درمان واریس صورت
رگ های عنکبوتی یا واریس صورت با افزایش سن بیشتر ظاهر می شوند اما روش هایی در طب سنتی و طب مدرن برای جلوگیری یا درمان این مشکل پوست وجود دارد.

واریس صورت چیست و چطور درمان می شود؟

رگ های عنکبوتی ، رگ های خونی و شکسته شده ای هستند که در صورت مردان و زنان مشاهده می شود. رگ های عنکبوتی صورت با رگ های عنکبوتی پا متفاوت بوده و کوچک تر هستند ، آن ها به عنوان تلانژکتازی صورت نیز شناخته می شوند. علاوه بر قرمزی صورت این رگ های خونی شکسته شده بی ضرر هستند و بطور کلی سبب درد و ناراحتی نخواهند شد.

چه عواملی باعث واریس صورت می شود؟

سیستم گردش خون بدن خون را به نقاط مختلف بدن می رساند ، این سیستم بسیار حیاتی است زیرا اندام ها ، ماهیچه و بافت های بدن برای عملکرد صحیح نیاز به خون دارند . خون اکسیژن ، اسیدهای آمینه، الکترولیت ها و سایر مواد مغذی ضروری را به قسمت های مختلف بدن منتقل می کند.

سه نوع رگ خونی وجود دارد :

 • سرخرگ
 • سیاهرگ
 • مویرگ

سرخرگ ها و سیاهرگ ها را می توان بعنوان بزرگراه اصلی انتقال خون تصور کرد . مویرگ ها مانند کوچه ها و خیابان های کوچکی هستند که خون را به تمام قسمت های بدن می رسانند.

اما این توصیفات چه ربطی به رگ های عنکبوتی روی صورت دارد ؟

زمانی که مویرگ های موجود در پوست صورت گشاد می شود، رگ های عنکبوتی شکل می گیرند. این به دو دلیل اصلی اتفاق می افتد :گردش خون ضعیف که باعث می شود خون در مویرگ های شما جمع شود و پیری و آسیب دیدگی های پوستی که باعث می شود مویرگ های شما شل و منبسط شوند.

به همین ترتیب با افزایش سن پوست نازک تر شده و دیدنشان راحت تر می باشد.

قرار گیری در معرض آفتاب و بیماری های التهابی مانند آکنه یا رزاسه باعث آسیب به دیواره رگ های خونی و گشاد شدن طولانی مدت ان ها می شود که سرانجام سبب می شود تا مویرگ های خونی شکسته شوند.

پس از شکسته شدن رگ ها به اندازه طبیعی خودشان برنمی گردند و نمی توانند خودشان را ترمیم کنند . برخی از شرایط که سبب ایجاد رگ های خونی شکسته شده صورت می شوند و به هیچ وجه امکان پیشگیری از آن ها وجود ندارد عبارتند از:

 • لوپوس ، درماتومیوزیت
 • سندروم بلوم
 • برخی از انواع سرطان
 • اسکلرودرما
 • گزرودرماپیگمنتوزوم
 • سندروم استورج وبر

این بیماری ها سبب واریس صورت می شوند به همین دلیل مراجعه به پزشک مهم است زیرا او قادر است هرگونه شرایطی را که باعث شکسته شدن مویرگ های خونی می شود کنترل کند.

علت واریس صورت

عوامل موثر در افزایش احتمال ابتلا به واریس صورت

برخی از فاکتورهای موثر در افزایش احتمال ابتلا به واریس صورت عبارتند از عواملی که در ادامه ی بخش سلامت پوست و موی نمناک آورده ایم :

1. سن :

واریس صورت بطور متوسط از سن 38 سالگی شروع می شود.

2. جنسیت :

زنان بیشتر از مردان مستعد این بیماری هستند.

3. ژنتیک :

وراثت یکی دیگر از عوامل موثر است . اگر والدین به واریس صورت مبتلا بوده باشند پس در فرزندان نیز این احتمال وجود دارد.

4. بارداری:

هورمون ها در دوران بارداری تغییر می کنند و می توانند سبب ایجاد رگ های عنکبوتی شوند ، علاوه بر این افزایش چشمگیر حجم خون به رگ ها فشاری را وارد می کند. رگ های عنکبوتی صورت معمولا در هر بارداری رخ می دهند.

5. قرارگیری در معرض آفتاب :

قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید می تواند باعث ایجاد واریس برروی گونه ها و بینی شود.

6. بیماری های پوستی:

(رزاسه ، اکنه و اگزما) که سبب التهاب می شوند می توانند سبب ایجاد رگ های عنکبوتی نیز شوند . هر بیماری پوستی که باعث اتساع یا تحریک طولانی مدت مویرگ ها شود می تواند به رگ ها یا مویرگ های ظریف آسیب برساند.

7. هورمون ها :

قرص های ضد بارداری و تغییرات هورمونی در دوران بلوغ ، بارداری و یائسگی احتمال ابتلا به شکسته شدن مویرگ ها را افزایش خواهند داد.

روش های پیشگیری از واریس صورت :

 1. صورت خود را به آرامی و با آب ولرم شستشو دهید.
 2. قبل از قرارگیری در معرض آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 3. هرگونه منشا التهاب صورت مانند اکنه و رزاسه را سریعا درمان کنید.
 4. به منظور تقویت گردش خون و استحکام رگ ها مرتبا ورزش کنید.

درحالی که این اقدامات درهر صورت از شکسته شدن مویرگ ها جلوگیری نمی کند اما می تواند احتمال پیشرفت بیماری را به حداقل برساند.

گزینه های مختلفی برای درمان واریس صورت وجود دارد . نوع درمان به اندازه، تعداد و محل رگ های عنکبوتی بستگی دارد . گزینه های درمانی شامل لیزر، آی پی ال،ترمولیزاوهمیک با وین ویو تراپی ، میکرونیدلینگ رادیو فرکانسی و اسکلروتراپی می شوند.

راهکارهایی برای درمان واریس صورت با طب مدرن :

1. لیزر درمانی یا آی پی ال

اغلب برای درمان رگ های عنکبوتی صورت استفاده می شود . در درمان لیزر واریس صورت به کمک حرارت پرتوهای نوری لیزر تخریب و مسدود شده و از ورود خون به داخل آن ها در آینده پیشگیری می شود.

از لیزر در افرادی که دارای پوست تیره هستند باید با احتیاط استفاده شود زیرا ملانین پوست را ازبین خواهد برد . این خطر با افزایش تعداد جلسات افزایش میابد . ممکن است یک تا سه جلسه برای درمان مویرگ های صورت لازم باشد که هزینه های آن نیز گران می باشد . پس از درمان کمی کبودی بر صورت وجود دارد.

2. رتینول - کرم های ویتامینA

رتینوئیدها و کرم های رتینول مانند آلفارت با تحریک کلاژن سازی ظاهر رگ های خونی را به حداقل می رساند.

3.کانسیلرها

استفاده از یک کانسیلر خوب و با کیفیت برای به حداقل رساندن ظاهر رگ های عنکبوتی کافی می باشد . بدین منظور استفاده از کانسیلر اصلاحی متعادل به رنگ پوست صورت پیشنهاد می شود. برای قرمزی صورت از کانسیلری با ته رنگ سبز استفاده کنید.

4. دستگاه الکتروکوتر و رادیو فرکانس

روش های ارزانی هستند که می توان برای تبخیر مویرگ های خونی و قرمزی صورت و قفسه سینه استفاده کرد . درهر دو روش , نوک یک سوزن ریز که سطح مقطع کمی دارد را با دقت به مویرگ های آسیب دیده وارد کرده و رگ های گشاد شده را تبخیر می کند.

این روش ممکن است سبب ناراحتی فرد شود اما از لحاظ زمانی سریع بوده و احتمال کمی برای ایجادزخم دارد . این دو روش به راحتی می توانند حتی ریز ترین رگ ها که با لیزر و اسکلروتراپی قابل درمان نیستند را هم درمان کنند.

5. اسکلروتراپی

یک روش درمانی است که در آن پزشک یک محلول نمکی و یا شیمیایی را به داخل رگ های آسیب دیده تزریق می کند . این محلول باعث تحریک دیواره مویرگ ها شده و منجر به تخلیه خون درداخل رگ ها خواهد شد . پس از تخلیه خون ، رگ ها مسدود شده و خون رسانی به آن ناحیه متوقف می شود .اسکلروتراپی یک راه حل عالی برای رگ های عنکبوتی بزرگ صورت می باشد.

پس از درمان باید از ضد آفتاب استفاده کرد تا از رشد بیشتر مویرگ های شکسته شده جلوگیری شود.

درمان های خانگی برای رگ های عنکبوتی صورت:

1. روغن آرنیکا

روغن آرنیکا روغن معطر است که از خانواده ی آفتابگردان ها است. روغن آرنیکا برای درمان رگ های عنکبوتی صورت و همچنین نیش حشرات، تاول، جای جوش و... می توان از این روغن استفاده نمود.

اگر از این درمان به صورت مداوم استفاده می کنید باید مراقب باشید زیرا این روغن بر روی پوست برخی افراد حساسیت ایجاد می کند .این روغن اگر به مقدار زیاد مصرف شود سمی است، بنابراین بنابراین باید قبل از استفاده ی آن بر روی پوست تان باید با متخصص پوست مشورت کنید.

2. سرکه سیب

سرکه سیب برای درمان طیف وسیعی از شرایط و مشکلات از جمله واریس مورد استفاده قرار گرفته است . این ماده به منظور بهبود جریان خون و تقویت گردش خون سالم شناخته شده است و تصور می شود می تواند از ایجاد تشکیل رگ های عنکبوتی صورت جلوگیری کند.

اکثرا استفاده از سرکه سیب به طور مستقیم بر روی پوست را پیشنهاد می کنند . بدین منظور توصیه می شود که یک تکه پارچه را در سرکه سیب بخیسانید و سپس آن را برای مدت زمان 20-30 دقیقه بر روی محل آسیب دیده قرار دهید و سپس با آب صورت خود را به خوبی بشویید.

سرکه سیب

3. کمپرس سرد

کمپرس سرد درمانی برای اکثر مشکلات پوستی است و به عنوان یک منقبض کننده ی رگ های خونی صورت یا واریس صورت و کاهش درد عضلات شناخته می شود. کمپرس سرد با کاهش جریان خون ، جریان خون اضافی را در رگ ها محدود می کند، و باعث می شود آن ها نازک تر و معمولی به نظر برسند.

یخ را قبل از قرار دادن روی پوست داخل یک پارچه بپیچید، تا به پوست و بافت زیر آن آسیبی وارد نشود. چند بار در روز و هر بار 15 تا 20 دقیقه از این روش استفاده کنید.

4. آلوئه ورا

ژل به دست آمده از آلوئه ورا، که با عنوان لیزاب نیز شناخته می شودو چنانچه در مطلب خواص آلوئه ورا در بخش سلامت نمناک گفتیم خواص ضد التهابی، ضد میکروبی، ضد قارچی دارد . فعالیت تحریک سلولی آلوئه ورا برای درمان گشاد شدگی مویرگ ها مفید است و به همین خاطر سبب درمان رگ های خونی صورت یا واریس صورت می شود.

برای استفاده از آلوئه ورا، برگ آن را از یک طرف باز کنید و ژل آن را خارج کنید. قبل از استفاده ی موضعی این ژل ابتدا باید صورت خود را بشویید و روی محل مورد نظر این ژل را به مدت یک دقیقه بمالید تا جذب پوست تان بشود. روزی دو بار این کار را تکرار کنید و هر بار پس از استفاده ، ژل را با یک صابون ملایم از روی پوست تان بشویید و صورت خود را با حوله نرم خشک نمایید.

5. پوست درخت بلوط

پوست درخت بلوط به دلیل تانن های موجود در آن کاربرد درمانی وخواص ضد التهابی دارد و فشرده کردن رگ های خونی صورت یا واریس صورت و برگرداندن آنها به حالت طبیعی می شود پس می توان از آن برای درمان رگ های عنکبوتی صورت یا واریس صورت و سایر قسمت های بدن استفاده کرد.

به طرق مختلفی مانند حمام کردن، ضماد، و شستشوی موضعی و ... می توان از آن استفاده کرد . قبل از تماس پوست درخت بلوط با پوست خود با متخصص پوست مشورت کنید زیرا ممکن است حساسیت زا باشد . از پوست بلوط به هیچ وجه برای کودکان زیر 18 سال به مدت بیش از یک هفته استفاده نکنید.

نصف فنجان پوست درخت بلوط و 350 میلی لیتر آب را مخلوط کنید. آب را با پوست درخت بلوط خشک شده بجوشانید و بگذارید روی شعله ی پایین 20-30 دقیقه خیس بخورد. شعله را خاموش کنید و چای را صاف کنید.

پوست درخت را دوور بریزید و با آن ناحیه مورد نظر صورت را بشویید و یا آن را رقیق کنید و در وان حمام بریزید. یا آن را فریز کنید و به عنوان کمپرس سرد بر روی ناحیه ی صورت قرار دهید.

6. بومادران معمولی

بومادران سرشار از روغن های معطر است که حاوی سسکویتپنس، تانن، آلفا پینن و بتا پینن، سسکویتپنس لاکتونز، و فلاونوئیدها (لوتئولین، آپیژنین، ایزورامنتین، روتین) می باشد . این عناصر ضد درد و ضد التهاب هستند و برای درمان انواع التهاب و رگ های عنکبوتی صورت یا واریس صورت مفید می باشند.

ممکن است به این گیاه حساسیت داشته باشید پس قبل از استفاده از این کیاه در مورد هر گونه آلرژی باید با متخصص پوست مشورت کنید.

برای استفاده از بومادران برای درمان رگ های عنکبوتی ، 250 تا 300 میلی لیتر آب را بجوشانید و 5 قاشق غذاخوری بومادران خشک شده را داخل آن بریزید. شعله را خاموش کنید و اجازه دهید 10-15 دقیقه بماند تا خیس بخورد.

سپس محلول را صاف کنید و پس از خنک شدن با چای آن صورت تان را 5-10 دقیقه بشویید. در آخر صورت را با آب سرد و شوینده ی صورت ملایم بشویید و با حوله ای تمیز خشک کنید.

7. بارهنگ نیزه ای

بارهنگ نیزه ای از تیره ی بارهنگیان است و عناصر موجود در آن مانند فنیلیتانوئید، پلی ساکاریدهای چسبناک، ایریدوئیدها و تانن ها خواص ضد درد، تسکین دهنده، نرم کننده و ضد التهابی دارند و برای درمان التهاب و زخم ها و مویرگ های گشاده شده مفید است.

از روغن بارهنگ نیزه ای بر روی پوست تان استفاده کنید. برای تهیه این روغن، گیاه خشک شده بارهنگ را بکوبید و داخل ظرفی بریزید. سپس روغن زیتون را روی آن بریزید تا برگها خیس بخورند.

این ترکیب را دو هفته در معرض نور آفتاب قرار دهید و بعد از این مدت روغن را صاف کنید و آن را روی ناحیه ی مبتلا شده بمالید و اجازه دهید یک ساعت بماند. سپس روغن را با آب و صابون ملایم بشویید و پوست را خشک کنید.

8. مریم گلی

مریم گلی گیاهی مفید است و خواص درمانی دارد و برگ های آن حاوی عناصری مانند اسید فنولیک، تریترپین، روغن های معطر، و تانن های نوع کاتچین است. این عناصر خواص ضد درد، ضد باکتری، و ضد التهابی دارند.

عصاره ی مریم گلی برای منقبض کردن رگ های خونی صورت یا واریس صورت بسیار مفید است و التهاب را کاهش می دهد. این گیاه علاوه بر درمان رگ های عنکبوتی صورت و واریس صورت، سبب کاهش مویرگ های باد کرده می شود.

عصاره ی برگ مریم گلی ممکن است در دسترس نباشد، بنابراین می توانید در خانه شیر مریم گلی تهیه کنید . برای تهیه 4 قاشق چایخوری مریم گلی خشک را با 200 میلی لیتر آب بجوشانید و سپس شعله را خاموش نمایید واجازه دهید 10 دقیقه خیس بخورد ، بعد مخلوط را صاف کنید.

برگ ها را دور بریزید و 200 میلی لیتر شیر را به آب حاوی عصاره ی مریم گلی اضافه نمایید . سپس چند بار در هفته صورتتان را با این شیر مریم گلی تمیز کنید و اجازه دهید 5 دقیقه بماند و بعد صورت تان را با آب سرد و یک شستشو دهنده ی ملایم بشویید.

گیاه مریم گلی

9. برگ گردو

برگ گردو حاوی محتوای تانن است و یک ضد درد ، ضد التهاب موثرمی باشد بنابراین می توانید با آن رگ های عنکبوتی صورت یا واریس صورت را درمان نمایید.

برگ های خشک شده ی گردو و 400-500 میلی لیتر آب را مخلوط کنید و بگذارید 10-15 دقیقه روی شعله ی خاموش خیس بخورد. این مخلوط را صاف کنید و قبل از استفاده خنک کنید. سپس این محلول را روی محل مورد نظر صورت بمالید یا از کمپرس سرد یا در حمام از آن استفاده کنید.

بعد از استفاده محل مورد نظر را با آب سرد و صابون ملایم بشویید. دقت کنید به دلیل فعالیت سرطان زایی و جهش دهندگی عنصر جاگلون موجود در برگ ها نباید آن را مستقیم روی پوست بمالید.

10. هسته انگور

هسته ی انگور و روغن آن درمان خانگی برای درمان رگ های عنکبوتی است زیرا هسته های انگور سرشار از ویتامین E، فلاونوئیدها، اسید لینولئیک، و آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان های موجود در هسته های انگور با تشکیل ساختار بافت پیوندی در رگ های خونی صورت یا واریس صورت جلوی التهاب را می گیرد.

این امر سبب در امان ماندن رگ های خونی بدن از آسیب رادیکال های آزاد و تشکیل کلاژن می شود. این هسته ها حالت ارتجاعی دیواره های رگ های خونی را افزایش می دهد و از آن ها در برابر پارگی، خونریزی، و عفونت محافظت می کند.

3 قاشق چایخوری روغن هسته ی انگور، 3 قاشق چایخوری روغن جوجوبا، 8 قطره روغن معطر مورد علاقه تان را ترکیب کنید و در یک بطری اسپری کوچک، بریزید و تکان بدهید تا مخلوط شوند.

چند قطره از روغن را کف هر دو دست تان بریزید و روی ناحیه ای را که مویرگ ها یا رگ های متورم شده دارد ، به مدت 10 دقیقه ماساژ بدهید و اجازه دهید یکی دو ساعت بماند و بعد آن را بشویید.

می توانید هسته های انگور را آسیاب کرده و از پودر آن استفاده نمایید . می توانید پودر هسته های انگور را روی غذا بریزید و مصرف کنید.استفاده از هسته انگور برای زنان باردار، بچه های زیر 16 سال، مادران شیرده، و افرادی که داروهای رقیق کننده ی خون مصرف می کنند ، مضر است.

11. گل جعفری

گل جعفری سرشار از فلاونوئیدها و تریترپین ها هستند و ضد التهابند و برای سلامت رگ های خونی بسیار مهم هستند. گل جعفری درد و ورم رگ های واریسی را کاهش می دهد به واریس رگ ها پایان می دهد.

می توانید برای درمان از گل جعفری به دو صورت استفاده کنید. یک مشت گلبرگ گل جعفری را خرد کنید تا از آن ها خمیر درست کنید. این خمیر را بعد از شستن و خشک کردن صورت تان، آن را روی رگ های خونی صورت یا واریس صورت بمالید و اجازه دهید یک شب بماند تا خشک شود و صبح روز بعد صورت را با یک صابون ملایم بشویید و بعد خشک کنید.

یا می توانید پماد درست کنید 2مشت پر از گل، برگ، و ساقه ی گل جعفری را به خوبی خرد کنید.500 گرم چربی گوشت را گرم کنید و برگ ها، گل ها، و ساقه ها را به آن بیافزایید .پس از گرم شدن چربی ، آن را از روی شعله بر دارید، روی آن را بپوشانید و اجازه دهید 24 ساعت بماند.

بعد از گذشت این ساعت دوباره آن را گرم کنید و صاف کنید. این پماد را 2-3 بار در روز روی قسمت هایی از صورت تان که بیشتر دچار رگ های خونی صورت یا واریس صورت شده است بمالید.

12. نارون کوهی یا فندوق

کرم این محصول یا آب فندق را مستقیما به روی واریس های صورتتان اعمال کنید.

13. شاه بلوط

روزانه از یک عدد مکمل خوراکی شاه بلوط استفاده کنید.

14. رژیم غذایی

خوردن غذاهایی که التهاب را کاهش می دهد و جریان خون سالم را تشدید می کند ، واریس را کاهش می دهند . غذاهایی که سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان ها هستند باعث سلامت کلی بدن از جمله سیستم گردش خون می شوند.

سایر مواد مغذی که توصیه می شود روزانه مصرف شود باید شامل :منیزیم، پتاسیم و اسیدهای چرب امگا 3 باشند . و در عین حال ، از مصرف چربی های اشباع ، قند فرآوری شده و سدیم اجتناب شود.

15. روغن های گیاهی

روغن های گیاهی یک راه حل طبیعی دیگر برای طیف گسترده ای از شرایط سلامتی می باشند . هنگامی که به تازگی متوجه رگ های عنکبوتی برروی صورت خود شدید از این روغن ها استفاده کنید:

روغن های گیاهی را می توان از طریق کمپرس گرم یا سرد ، در حمام یا به عنوان روغن ماساژ استفاده کرد . همچنین بعضی از روغن ها می توانند به طور مستقیم بر روی پوست استفاده شوند اما لازم است که از نداشتن حساسیت به آن ها آگاه شوید زیرا ممکن است سبب تحریک یا سوزش پوستی شوند.

16 . ماساژ

تصور می شود ماساژ به منظور کاهش رگ های عنکبوتی موثر است زیرا روشی برای تحریک گردش خون سالم می باشد . این روش همچنین می تواند درد و تورم را که گاه با رگ های عنکبوتی همراه است، تسکین دهد . ماساژ فقط باید توسط یک پزشک متخصص مجاز و ترجیحاً توسط شخصی که تجربه درمان واریس را دارد انجام شود.

برخی سوالات متداول:

1. آیا رگ های خونی و قرمزی آن ها بدتر می شود؟

مهم نیست که علت چیست ولی رگ های عنکبوتی صورت به خودی خود از بین نمی روند . آن ها به مرور زمان بدتر شده زیرا رگ های غیر طبیعی دیگری بوجود خواهند آمد.

2. آیا می توان از بروز رگ های عنکبوتی صورت پیشگیری کرد؟

برخی از عوامل واریس صورت قابل پیشگیری هستند .از آن جایی که آن ها زیر پوست هستند رگ ها و مویرگ ها به راحتی آسیب می بینند زیرا ظریف هستند . به عنوان مثال مالش شدید و خشن صورت و یا شستن صورت با آب داغ می توانند سبب شکسته شدن مویرگ های خونی شود.

3. اگر قبلا به واریس صورت مبتلا شده باشیم حال باید چکار کنیم؟

روش های مختلفی برای پوشش، بهبودی یا ناپدید کردن مویرگ های عنکبوتی صورت وجود دارد.درمان های فعلی با زمان کم و غیر تهاجمی انجام میپذیرند .در این صورت می توانید در مطب پزشک تحت درمان قرار گرفته وسپس به امور روزمره خود بپردازید.

علل و درمان واریس صورت با لیزر و طب سنتی در خانه

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : favorablethings / masterpieceskinrestoration / ahajournals / asds / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : درمان واریس
وبگردی