روز معلم
روز معلم از روز های بزرگ در تمامی کشور ها است که در این روز کشور های مختلف به شیوه های خود این روز را جشن می گیرند.

زمان و نحوه برگزاری روز معلم در کشورهای مختلف

از آنجا که روز معلم در کشورهای مختلف جهان در تاریخ های متفاوتی مشاهده می شود جشن این روز نیز متفاوت است. در بسیاری از کشورها برنامه های فرهنگی نیز برگزار می شود که ممکن است شامل مسابقات آواز خوانی و اجرای رقص و نمایشنامه باشد. دانش آموزان گل، کارت تبریک و هدایای خود را به نشان محبت و احترام به معلمان خود تقدیم می کنند. این روز در برخی کشورها چنین برگزار خواهد شد که در ادامه ی این بخش از نمناک خواهید خواند.

فرانسه تنها کشوری که روز معلم ندارد

در فرانسه، روزی به نام روز معلم وجود ندارد. پیش از آنکه سراغ روز معلم در کشورهای مختلف دنیا برویم باید کشوری را معرفی کنیم که در آن روز معلمی در تاریخ ثبت نشده است و مردمش روزی با عنوان روز معلم را در تقویم ندارند و طبق آنچه خود مردم این کشور می گویند تا به حال درهیچ مدرسه و دانشگاهی برای آموزگاران و اساتید این کشور روز خاصی تحت عنوان روز معلم در نظر گرفته نشده است.

روز معلم در کشور های مختلف

ایران:

در ایران، روز معلم در 12 اردیبهشت برگزار می شود چرا که سالروز شهادت استاد ایرانی آیت الله مرتضی مطهری است. این نویسنده مشهور که یک معلم جاویدان نیز بود در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسید. در این روز، دانش آموزان ضمن ادای احترام به حرفه مقدس معلمی به معلمان خود گل هدیه می دهند.

چین:

روز معلم در سال 1931 در دانشگاه ملی مرکزی چین ابداع شد و در سال 1932 توسط دولت مرکزی جمهوری چین به تصویب رسید. در سال 1939، روز 27 اوت، تولد کنفوسیوس تعیین شد. دولت جمهوری خلق چین آن را در سال 1951 حذف کرد اما در سال 1985 مجدداً تأسیس شد و به روز 10 سپتامبر تغییر یافت . درحال حاضر تعدادی از افراد در تلاش هستند روز معلم را به روز تولد کنفوسیوس برگردانند.

روز معلم

افغانستان

در افغانستان روز 5 اکتبر، روز معلم نامیده می شود که در این روز مدارس تعطیل هستند اما دانش آموزان به مدارس می روند و به معلمان خود هدایایی تقدیم می کنند. در این روز از آنها با غذا و شیرینی پذیرایی می شود.

کره ی جنوبی:

در کره جنوبی ابتدا 25 مه را روز معلم اعلام کردند که در این روز اعضای تیم جوانان صلیب سرخ کشور از معلم سابق خود در بیمارستان بازدید نمودند اما از سال 1965 به بعد 15 مه را روز معلم اعلام نمودند زیرا 25 مه برابر با سالروز تولد «سوجونگ کبیر»، چهارمین دومین پادشاه خانواده ی «چوسان» در کره بود. برگزاری این مراسم ملی از سال 1973 تا 1982 متوقف شد، اما پس از آن برگزاری مراسم مجددا ادامه پیدا کرد.

بنگلادش:

در بنگلادش یک هفته را برای بزرگداشت معلمان اعلام نمودند اما تاریخ اصلی روز معلم در این کشور 4 اکتبر است. در این هفته هیچ روزی تعطیل نیست و معلمان و دانش آموزان سرکلاس ها می آیند اما از تجربیات و خاطرات خود برای دانش آموزان صحبت می کنند و درس نمی دهند و دانش آموزان برای معلمان هدیه ای می آورند.

بوتان:

در این کشور 2 مه روز معلم اعلام شد. این تاریخ به این علت اعلام شد که سالروز تولد پادشاه سوم این کشور در این روز بود. این پادشاه کشورش را با نظام آموزش و پرروش مدرن آشنا کرد.

اوکراین

در اوکراین اولین یکشنبه ی اکتبر روز معلم نامیده می شود و دانش آموزان و معلمان جمعه ی قبل از روز معلم را به رستوران و یا کافه می روند و جشن می گیرند.

 

جشن روز معلم

 

آلبانی

اولین مدرسه ی سکولاری در هفتم مارس 1887 تاسیس شد که دانش آموزان آلبانی می توانستند در آن درس بخوانند . قبل از تاسیس این مدرسه ، همه مدارس تحت نظارت کلیسای کاتولیک بودند.

الجزایر:

28 فوریه در الجزایر روز معلم اعلام شده است که دلیل خاصی برای ثبت این تاریخ در کشور الجزایر ذکر نشده است.

هند :

در هند ، روز بزرگداشت معلم در تاریخ 5 سپتامبر به افتخار دکتر سارولی راکریشنا ، دومین رئیس جمهور هند، برگزار می شود چرا که این روز سالروز تولد وی است. دراین روز، دانش آموزان ارشد مدارس مسئولیت آموزش خردسالان را بر عهده می گیرند تا از معلمان خود قدردانی کرده و متوجه زحمات آن ها شوند. این روز تعطیل نیست و فعالیت های زیادی در موسسات آموزشی انجام داده خواهد شد.

روسیه :

در روسیه، روز معلم در اولین یکشنبه ماه اکتبر، بین سال های 1965 و 1994 جشن گرفته می شود. در سال 1994 به بعد این روز همزمان با تاسیس یونسکو می باشد.

ایالات متحده آمریکا:

در ایالات متحده آمریکا ، روز معلم یک روز تعطیل غیر رسمی در سه شنبه نخستین هفته ماه مه می باشد. این روز با شوق بسیار جشن گرفته می شود. علاوه براین، به منظور ادای احترام به معلمان فعالیت هایی در مدارس برگزار می شود که حتی ممکن است در تمام ماه مه ادامه دار باشد.

آرژانتین:

در آرژانتین به افتخار بزرگداشت هفتمین رییس جمهوری آرژانتین«دومینگو فاستینو سارمینتو»، روز معلم 11 سپتامبر اعلام شد. دومینگو فاستینو سارمینتو در سال 1888 در آسونسیون درگذشت.

روز معلم آرژانتینی

ارمنستان:

ارمنستانی ها اولین یکشنبه ی ماه اکتبر را به عنوان روز معلم جشن می گرفتند اما اخیرا روز معلم در ارمنستان بنا بر تصمیم مجلس نمایندگان این کشور به 4 اکتبر منتقل شد.

آذربایجان:

زمانی که یونسکو تصمیم به برگزاری روز جهانی معلم گرفت ، آذربایجانی ها از سال 1994 ، 5 اکتبر را با عنوان روز معلم ثبت کردند.

تایلند:

در تایلند، روز ملی معلم هر سال در 16 ژانویه برگزار می شود. این روز تحت قطعنامه دولتی در 21 نوامبر 1956 به عنوان روز معلم تصویب شد. اولین روز معلم در سال 1957 برگزار شد و یک روز تعطیل در مدارس می باشد.

ترکیه:

در ترکیه نیز روز معلم در روز 24 نوامبر برگزار می شود. کمال آتاتوک 24 نوامبر را به احترام معلمان و حرفه آن ها اختصاص داد. در حرفه تدریس تمام اعمال، مقدس تلقی می شود. این روز تعطیل نمی باشد.

برزیل:

از سال 1963 به بعد ، هرساله مراسم بزرگداشت روز معلم 15 اکتبر به مناسبت حکم ساخت مدارس ابتدایی در برزیل برگزار می شود.

روز معلم برزیل

استرالیا:

در استرالیا آخرین جمعه ی ماه اکتبر به عنوان روز معلم شناخته می شود اما اگر این زمان با روز هالووین یکی باشد، هفتم ماه نوامبر را به عنوان مراسم بزرگداشت روز معلم اعلام می کنند.

شیلی:

در شیلی چند روز معلم تا اکنون اعلام شده است ابتدا روز معلم در شیلی11 سپتامبر بود و پس از آن به دلیل همزمان کردن این روز با تاریخ روز دریافت جایزه ی نوبل «گابریل میسترال»، شاعر شیلیایی در سال 1945 ، روز معلم به دهم سپتامبر منتقل شد اما در سال 1977 تاریخ روز معلم به افتخار تاسیس انجمن معلمان شیلی به روز 16 اکتبر منتقل شد.

مالزی:

روز 16 مه در مالزی به معلمان اختصاص داده شده است. این روز با شور و شوق فراوان دراین کشور جشن گرفته می شود. علاوه براین، روز معلم در مالزی روز هاری گورو نیز نامیده می شود و یک روز کاری است. 

روز معلم در کشورهای دیگر چگونه است ؟

3.727
این مطلب مفید بود ؟207
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
برچسب : روز معلم
وبگردی