دیابت زنان
محققان در تازه ترین یافته ها خود به ارتباط فرم اندام زنان و درصد ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 دست یافته اند، دیابت خوش اندام ها را بیشتر تهدید می کند.

افزایش ریسک دیابت در زنان با اندام فرم ساعت شنی

مطالعات نشان می دهد زنان کمر باریک با فرم اندام ساعت شنی ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 دارند، به ویژه اگر مادران آن ها شکل بدن مشابهی داشته باشند. مطالعه پنج ساله توسط دانشگاه پزشکی ویرجینیا جزئیات بی سابقه ای درباره چربی بدن آشکار کرده است. به گفته ی محققان زنانی که ژن KLF14را دارند می توانند در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار بگیرند.

این ژن باعث بزرگ شدن مفصل ران و شکم با توزیع چربی می شود که کنترل قند خون را تحت تاثیر قرار می دهد، این ریسک برای زنانی که ژن را از مادرشان به ارث می برند بیشتر است.

اما مطالعه جدید به این شکل بدن رشک برانگیز که ممکن است یک سمت پایین داشته باشد هشدار می دهد:باسن بزرگتر اغلب ناشی از ژن است که خطر دیابت نوع 2 را در زنان افزایش می دهد - نه مردان.

ژنKLF14 اثر چشمگیری روی سلول های چربی دارد که باعث می شود آن ها بزرگ تر شوند اما در مفصل ران و شکم کم تر و کنترل قند خون را سخت تر می کند. اما محققان دانشگاه ویرجینیا پزشکی دریافتند که این اثر تنها به طور معمول در زنانی دیده می شود که این ژن را از مادران خود (اندامی مشابه) دارند به ارث برده اند.

دیابت زنان 

ارتباط فرم بدن در زنان با ابتلا به دیابت نوع  2 

با وجود اینکه هزاران مطالعه قبلی یافته اند KLF14 باعث کاهش خطر دیابت در زنان شده است، تیم تحقیق تاکید می کند این مطالعه پنج ساله دقیق تر از قبل است و راه های جدیدی برای درمان ارائه می دهد که می تواند خطر ابتلا زنان را کاهش دهد. با این حال، سیویلک، محقق ارشد، اذعان می کند نتایج در ابتدا او و تیم را گیج کرده بود.

مهم نیست چگونه ژن ها بر بدن تاثیر می گذارند اما این که چگونه ژن ها بر بخش های ویژه ای از بدن تاثیر می گذارند و نه همه بدن، وی بیان می کند واقعا لحظاتی بود که نمی توانستیم نتایج را تفسیر کنیم و کاملا گیج شده بودیم ما مجبور بودیم با یک گروه بزرگ دانشمندان از سرتاسر دنیا بیاییم و مسائل را حل کنیم. خوب، این چطور؟

یکی از نکات جالب این است اگر به این ژن در چربی نگاه کنید، هیچ ارتباطی با چربی کلی شما و BMI وجود ندارد. ارتباط با توزیع چربی است. برای این چیزها واقعا زمان گذاشتند تا متوجه شوند.

تغییر ژن به طور خاص روی شکم و توزیع چربی ران تاثیر می گذارد. محققان دریافتند این عیب در روش سلول های چربی به این معنی است بدن زنان به احتمال زیاد با قند خون دارای مشکلاتی خواهد بود. این دگرگونی روی ژن های دیگر تاثیر می گذارد و باعث می شود که تاثیر داشته cascadeباشد که محققان هنوز به طور کامل طرح نکرده اند.

دیابت زنان
 

تحقیقات جدید در مورد ارتباط دیابت نوع دو در زنان با ژنتیک

پزشک مسئول این تحقیقات توضیح داد:اگر نسخه این ژن را از مادرتان به ارث ببرید، پس شما در معرض خطر بالاتری برای دیابت نوع 2 قرار دارید. اگر زن هستید، پس 28 درصد از ریسک بالاتری نسبت به مردانی که ژن را از پدرش به ارث برده است برخوردارید. به دلایلی که هنوز درک نمی کنیم، این ژن بیشتر فعال است و ریسک را در زنان نسبت به مردان افزایش می دهد.

یافته ها نشان می دهد پزشکان روزی ممکن است تغییر ژنی با داروها را مورد هدف قرار دهند تا ریسک ابتلا به دیابت را کاهش دهند. 'محققان بیان می کنند:KLF14 یکی از قوی ترین عوامل ژنتیکی شناخته شده برای دیابت نوع 2 در زنان است. حالا که می دانیم کجا در بدن و چه ژنی نقش بازی می کند، می توانیم شروع کنیم به یک استراتژی بالقوه برای اصلاح ریسک ابتلا به دیابت.

خطر ابتلا به دیابت در زنان با فرم اندام ساعت شنی !

4.822
این مطلب مفید بود ؟211
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن/ن.ح
برچسب : دیابت نوع 2
وبگردی