نکات مهم واژن
حفظ سلامت واژن باید از اولویت های اولیه سلامتی در بانوان باشد در این خصوص باید به برخی نکات که می تواند نشان دهنده سلامت درون بدن باشد توجه و یژه ای داشته باشیم.

 12 نکته مهم که درباره ی سلامت واژن باید بدانید

ممکن است خانم ها در مورد واژن و ترشحاتی که در آن می بینند، سوالاتی داشته باشند. واژن خانم ها چیزهای زیادی برای گفتن دارد و معمولاً دارای یک لوله ماهیچه ای داخلی است که واژن را به قسمت پایین تر بدن متصل می کند و هر چیزی که از این قسمت بیرون می آید، نشان دهنده اتفاقی داخل بدن است. به همین دلیل در این قسمت از سلامت جنسی نمناک بعضی از این موارد را برای شما توضیح خواهیم داد.

مشکلات واژن 

آیا احساس می کنید که ترشحات شما اضافی است؟

هیچ مقدار طبیعی برای میزان ترشح واژن وجود ندارد. بسته به چرخه قاعدگی ممکن است مقدار آن تغییر پیدا کند. گاهی اوقات نیز شفاف است و گاهی اوقات کدر و حالت کشسانی شبیه به سفیده تخم مرغ دارد. زمانی که ترشحات حالت لزج داشته باشند، حرکت اسپرم به واژن راحت تر انجام می شود و باروری راحت تر انجام می گیرد و به شما می گوید که اکنون زمان باروری شماست.

در غیر این صورت ترشحات حالتی ضخیم تر و سفید تر دارند. اگر ترشحات شما شبیه به پنیر کاتیج هستند و غلظت بسیار زیادی دارند، نشان دهنده عفونت مخمری است. ترشحات خاکستری رنگ همراه با بویی شبیه به بوی ماهی نشان دهنده باکتری های واژنی است. ترشحات غلیظ و خاکستری ، زرد و سبز نشان دهنده عوارض جانبی بیماری هایی مثل عفونت انتقالی جنسی است که در چنین مواردی حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 ترشحات واژن

به اندازه قبل احساس قدرت نمی کنید

40 درصد خانم ها با مشکلاتی در این قسمت رو به رو می شوند که معمولا در دیواره های واژن اتفاق می افتد. متاسفانه بسیاری از خانم ها خجالت می کشند این موضوع را با درمانگر در میان بگذارند. بسیاری از آن ها نیز تغییرات واژن را متوجه نمی شوند. بیماری هایی مثل پرولاپس ارگان های لگنی برای اکثر خانم ها ایجاد می شود و همراه با درد، فشار به واژن و مشکلات مربوط به روده و قسمت پشتی لگن است و برای حاملگی و زایمان، یائسگی، افراد سیگاری و افرادی که آسیب دیدگی داشتند، کمی خطرناک است. در چنین حالتی پزشک تمرینات مربوط به قدرت بخشی به قسمت لگن را تجویز می کند.

 سیگار

لطفاً بعد از رابطه جنسی ادرار کنید

مجرای ادرار ، واژن و مقعد در خانم ها بسیار نزدیک به هم هستند و در نتیجه ممکن است رابطه جنسی باعث انتقال باکتری مقعد به این قسمت ها شود و عفونت را ایجاد کند اما برای آقایان این اتفاق نخواهد افتاد. پس بهتر است که خانم ها قبل و بعد از داشتن رابطه جنسی ادرار کنند تا عفونت ها بیرون بزنند و مجرای ادرار پاکسازی شود .

شستشوی زیاد

واژن شما شستشوی زیاد را دوست ندارد. بعضی از خانم ها مدام عادت دارند که این قسمت را شستشو دهند اما واژن هم مانند دیگر اعضای بدن است و نباید نسبت به آن حساسیت داشته باشید زیرا باعث ایجاد عفونت خواهد شد. واژن شما اصلا نیاز به شستشوی مداوم و اسکراب کردن خشن ندارد. پس پیشنهاد می کنیم که برای شستن آن از یک آب و صابون معمولی استفاده کنید و از مواد شیمیایی که رایحه زیادی دارند استفاده نکنید. گاهی اوقات اسپری کردن با یک آب معمولی کفایت می کند.

 شستشوی زیاد

کگل ها مهم هستند اما نه برای همه

بعضی از افراد فکر می کنند که این لوازم فقط برای دوران بارداری و زایمان مناسب است اما تحقیقات نشان می دهد که یک لگن سالم و قوی به شدت روی روده ها، رحم و واژن موثر است و طول عمر آن ها را افزایش می دهد. بسیاری از پزشکان از تمرینات کگل به افراد پیشنهاد می کنند تا از مشکلات واژنشان جلوگیری شود. معمولاً پیشنهاد می شود که این وزنه ها به مدت سه ثانیه نگه داشته شود، سه ثانیه ریلکس کنید و دوباره 12 بار این کار را انجام دهید. انجام فعالیت به صورت تدریجی، تقریبا 10 ثانیه انقباض در طول روز خواهد داشت. اگر چه بعضی از خانم ها هنگام انجام این کار و یا هنگام رابطه جنسی بعد از این تمرینات احساس درد می کنند یا احساس می کنند که سریعا باید به دستشویی بروند. در چنین شرایطی ممکن است استفاده از این تمرین وضعیت را بدتر کند. پس هرگز نباید خودتان این نسخه را تجویز کنید.

 کگل

بوی ترشحات بعد از رابطه جنسی

ترشحات واژن اسیدی هستند. منی حالت قلیایی بیشتری دارد و زمانی که این دو با یکدیگر ترکیب می شوند، واکنش شیمیایی باعث ایجاد ویژگی های جدید می گردد و یک بوی خاصی ایجاد می کند. این بو دقیقا بستگی به سطح قلیایی و اسیدی بودن این دو ماده دارد. اگر احساس کردید که بعد از رابطه جنسی ترشحات، بوی منزجر کننده و شبیه به بوی ماهی دارد ، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است علامت نامتعادلی باکتریایی در این قسمت یا نشان دهنده عفونت در منی مرد باشد.

از نرم کننده استفاده کنید

بیش از 65 درصد از خانم ها باید از نرم کننده ها قبل از رابطه جنسی استفاده کنند تا احساس راحتی و رضایت بخشی بیشتری داشته باشند و لذت بیشتری از رابطه ببرند . در چنین حالتی هم بوی بهتری خواهند داشت و هم طول عمر اندام افزایش پیدا می کند.

 نرم کننده

از آن جا که یائسگی عاملی برای خشکی واژن است و عوامل دیگر مثل استرس، الکل و قرص های جلوگیری از بارداری و غیره روی خشکی واژن تاثیر گذار هستند، پس چه بهتر که خانم ها از روان سازها استفاده کنند. معمولا موادی مثل گلیسیرین مفید نیستند زیرا ممکن است بعضی از افراد مستعد عفونت باشند و در چنین مواردی هرگز نباید از نرمکننده های حاوی گلیسیرین استفاده کنند زیرا گلیسیرین دارای قند است و باعث ایجاد مخمر در واژن می شود.

مراقب تامپون هایی که استفاده می کنید باشید

دستان خود را بعد از قرار دادن تامپون یا نوار بهداشتی شستشو دهید. قبل از آن نیز باید مراقب باشید که دست هایتان کثیف نباشد زیرا قطعاً به این قسمت آلودگی وارد می شود و تا 48 ساعت در آن جا باقی می ماند. حتماً بعد از دستشویی رفتن نوار بهداشتی را تعویض کنید و اگر این کار را انجام ندهید ، باکتری های موجود در مقعد به نخ های موجود در تامپون منتقل می شوند و عفونت ها را پخش خواهند کرد.

تامپون

لباس زیر

در مطلب سلامت واژن کامل به این نکته اشاره کردیم که واژن نیز مانند هر جای دیگری از بدن نیاز به هوای تازه دارد . لباس های تیره ، مرطوب و بیش از حد تنگ از تنفس این قسمت جلوگیری می کند و آن را مستعد رشد عفونت باکتریایی و مخمری می سازد. پس باید از لباس های نخی راحت و پاکیزه استفاده کنید. اگر مستعد عفونت هستید ، بهتر است بدون لباس زیر بخوابید و بعد از حمام حتما این قسمت را خشک کنید تا رطوبت اضافه از بین برود.

چرخه قاعدگی بسیار مهم است

چرخه قاعدگی اطلاعات زیادی را در مورد بارداری خواهد داد اما چیزهای زیادی می توانند این چرخه را به هم بریزند، مثل استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری و استرس که گاهی اوقات عاملی برای پریود نشدن است.

چرخه قاعدگی

پس مراقب عوارض جانبی باشید. مصرف الکل نیز عاملی برای به هم ریختن چرخه قاعدگی است. بهم ریختگی چرخه قاعدگی سطح هورمون های استروژن و تستسترون را به هم می زند و نوسانات هورمونی در بدن ایجاد می گردند. قرص های ضد افسردگی و ضد روانپریشی، تغییر شغل، چربی کم بدن و اضافه وزن زیاد و با سرعت بالا، اختلالات تیروئید و سیگار عاملی برای بهم ریختگی چرخه قاعدگی هستند.

تغییرات واژن

همان طور که با افزایش سن قسمت های مختلف بدن تغییر می کند، واژن نیز تحت تغییراتی هم از لحاظ رنگ و هم از لحاظ شکل قرار می گیرد. در سن 20 سالگی واژن شما شاداب تر است اما کم کم و با بالا رفتن سن این قسمت لاغرتر می شود و لبه های آن دچار افتادگی می شوند زیرا به طور کلی چربی بدن کاسته شده است. تغییرات هورمونی در سنین بالا در بارداری و کهولت سن عاملی برای تیره شدن رنگ واژن هستند. از 40 سالگی به بعد کمبود سطح استروژن، میزان قلیایی بودن محیط واژن را تغییر می دهد، التهابات را ایجاد می کند و باعث خشکی دیواره های آن خواهد شد. در چنین حالتی فقط رابطه جنسی سالم به سلامت واژن کمک می کند و باعث سفت نگه داشتن آن می شود.

افزایش سن

شناخت بهتر

بهتر است که چند وقت یک بار یک آینه جلو واژن خود بگیرید و تغییرات آن را مشاهده کنید. هر گونه تغییر حالت را بررسی کنید و از اتفاقاتی که قرار است در آینده بیفتد جلوگیری کنید. مراقب هر گونه جوش ، قرمزی و ورم باشید و همچنین به پزشک زنان مراجعه کنید و چند وقت یکبار آن را تحت بررسی قرار دهید .

نکات مهمی که واژن دوست دارید شما بدانید و رعایت کنید

4.416
این مطلب مفید بود ؟142
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی