تولد
برونشیت
بیماری برونشیت به نای و نایژه ها آسیب می رساند و بهتر است نشانه های برونشیت را بدانید تا در صورت ابتلا به آن روش های درمانی را پیش بگیرید.

همه چیز درباره انواع برونشیت و راههای تشخیص و درمان این بیماری

برونشیت التهاب پوشش لوله های تنفسی است که هوا را به شش ها و ریه ها حمل می کند. افرادی که برونشیت دارند، تولید مخاط را تشدید می کنند که می تواند تغییر یافته باشد. برونشیت ممکن است حاد یا مزمن باشد که اغلب در اثر ابتلا به سرماخوردگی یا عفونت تنفسی دیگر، برونشیت حاد بسیار شایع می شود و یک بیماری جدی و یک سوزش مداوم را همراه خواهد داشت که اغلب به دلیل استعمال سیگار ایجاد می شود و معمولاً طی یک هفته تا 10 روز بدون اثر ماندگار بهبود می یابد ، اگرچه سرفه هایش ممکن است برای هفته ها بماند اما با این حال اگر زیاد مبتلا به برونشیت می شوید، ممکن است بیماری برونشیت مزمن داشته باشید که نیازمند مراجعه به پزشک است . برونشیت مزمن یکی از شرایطی است که در بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) وجود دارد.

علائم و نشانه های برونشیت، عبارتند از :

- سرفه مداوم ، که ممکن است مخاط را ضخیم کند و تغییر رنگ دهد

- خس خس، به ویژه در مورد برونشیت مزمن

- تب و لرز

- تنگی قفسه سینه

- گلو درد

- بدن درد

- بند آمدن نفس

- سر درد

- احساس خستگی همیشگی

- بینی و سینوس های بسته

این علائم معمولا 3 تا 10 روز طول می کشند اما با این حال سرفه که با مقداری بیرون آمدن خلط شروع می شود می تواند به تدریج به یک سرفه خشک تبدیل شود که به مدت چند هفته ادامه دارد و در نتیجه سرفه مداوم، ماهیچه های سینه و شکم را دچار زخم خواهد کرد که این وضعیت به ویژه در ماه های سرد سال بدتر می شود.

برونشیت

علائم و نشانه های برونشیت

سایر علایم کمتر گزارش شده نیز عبارتند از:

- تنفس بدبو, چون مجبورید به خاطر بسته بودن سینوس ها از طریق دهان تنفس کنید، به این ترتیب باکتری های دهانی رشد می کنند.

- سرفه همراه با خون - خلط آغشته به خون به دلیل پارگی برونش و پارگی بر اثر سرفه مداوم و حاد باعث اختلال در خواب در اثر سرفه مداوم و گرفتگی بینی می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

در ابتدا، برونشیت می تواند با بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی یا انفلانزا اشتباه گرفته شود اما با این حال، اگر سرفه شما هیچ نشانه ای از فروکش کردن نداشت، یعنی شما احتمالاً در گیر یک عفونت برونشیت مزمن نیز هستید.

مدیریت برونشیت به طور کلی به مراقبت کافی از خود بستگی دارد که مستلزم دادن استراحت به بدن نوشیدن مقدار زیادی مایعات و یک دوره درمان ضد التهابی است.

با این حال، اگر علائم هشدار زیر را تجربه کنید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید :

- بیش از سه هفته طول بکشد

- دست ها و پاهایتان متورم و بیش از حد معمول بزرگ به نظر می رسند.

- از خوابیدنتان جلوگیری کند

- همراه با تب بیشتر از 100.4 درجه فارنهایت باشد

- مخاط بی رنگ یا با تغییر رنگ داشته باشید

- خون همراه با سرفه و درد سینه

- درد در هر ریه و یا دردی که از قبل وجود داشته باشد

- بعد از تلاش برای فعالیت های فیزیکی و یا حتی استراحت، تنفس خود را از دست بدهید.

- درد قفسه سینه

- خواب آلودگی و گیجی

چه چیزی موجب برونشیت می شود؟

هر دو پاتوژن ویروسی و باکتریایی را می توان عامل بیماری برونشیت دانست، به ویژه اگر بیماری برونشیت حاد باشد. با این حال ویروس هایی که موجب سرماخوردگی و یا آنفولانزا می شوند خطرناک ترین عوامل هستند.

شما ممکن است که این عفونت ها را با استنشاق هوای حاوی قطرات ریز ویروس که از بینی و دهان فرد آلوده هنگامی که سرفه یا عطسه می کند و بیرون می آید، بگیرید و همچنین ممکن است با تماس با سطوح آلوده و وسایل آلوده در خانه و اماکن عمومی مانند دستگیره درها و صفحه کلید، عفونی شوید.

حالت معمول انتقال از طریق دست هایی است که یک شی را لمس می کنند و متعاقباً در نزدیکی بینی یا دهان قرار می گیرند که از طریق آن ویروس وارد سیستم بدن شما می شود.

برونشیت

مواردی که باعث برونشیت می شود

علل برونشیت چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، بیماری برونشیت زمانی رخ می دهد که لوله های تنفسی به علت ویروس ها، باکتری ها یا ذرات متورم می شوند و علت برونشیت حاد و برونشیت مزمن متفاوت است .

برونشیت حاد:

ویروس ها به ویژه ویروس های عامل آنفولانزا و سرماخوردگی، عامل اصلی برونشیت حاد هستند. هم چنین قرارگیری در معرض دود، گرد و غبار و آلودگی هوا ممکن است به ریه ها صدمه بزند که منجر به برونشیت حاد می شود.

برونشیت حاد شایع ترین نوع این بیماری است و دوره اش نسبتاً کوتاه است و با التهاب موقت مجاری هوایی مشخص می شود و معمولاً در مسیر برخی دیگر از عفونت تنفسی فوقانی دیگر ایجاد خواهد شد و در طول زمستان و در میان کودکان زیر پنج سال، شایع تر است، اگرچه منحصر به آن ها نیست.

برونشیت مزمن:

وقتی ریه تحریک شود و آسیب دیده باشد دچار برونشیت مزمن می شوید.

برونشیت مزمن نوعی بیماری ریوی مزمن (COPD) در امتداد همان خطوط به عنوان برخی از بیماری های ریوی دیگر است که باعث آسیب دائمی تنفسی مانند آمفیزم می شوند و بر خلاف برونشیت حاد، این وضعیت بسیار شدیدتر و طولانی مدت است و خود را با سرفه کردن های روزانه نشان می دهد که سه ماه طول می کشند و پس از آن در طول دو سال بعدی تکرار خواهند شد.

در حقیقت، آسیب ناشی از این مرحله پیشرفته برونشیت تا لوله های برونش ممکن است هرگز به طور کامل بهبود نیابند و نشانه هایش اغلب تکرار می شوند.

برونشیت مزمن می تواند به علت قرار گرفتن طولانی مدت در سموم محیطی نظیر دود دخانیات، آلودگی هوا، گاز های شیمیایی و گرد و غبار ایجاد شود و در میان افراد بیش از 40 سال شایع تر است.

سیگار کشیدن دلیل اصلی این بیماری است. و عوامل دیگری نیز می توانند تاثیر داشته باشند مانند بودن در معرض آلودگی هوا، گرد و غبار و غیره برای مدت طولانی یا تکرار برونشیت حاد باشند.

برونشیت

برونشیت حاد و برونشیت مزمن

عواملی که احتمال ابتلا به برونشیت شما را افزایش می دهند، عبارتند از:

- سیگار کشیدن. افرادی که سیگار می کشند یا با سیگاری ها زندگی می کنند در معرض خطر بالای برونشیت حاد و مزمن قرار دارند.

- مقاومت کم. این ممکن است ناشی از یک بیماری حاد دیگر مانند سرماخوردگی، یا یک وضعیت مزمن که سیستم ایمنی شما را به خطر می اندازد، باشد . افراد مسن، نوزادان و کودکان بزرگ تر آسیب پذیری بیشتری نسبت به عفونت دارند.

- قرار گرفتن در معرض کارهای تحریک کننده. خطر ابتلا به برونشیت در صورتی بیشتر است که شما در اطراف محرک های خاصی برای ریه کار کنید، مانند حبوبات یا منسوجات و یا در معرض گازهای شیمیایی قرار گرفته باشید. تنفس مواد تحریک کننده مانند دود و مواد شیمیایی در محصولات خانگی و دود دخانیات می توانند باعث مشکل در سیستم تنفسی شما شود و این وضعیت را تحریک کند.

- رفلاکس معده. سوزش سردل می تواند گلوی شما را تحریک کند و باعث شود که بیشتر در معرض برونشیت قرار داشته باشید.

- شغل - قرار گرفتن در معرض مکرر یا طولانی مدت در برابر دودهای شیمیایی ، گرد و غبار و سایر سموم در محل کارتان می تواند برای ریه های شما خطرناک باشد و می تواند باعث برونشیت و سایر انواع COPD شود. اگر آسیب ریوی به مرحله غیرقابل تحمل نرسیده باشد، هنگامی که دیگر در معرض ماده تحریک کننده نباشید ، علائم نوع "برونشیت شغلی" فروکش می کند. برخی از مواد تحریک کننده شغلی شامل:

- آمونیاک

- اسیدهای قوی

- گرد و غبار

- کلر

- پارچه (الیاف پارچه ای)

- افرادی که ایمنی بدنی ضعیفی دارند یا به بیماری های مزمن یا برخی شرایط مزمن دیگر مبتلا هستند.

- افرادی که با برخی شرایط ریوی دیگر مانند آسم دست و پنجه نرم می کنند.

مشکلات برونشیت:

اگر چه یک اپیزود برونشیت معمولاً موجب نگرانی نیست اما می تواند منجر به ذات الریه در برخی از افراد شود و با این حال برونشیت های مکرر ممکن است به این معنی باشد که شما مبتلا به بیماری ریوی مزمن (COPD) هستید.

شاید یکی از مهم ترین پیچیدگی این برونشیت، ذات الریه باشد که به طور متوسط، از هر 20 نفر مبتلا به برونشیت، یکی با این مشکل مواجه خواهد شد و ذات الریه وقتی رشد می کند که عفونت بیشتر به ریه ها سرایت می کند و باعث حفظ مایعات در کیسه های هوایی کوچک داخل ریه ها می شود.

در دوران بیماری برونشیت ممکن است در زمان غیر منتظره ای، از جمله در حالی که غذا می خورید، به سرفه بیفتید و این می تواند باعث شود که غذایتان در گلو گیر کرده و به جای رفتن به معده، مسیر اشتباهی را به داخل ریه ها وارد کند و باعث ایجاد یک عفونت شدیداً مداوم می شود که می تواند شما را بیمار کند.

یکی از پیامد های متداول برونشیت مزمن این است که تنفس شما برای مدت طولانی و حتی گاهی سخت شود و این می تواند فشار قابل توجهی بر روی خون شما اعمال کند تا خون پمپاژ را در سطح بهینه حفظ کند و در نهایت منجر به بیماری های قلبی عروقی از جمله نارسایی قلبی شود.

اگر برونشیت شما هر از گاهی مجدد برمی گردد، حتی می تواند به عنوان نشانه ای از COPD باشد.

پیش گیری از برونشیت:

برای کاهش احتمال ابتلا به برونشیت، این نکات را دنبال کنید:

- از دود سیگار دور بمانید :دود سیگار خطر برونشیت مزمن شما را افزایش می دهد.

- واکسینه شوید :در بسیاری از موارد برونشیت حاد ناشی از آنفولانزا، ویروسی است. یک واکسن آنفلوآنزای فصلی می تواند به حفاظت از شما در برابر ابتلا به این بیماری کمک کند و همچنین می توانید واکسن هایی بزنید که در برابر برخی انواع ذات الریه محافظت شوید.

- دست هایتان را مدام را بشورید :برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های ویروسی، دست هایتان را زیاد بشویید و از ضد عفونی کننده های دست بر پایه الکل استفاده کنید.

- از ماسک جراحی استفاده کنید :اگر COPD دارید، می توانید در صورتی که در معرض غبار یا دود قرار دارید، ماسک صورت خود را بزنید.

شستن دست ها

روش هایی برای پیش گیری از برونشیت

تشخیص برونشیت:

در طی چند روز اول بیماری، تشخیص نشانهر ها و علائم برونشیت ناشی از سرماخوردگی دشوار است. در طی یک تست فیزیکی، پزشک شما از گوشی برای گوش دادن به ریه رهای تان به هنگام نفس کشیدن استفاده خواهد کرد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است نتایج زیر را بیان کند:

اشعه ایکس - تست سینه اشعه ایکس می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا ذات الریه دارید یا بیماری دیگری که ممکن است سرفه شما را توجیه کند. این مساله به خصوص در صورتی مهم است که شما سیگاری بوده اید و یا در حال حاضر فرد سیگاری هستید.

آزمایش های خلط. خلط مخاطی است که وقتی از ریه ها سرفه می کنید بیرون می آید. می توان آزمایش کرد تا ببیند شما بیماری هایی دارید که بتوان با آنتی بیوتیک معالجه شود یا خیر و علاوه بر آن، خلط می تواند برای نشانه های آلرژی مورد آزمایش قرار گیرد.

آزمایش عملکرد ریوی. در طول تست عملکرد ریوی, شما در یک دستگاه به نام اسپیرومتری فوت می کنید و میزان هوایی که ریه هایتان می توانند در خود نگه دارند و سرعتی که می توانید هوا را از ریه ها خارج کنید را اندازه گیری می کند. این آزمایش علایم آسم یا آمفیزم را بررسی می کند.

چندین سوال و جواب رایج ...

چه مدت طول می کشد تا برونشیت بهبود یابد؟

علایم برونشیت معمولی و یا التهاب مجاری تنفسی ریه می تواند از یک تا چهار هفته طول بکشد تا رفع شود. زمان بهبود کامل بستگی به عوامل زیادی دارد اما یک چیز که می تواند زمان ریکاوری را طولانی تر کند، داشتن یک مشکل تنفسی مزمن است.

آیا درمان برونشیت بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها امکان پذیر است؟

آنتی بیوتیک ها به احتمال زیاد فواید زیادی برای درمان برونشیت ناشی از ویروس دارند. درمان اولیه برای اکثر موارد برونشیت باید به سمت کنترل علائم هدایت شود. مرطوب نگه داشتن، اجتناب از محرک تنفس مصنوعی (برای مثال، استعمال دخانیات) و دیگر داروهای ضد سرفه می تواند در طول مرحله درمان مفید باشد.

درمان برونشیت

درمان برونشیت

چگونه می توان بین یک سرفه معمولی و یک برونشیت تمایز قائل شد؟

در مرحله اولیه برونشیت و آنفولانزا، تشخیص بیماری می تواند مشکل باشد اما بیماری عموماً با دیگر یافته های بالینی سیستمیک مانند تب، میالژی، ضعف عمومی و لرز مرتبط است.

آیا برونشیت یک بیماری مهلک است؟

برونشیت به طور معمول در افرادی که سلامت هستند و هیچ گونه بیماری مزمن تنفسی ندارند، کشنده و خطرناک نخواهد بود.

برونشیت تا چه مدت مسری است؟

این به علت برونشیت بستگی دارد، چه ویروسی باشد و چه باکتریایی که می تواند مشخص کردنش مشکل باشد. برخی پزشکان معمولاً به بیمارانشان می گویند که ممکن است تا یک هفته مسری باشند اما چون سرفه آن ها فراتر از یک هفته می ماند، سخت است که یک چارچوب زمانی دقیق را در زمانی که دیگر مسری نیستند، در نظر بگیرید.

اجتناب از تماس با بیمار و هر گونه محرک های کشنده تنفسی و داشتن یک رژیم غذایی سالم متعادل، ورزش کردن و کاهش وزن همگی می توانند به درمان برونشیت کمک کنند.

درمان های خانگی موثر برای برونشیت در کودکان و بزرگسالان

1. زنجبیل

روش 1:

نصف قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده را در یک لیوان بریزید و نصف قاشق چای خوری دارچین و نصف قاشق چای خوری میخک را به آن اضافه کنید و کمی آب داغ بیفزایید و به خوبی هم بزنید و بنوشید.

روش 2:

یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل را در یک لیوان بریزید و کمی فلفل سیاه اضافه کنید و سپس کمی آب جوش بریزید و سپس بگذارید تا مخلوط به مدت 5 دقیقه بماند و بعد کمی عسل اضافه کنید و هر روز دو بار از این نوشیدنی مصرف کنید.

روش 3:

یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل را در یک فنجان بریزید و یک قاشق چای خوری فلفل به آن اضافه کنید و به همان مقدار میخک اضافه کنید و آن ها را به خوبی مخلوط کنید و سپس عسل را بیفزایید و این

مخلوط را سه بار در روز بنوشید.

نکته:

اگر شیرده هستید ، دیابت یا بیماری های قلبی و اختلالات خونی دارید از مصرف زنجبیل اجتناب کنید.

استفاده از زنجبیل

زنجبیل برای درمان برونشیت کودکان و بزرگسالان

2. سیر برای درمان برونشیت:

سه حبه سیر را با دقت بشورید و خرد کنید و آن ها را درون یک قابلمه قرار داده و کمی شیر به آن اضافه کنید و مخلوط را حرارت دهید و آن را هر روز قبل از خواب بخورید.

نکته:

اگر دچار اختلالات خونریزی هستید، مراقب باشید که سیر زیادی مصرف نکنید زیرا ممکن است به معده شما آسیب برساند.

3. زردچوبه برای درمان برونشیت:

روش 1:

یک قاشق چای خوری زرد چوبه را در یک فنجان بریزید و کمی شیر اضافه کنید و سپس مخلوط را حرارت دهید و مخلوط را هر روز صبح با شکم خالی بخورید.

روش 2:

زردچوبه تازه را به سالاد خود اضافه کنید.

روش 3:

نصف قاشق چای خوری زرد چوبه را در یک کاسه بریزید و بعد یک قاشق چای خوری عسل اضافه کنید تا خمیری را شکل دهید و خمیر را هر روز سه بار بخورید.

توجه:افرادی که سنگ صفرا، زخم معده، فشار بالا و یرقان دارند توصیه نمی شود که این درمان را اعمال کنند.

4. روغن اکالیپتوس برای درمان برونشیت:

روش 1:

یک کاسه آب جوش را آماده کنید و بعد چند قطره روغن اکالیپتوس را در آن بریزید و سر خود را روی جریان بخار قرار دهید و با یک دستمال تمیز بپوشانید و بخار را از کاسه نفس بکشید.

روش 2:

مستقیماً روغن اکالیپتوس را به سینه خود بمالید تا مخاط را صاف کنید.

روغن اکالیپتوس

درمان برونشیت با استفاده از روغن اکالیپتوس

5. آب نمک برای درمان برونشیت:

آب نمک برای تمیز کردن گلو و از بین بردن باکتری ها موثر است و هم چنین به کاهش التهاب و خلط در گلو کمک می کند و در نتیجه اگر هر روز دهان خود را با آب نمک شستشو دهید، علائم آزار دهنده برونشیت به سرعت درمان خواهد شد.

پس یک قاشق چای خوری نمک را در یک کاسه بریزید و کمی آب گرم به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید و هر روز از مخلوط استفاده کنید.

6. عسل برای درمان برونشیت:

روش 1:

یک فنجان چای آماده کنید و یک قاشق چای خوری عسل را به آن بیفزایید و هر روز این چای را بنوشید.

روش 2:

کمی آب لیمو و عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و از این نوشیدنی هر روز بنوشید.

روش 3:

یک قاشق چای خوری عسل را در یک فنجان بریزید و بعد مقداری فلفل سیاه، زنجبیل و نصف قاشق چای خوری پودر میخک به آن اضافه کنید و مخلوط را مصرف کنید.

روش 4:

چند قطره آب لیمو در یک فنجان بریزید و سپس کمی آب گرم و یک قاشق چای خوری عسل را به فنجان اضافه کنید و مخلوط را به خوبی بزنید و هر روز از نوشیدن آن لذت ببرید.

روش 5:

یک عدد پیاز را با دقت بشورید و سپس آن را به تکه های کوچک ببرید و تکه ها را در یک کاسه بریزید و عسل را روی آن ها بریزید و بگذارید یک شب بماند و بعد تکه های پیاز را از عسل جدا کنید.

این عسل را 4 بار در هر روز و هر بار 1 قاشق چای خوری بخورید.

7. استفاده از پیاز برای درمان برونشیت:

روش 1:

کمی پیاز خرد کنید تا یک قاشق چای خوری از عصاره آن را بردارید و هر روز صبح این آب را با شکم خالی بنوشید.

روش 2:

پیاز بیشتری به غذای روزانه خود اضافه کنید.

پیاز برای برونشیت

فواید پیاز برای درمان برونشیت

8. کنجد مفید برای درمان برونشیت:

روش 1:

یک قاشق چای خوری کنجد بردارید و آن ها را در یک کاسه بریزید و همان مقدار بذر کتان اضافه کنید و سپس یک مقدار نمک بیفزایید و در نهایت، یک قاشق چای خوری عسل اضافه کنید و هر روز قبل از خواب مخلوط را مصرف کنید.

روش 2:

نصف قاشق چای خوری دانه کنجد خشک شده را در یک لیوان بریزید و بعد 2 قاشق سوپ خوری آب اضافه کنید و آن ها را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و آن را دوبار در هر روز بخورید.

9. آب برای کمک به درمان برونشیت:

بدن خود را مرطوب و هیدراته نگه دارید که برای درمان برونشیت بسیار مهم است.

آشامیدن آب کافی ممکن است به نرم کردن خلط و کاهش سرفه ناشی از برونشیت نیز کمک کند. به خاطر داشته باشید که روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید یا می توانید کمی آب لیمو و عسل را به آب اضافه کرده و از مزایای بیشتر و بهتری بهره مند شوید.

10. روغن پونه کوهی برای درمان برونشیت:

شما می توانید روغن پونه کوهی را به عنوان یک روش درمان طبیعی برای کاهش علایم برونشیت امتحان کنید. این روغن به خاطر خواص ضد ویروسی و ضد باکتری اش، به حذف ویروس ها و باکتری ها که باعث مشکلات تنفسی و تسکین عفونت های باکتریایی در گلو و ریه می شوند، کمک می کند و هم چنین به شما کمک می کند که با سرفه مبارزه کنید و تنفس خود را تسهیل کنید.

مقداری از روغن پونه کوهی را زیر زبانتان بریزید و این درمان را یک بار در روز اعمال کنید.

11. درمان برونشیت با آب پرتقال:

اعتقاد بر این است که آب میوه، به ویژه آب پرتقال یکی از بهترین درمان های خانگی برای برونشیت است. آب پرتقال غنی شده با ویتامین C و دیگر مواد مغذی است که نه تنها سیستم ایمنی را تقویت می کند بلکه التهاب ناشی از برونشیت در گلو را نیز کاهش می دهد.

نصف قاشق چای خوری بادام تازه را خرد کنید و در یک لیوان بریزید و کمی آب پرتقال اضافه کنید و ایت مخلوط را هر شب مصرف کنید.

آب پرتقال

آب پرتقال برای درمان برونشیت

12. لیمو برای درمان برونشیت:

روش 1:

لیمو را رنده کرده و پوست لیمو را در یک قوری بریزید و بعد یک فنجان آب جوش را در قوری اضافه کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند و سپس از خوردن آن لذت ببرید.

روش 2:

یک ظرف لیمو را در یک قابلمه بریزید و مقداری آب اضافه کنید و قابلمه را جوش بیاورید، مخلوط را صاف کنید و از چای لذت ببرید.

روش 3:

یک قاشق چای خوری آب لیمو را در یک لیوان بریزید و کمی آب گرم را اضافه کنید و خوب هم بزنید و هر روز با این آب قرقره کنید.

13. کمک روغن های گیاهی به درمان برونشیت:

روش 1:

مقداری روغن نارگیل را با روغن نعناع فلفلی مخلوط کنید و سپس حدود 15 قطره روغن اسانس اکالیپتوس را به مخلوط بالا اضافه کنید و آن را روی سینه خود بمالید.

روش 2:

4 قطره روغن اسطوخدوس، روغن دارچین و آویشن را با هم مخلوط کنید و بعد 2-3 قاشق سوپ خوری روغن حامل، مانند روغن جوجوبا یا روغن زیتون اضافه کنید و آن ها را به خوبی مخلوط کنید و به آرامی گرم کنید و سپس سینه خود را برای چند دقیقه با این مخلوط ماساژ دهید و بگذارید روی پوست تان بماند و این برنامه روتین را هر روز قبل از رفتن به رخت خواب تکرار کنید.

14. آویشن برای درمان برونشیت:

آویشن به دلیل خواص ضد باکتری و ضد قارچی اش، می تواند به شما کمک کند تا علایم برونشیت و عفونت را کاهش دهید.

آویشن تازه و برگ های نعناع فلفلی را در یک لیوان بریزید و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید مخلوط به مدت 10 دقیقه بماند و سپس کمی عسل به آن اضافه کنید و لذت ببرید.

15. بخور برای کاهش خطر برونشیت:

استفاده از دستگاه بخور برای کاهش خطر برونشیت بسیار قدرتمند است. این کار به شما کمک می کند که راحت تر نفس بکشید و گلو درد و سرفه را تسکین دهید.

شما فقط باید کمی از روغن های گیاهی مانند روغن درخت چای، روغن نعناع و روغن اسطوخودوس را به دستگاه بخورتان اضافه کنید و آن را روشن کنید. هوای این دستگاه باعث می شود احساس راحتی بیشتری بکنید.

16. مالوین برای درمان برونشیت:

روش 1:

چند برگ مالوین را با دقت بشوئید و آن ها را در یک قوری بریزید و سپس کمی آب داغ را در قابلمه بریزید و بگذارید 15 دقیقه بماند و بعد مقداری عسل به آن اضافه کنید و هر روز این مایع را بنوشید.

روش 2:

برگ های مالوین را با دقت بشویید و آن ها را در قابلمه ای قرار دهید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید و بعد مایع را در یک کاسه بریزید و سر خود را روی جریان بخار قرار دهید و با یک حوله تمیز بپوشانید و بخار را تنفس کنید.

18. ریشه شیرین بیان برای درمان برونشیت:

می توانید از ریشه شیرین بیان چای درست کنید تا علائم آزار دهنده برونشیت ناشی از اثرات ضد التهابی خود را کاهش دهید. در وهله اول، ممکن است به شما کمک کند خلط را نرم کنید. علاوه بر این در تسکین گلو درد نیز مفید است.

ریشه های شیرین بیان را در یک قوری قرار دهید و کمی آب جوش بریزید و بعد بگذارید 10 دقیقه بماند قبل از اینکه چای را صاف کنید و بعد هر روز حدود 2 فنجان چای شیرین بیان بنوشید تا بهبود پیدا کنید.

ریشه شیرین بیان

استفاده از شیرین بیان برای درمان برونشیت مفید است

18. استفاده از چنار برای درمان برونشیت:

استفاده از برگ های چنار یا صرفاً بخار گرفتن با برگ های چنار یک درمان خانگی قوی برای درمان برونشیت است و به کاهش درد بدن بدون ایجاد هیچ گونه عوارض جانبی به کبد، کلیه و دستگاه گوارش کمک می کند.

روش 1:

کمی از برگ هایش را به طور کامل بشویید و سپس در یک قوری قرار دهید و بعد کمی آب داغ را در قوری بریزید و بگذارید 10 دقیقه بماند و هر روز آن را صاف کنید و بنوشید.

روش 2:

چند برگ چنار را بشویید و در یک کاسه بریزید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید و سر خود را روی جریان بخار قرار دهید و با یک دستمال تمیز بپوشانید و بخار آب را تنفس کنید.

20. کلم برای درمان برونشیت مفید است:

روش 1:

یک برگ کلم را با دقت بشویید و در یک لیوان آب داغ قرار دهید و بگذارید بماند تا نرم شود و سپس عسل را در یک طرف برگ بریزید و آن را روی سینه خود بگذارید و یک پارچه تمیز رویش بگذارید و بگذارید تا یک شب بماند و برگ کلم را در صبح روز بعد بردارید و سینه خود را تمیز کنید.

این درمان را هر روز تکرار کنید.

روش 2:

برخی از برگ های کلم را به طور کامل بشویید و آن ها را در یک دستگاه مخلوط کن قرار دهید تا عصاره را به دست آورید و بعد این عصاره را دو بار در روز به مدت 3 روز متوالی بنوشید.

 

برونشیت چیست ، علائم و روش های درمان برونشیت

4.8177
این مطلب مفید بود ؟1698
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : ncbi / healthdirect / mayoclinic / omicsonline / cdc / jocpr / hindawi / trueremedies / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : برونشیت
وبگردی