پیمان معادی
در این مطلب از بخش فرهنگ و هنر نمناک مروری بر موفق ترین فیلم ها و نقشهای ماندگار پیمان معادی از بازیگری تا کارگردانی داشته ایم.

ماندگارترین فیلم های پیمان معادی

پیمان معادی از بازیگر، نویسنده و کارگردان سرشناس ایرانی است که فعالیت هنری را با نویسندگی از سال 79 آغاز کرد و چند سال به عنوان فیلمنامه نویس در دنیای سینما فعالیت داشت.

9 تیرماه همزمان با سالروز تولد این هنرمند مشهور کشورمان می باشد. پیمان معادی متولد سال 1349 در آمریکا است. به بهانه تولد این بازیگر ایرانی، مروری بر فیلم های شاخص او خواهیم داشت.

آغاز فعالیت هنری پیمان معادی

پیمان معادی اولین بار با بازی در فیلم درباره الی در سال 87 به دنیای بازیگری راه یافت و تجربه موفقی در این بخش به دست آورد.

این هنرمند در سالهای ابتدایی فعالیتش نویسندگی فیلم هایی چون آواز قو ، عطش ، کما ، کافه ستاره، شام عروسی و ماتیک را برعهده داشت و در اولین تجربه بازیگری اش با اصغر فرهادی در درباره الی همکاری کرد.

پیمان معادی و اصغر فرهادی

بعد از تجربه موفق همکاری با اصغر فرهادی، پیمان معادی در فیلم جدایی نادر از سیمین بار دیگر با اصغر فرهادی همکاری کرد و یکی از ماندگارترین نقش های کارنامه هنری اش را تجربه کرد. بازی در نقش نادر خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد را از جشنواره برلین برای پیمان معادی به ارمغان آورد.

پیمان معادی و لیلا حاتمی

فیلم ملبورن به کارگردانی نیما جاویدی تجربه متفاوتی برای پیمان معادی در کنار نگار جواهریان بود. این فیلم درباره زوج جوانی بود که تصمیم به مهاجرت گرفته بودند اما در آستانه سفر با مشکلی عجیب روبه رو شدند.

پیمان معادی و نگار جواهریان

پیمان معادی بعد از موفقیت در فیلم های ایرانی به سراغ هالیوود رفته و در فیلم کمپ ایکس ری مقابل کریستین استوارت بازیگر مشهور هالیوودی بازی کرد. این فیلم با صحنه هایی از حادثه 11 سپتامبر آغاز شده و اتفاقات 8 سال بعد زندگی یکی از نگهبانان بازداشتگاه گوانتانامو را به تصویر کشید.

کریستین استوارت و پیمان معادی 

پیمان معادی در اولین تجربه ساخت فیلم بلند سینمایی برف روی کاج ها را در سال 89 مقابل دوربین برد. برف روی کاج ها با نویسندگی و کارگردانی پیمان معادی در سی امین دوره جشنواره فجر به نمایش درآمد و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را برایش به ارمغان آورد.

عوامل برف روی کاج ها

ابد و یک روز به کارگردانی سعید روستایی در سال 94 یکی دیگر از فیلم های پیمان معادی است که با درخشش او در جشنواره های مختلف همراه بود.

پیمان معادی برای بازی در فیلم ابد و یک روز و نقش ماندگار مرتضی به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد در هجدهمین دوره جشن خانه سینما و دهمین جشن انجمن منتقدان انتخاب شد.

پیمان معادی

بمب یک عاشقانه دومین فیلم بلند سینمایی پیمان معادی است که سال 96 ساخته شد و جوایز مختلفی را برای پیمان معادی به ارمغان آورد.

این فیلم در هشتمین دوره جوایز سینمایی آسیا پاسیفیک جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد و در سی و ششمین دوره جشنواره فجر برنده جایزه بهترین طراحی لباس شد و در ششمین دوره جشنواره فیلم بسفر و چهارمین دوره جشنواره فیلم سینه ایران تورنتو جایزه ویژه هیئت داوران ، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به دست آورد.

پیمان معادی و لیلا حاتمی

تجربه موفق همکاری با سعید روستایی در فیلم ابد و یک روز بار دیگر برای پیمان معادی در فیلم متری شیش و نیم تکرار شد. پیمان معادی در متری شیش و نیم ایفاگر نقش صمد، پلیس مبارزه با مواد مخدر است و برای بازی در این فیلم در نوزدهمین دوره جشن حافظ به عنوان بهترین بازیگر مرد انتخاب شد.

پیمان معادی

بازی در فیلم درخت گردو دومین سیمرغ بلورین بهترین بازیگر در جشنواره فجر را برای پیمان معادی به ارمغان آورد. این فیلم براساس داستان واقعی مردی کُرد زبان به نام  قادر مولان پور و خاناده اش بود که در خلال بمباران شیمیایی سردشت دچار مشکلات شیمیایی می شوند.

پیمان معادی و مهران مدیری

موفق ترین فیلم های پیمان معادی از بازیگری تا کارگردانی

4.320
این مطلب مفید بود ؟173
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/م.ف/ف
برچسب : پیمان معادی
وبگردی