تولد
دندان درد و سرطان
بسیاری از ما با انواع سرطان ها و علائم آن آشنا هستیم؛ اما سرطان های دهانی کمتر شنیده شده است و شاید اطلاعات عموم راجب این بیماری ها و علائم آن کم باشد.

وقتی سرطان با دندان درد ظاهر میشود

بسیاری از ما با سرطان پوست، سرطان سینه و سرطان ریه آشنایی داریم اما کمتر کسی از ما هست که با سرطان سر و گردن هم آشنایی داشته باشد. این نوع از سرطان ها کمتر شناخته شده اند و می توانند روی دهان، گلو، جعبه صدا یا همان حنجره، غده های بزاقی، سینوس ها و حفره های بینی اثر گذار باشند. اگر چه که جزء سرطان های رایج محسوب نمی شوند اما باید آن ها را بیشتر شناخت تا بتوان شناسایی و درمانشان کرد.

مطالعات 5 ساله در این زمینه نشان می دهد که سرطان بینی و سینوس جزء سرطان های بسیار نادر هستند اما باید زود تشخیص داده شوند. در غیر این صورت وضعیت بد خواهد شد.

در هر سرطانی، تشخیص زود هنگام و درمان سریع باعث می شود که فرد هر چه سریع تر به کیفیت زندگی خود برگردد بنابراین بسیار مهم است که در مورد این سرطان ها زیاد اطلاعات داشته باشیم که قرار است چه اتفاقی بیفتد. طبق تحقیقات سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها، یک علامت و نشانه هست که ممکن است در دندان ها ظاهر شود و علامت مشکلی جدی در بدن باشد.

معاینه دندان

ارتباط درد دندان با سرطان بینی یا سینوسی

درد در دندان های بالا می تواند نشان دهنده سرطان بینی یا سینوسی باشد. طبق هشدار سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها، درد در دندان های بالایی یا شل شدن دندان ها در این ناحیه که در مدت زمان طولانی بهبود پیدا نمی کند، می تواند نشانه این سرطان ها باشد. این وضعیت هر سال فقط 2 هزار نفر را درگیر می کند اما باز هم باید به آن توجه ویژه داشت.

هر دردی علامت سرطان نیست

همچنین بعضی از علائم هستند که نشان دهنده عفونت سینوسی می باشند. البته این درد در قسمت دندان های بالا می تواند علامت سرطان باشد اما شاید مشکلات سینوسی دیگر را نشان دهد. به عنوان مثال عفونت سینوسی هم ممکن است با یکدیگر ظاهر شوند. درد در دندان های بالایی، آن هم در قسمت عقب معمولاً علامت مشکلات سینوسی است که ربطی به سرطان ندارد.

سینوس ها دو جفت فضای خالی در جمجمه هستند که به حفره بینی اتصال پیدا می کنند. اگر سینوزیت داشته باشید، بافت در این فضاها ملتهب می شود و عامل ایجاد درد می گردد. آسیب این ناحیه یا عفونت در دندان ممکن است باعث سینوزیت مزمن و مداوم باشد.

آبریزش بینی

تفاوت علائم عفونت سینوسی با سرطان

حتما برایتان این سوال پش می آید که چگونه این دو مشکل را از یکدیگر تشخیص دهیم؟ باید علائم سرطان سینوس را بشناسید که به شما کمک کند آن را در وضعیت های غیر جدی تر مانند عفونت سینوس تشخیص دهید. زمانی که مشکل شما سرطان باشد، ممکن است علائم دیگری مثل خونریزی بینی، برآمدگی یا سوزش در بینی را احساس کنید یا بی حسی و گزگز کردن صورت و سینوس ها یا فشار سینوسی و فشار در گوش و مشکلات بینایی را تجربه کنید.

اگر علائم در یک طرف سینوس یا حفره بینی ایجاد شد یا فقط یک طرفه دندان را درگیر کرد، باید بیشتر حساسیت به خرج دهید. سر و گردن دو سیستم جفت شده و مرتبط به هم هستند و ساختار آن ها قرینه است. بنابراین مشکل در این دو طرف به یکدیگر مربوط است و اگر بینی هم در یک طرف مشکل داشته باشد، باید بیشتر مسئله را پیگیر شوید.

خون دماغ

در اولین مرحله باید به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر دندان درد یا هر نوع از مشکلات دندانی را تجربه کرده اید، اولین مرحله باید مشاوره با یک دندانپزشک باشد که می تواند علت های مشکلاتی مثل دندان درد مانند بیماری لثه و پوسیدگی یا هرگونه عفونت را تشخیص دهد و متوجه شود که مشکل از کجاست. اگر احساس کند که سینوس ها مشکل دارند و باعث ایجاد درد شده اند، احتمالا شما را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد داد.

نوعی دندان درد که علامت سرطان است !

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی