فکر کردن به مرگ
به یاد داشتن مرگ طرز فکر مارا در مورد زندگی به سمت و سوی دیگری میبرد؛ و به ما یاد آوری میکند که هیچ چیز و هیچکس در زندگی ما آنقدر باارزش و ماندگار نیست.

اثرات مثبت و فواید فکر کردن به مرگ

مرگ یک حقیقت است، حقیقتی که گریزی از آن نیست و همه انسان ها آن را تجربه خواهند کرد. یادآوری مرگ و فکر کردن به آن برخلاف عقیده بسیاری از افراد تاثیرات مثبتی بر روی افراد دارد و موجب بهتر شدن کیفیت زندگی می شود.

در بسیاری از مواقع اندیشیدن به مرگ سبب ایجاد تغییرات مثبتی در رفتار افراد و قدردانی بیشتر و لذت بردن از لحظات زندگی می شود. یادآوری مرگ فواید دیگری نیز دارد که در این بخش از نمناک شما را با فواید اندیشیدن به مرگ آشنا می کنیم.

اندیشیدن به مرگ به ما انگیزه می دهد

تصور کنید اگر می دانستید جاودانه هستید و تمام مدت در دنیا زندگی می کنید چه کاری انجام می دادید؟ دانستن این که همیشه فردایی وجود دارد، ممکن است میلی در شما ایجاد نکند تا در جوانی کاری انجام داده و یا در جهت حفظ سلامت یا ارتقا شغلی تلاش کنیم اما اینکه بدانیم فرصت مان در این دنیا محدود است به ما انگیزه ی زندگی کردن به معنای واقعی را می دهد.

انگیزه داشتن

باعث عدم ناراحتی ازچیزهای کوچک می شود

اندیشیدن به ماهیت نامطمئن زندگی دیدگاهی به ما می دهد که بتوانیم به مسائل عمیق نگاه کنیم. مثلا وقتی مرگ خود را به یاد می آوریم، آنقدر ناراحت دعوا با همسر نمی شویم یا از مشکلات اقتصادی رنج نمی بریم.

به درک زمان حال کمک می کند

اگر امروز آخرین روز زندگی شما باشد، شاید واکنش متفاوتی نسبت به ترافیک شلوغ یا شغل "خسته کننده" خود داشته باشید. ممکن است از لحظاتی لذت ببرید (یا حداقل از آنها متنفر نباشید) که قبلاً ناراحت کننده بوده اند.

دفعه بعد که متوجه واکنش در برابر یک احساس ناخوشایند شدید، به این فکر کنید که اگر به شما بگویند دو ماه، یک هفته یا یک روز دیگر برای زندگی باقی مانده است، چگونه متفاوت زندگی خواهید کرد.

شلوغی

به بروز اضطراب ها و آمادگی بیشتر می انجامد

وقتی به مرگ فکر می کنیم، اضطراب ایجاد می شود اما هرچه بیشتر به چیزی فکر کنیم، ترس از آن بیشتر نمی شود. باورهای متفاوتی در مورد مرگ وجود دارد فقط خود را در نظر بگیرید این که آیا شما به زندگی پس از مرگ، خواب ابدی .... و مرگ یا چیز دیگری اعتقاد دارید، فقط اجازه دهید این افکار به آگاهی وارد ذهنتان شوند و به هر چیزی که باور دارید توجه کنید.

امکان زندگی با هدف را می دهد

به خاطر سپردن این که زندگی محدود است به ما کمک می کند تا به هدف از زندگی پی ببریم و با توجه به اعمال خود هدف داشته باشیم. به جای غرق شدن در سلفی گرفتن و آرزوی داشتن حقوق عالی، ممکن است به این فکر کنید که برای افرادی که برایتان اهمیت دارند وقت بگذارید، کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می کند و اثری از خود در جامعه بگذارید.

اندیشیدن به مرگ ما را به ارزشهایمان نزدیک و به ما کمک می کند تا به "هدف" فکر کنیم و از خود بپرسید برای چه چیزی ارزش قائل هستید، برای چه ایستادگی می کنید و هدف شما چیست سپس حرکت در آن جهت را آغاز کنید.

اگر احساس شجاعت می کنید، فضایی برای فکر کردن در مورد مرگ ایجاد و به آنچه پیش می آید توجه کنید طبیعی است که باعث اضطراب شود. اطمینان داشته باشید که این واکنش از ارزش زندگی و تمایل به ادامه زندگی ناشی می شود.

اهداف

اولویت های واقعی را مورد توجه قرار می دهد

هر روز صبح که در آینه نگاه می کنید از خود بپرسید اگر امروز آخرین روز زندگی تان بود، آیا کاری را که امروز قصد انجام آن را دارید انجام می دادید؟ "اگر پاسخ تان منفی است بدانید برای روزهای متوالی باید چه چیزی را تغییر دهید.

بیشترین حسرت افراد این است که "ای کاش شجاعت این را داشتم که زندگی صادقانه ای برای خودم داشته باشم، نه زندگی ای که دیگران از من انتظار داشتند." تعداد معدودی از افراد بر اساس آنچه واقعاً می خواهند و نه بر اساس انتظارات دیگران، زندگی می کنند.

شما را از مشکل روانی بیرون می آورد

بسیاری از ما مشکل روحی روانی داریم که حتی از آن آگاهی نداریم و بی اطلاع از آن، کارهای روزمره خود را دنبال می کنیم اما هیچ گاه برای اندیشیدن درباره ماهیت واقعی وجودمان متوقف نمی شویم البته، ترس ها و ناامیدی های روزانه از واقعیت چیزی را کم نمی کند و داشتن آگاهی مداوم غیرممکن است، اما این یک راه خوب برای تنظیم مجدد و یادآوری آنچه واقعا مهم یا بی اهمیت است به حساب می آید.

خستگی از کار

از زندگی لذت می برید

بدیهی است که اگر لذت زندگی را برای مدت طولانی به تعویق بیندازید، فرصت لذت بردن را از دست دهید. این بدان معناست که باید راهی را برای اهداف خود انتخاب کنید که از آن لذت خواهید برد.

توجه بیش از حد به تعادل کار و زندگی را فراموش کنید، کاری را که دوست دارید پیدا کنید! این که بخواهید پولدار و ثروتمند شوید هیچ اشکالی ندارد، اما اگر به معنای قربانی کردن ده ها سال از زندگی، سلامتی، احساس رضایت و روابطتان باشد، آیا ارزشش را دارد؟ بدانید که می خواهید قبل از مرگ به چه چیزی برسید و برای آن تلاش کنید و از این راه لذت ببرید.

موجب تصمیم گیری های بهتر می شود

اندیشیدن به پایان زندگی و زمان اندک عمر می تواند ما را به انتخاب های کلیدی سوق دهد که به تدریج مسیر زندگی را هدایت می کند.

استرس داشتن

مشکلات بزرگ، کوچک به نظر می رسند

آیا به زندگی پس از مرگ اعتقاد دارید و این که زندگی تنها در یک چشم برهم زدن می گذرد، این واقعیت است که همه مشکلات امروزی ما در مقایسه با ابدیت کوچک است. اندیشیدن به مرگ بر همه بطور متفاوت تأثیر می گذارد و حتی می تواند در حدی ترسناک باشد اما برای هر یک از ما فکر مرگ و میر می تواند راهی قدرتمند برای تعیین اولویت ها و ترس هایمان باشد.

فایده مهم فکر کردن به مرگ که نمیدانید

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی