کاکتوس کریسمس
کاکتوس کریسمس هرساله در ماه ژانویه گل می دهد و به همین خاطر به کاکتوس کریسمس معروف شده است و این گل انواع مختلفی دارد.

آشنایی با کاکتوس کریسمس و روش مراقبت از آن

هوا روز به روز سردتر می شود اما به معنای این نیست که باید باغبانی را به طور کامل کنار بگذارید بخصوص در روزهای سرد زمستان که کریسمس یکی از خاص ترین آنهاست و کاکتوسی مخصوص خودش را دارد. کاکتوس کریسمس تنها گیاه کاکتوس مخصوص در تعطیلات و جشن ها نیست، بلکه انواع دیگری از آن هم وجود دارد و هر کدام از کاکتوس ها در طول فصل های مختلف نام های متفاوتی دارند. در این قسمت از سبک زندگی نمناک راهکارهایی را برای نگهداری از کاکتوس کریسمس به شما معرفی می کنیم تا بتوانید از شکوفه ها و گل های زیبای آن در داخل منزل لذت ببرید؛ حتی اگر بیرون پر از برف است. 

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس چیست ؟

اکثر افراد زمانی که کلمه کاکتوس را می شنوند، یاد همان گیاه کاکتوس معمول می افتند که دارای تیغه های بسیار تیز است اما کاکتوس کریسمس این شکلی نیست. کاکتوس کریسمس با کاکتوس حقیقی که در ذهن شماست تفاوت زیادی دارد و جزء گیاهان هوازی محسوب می شود که به آن اپیفیت نیز گفته می شود که از یک لغت یونانی بر گرفته شده است. 

این گیاه رطوبت و مواد مغذی را از هوا و باران دریافت می کند و می تواند در کنار گیاهان دیگر رشد خوبی داشته باشد. به همین دلیل به آن اپیفیت یا هوازی گفته می شود. گیاه کاکتوس کریسمس روی درختان ریشه می گیرد و از درخت به عنوان یک منبع مواد مغذی استفاده می کند.

کوتاه در مورد کاکتوس کریسمس 

کاکتوس کریسمس، بومی کوهستان های برزیل است و بعضی از آن ها در جنگل های بارانی هم یافت می شوند. جمعیت و تعداد این گیاهان کاهش پیدا کرده اما هنوز جزء گیاهان مهم تلقی می شوند.

گیاه کاکتوس کریسمس

اصول مراقبت از گیاه کاکتوس کریسمس 

این گیاه مشهور یک گیاه خانگی گل دار در فصل زمستان با شکوفه های زیبا می باشد . مراقبت و نگهداری از آن آسان است که در این قسمت طرز مراقبت از آن را برای شما توضیح خواهیم داد: 

دما و نور مورد نیاز برای گیاه کاکتوس کریسمس 

کاکتوس کریسمس در محیط روشن در ماه های تابستان بهترین رشد خود را دارد. بنابراین هر چقدر که در فصل زمستان نور خورشید بیشتری به آن برسد، شکوفه های بیشتری خواهد داشت. نور خیلی زیاد در ماه های تابستانی ممکن است عاملی برای زردی برگ ها شود و همچنین ممکن است برگ های آن را متمایز به رنگ قرمز کند . دمای اتاق 60 تا 65 درجه فارنهایت برای این گیاه ایده آل است . پس مراقب دمای خیلی بالا باشید. 

در فصل تابستان می توانید گیاه را در بیرون از منزل و در ماه های زمستانی آن را داخل خانه نگهداری کنید. 

گلدهی کاکتوس کریسمس

رطوبت و آبدهی به گیاه کاکتوس کریسمس 

میزان آب دادن به این گیاه بسیار مهم است. هرگز نباید اجازه دهیم این گیاهان خشک شوند و همچنین باید مراقب باشید که آب اضافی وارد ریشه های آن ها نگردد. از آن جایی که این گیاه هوازی است ، می تواند رطوبت مورد نیاز خود را از هوا بگیرد. در دوران گلدهی هم باید بیش از همیشه مراقب سطح متعادل رطوبت آن باشید. 

بهترین راه این است که به گیاه به اندازه کافی آب بدهید تا آب را در خودش پایین بکشد و سوراخ زهکشی را پایین گلدان ایجاد کنید تا آب اضافی را از آن قسمت بیرون بدهد. بین هر بار آب دادن به گیاه اجازه دهید که لایه سطحی خاک به خوبی خشک شود و بعد دوباره آب دهید. 

زمانی که گیاه گل نمی دهد، باز هم باید به آن آب بدهید تا آن را از خشک شدن و چروکیده شدن نجات دهید  اما مراقب باشید که آب بیش از حد گیاه را از بین می برد. گیاه زمستانی را نباید مانند گیاهان کویری نگهداری کنید و همیشه باید یک رطوبت نسبتاً معمولی تا رطوبت بالا را برای این گیاه فراهم کنید که معمولاً رطوبت 50 درصدی برایش مناسب است. وجود یک ظرف آب همراه با سنگ ریزه ها به افزایش رطوبت محیط کمک می کند و همچنین می توانید چند وقت یکبار گیاه را با آب اسپری کنید. 

گل کاکتوس کریسمس

خاک مناسب کاکتوس کریسمس

 این گیاه معمولاً خاک اسیدی را دوست دارد.  کاکتوس کریسمس عاشق خاک غنی و متخلخل همراه با مواد ارگانیک ترکیبی در آن می باشد. خاکی که برای درختان مرکب و کاکتوس استفاده می شود ، برای این گیاه بهترین انتخاب است.

چگونه کاکتوس کریسمس را بارور کنیم ؟

زمانی که گل ها و شکوفه ها روی کاکتوس ظاهر می شوند، از ماده غذایی مخصوص این گیاه استفاده کنید تا رشد شکوفه ها افزایش پیدا کند و تعداد آن ها زیاد شود. چنانچه در نمناک اشاره شده است دو بار در ماه از کود، آن هم در فصل شکوفه دهی استفاده کنید و این کار را تا زمانی که رشد گیاه در فصل بهار فعال است، انجام دهید. 

هرس کردن کاکتوس کریسمس در فصل بهار باعث افزایش شاخ و برگ آن می شود و آن را پرتر می کند. از آن جا که گل ها در انتهای ساقه رشد می کند، در نتیجه شکوفایی بیشتری روی گیاه می بینید. 

سایز گیاه بالغ کاکتوس بین 30 الی 60 سانتیمتر است . رشد این گیاه معمولاً نوسان دارد و به همین دلیل اگر آن ها را داخل این سبد های  آویز قرار دهید، خیالتان بابت فضای گیاه راحت تر است. 

کاکتوس کریسمس زیبا

گل دهی کاکتوس کریسمس 

این گیاه باید در دمای نسبتاً خنک قرار بگیرد تا بتواند شکوفه دهد. اگر هیچ گونه رطوبتی در هوا نباشد، نمی تواند گلدهی خوبی داشته باشد و در نتیجه هر چند وقت یکبار می توانید را بیرون از منزل قرار دهید تا هوای طبیعی را هم تنفس کند اما اگر هوا خیلی سرد بود ، آن را به داخل منزل بیاورید اما سعی کنید آن را در خنک ترین اتاق خانه قرار دهید که نور خورشید هم به شدت در آن نتابد تا گیاه سریعتر گل بدهد. مثلاً یک راهکار آسان برای گلدهی این گیاه این است که آن را داخل یک کمد خنک با در بسته هنگام عصر قرار دهید و صبح روز بعد آن را بیرون بیاورید.

این گیاه برای گلدهی نیاز به 12 یا 14 ساعت تاریکی کامل دارد و همچنین باید در دمای نسبتاً خنک باشد و در دمای بین 60 تا 65 درجه فارنهایت قرار بگیرد و بعد از گذشت 3 الی 4 هفته در این وضعیت گلدهی خواهد داشت. 

بعد از این که شاهد رویش گل ها بودید ، می توانید دوباره آن را به نور طبیعی و همیشگی برگردانید اما فضای آن را نسبتاً خنک نگه دارید . دمای خیلی بالا و نوسانات مربوط به دمای هوا ، عاملی برای ریزش گل ها خواهند شد و همچنین اگر هوا خیلی خشک باشد یا نور خیلی کم باشد، دوباره گل ها از بین می روند. 

گل های کاکتوس کریسمس

بیماری ها و آفات 

این گیاهان عموماً بدون بیماری هستند ؛ مگر این که بیش از حد به آن ها آب بدهید . بیماری های قارچی عاملی برای مشکلات گیاه هستند که بر اثر آب زیاد اتفاق می افتند و خودشان را روی برگ های اسیب دیده نشان می دهند و همچنین باعث ریزش برگ می گردند. اگر احساس کردید که برگ های گیاه به جای رنگ سبز در حال تبدیل شدن به رنگ قرمز می باشند ، همین امر می تواند نشان دهنده نور شدید خورشید ، آب کم یا حتی کمبود فسفر باشد .

حشرات هم می توانند برای گیاه مشکل ساز باشند . برای از بین بردن حشرات می توانید مقدار بسیار کمی الکل را روی گیاه آغشته کنید اما مراقب باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید زیرا الکل زیاد ، برگ گیاه را از بین می برد یا این که از حشره کش های گیاهی استفاده کنید که به خود گیاه آسیب وارد نکند.

قلمه زدن کاکتوس کریسمس 

برای قلمه زدن این گیاه از روش برش برگ ها استفاده می کنند . ساقه را در 4 الی 5 قسمت برش دهید. 

انتهای گیاه را به هورمون رشد آغشته کنید و اجازه دهید که یک هفته در این حالت بماند . سپس کمی خاک ترکیبی مخصوص این گیاه را به گلدان اضافه کنید و قسمت های برش داده شده را در آن قرار دهید . شن یک ماده مناسب برای استفاده در قلمه زنی این گیاه است. سپس گیاه را در یک فضای روشن قرار دهید اما مراقب باشید که نور آفتاب مستقیم به آن نتابد. 

از یک بطری پلاستیکی برای اعمال رطوبت استفاده کنید . هر روز آن را بردارید تا کمی هوا به گیاه برسد و تقریباً یک ساعت از این بطری پلاستیکی استفاده کنید. 

سپس یک سینی را پر از سنگ های مختلف کنید و روی آن آب بریزید و گلدان را همراه با بطری پلاستیکی در کنارش ، روی سینی قرار دهید. تقریبا بعد از سه هفته گیاه ریشه می زند و می توانید یک گیاه جدید از کاکتوس کریسمس داشته باشید.

قلمه زدن کاکتوس کریسمس

روش دیگر تکثیر کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس را می توان بسیار راحت تکثیر داد و تعداد آن را افزایش داد. برای اینکار از برگ های بالایی، برگ های کاکتوس را بریده و این قطعات را در خاک به حالتی ایستاده مانند قرار دهید.

باید توجه داشت قلمه زدن از گیاه مادر به گونه ای انجام شود که قلمه حداقل سه پد داشته باشد تعداد پدها اگر کم باشد ریشه زایی گیاه با مشکل کندی مواجه می شود. جداسازی پدها با یک چرخش از گیاه مادر ممکن است. توجه به این نکنه لازم است که نبابد به پد زیری گیاه مادر آسیب زد تا بتواند دوباره رشد کند و باز هم مولد باشد. گیاه مادر را می توان پس از 24 ساعت در محل نگهداری قبلی آبیاری کرد.

پس از اتمام کار قلمه زدن ، باید قلمه ها را در محیطی سایه مانند نگهداری کرد. دمای مطلوب این محیط 20 درجه می باشد. انتظار می رود انتهای بریدگی قلمه ها پس از چند روز پینه بزند.

گلدان هایی متناسب با سایز قلمه های جداشده انتخاب کنید نه بسیار بزرگ و نه کوچک و برای زه کشی و آبیاری راحت تر کف گلدان ها را از سنگریزه و ماسه بپوشانید. بعد از پینه زدن قلمه آن ها را از انتهای بریدگی در خاک فرو دهید. برای تحریک ریشه زایی گیاه را به گونه ای در خاک قرار دهید که یک پد از آن در خاک فرو رود.

گفتنی است باید خاکی را برای پرورش کاکتوس انتخاب کرد که رطوبت زیادی در خود نگه دارد از جمله این خاک های مناسب کوکوپیت و پرلایت یا پیت موس و پرلایت هستند که میزان رضایت بخشی رطوبت را نگه می دارند. پس از آب پاشی و آبیاری خاک در حد مرطوب شدن خاک ، گلدان ها را به محیط با نور کافی منتقل کنید که رطوبت آن حداقل 50 و نهایتا 80 درجه باشد. برای آبیاری مجدد لازم است سطح خاک کامل خشک شود و سپس آبیاری انجام شود.

تکثیر کاکتوس کریسمس

مضرات و میزان سمی بودن کاکتوس کریسمس

این گیاه سم کمی دارد و باید مراقب باشید که کودکان به آن دست نزنند.

 اثرات مضر آن می تواند شامل حالت تهوع و اسهال باشد.

بعضی از مواقع نیز ممکن است لمس این گیاه ، عاملی برای افسردگی هم باشد اما هیچ علائمی از مسمومیت بعد از مصرف این گیاه تا به حال گزارش نشده است.

راز نگهداری کاکتوس کریسمس و آموزش تکثیر آن

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
برچسب : کاکتوس
وبگردی