سردردهای تنشی
علت سردردهای تنشی چیست و علائم سردردهای تنشی چه چیزهایی می باشد؟ چه راه هایی برای درمان و پیشگیری از سردردهای تنشی برای آن وجود دارد؟

همه چیز درباره سردردهای تنشی مزمن، از علل تا راه حل

سردردهای تنشی عموماً خفیف یا با درد معمولی همراه هستند و احساسی شبیه به کشیده شدن یک بند سفت در اطراف سر را ایجاد می کند. معمولا از رایج ترین نوع سردرد هستند و خیلی اطلاعات خوبی در مورد آن ها وجود ندارد. درمان هایی برای سردرد تنشی در دسترس است، مدیریت این سردرد اغلب باید ایجاد تعادل بین تمرینات سالم و پیدا کردن درمان های خانگی و همزمان استفاده از دارو هم باشد.

انواع سردردهای تنشی

همانطور که در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک میخوانید، سردرد تنشی به دو دسته بندی اصلی تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

سردرد تنشی اپیزودیک

این سردرد ممکن است در هفته فقط 30 دقیقه شما را درگیر کند و کمتر از 15 روز در ماه حداقل به مدت سه ماه اتفاق می افتد و ممکن است به سردرد مزمن تبدیل شود.

سردرد تنشی مزمن

این سردرد ساعت ها ادامه دارد. اگر 15 روز در ماه و حداقل به اندازه سه ماه طول کشید، احتمالا سردرد تنشی مزمن دارید.

سردرد تنشی

علائم سردردهای تنشی

علائم و نشانه های سردرد تنشی شامل موارد زیر است:

 • درد شدید در سر
 • احساس سفتی یا فشار در اطراف پیشانی یا اطراف پشت سر
 • سوزش در پوست سر، گردن و عضلات شانه 

مقایسه سردرد تنشی با میگرن

معمولا سردرد تنشی را با میگرن اشتباه می گیرند. اگر سردرد تنشی اپیزودیک دارید، احتمالا میگرن نداشته باشید. این سردرد بر عکس انواع مختلف میگرن، معمولاً باعث مشکلات بینایی، حالت تهوع و استفراغ نمی شود.

فعالیت فیزیکی معمولاً سردرد میگرنی را بدتر می کند اما این موضوع در مورد سردرد تنشی صدق نمی کند. افزایش حساسیت به نور یا صدا ممکن است در سردرد تنشی هم اتفاق بیفتد اما علامت رایجی نیست.

سردردهای تنشی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سردرد تنشی زندگی شما را مختل کرد و بیش از 2 بار در هفته به درد دچار شدید، به پزشک مراجعه کنید. اگر سابقه ابتلا به سردرد دارید و الگو های سردرد در شما به طور ناگهانی تغییر کرد، به پزشک مراجعه کنید. این سردرد می تواند نشان دهنده مشکل جدی مثل تومور مغزی یا ضعیف شدن رگ های خونی باشد.

چه زمانی به اورژانس مراجعه کنیم؟

اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید سریعا به اورژانس مراجعه کنید:

 • سردرد شدید و ناگهانی
 • سردرد همراه با تب
 • مشکلات ذهنی
 • تشنج
 • دوبینی
 • ضعف
 • بی حسی یا مشکلات تکلم
 • سردرد بعد از آسیب و حادثه، مخصوصاً اگر سردرد بدتر شود

سردرد

علت سردردهای تنشی

علت سردرد تنشی هنوز ناشناخته است. متخصصان عقیده دارند که این سردرد ممکن است به دلیل انقباضات عضلانی در صورت، گردن و پوست سر اتفاق بیفتد، شاید هم به خاطر عواطف شدید، تنش یا استرس باشد. البته بعضی از تحقیقات نشان می دهد که انقباض عضلانی دلیل این سردرد نیست.

محرک ها

بزرگترین محرک سردرد تنشی، استرس است.

استرس

سختی ها و مشکلات سردرد تنشی

سردرد تنشی بسیار رایج است و روی سطح بهره وری و کیفیت کلی زندگی اثر گذار است؛ مخصوصاً اگر مزمن باشد. این درد باعث می شود که فرد نتواند فعالیت های روزانه را به انجام برساند و مجبور می شود که در خانه بماند.

جلوگیری و پیشگیری

علاوه بر ورزش منظم، تکنیک هایی مثل بیوفیدبک و یا ریلکسیشن می تواند استرس را کاهش دهد.

بیوفیدبک

تکنیک هایی به فرد آموزش داده می شود که پاسخ های بدنش را کنترل می کند و باعث کاهش درد می شود. در طول جلسات تمرینی به دستگاه هایی وصل می شوید و بیوفیدبک عملکرد بدن شما مانند تنش عضلانی، ضربان قلب و فشار خون را اندازه گیری می کند و شما یاد می گیرید که چگونه تنش عضلانی را کاهش دهید و ضربان قلب و تنفس را آرام کنید.

درمان شناختی رفتاری

در این نوع درمان که گفتار درمانی هم محسوب می شود، به شما یاد می دهند که چگونه استرس را کنترل کنید و شدت و تعداد دفعات سردرد را کاهش دهید.

کنترل استرس

تمرین های ریلکسیشن

هم به شما برای ریلکس شدن کمک کرده و تنفس عمیق، یوگا و مدیتیشن هم وضعیت را بهبود می بخشد و شما می توانید از طریق ویدئو، کلاس یا اپلیکیشن این تکنیک ها را یاد بگیرید.

استفاده از دارو و تکنیک های مدیریت استرس می تواند در کاهش سردرد کمک کننده باشد.

سبک زندگی سالم می تواند به جلوگیری از این سردرد کمک کند:

 • به اندازه کافی بخوابید.
 • سیگار نکشید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • وعده غذایی متعادل و منظم بخورید.
 • به اندازه کافی آب بنوشید.

نوشیدن آب

تشخیص

اگر سردرد مکرر یا مزمن دارید، پزشک می تواند آزمایش های نورولوژیکی و جسمی از شما به عمل بیاورد و نوع و علت سردرد را با استفاده از راهکارهای زیر مشخص کند:

- توضیح درد:پزشک می تواند از توضیحات شما و نوع شرح حال شما چیز های زیادی بفهمد. جزئیات زیر را به او بگویید:

- ویژگی های درد. به عنوان مثال آیا درد سریع و ضربه ای است؟ آیا مداوم است؟ آیا تیز است؟

- شدت درد. شدت درد می تواند یک عامل مهم برای تعیین نوع درد باشد. آیا همزمان با درد می توانید کار کنید؟ آیا سردرد شما را بیدار می کند یا مانع از خوابیدنتان می شود؟ آیا احساس درد در کل سر وجود دارد؟

عکسبرداری

اگر سردرد خیلی پیچیده یا غیر معمول باشد، پزشک آزمایش های عکسبرداری را برای تعیین علت، مانند تومور برای شما تجویز می کند که دو آزمایش رایج وجود دارد و شامل موارد زیر است:

ام ار ای

در ام آر آی امواج رادیویی و تکنولوژی کامپیوتر، تصاویر واضحی را ایجاد می کند.

سی تی اسکن

سی تی اسکن هم یک روش رایج برای نشان دادن علت مشکلات مختلف مثل سردرد است که مجموعه ای از اشعه ایکس در کامپیوتر وضعیت درد را نشان می دهند.

سی تی اسکن

درمان های خانگی و سبک زندگی

برای این نوع سردرد، درمانی مختلفی در مطالب دیگر بهداشت و سلامت نمناک معرفی شد که علاوه بر آنها میتوان به چند روش کلی دیگر نیز اشاره کرد. استراحت، استفاده از یخ یا دوش آب داغ و طولانی، تمام آن چیزی است که به سردرد تنشی کمک می کند. استراتژی های مختلف می تواند شدت و تعداد دفعات سردرد را بدون دارو کم کنند و باید راهکارهای زیر را به کار ببندید:

سطح استرس را کنترل کنید:

برای کاهش استرس حتما از قبل برنامه بریزید. زمان بیشتری را به ریلکس کردن اختصاص دهید. اگر در شرایط استرس زا گیر کردید، حتماً یک قدم به عقب برگشته و خودتان را آرام کنید.

از پک سرد یا گرم استفاده کنید:

استفاده از پک گرم یا سرد هنگام سوزش عضلانی سردرد تنشی را بهبود می بخشد. کمپرس یا حوله گرم هم بسیار کمک کننده است می توانید از حمام گرم استفاده کنید.

مراقب فرم بدن خود باشید:

شکل بدنی صحیح و مناسب باعث می شود عضلات شما دچار تنش نشوند. هنگام ایستادن حتما شانه های خود را به عقب نگه دارید، سر، شکم و باسن را صاف نگه دارید. هنگام نشستن ران های خود را موازی با زمین قرار دهید و سرتان را بیش از حد خم نکنید.

علل و علائم اصلی سردردهای تنشی مزمن+ پیشگیری

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : درمان سردرد
وبگردی