بوی عرق در بارداری
دوران بارداری با تغییرات زیادی همراه است که برخی از این تغییرات برای مادران ناخوشایند است مثل بوی بد بدن که با چند ترفند ساده می توان این مشکل را رفع کرد.

دلیل عرق کردن زیاد در دوران بارداری و راه رفع بوی عرق

بارداری سطح هورمون را به شدت تغییر می دهد و آن ها نیز به نوبه خود بر عملکرد شما تاثیر می گذارند. با تغییر در پایه متابولیک و افزایش عرضه خون به تمام قسمت های بدن؛ زیر بغل، مهبل، رحم و تقریبا غدد اضافه کاری انجام می دهند. ممکن است بوی بد بدن را حس کنید. بوی بدن در این دوران آزار دهنده است. هورمون ها در هنگام شیردهی از بدن خارج می شوند و بوی تند و زننده به ویژه در اندام های تناسلی و زیر بغل ها ایجاد می کنند.
بارداری

چه چیزی موجب بوی بد در دوران بارداری می شود؟ 

استرادیول هورمونی است که در دوران بارداری افزایش می یابد و باعث افزایش حس بویایی می شود. دلایل اولیه بوی بد در دوران بارداری را در این بخش از بارداری و نوزاد نمناک به شما معرفی می کنیم : 

تغییرات هورمونی : 

با تغییر شدید در سطح هورمون بدن، به خصوص با افزایش استرادیول بدن بوی تندی می گیرد. هورمون ها مهم ترین علل بوی تند بدن هستند. نواحی اصلی که هورمون ها بر آن تاثیر می گذارند، اندام تناسلی و زیر بغل ها هستند که در دوران بارداری در بین مادران شایع است. 

عرق بیش از حد: 

در دوران بارداری، دمای بدن بالا می رود و زنان باردار عموما تحمل کمی در گرما دارند. وزن اضافی که حمل می کنند باعث تعریق زیاد حتی در روزهای سرد می شود. غدد تعریق در زنان باردار فعال می شود و بوی بدن را افزایش می دهند. این عرق بی بو است اما وقتی روی پوست می نشیند، فضایی برای رشد باکتری ایجاد می کند که باعث ایجاد بوی بد بدن در طول دوران بارداری می شود. 

افزایش حساسیت:

با افزایش میزان هورمون ها، زنان باردار حساسیت و میل متفاوتی را تجربه می کنند و حس بویایی آنها افزایش خواهد یافت.
حساسیت دوران بارداری

آمادگی برای شیردهی: 

زمانی که باردار هستید، بدنتان برای شیردهی آماده می شود. به یاد داشته باشید که توسعه شنوایی و بینایی نوزاد زمان زیادی می برد و به همین دلیل حس بویایی به آن ها کمک می کند که چیزها را تشخیص دهند. کودک شما را با بو می شناسد، و این طبیعی است که یک بو قوی، نوزادتان را به شما نزدیک تر می کند.بوی زیر بغل نوزادتان را تشویق می کند که سر را سمت پستان بچرخاند تا به طور طبیعی تغذیه شود. 

تغییر در رژیم غذایی: 

غذای سالم بخش الزامی از بارداری است و بسیاری از مادران باردار انواع غذاها را مصرف می کنند .غذاهای خاص باعث ایجاد تغییر در بوی بدن می شود. گوشت قرمز اسیدهای آمینه دارد که باعث می شود عرق به طور خاص به مدت چند ساعت و یا حتی چند روز بو بدهد. غذاهای دریایی نه تنها بوی عرق بلکه ترشحات واژینال را تحت تاثیر قرار می دهد. سبزیجات نظیر بروکلی، کلم و گل کلم حاوی گوگرد هستند که در جریان خون جذب می شوند و با ایجاد عرق بر روی سطح پوست با باکتری ها مخلوط و منجر به بوی بد می شود. برخی از داروهایی که شما می خورید نیز باعث تغییر در بوی بدن می شوند. 

ترشحات واژینال : 

افزایش خون در دوران بارداری می تواند سطوح pH در مهبل را تغییر دهد که ممکن است باعث بویی متمایز شود. اما اگر این بو با ترشحات غیر عادی، سوزش یا احساس خارش همراه باشد، می تواند نشانه عفونت واژینال باشد. 

توصیه هایی برای رها شدن از شر بوی بدن: 

دوش گرفتن یا استحمام حداقل دو بار در روز. صابون ضد باکتری را امتحان کنید تا باکتری هایی که باعث بوی بد می شود را از بین ببرید ، همچنین از حوله های تمیز برای خشک کردن بدن استفاده کنید. 

پوست خود را با طراوت نگه دارید:

استفاده از درمان های خانگی هنگام دوش گرفتن، مثل شست و شو با آب و چند قطره لیمو. همچنین می توانید بعد از استفاده از این ترکیب با کمی عسل و آب خود را آبکشی کنید. این ترکیب پوست را صاف کرده و به آن کمک می کند تا مدت زیادی با طراوت بمانید. اگر تمایل دارید، یک مشت برگ نعناع به آن اضافه کنید. 

به طور مرتب شامپو بزنید:

موهایتان را حداقل سه بار در هفته با شامپو بشویید. کمی عطر را بر روی شانه و یا برس اسپری کنید تا هر بار که مو را شامپو می زنید عطر را به موها ببخشید. شانه خود را همیشه خشک و تمیز نگه دارید.
 
شامپو

اصلاح کنید :

مو روی اندام های جنسی و زیر بغل می تواند باعث تجمع عرق و باکتری ها روی پوست شود ، این قسمت ها را اصلاح کنید تا عرق منجر به بوی بد نشود. 

از دئودورانت، مام یا پودر استفاده کنید:

از دئودورانت یا پودر تالک استفاده کنید تا بوی تازه به مشام برسد. اگر به شدت عرق می کنید، استفاده از یک مام بسیار موثر خواهد بود. دقت داشته باشید هر جا که می روید آن را با خود ببرید. خوشبو کننده ها عرق کردن را متوقف نمی کند؛ آن ها فقط بوی خوبی به بدن می دهد. 

لباس های گشاد بپوشید:

لباس هایی از جنس کتان و پنبه ای بپوشید. از پوشیدن لباس های پلاستیکی خودداری کنید و بعد از یکبار استفاده آن ها را بشویید. سعی کنید یک چهارم سرکه سفید را در چرخه لباسشویی خود اضافه کنید. همچنین می توانید لباس هایتان را به طور جداگانه بشویید و یک نرم کننده پارچه را به آن اضافه کنید تا خوشبو شوند. اگر لباس زیر بوی بد می دهد، آن ها را در محلول یک فنجان سرکه سفید و یک فنجان آب برای 15 دقیقه قبل از شستن خیس کنید. 

هیدراته باقی بمانید:

مایعات بنوشید تا بوی بدن را کنترل کنید. چون آب همه سموم را از بدن دفع می کند و سیستم بدن را تمیز نگه می دارد. 

درست غذا بخورید:

از خوردن پیاز، سیر و گوشت قرمز در مقادیر زیاد اجتناب کنید. به خوردن میوه ها و سبزیجات سبز پایبند باشید، چون آن ها بوی بدن را کاهش می دهند و برای جنین نیز مفید خواهند بود. 

پاسخ به سوالات رایج در مورد بوی عرق در بارداری

آیا بوی بدن می تواند جنسیت نوزاد را پیش بینی کند؟ 

یک باور قدیمی وجود دارد که می گوید اگر بوی بد بدهید، نشان می دهد که بچه پسر است، و اگر بوی بدی ندهید، ممکن است دختر باشد. این یک داستان قدیمی است و هیچ پایه علمی ندارد. 

آیا بوی بدن یک نشانه اولیه بارداری است؟ 

بویایی قوی، نشانه اولیه بارداری است. در نتیجه ممکن است بوی بدن را به خاطر افزایش توانایی بویایی حس کنید.
بوی بد بدن

زمانی که باردار می شوید بوی بدی می دهید؟ 

چنانچه در بخش های مختلف مطالب مربوط به بارداری در نمناک گفته شده است ممکن است بوی بدی را به دلیل عفونت، از قبیل باکتری واژینوز ، عفونت های قارچی و یا بیماری های مسری جنسی از ناحیه واژینال تجربه کنید. عدم رعایت بهداشت یا لباس های تنگ، همراه با عرق کردن بیش از حد، ممکن است به بوی بدن منجر شود. 
بوی بدن در دوران بارداری حتی پس از تولد نوزاد، ممکن است ادامه یابد. در حالی که برخی ممکن است بعد از زایمان از شر بو خلاص شوند، برخی دیگر چندین هفته طول می کشد چون شیردهی بر هورمون ها تاثیر می گذارد. اما می دانیم که این موقتی است و مهم نیست تا زمانی که شدید و تمدید شود.

رفع بوی عرق بدن در بارداری به ساده ترین شکل ممکن

4.435
این مطلب مفید بود ؟314
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی