن ها می توانند کلام انسان ها را تقریبا با همان لحن و کیفیت تقلید کنند. چند گونه دیگر از مینا گوشواره ای جنوبی نیز قادر به صحبت کردن می باشند اما به وضوح مینای گوشواره ای هندی و معمولی نمی توانند صحبت کنند.

5- طوطی راهب (کواکر)

طوطی راهب که تحت عنوان طوطی کوآکر نیز شناخته می شود، عمدتا در اروپا، آمریکای جنوبی و شمالی زندگی می کند و مانند دیگر طوطی های سخنگو به مراقبت و تربیت صحیحی نیاز دارد تا بتواند کلام انسان را تقلید کند و تمام کلماتی را که به طور مکرر از مربی اش می شنود یاد بگیرد و تکرار کند.

طوطی کوآکر اگر به خوبی تربیت شود می تواند کلمات را در موقعیت به جا و مربوط به کار ببرد و این اتفاق در صورتی رخ می دهد که مربی او کلمات و احساسات صحیح را هنگام تدریس به او آموخته باشد. این پرنده اجتماعی همچنین صداهای دیگری را که از اطراف می شنود تقلید می کند.

باهوش ترین پرنده سخنگو

6- طوطی طوق دار هندی یا ملنگو

طوطی طوق دار هندی یکی از پرندگان برجسته سخنگو درمیان پرندگان می باشد. آن ها می توانند بین 200-250 کلمه را یاد بگیرند. توانایی آن ها در تقلید صدای انسان نیز بین طوطی های دیگر متفاوت است و این امر به دفعات تعامل با مالک بستگی دارد.

طوطی های طوق دار هندی معمولا سعی می کنند صدای انسان را که از اطراف می شنوند تکرار کنند. این پرنده همچنین قادر است کلماتی که از داخل یک متن یا موسیقی می شنود را تقلید کند. این طوطی صدای انسان را با کیفیت استثنایی و فوق العاده ای تکرار می کند.

7- طوطی اکلکتوس

طوطی اکلکتوس بومی جزایر گینه نو بوده و به علت وضوح کلمات و دایره لغاتش مشهور است.

این پرنده می تواند بیشتر کلماتی را که در اطراف خود می شنود کپی کرده و آن ها را با کیفیت بالا تقلید کند. بعضی طوطی ها حتی می توانند یک آهنگ کامل را یاد بگیرند و بخوانند.

طوطی اکلکتوس می تواند هم از گفتار انسان و هم از صداهای جذاب دیگر اطراف تقلید کند. به این ترتیب این پرنده حتی می تواند صاحبان خود را گول بزند. آن ها کلماتی را که در شرایط مناسب آموخته اند تکرار می کنند. طوطی های اکلکتوس نر و ماده نیز صداهای جذاب و خوش آهنگی دارند.

بهترین پرنده سخنگو

8- طوطی آمازون پشت گردن زرد

پیش از این هم در نمناک خواندید که طوطی آمازون پشت گردن زرد یکی دیگر از طوطی های باهوش خانواده آمازون است و به علت درک مفهومی که از کلام انسان ها دارد، مشهور می باشد. این طوطی قادر است طیف وسیعی از کلمات انسان را تقلید کرده و با کیفیت عالی بیان کند.

این پرنده می تواند از همان ابتدای کودکی صحبت کردن را شروع کند و اغلب کلمات و جملات صاحب خود را تکرار کند. طوطی آمازون پشت زرد معمولا فقط با یک انسان ارتباط برقرار می کند بنابراین میزان ارتباط میان مالک و پرنده نقش مهمی در تعریف قدرت این طوطی در تکلم دارد. این پرنده همچنین در تکرار آهنگ هایی که از محیط اطراف می شنود مهارت دارد.

9- باجریگار

باجریگار یا همان مرغ عشق سخنگو، پرنده ای باهوش و سخنگوی ماهری است که بومی استرالیا می باشد. این پرنده باهوش می تواند واژه های برجسته ای را تکرار نماید. این پرنده شگفت انگیز رکورد گینس 1995 را شکسته است. این گونه حیرت انگیز دایره لغاتی با 172 واژه دارد. تعدادی طوطی از این گونه قادر هستند 300-500 جمله را بیاموزند.

باجریگار عمدتا کلماتی را تقلید می کند که بطور مکرر آن ها را از صاحب خود شنیده است. این پرنده ترجیح می دهد حداکثر زمان خود را با هم نوع خود بگذراند. هر دو جنس نر و ماده این پرنده قادر هستند که صدای انسان را تقلید کنند اما به نظر می رسد پرنده نر مهارت بیشتری در صحبت کردن و آموختن دایره لغات گسترده تر دارد.

بهترین پرنده سخنگوی جهان

10- طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)

طوطی خاکستری آفریقایی به عنوان باهوش ترین و زرنگ ترین طوطی جهان به شمار می آید. این پرنده بومی جنگل های پرباران غرب و مرکز آفریقا می باشد. این پرنده به دلیل درک و تکرار کلمات انسان ها مشهور است. این طوطی همانند دیگر پرنده های سخنگو تمایل دارد فقط با یک انسان ارتباط برقرار کند.

رابطه میان مالک و طوطی مهم ترین فاکتور تشکیل دهنده میزان توانایی این طوطی در سخنوری است. گفتگو و رفتار مناسب نقش مهمی در یادگیری او دارد. او همچنین قادر است صداهای مختلف اطراف را نیز کپی کند. طوطی خاکستری آفریقایی بسیار باهوش است و می تواند شکارچیان خود را با صدا هایی که در می آورد، مسخره کند.

10 باهوش ترین پرنده سخنگوی جهان + حقایق

3.526
این مطلب مفید بود ؟188
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : طوطی
وبگردی