برخی از کودکان عادت دارند انگشت خود را می مکند و این برای والدین اصلا خوشایند نیست، شما میتوانید با چند روش کودکتان را تشویق کنید که اینکار را کنار بگذارد.

میخوای راه ترک عادت مکیدن انگشت کودکت رو بدونی؟

برای نوزادان و کودکان خردسال طبیعی است که انگشت یا شست را در دهان خود فرو کنند تا آرام شوند و به خواب بروند. حتی در هفته 30 دوران بارداری نیز جنین می تواند شروع به مکیدن انگشت شست در رحم مادر کند. اگر مکیدن انگشت شست تا سنین پیش دبستانی ادامه یابد، ممکن است کودک به طور طبیعی این تمرین را کنار نگذارد و منجر به مشکلات رشدی در دهان و گفتار او شود به همین دلیل در این بخش از خانواده پلاس نمناک به ارائه راه کارهایی می پردازیم که بتوانید به کودک در ترک عادت مکیدن انگشت کمک کنید.

از تشویق مثبت استفاده کنید

وقتی فرزندتان انگشت شست خود را نمی مکد، تحسین کنید و به او پاداش دهید. می توانید از نمودارهای پاداش و یادآوری های مناسب استفاده کنید زیرا این روش به شما کمک می کند تا کودک از مکیدن انگشت دست بردارد. مثلا هر بار که کودک انگشت خود را نمی مکد یک برچسب دریافت کند، برای این کار ممکن است به تعداد دفعات هر چند دقیقه به برچسب نیاز داشته باشید تا آنها شروع به درک نحوه عملکرد آن کنند سپس آن را هر ساعت، هر چند ساعت و هر روز اجرا کنید.

ترک مکیدن انگشت

دست هایش را مشغول نگه دارید

در واقعیت، شما نمی‌توانید 100 درصد مواقع حواس کودک را پرت کنید به همین خاطر بهتر است این کار را همراه با روش‌های دیگرانجام دهید. نقاشی و درست کردن صنایع دستی، نوشتن، ساخت جواهرات، ورزش، پخت و پز، دوچرخه سواری، بازی با اسباب بازی ها همه روش های خوبی برای حواس پرتی هستند.

ماسک استفاده کنید

یکی از مزیت‌های استفاده از ماسک برای کودکان در ایام کرونا علاوه بر محافظت از آن‌ها در برابر ویروس کرونا این است که از بالا رفتن دست‌های کثیف روی صورت‌ جلوگیری می‌کند و مانعی برای قرار دادن انگشت شست در دهان است.

کرونا کودک

از محافظ های شست استفاده کنید

محافظ های شست زیادی در بازار وجود دارد و برخی ممکن است کمی گران باشند. به کودک اجازه می‌دهد همچنان در فعالیت‌های روزانه بدون مشکل شرکت کند زیرا حفاظ شست موفق ترین راه برای کمک به کودک در صورت استفاده صحیح است. کناره های محافظ شست دارای سوراخ هایی هستند تا کودک نتواند هنگام مکیدن آن مکش ایجاد کند همچنین با دندانپزشک در مورد محافظ های شست، وسایلی که در دهان قرار می گیرند یا سایر پیشنهاداتی که ممکن است داشته باشند صحبت کنید.

به خاطر رفتارش او را مسخره یا تنبیه نکنید

رعایت این مورد انقدر حائز اهمیت است که آن را به لیست اضافه کردیم. آسیب انجام این کار می تواند طولانی مدت باشد و ممکن است هیچ کمکی به آنها نکند پس کودک را شاد نگه دارید تا آن را به بهترین شکل تشویق کنید.

با او صحبت کنید

اگر فرزندتان بزرگ‌ است و می‌تواند با شما بنشیند تا واقعاً در مورد مکیدن انگشت شست صحبت کنید، این کار را انجام دهید برخی از نکات بسیار مهم که ممکن است تاثیرگذار باشد عبارتند از:

انتشار میکروب ها: همه ما می‌دانیم که دست در دهان یکی از راه های انتشار میکروب است و بچه ها نمی خواهند بیمار شوند و مدرسه، فعالیت ها، ورزش را از دست بدهند.

مکیدن انگشت

هنگام خواب جوراب داخل دست ها کنید

این ممکن است یک راه حل کوتاه مدت باشد اما، به احتمال زیاد فرزند تان جوراب را خارج خواهند کرد. اگر کودکان بزرگتر باشند پوشش ممکن است به عنوان یادآور باشد که انگشت شست در دسترس نیست و می تواند به آنها زمانی که ناخودآگاه به مکیدن انگشت شست می پردازند کمک کند.

آرام بمانید

فریاد زدن یا اصرار بر اینکه فرزندتان مکیدن انگشت شست خود را متوقف کند راه کارخوبی نیست. اگرچه ممکن است نگران آسیب احتمالی آن ها به دندان هایشان یا تمام میکروب هایی که در دهان خود می گذارند باشید اما داد زدن بر سر کودک منجر به همکاری نمی شود.

مهارت های مقابله ای جدید را آموزش دهید

کودک ممکن است انگشت شست خود را بمکد تا با احساس ترس، اضطراب، ناراحتی یا بی حوصلگی کنار بیاید. مهم است که به آنها کمک کنید تا راهبردهای دیگری را برای مقابله با احساسات ناخوشایند بیاموزند.

داروها و تمرینات تنفسی، گوش دادن به موسیقی یا انجام حرکات ساده یوگا نیز می تواند کمک کند تا کودک احساس بهتری داشته باشد و جایگزین مکیدن انگشت شست به عنوان راهی برای مقابله شود.

راه سریع و بی دردسر ترک مکیدن انگشت کودک

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی