تغییر جنسیت حیوان
تغییر جنسیت در حیوانات ، حقیقت جالب و جذابی است بخصوص درمورد موجودی که با تغییر دمای هوا این تحول در او ایجاد می شود به طوریکه در سرما نر و در گرما ماده است.

حقیقتی جالب درباره تغییر جنسیت نوعی لاکپشت دریایی

مطالعات جدید نشان می دهد که گرمای هوا برای بعضی از حیوانات اتفاقات جالبی را به همراه دارد و یکی از این اتفاقات این است که جنسیتشان عوض می شود. جالب است بدانید انواعی از لاک پشت ها وجود دارند که نوع نر آن ها با گرمای هوا دچار تغییرات جنسیتی می شود. این لاک پشت ها ساکن آب های تازه در آمریکای شمالی هستند. دمای هوای خنک، مورد علاقه انواع نر می باشد اما گرما باعث می شود که سیستم بدنی آن ها به هم بریزد و به ماده تبدیل شوند. تا جایی که صد در صد این لاک پشت ها در آن ناحیه گرم همگی ماده می شوند. هنوز دلیل تغییر جنسیت آن ها به دلیل گرمای هوا مشخص نیست. این رفتاری است که در اکثر مواقع در آن ها دیده می شود حتی این موضوع برای بعضی از ماهی ها هم وجود دارد.

این لاک پشت های ماده کنترل خوبی روی باروری خود دارند و حتی می توانند تاریخ مربوط به بارداری و زایمان را تا 10 روز هم جابجا کنند تا از لحاظ جنسی به تعادل برسند. این لاک پشت های کوچک و خاص، معمولاً در رودخانه میسیسیپی دیده می شوند.

لاک پشت باورنکردنی

تحقیقات نشان می دهد که اگر هوا به اندازه کافی خنک نباشد، این لاک پشت ها نمی توانند به خوبی جفت گیری کنند و چنانچه در بخش سرگرمی نمناک میخوانید انواع نر به ماده تبدیل می شوند و بسیاری از جفت گیری ها به هم می ریزد. حتی با تغییر دمای 1.1 درجه سلسیوس هم وضعیت جفت گیری و تغییر جنسیت آن ها به هم می ریزد. به همین دلیل آنها به دنبال مکان هایی هستند که نور آفتاب، مستقیم به آن ها نتابد و تخمک های بارور شده حساس به گرما آسیب نبینند؛ البته راهکارشان این است که می توانند از جای گرم فرار کنند. خلاصه این مشکل برای آن ها وجود دارد که به سرعت هم در حال افزایش است و ممکن است در طولانی مدت زندگی آن ها را به خطر بیندازد.

فردیک جانزان بیولوژیستی در ایالت لوا اظهار می کند که بعضی از ژن های این لاک پشت ها در اثر گرم شدن هوا دستخوش تغییراتی شده و دچار چرخش می شوند و نتایج جالبی را به جا می گذارند.

موجودی که با گرم شدن هوا جنسیتش عوض میشه !

4.360
این مطلب مفید بود ؟528
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : لاک پشت
وبگردی