ترشی بندری
“ترشی بندری” یکی از ترشی های تند و خوشمزه می باشد که در آن تمبر هندی و فلفل زیادی استفاده می شود.

طرز تهیه ترشی بندری خانگی :

ترشی بندری یکی از بهترین چاشنی هایی است که می توان در کنار غذا سرو کرد و در طرز تهیه ترشی بندری اصیل از فلفل زیادی استفاده می شود ولی شما می توانید بسته به ذائقه خود میزان فلفل آن را کم و زیاد کنید پس با نمناک همراه باشید تا دستور تهیه این ترشی تند و خوشمزه را آموزش دهیم.

ترشی بندری

مواد لازم برای ترشی بندری:

بادمجان قلمی5 عدد 
 تمبرهندی2 بسته
سرکهیک و نیم پیمانه 
سیب زمینی ترشی5 عدد 
 سیر2 بوته
پیاز ریز15 تا 20 عدد 
هویج4 عدد
کرفس5 شاخه 
گشنیز500 گرم 
ترخون و نعنای خشک3 ق غ 
فلفل تند خشک شده 5 عدد 
گلپر3 ق غ 
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

دستور تهیه ترشی بندری :

ابتدا گشنیز را پاک کرده و بشویید سپس داخل آبکش بریزید تا آب اضافی اش برود. گشنیز را روی یک پارچه تمیز پهن کنید تا به‌خوبی خشک شود سپس خرد نمایید. بادمجان ها را یک در میان پوست گرفته و به ابعاد دلخواه خرد کنید بعد از شستن روی یک پارچه پهن کنید تا خشک شود. سیب زمینی، سیر و پیاز را بعد از پوست گرفتن بشویید ، سپس خرد کرده و روی یک پارچه پهن کنید تا آب آن گرفته شود. برگ های جوان کرفس را هم به همراه گشنیز خرد نمایید. ساقه آن را به شکل نگینی جداگانه خرد کنید.

در این میان که سبزیجات در حال خشک شدن هستند تمر هندی را با مقداری آب جوشانده و از صافی عبور دهید سپس به همراه بادمجان خرد شده و سرکه داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت بگذارید تا بادمجان ها بپزد. در حدی که کمی نرم شود کافی است بادمجان ها را زیاد نپزید چون له میشود. در این میان باقی سبزیجات خرد شده ، سبزی معطر خشک شده و ادویه ها را مخلوط کرده و به قابلمه بادمجان ها اضافه کنید و خوب هم بزنید تا همه مواد و طعم ها با هم ترکیب شوند. ترشی را به همان حالت رها کنید تا سرد شود سپس در یک یا چند شیشه تمیز و خشک بریزید و درب آن را ببندید و تا زمان سرو در یخچال نگهداری نمایید.

نکات تکمیلی در مورد ترشی بندری

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 40دقیقه
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه ترشی بندری خانگی ، ترشی تند و خوشمزه

4.2230
این مطلب مفید بود ؟19436
وبگردی