بیمه شخص ثالث
وقتی بحث خرید بیمه شخص ثالث مطرح می شود، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شوند. این نوع بیمه از لحاظ قانونی اجباری است و تمام رانندگان، ملزم به تهیه بیمه ثالث برای وسیله نقلیه خود می باشند.

بیمه شخص ثالث حامی جان و مال شما

قبل از این که بخواهیم راجع به دیرکرد بیمه شخص ثالث و جریمه آن صحبت کنیم، بد نیست اطلاعاتی در مورد این بیمه به شما ارائه دهیم. برای استفاده از وسائل نقلیه در جاده و شهر ها، یک قانون وجود دارد و آن داشتن بیمه شخص ثالث می باشد. با برخورداری از این بیمه، در صورت تصادف و مقصر بودن افراد، تامین خسارت های وارده بر وسیله نقلیه، اموال و یا افراد حاضر در تصادف به عهده بیمه خواهد بود. تا زمانی که پوشش بیمه افراد دارای اعتبار باشد، شرکت بیمه مسئولیت پرداخت هر گونه مطالبات را بر عهده خواهد داشت.

آیا جریمه بیمه نکردن ماشین با دیرکرد آن یکسان است؟

این دو معقوله هیچ فرقی با هم ندارند، در واقع اگر تاریخ بیمه شخص ثالث گذشته باشد، گویی خودرو اصلا بیمه ندارد. در این مدت اگر شخص با ماشین خود تصادف کند، شرکت بیمه هیچ تعهدی برای پرداخت خسارت وارد شده نخواهد داشت. یعنی انگار افراد اصلا خودروی خود را بیمه نکرده اند و مشمول جریمه پلیس هم خواهند شد.

چرا تمدید نکردن بیمه شخص ثالث جریمه دارد؟

همان طور که در قسمت های قبلی گفته شد، بیمه شخص ثالث خسارت های وارد شده بر جان و مال افراد در تصادف با وسائل نقلیه را پرداخت می کند؛ از این رو هر راننده ای باید این بیمه را تهیه نماید. حال فرض کنید اگر راننده ای بدون داشتن بیمه ثالث، رانندگی کند و خسارتی به افراد وارد کند، تکلیف آن ها چه می شود؟ وقتی به عواقب آن فکر می کنیم، نتیجه می گیریم که جریمه مختصری که برای دیرکرد بیمه شخص ثالث در نظر گرفته شده است، سبب می شود افراد در تمدید بیمه خود کوتاهی نکنند و در اسرع وقت این کار را انجام دهند.
نا گفته نماند که جریمه دیرکرد که به آن جریمه صندوق نیز گفته می شود، جهت حمایت از اشخاص ثالث در صندوق ذخیره بیمه مرکزی اندوخته می شود، تا در شرایط خاصی که شرکت بیمه متعهد به پرداخت خسارت نمی گردد، خسارت وارده بر اشخاص ثالث جبران شود. رانندگان خودرو با تمدید بیمه شخص ثالث با بیمه بازار می توانند به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری به شرکت های بیمه این کار را انجام دهند.

محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

در صورت عدم تمدید بیمه ثالث، جریمه دیرکرد به صورت روزانه محاسبه می شود و مبلغ آن بستگی به نوع وسیله نقلیه خواهد داشت. به طور کلی محاسبه حق بیمه به فاکتور های مختلفی از جمله نوع خودرو، کاربری، تخفیفات و ... بستگی دارد. از این رو جریمه دیرکرد انواع خودرو، اتوبوس، موتور سیکلت و سایر وسائل نقلیه موتوری متفاوت است. در مورد جریمه صندوق نیز روال به همین صورت خواهد بود. این جریمه بر اساس حق بیمه یک روز از سال محاسبه خواهد شد.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو سواری

در جدول زیر، نرخ جریمه دیرکرد انواع خودرو های سواری آورده شده است:

نوع وسیله نقلیهمبلغ جریمه دیرکرد روزانه
خودرو سواری- کم تر از 4 سیلندر  6.422 تومان
خودرو سواری- پیکان، پراید و سپند7.695 تومان
خودروی سواری - سایر چهار سیلندرها8.940 تومان
خودروی سواری -بیش از چهار سیلندر 10.005 تومان

لازم به ذکر است در صورت تغییر کاربری خودرو به تاکسی، تعلیم رانندگی و ... نرخ حق بیمه افزایش می یابد و به دنبال آن نرخ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث  نیز بیشتر خواهد شد.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

کم ترین قیمت بیمه شخص ثالث مربوط به موتور سیکلت می باشد. همانند خودرو های سواری، موتور سیکلت نیز بسته به انواع آن و حق بیمه مربوطه، جریمه دیرکرد متفاوتی خواهد داشت. در ادامه جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث انواع موتور سیکلت ها در سال 1401 آورده شده است:           

نوع موتور سیکلتمبلغ جریمه دیرکرد روزانه
موتورسیکلت گازی1.595 تومان
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر1.948 تومان
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا2.140 تومان
موتورسیکلت سه چرخ2.301 تومان

حداکثر جریمه دیرکرد بیمه ثالث چقدر است؟

حداکثر جریمه دیرکردی که به یک خودرو اعمال می شود به اندازه 365 روز (یک سال) می باشد. در واقع اگر خودروی افراد چند سال هم بیمه نداشته باشد، جریمه دیرکرد بیمه ثالث فقط به اندازه یک سال در نظر گرفته می شود. یک نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر برای عدم تمدید بیمه ثالث متحمل جریمه شوید، تخفیفات بیمه ای شما از بین نخواهد رفت. یعنی با وجود جریمه دیرکرد، همچنان تخفیفات عدم خسارت بیمه برای رانندگان محاسبه خواهد شد.

همان طور که به آن اشاره کردیم، بیمه ثالث یک بیمه اجباری می باشد و در صورت عدم تمدید این بیمه نامه، رانندگان جریمه خواهند شد. شما عزیزان می توانید برای تمدید بیمه شخص ثالث ماشینتان، به سایت بیمه بازار مراجعه کرده و به صورت آنلاین این کار را انجام دهید. همچنین در صورتی که بیمه شخص ثالث را خریداری نکرده اید، می توانید در این وب سایت اقدام به خرید بهترین بیمه ثالث نمایید.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چقدر است؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی