تشخیص تیروئید
مشکل تیروئید جزء بیماری های رایج در جهان است. روش های تشخیص رایگان و ساده در منزل به افراد در تشخیص سریع تر و پیشگیری از این مشکل کمک بسزایی میکند.

علائم و راه تشخیص تیروئید در خانه و بدون آزمایش

بسیاری از پزشکانِ با تجربه روی مسئله تیروئید تحقیق کرده اند و هزاران نفر را مورد آزمایش قرار دادند که به خاطر اختلالات هورمونی؛ به مشکلات تیروئیدی مانند مشکلات قبل و بعد از یائسگی و سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شده اند.

در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم راهکارهایی را برای شما توضیح دهیم و باعث می شود بدون اینکه آزمایش دهید، متوجه مشکل تیروئید تان بشوید.

احساس خستگی

رایج ترین علامت مشکل تیروئید، خستگی است. افرادی که تیروئید کم‌کار دارند، معمولاً کل روز احساس خستگی دارند و حتی ممکن است خواب کافی هم داشته باشند اما صبح روز بعد حس راحتی نخواهند داشت. استرس همراه با خستگی هنگام صبح معمولاً برای این افراد زیاد اتفاق می‌ افتد.

احساس خستگی

قاعدگی نامنظم

یکی دیگر از علامت های رایج بیماری تیروئید، قاعدگی نامنظم برای زنان است که معمولاً در تیروئید پرکار و تیروئید کم‌کار اتفاق می‌ افتد. معمولا در تیروئید کم‌کار قاعدگی ها خیلی نامنظم هستند و ممکن است خونریزی خیلی شدید باشد و در خانم های بالای 40 سال رایج ‌تر است.

تغییرات روحی

یکی دیگر از علامت های رایج در افراد مبتلا به بیماری تیروئید این است که روحیه و اخلاق آن ها مدام تغییر می‌ کند. افرادی که تیروئید پر کار دارند، ضربان قلب و تپش قلب شان خیلی بالا است که باعث استرس، بی قراری و کلافگی می شود و مدام روحیه شان تغییر پیدا می‌ کند.

ورم گردن

یکی دیگر از علامت های رایج، ورم گردن یا بزرگ شدن غده تیروئید است. شاید درد زیادی نداشته باشد اما بخاطر عفونت رخ می‌ دهد که در چنین حالتی غده تیروئید بزرگ شده و التهابی و دردناک می گردد و هنگام چرخش سر این درد شدید تر می شود.

ورم گردن

احساس گرمای زیاد

یکی دیگر از علامت های رایج؛ افزایش دمای بدن یا تغییرات دمایی است. این افراد کل روز احساس گرما دارند و ممکن است دچار گر گرفتگی هم بشوند؛ حتی ممکن است تحمل سرما را هم از دست بدهند‌. یعنی هم به گرما حساس می شوند و هم اینکه سرما آن ها را اذیت کند.

کُره چشم برآمده

یکی از علامت های پر کاریِ تیروئید، برآمدگی کره چشم است که ممکنِ یکی از چشم‌ ها یا هر دو چشم را درگیر کند. معمولاً در چنین حالتی خشکی، خارش و حساسیت در کره چشم احساس می شود. بافت نرم و ماهیچه های اطراف چشم ورم کرده و ملتهب می‌ شود؛ در نهایت چشم، قرمز شده و پف کرده به نظر می‌ رسد و مشکلات بینایی هم به وجود می‌ آید و ممکن است که10 سال هم طول بکشد تا فرد بتواند متوجه این موضوع شود.

اگر این علائم را داشتیم چه کار کنیم؟

تشخیص بیماری تیروئید از طریق آزمایش خون مشخص می شود. به خاطر همین اگر این علائم را در خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید تا برای تان آزمایش تیروئید بنویسد.

آزمایش خون

چرا باید مراقب تیروئید باشیم؟

از هر 8 نفر یک نفر؛ به تیروئید مبتلا می شود‌. این موضوع در کشور های بزرگ تقریباً به 20 میلیون نفر رسیده است. یک خانوم در هر جای دنیا ممکن است 5 الی 8 برابر بیش از یک مرد در معرض ابتلا به مشکلات تیروئیدی قرار بگیرد. تیروئید در گردن قرار گرفته و فرآیند ایجاد انرژی را در بدن برعهده دارد. مشکلات مربوط به تیروئید روی کل بدن اثر گذار است. تیروئید غده ای درون ریز است. بخشی از مجموعه و سیستم هورمونی محسوب می شود و ممکن است از طریق غده درون ریز یا تخمدان تحت تاثیر قرار بگیرد و شما باید علائمش را بشناسید.

روش تشخیص تیروئید بدون آزمایش در خانه

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : eatthis / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
برچسب : تیروئید
وبگردی