افزایش سن دندان
با بالا رفتن سن ممکن است چندین مشکل جدی و تغییر در دندان ها رخ دهد که البته می توان با رعایت برخی نکات از بروز این مشکلات پیشگیری کرد.

تغییرات رایج دندان ها با افزایش سن

دندان های ما نیاز به مراقبت و بهداشت دارند تا سالم و سفید بمانند، زیرا دندان ها نقش بسیار مهمی در بدن دارند و در طول زندگی به آن ها نیاز داریم. از طرفی زیبایی کلی صورت ما نیز تا حد زیادی به همین دندان های سالم وابسته است. به همین دلیل حتماً باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، به طور منظم نخ دندان بکشید و آدامس های بدون قند بجوید تا در برابر باکتری از دندان های شما محافظت شود. دندانپزشکان معمولاً سه نوع مختلف از مسواک را برای مشکلات دندانی متفاوت پیشنهاد می کنند.

با وجود این که دندان ها بسیار مهم هستند و نقش زیادی در سلامت بدن دارند اما هر دندانی فقط یک دوره برای زندگی دارد و در صورت مشکل می توان آن را ترمیم کرد. مثلاً پر کردن یا عصب کشی جزء این درمان ها است که به ترمیم آن ها کمک می کند. از آن جایی هم که این درمان ها اصلاً ارزان قیمت نیستند، به همین دلیل توصیه می کنیم که قبل از ایجاد مشکل حتماً پیشگیری کنید و مراقب زیبایی و سلامت دندان های خود باشید. زمانی که سنمان بالا می رود، قطعاً تغییراتی در وضعیت دندان های ما ایجاد می شود که این تغییرات شامل مواردی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند هستند.

مراقبت دندان

پوسیدگی اسیدی

پوسیدگی اسیدی یکی دیگر از مشکلات دندانی به علت مصرف مواد شیرین از جمله نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی است که اجزای شکر را داخل دهان و دندان نگه می دارد که این مواد کم کم پوسیده می شوند و اسید تولید می کنند که به ریشه دندان ما حمله ور می شوند و در نتیجه کیفیت دندان های ما تحت تاثیر قرار می گیرند. درست است که مصرف آبمیوه برای سلامت بدن مهم است اما باید مراقب باشید که مصرف آب میوه های اسیدی و مرکبات، ممکن است اثر تخریبی برای دندان داشته باشند پس در مصرف آن ها زیاده روی نکنید.

خوشبختانه بزاق داخل دهان تا حد زیادی می تواند اسید این مواد را خنثی کند. به همین دلیل بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که آدامس های بدون قند بجوید تا بزاق بیشتری در دهان تولید شود و از دندان شما محافظت کند.

مصرف نوشابه 

دندان قروچه یا بروکسیم

وقتی سن بالا می رود، دندان قروچه هنگام شب بدون کنترل نیز افزایش پیدا می کند که به آن بروکسیم می گویند. تئوری های مختلفی در مورد علت انجام این کار وجود دارد اما معمولاً دندان هایی که قرینگی صحیح با یکدیگر ندارند، بیشتر در معرض خطر هستند و بعضی از افراد هنگام استرس این کار را انجام می دهند که قطعاً آسیب های جبران ناپذیری به دندان وارد می کند.

 دندان قروچه

جرم یا لکه روی دندان

محافظت از سفیدی دندان یک عامل بسیار مهم برای زیبایی کلی صورت است. بسیاری از عادت های غلط هستند که باعث ایجاد لک روی دندان می شوند. نوشیدن قهوه و چای ممکن است که مسواک زدن روزانه شما را دچار مشکل و کم نتیجه کند و در نتیجه آن قدر که می خواهید دندان سفیدی ندارید. سیگار کشیدن هم یک رفتار غلط است و باعث ایجاد لکه و جرم سیاه روی دندان خواهد شد.

3 مشکل جدی و تغییر دندان با افزایش سن

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی