تولد
عوارض قرص خوردن زیاد
عادت استفاده ی بی رویه و زیاد از برخی قرص ها و ویتامین ها در بین ایرانی ها بسیار رایج است درصورتی که برای هر چیزی بدون مشورت پزشک قرص مصرف میکنند .

عوارض جدی و نگران کننده قرص زیاد خوردن

اینکه بعضی از دارو ها نیاز به نسخه و تجویز پزشک دارند، به این معنا نیست که استفاده زیاد آن ها هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند. طبق مطالعات انجام شده ، عوارض جانبی مربوط به مکمل ها در صورت مصرف زیاد خودش را نشان می دهد. همچنین افرادی که عادت دارند سر هر چیز قرص بخورند و مقدار زیادی قرص، ویتامین و مکمل مصرف می کنند، حتما از عوارض جانبی عنوان شده در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک رنج خواهند برد. برخی از این عوارض عبارتند از:

مشکلات شکمی و گوارشی

این اولین علامتی است که به دلیل مصرف ویتامین یا مکمل زیاد اتفاق می افتد و فرد حالت تهوع، استفراغ و اسهال را تجربه خواهد کرد. شاید به معنای حساسیت غذایی به یک مکمل باشد یا این که مکمل را با شکم خالی مصرف کرده یا حتی مقدار زیادی از آن را استفاده کرده است . به عنوان مثال بعضی از افراد بعد از خوردن مکمل پروتئین وی متوجه نفخ و ناراحتی در شکم می شوند که در چنین حالتی باید در مصرف آن تجدید نظر کرده و مقدارش را کاهش دهند.

مشکلات گوارشی

ضربان قلب تند یا نامنظم

طبق مطالعات انجام شده مکمل مربوط به کاهش وزن یکی از مکمل هایی است که ممکن است عوارض جانبی اش را زودتر نشان دهد. بعضی از آن ها حاوی مواد محرکی هستند و عوارض جانبی مانند ضربان قلب نا منظم یا تند، سرگیجه و افزایش فشار خون را به دنبال خواهند داشت.

آسیب جدی به کبد

مطالعات اخیر نشان می دهد نارسایی حاد کبد مربوط به مکمل عصاره چای سبز است که حاوی مواد حلال بوده و آلودگی هایی را ایجاد می کند که کبد را مستعد آسیب خواهد کرد . وجود یک ترکیب خاص در چای سبز می تواند کبد را اشباع کند و باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری کبد باشد.

مشکلات کبد

افزایش خطر سرطان

این که بعضی از مکمل ها بدون نسخه پزشک در دسترس قرار می گیرند، به این معنا نیست که شما در هر شرایطی می توانید از آن ها استفاده کنید و هیچ عوارض جانبی را به دنبال نخواهد داشت. مکمل های ویتامین E یا بتاکاروتن در بعضی از شرایط خطر ابتلا به سرطان یا مشکلات قلبی را افزایش می دهند. حتی ممکن است عاملی برای ایجاد سرطان ریه بعد از مصرف دوز بالای بیوتین باشند.

آسیب به دندان

سرکه سیب یک مکمل است که بعضی از افراد از آن استفاده می کنند و آن را به آب یا آبمیوه اضافه می کنند یا یک قاشق از آن را روزانه مصرف می کنند . متخصصان هشدار می دهند که مصرف زیاد سرکه سیب به دلیل اسید بالا باعث ضعف ریشه دندان می شود و ترکیب آن با آب ، اسید موجود را رقیق می کند . . اگر می خواهید از سرکه سیب استفاده کنید، حداقل 30 دقیقه قبل از مسواک این کار را انجام دهید .

اونهایی زیاد قرص میخورن منتظر این اتفاقات بد باشن!

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی