تستوسترون تراپی
تستوسترون می تواند در موارد بسیاری به مردان کمک شایانی کند اما سنین افراد در تاثیرات تستوسترون تراپی نقش بسزایی دارد. البته تستوسترون تراپی می تواند خطرات و مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

روش انجام تستوسترون تراپی و خطرات آن بر اثر بالا رفتن سن

همزمان که سن بالا می رود، تستوسترون تراپی اثرات متفاوت تری خواهد داشت. همچنین سوءتفاهم هایی در مورد این درمان وجود دارد که آیا یک فرد معمولی و بدون هیچ مشکلی، می تواند از این درمان استفاده کند یا خیر. تستسترون تراپی ممکن است شبیه به فرمولاسیون ضدپیری عمل کند. فواید تستوسترون تراپی در مورد افرادی که پا به سن گذاشته اند و از سطح تستوسترون آن ها کاسته شده، هنوز واضح و مشخص نیست.

تستوسترون چیست؟

تستوسترون هورمون تولید شده در بیضه و یک پیام رسان شیمیایی است که مسئول ایجاد مشخصه های جنسی مردانه است. بدون تستوسترون کافی، مردها عقیم خواهند بود. در بدن مردان، تستوسترون علاوه بر تولید اسپرم سبب تنظیم تعدادی از عملکردهای دیگر میشود. تزریق تستوسترون درمان هورمونی است. مصرف اولیه آنها به عنوان درمانی برای اختلال عملکرد جنسی در مردان و علائم یائسگی در زنان با کمبود تستوسترون است. مردان تراریخته و افراد غیر جراحی نیز ممکن است از تزریق تستوسترون به عنوان بخشی از درمان مردانه استفاده کنند.

تستوسترون تراپی چیست

تستوسترون می تواند به موارد زیر در مردان کمک کند:

 • چگالی استخوان ها
 • توزیع چربی
 • استحکام توده و قدرت عضلانی
 • رویش مو در بدن یا صورت
 • تولید سلول های خونی قرمز
 • میل جنسی
 • تولید اسپرم

با بالا رفتن سن چه اتفاقی برای تسترون ها می افتد؟

سطوح تستوسترون عموماً در سنین نوجوانی و اوایل جوانی در بالاترین حد خود قرار می گیرد. زمانی که سن بالا می رود، سطح تستسترون به تدریج افت می کند. معمولاً بعد از سن 30 الی 40 سالگی میزان این افت حدود یک درصد خواهد بود.

مردان در سنین بالاتر باید حتما این موضوع را تشخیص دهند که آیا کاهش تسترون به دلیل بالا رفتن سن آن هاست یا علت آن بر اثر بیماری هیپوگنادیسم یا تستوسترون پایین است؟

هیپوگنادیسم توانایی تولید مقدار طبیعی تستوسترون را به دلیل مشکلاتی در بیضه ها یا غدد درون ریز که بیضه ها را کنترل می کنند، دچار اختلال می کند. تراپی جایگذاری تستوسترون به شکل تزریقات، قرص، ژل ها و راهکارهای دیگر می تواند علائم کمبود تستوسترون را در مردان بهبود ببخشد.

تستوسترون چیست

کدام مردان مستعد بهره بردن از مکمل تستوسترون هستند؟

مکمل تستوسترون می تواند به مردانی پیشنهاد شود که نشانه های کمبود این هورمون در آنها دیده می شود.

عمده ترین علائم کمبود تستوسترون عبارتند از:خستگی، از دست دادن انرژی، اختلال در خواب، مشکلات شناختی، کاهش تمایل جنسی، مشکلات نعوظ، کاهش وزن و کاهش تودۀ ماهیچه ای.

کمبود تستوسترون باید توسط آزمایش های خون دقیق به اثبات برسد و سپس پزشک مکمل تستسترون را تجویز کند.

تستوسترون از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان جایگزینی فقط در مردانی مورد تایید است که سطوح تستوسترون آنها به دلیل بیماری های مربوط به بیضه ها، غذه هیپوفیز یا مغز، پایین است و دچار عارضه هایپوگونادیسم هستند. درمان تستوسترون تراپی در افرادی که پروسه طبیعی بالا رفتن سن را پشت سر می گذارند، پیشنهاد نمی شود. اگر مشکل پزشکی خاصی که باعث ایجاد کاهش سطوح تستوسترون می شود را ندارید ، احتمالا راه های طبیعی را برای افزایش این هورمون به شما پیشنهاد می کنند، مثل کاهش وزن، افزایش توده عضلانی با انجام تمرینات استقامتی.

تاثیرات تستوسترون در بدن

آیا افت طبیعی سطوح تستوسترون به دلیل علائم پیری است؟

لزوماً خیر. مردان ممکن است که بعد از بالا رفتن سن علائم مختلفی را مشاهده کنند. بعضی از آن ها که به دلیل کمبود تستوسترون اتفاق می افتد، شامل مواردی است که در ادامه ی این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند :

تغییراتی در عملکرد جنسی:

ممکن است این تغییرات به کاهش میل جنسی، نعوظ ناگهانی کمتر مثل هنگام خواب و یا ناباروری منجر شود.

تغییرات فیزیکی:

تغییرات فیزیکی مختلفی در چنین شرایطی ممکن است که شامل افزایش چربی بدن و کاهش توده عضلانی و کاهش چگالی استخوان باشد.

سوزش و ورم سینه ها :

از دیگر تغییرات شایع مردان در این شرایط م توان به سوزش و ورم سینه ها اشاره کرد که با توجه به شرایط بدنی افراد می تواند شدت متفاوتی داشته باشد.

ریزش موی بدن :

طبق بررسی ها و نتایج بدست آمده از مطالعات دقیق در این زمینه نشان می دهد که کمبود تستوسترون در بسیاری از مردان با ریزش موی بدن همراه است.

احساس انرژی کم تر نسبت به همیشه :

کمبود انرژی و خستگی از مشکلات شایع دیگر مردان در این شرایط است که اصولا با تغییرات تایید شده در رژیم غذایی و سبک زندگی تا حدودی قابل درمان است.

تغییرات احساسی:

کمبود تستوسترون می تواند عاملی برای کاهش انگیزه یا اعتماد به نفس باشد. ممکن است که فرد احساس افسردگی داشته باشد یا در تمرکز کردن به خاطر آوردن چیزها دچار مشکل شود.

• *بعضی از این علائم می تواند به دلیل عوامل دیگری مثل عوارض جانبی دارو، آپنه خواب، مشکلات تیروئیدی، دیابتی و افسردگی ایجاد شده باشد و همچنین ممکن است علت آن کاهش تستوسترون باشد. بنابراین تستوسترون تراپی برای افزایش این هورمون کمک کننده است.

تستوسترون ها

آیا تستوسترون تراپی می تواند جوانی و سرزندگی را افزایش دهد؟

تستوسترون تراپی می تواند علائم هیپوگنادیسم را بهبود ببخشد اما هنوز به طور دقیق مشخص نیست که آیا می تواند برای مردان در سنین بالا که سلامت کامل دارند، هم موثر باشد یا خیر. بعضی از مردان باور دارند که با مصرف دارو های افزایش تستسترون، احساس شادابی و جوانی بیشتری دارند.

تحقیقاتی هم در این مورد نشان می دهد که تستوسترون تراپی می تواند عملکرد جنسی را در بعضی از مردان بهبود ببخشد اما موارد دیگری مثل افزایش انرژی یا سرزندگی هنوز توسط این تحقیقات به اثبات نرسیده اند.

خطرات و مشکلات تستوسترون تراپی برای پیری طبیعی چیست؟

تستوسترون تراپی خطرات مختلفی دارد که شامل موارد زیر هستند:

عوارض قلبی-عروقی 

اثرات تجویز تستوسترون در قدرت عضلانی در مردان سالمند بررسی شد. مطالعه نشان داد که خطر حمله مغزی، حمله قلبی و مرگ در گروه دریافت کننده درمان جایگزینی با تستوسترون، در مقایسه با گروه کنترل دریافت کننده دارونما وجود دارد.

بدتر شدن آپنه خواب که یک اختلال جدی در خوابیدن است که تنفس فرد به صورت مکرر قطع شده و شروع می شود.

ایجاد آکنه یا دیگر واکنش های پوستی

تحریک رشد غیر سرطانی پروستات و رشد سرطان موجود پروستات. آندورژن موجود در تستوسترون باعث ایجاد سرطان پروستات نمی شود اما اگر این سرطان وجود داشته باشد، آن را تشدید می کند.

و اما دیگر عوارض شایع تستوسترون تراپی

 • بزرگ شدن سینه ها
 • کاهش تولید اسپرم و عاملی برای جمع شدن بیضه ها
 • تحریک زیاد
 • تولید سلول خونی قرمز که خطرات ایجاد لخته شدن خون را بالا می برد
 • لخته شدن خون که می تواند عاملی برای مشکلات ریه و مسدودیت جریان خون هم باشد، مثل آمبولی.

عوارض جانبی تستوسترون بیشتر افراد مبتلا به این مشکلات را تحت تأثیر قرار می دهد:

 • افراد مبتلا به آپنۀ خواب
 • افرادی که سابقۀ خانوادگی سرطان پروستات دارند
 • افرادی که سابقۀ سرطان پستان در مردان را دارند

مکمل تستوسترون

آیا باید در مورد تستوسترون تراپی با پزشک خود صحبت کنید؟

اگر احساس می کنید که تستوسترون تراپی برای شما مفید است، بخش بهداشت و سلامت نمناک توصیه می کند حتماً با پزشک در مورد خطرات و فواید آن صحبت کنید. او می تواند سطوح تستوسترون شما را حداقل دو بار قبل از تستوسترون تراپی اندازه گیری کند.

آثار مورد انتظار مکمل تستوسترون کدامند؟

این هورمون تراکم استخوان ها را در سطح ران ها افزایش می دهد.

تودۀ ماهیچه ای را 1 تا 2 کیلوگرم بیشتر می کند.

تودۀ چربی را کاهش می دهد زیرا هرچه میزان تستوسترون افزایش یابد، میزان تودۀ چربی کم و میزان تودۀ عضلانی بیشتر می شود.

مردانی که از تستوسترون برای مسائل جنسی استفاده می کنند، به مقدار زیادی از آن نیازی ندارند.

همه چیز درباره تستوسترون تراپی ، از روش تا عوارض

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی