درمان اسلامی بواسیر
درمان بواسیر اهمیت بسیاری دارد به طوریکه احادیث بسیاری در مورد درمان این بیماری روایت شده است. درمان اسلامی بواسیر شامل مواد غذایی ساده ای است که در دسترس می باشند.

درمان بواسیر با توصیه های اسلامی و روایات

یبوست عامل مهم بیماری بواسیر است و پزشکان در قدیم بواسیر را ام الامراض یا مادر بیماری ها نامیده اند. به همین دلیل درمان آن اهمیت بسیاری دارد. علاوه بر درمانهای پزشکی، برخی از دعا و ذکرها را می توان در کمک به درمان بواسیر موثر دانست. در این بخش از داروخانه معنوی نمناک برخی از احادیث و ذکرهایی که از سوی امامان و پیشوایان در منابع مذهبی و دینی ذکر شده است را جمع آوری کرده ایم.

درمان بواسیر با دعا

این ذکر و دعاها برای کمک به درمان بواسیر می باشند و درمان قطعی آنها توسط پزشک و مصرف داروهای مربوطه امکان پذیر می باشد.

کسی که بواسیر خود را با این دعا تعویذ کند از شر بواسیر در امان می شود به اذن خداوند:

یَا جَوَادُ یَا مَاجِدُ یَا رَحِیمُ یَا قَرِیبُ یَا مُجِیبُ یَا بَارِئُ یَا رَاحِمُ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ ارْدُدْ عَلَیَّ نِعْمَتَکَ وَ اکْفِنِی أَمْرَ وَجَعِی(طب الائمه، ابن سابور الزیات، ص32)

دعای رفع بواسیر

شخصی به امام رضا(ع)از درد بواسیر شکایت کرد.

امام رضا(ع) فرمود :

سوره یس را با عسل بنویس و بشوی و بخور. (حلیة المتقین، ص 316) 

درمان بواسیر با طب اسلامی

انجیر:

پیامبر اکرم(ص)فرمود :

انجیر، تازه و خشک بخورید؛ چرا که بر قدرت همبستری می افزاید، بواسیر را ریشه کن می کند و برای درمان نِقرِس و سردیِ مزاج، سودمند است. (بحارالانوار، ج66، ص186)

امام علی (ع) فرمود:

خوردن انجیر سبب نرم شدن و باز شدن انسداد و گرفتگی های روده معده و شکم می شود و برای درمان قولنج نتیجه بخش است ، بیشتر آن را در روز بخورید و در شب کمتر مصرف کنید. (بحارالانوار، ج63، ص186)

درمان بواسیر با هویج

هویج:

امام صادق (ع) فرمود:

هویج در معالجه قولنج و بواسیر موثر است این گیاه هم قوه باه را اضافه می کند و هم کلیه ها را گرم می سازد. (طب الرضا(ع)و الصادق(ع) ص 256)

هوبره:(نوعی پرنده مهاجر)

امام کاظم(ع) فرمود:

خوردن هوبره بر ای بواسیر و درد کمر، خوب است. (الکافی، ج 6، ص 313، ح 6)

سنجد:

امام صادق (ع) فرمود:

گوشت سنجد بر بدن گوشت می رویاند و پوستش بر بدن پوست و هسته اش استخوان می رویاند. با وجود این خواص کلیه ها را گرم و معده را دباغی می کند، انسان را از بواسیر و مرض سلس البول حفظ کرده و ساقهای پا را تقویت و ریشه بیماری جذام را می خشکاند. (اصول الکافی، ج6 ، ص360)

فواید سنجد 

تره:

امام صادق(ع) فرمود :

تره را بخور؛ چرا که در آن، چهار ویژگی است:بوی دهان را خوش می سازد؛ بادها را [از بدن] می راند؛ بواسیر را ریشه کن می کند؛ و برای کسی که بر [خوردن] آن مداومت ورزد، مایه ایمنی از جذام است». (الکافی ، ج6 ، ص 365 ، حدیث 4)

زردک:(شقاقل یا هویج ایرانی)

امام صادق(ع) فرمود :

زردک (هویج ایرانی)، مایه ایمنی از قولنج و بواسیر است و توانِ نزدیکی را تقویت می کند. (الکافی ، ج6 ، ص 372 ، حدیث 2)

فواید زردک

راه پیشگیری از بواسیر

هنگام قضای حاجت، نباید به مدت طولانی نشسته شود زیرا افرادی که مدت زمان زیادی در بیت الخلاء صرف می کنند مبتلا به بواسیر می شوند.

طُولُ الْجُلُوسِ عَلَی الْحَاجَةِ یُفْجَعُ مِنْهُ الْکَبِدُ وَ یُورَثُ مِنْهُ الْبَاسُورُ وَ یُصْعِدُ الْحَرَارَةَ إِلَی الرَّأْسِ فَاجْلِسْ هَوْناً وَ قُمْ هَوْنا

یعنی زیاد نشستن برای تخلی کبد را از بین می برد و موجب بواسیر می شود و حرارت را به سمت سر بالا می برد پس سبک بنشین و سبک بلند شو. (وسائل الشیعه، شیخ حرعاملی، ج1، ص337)

درمان بواسیر با طب اسلامی ، از دعا تا نسخه خوراکی

4.829
این مطلب مفید بود ؟281
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ف
وبگردی