زگیل زیر بغل
برخی از انسان ها در نقاط مختلف بدنشان برجستگی هایی به نام زگیل دارند، زگیل ها انواع مختلف و راههای درمان مختلفی دارند.

هر آنچه باید درباره زگیل های زیربغل بدانید

زگیل ها توسط ویروس پاپیلوم ایجاد شده و مسری هستند، این در حالی است که فیبرومهای نرم زیر بغل اغلب با زگیل اشتباه گرفته می شوند. هنگامی که زگیل زیر بغل دارید باید در نظر داشته باشید که در صورت قطع و لمس آنها به سرعت گسترش می یابند.

فیبرومهای فوق الذکر جدی نیستند اما بسیاری از افراد می خواهند آنها را بردارند. روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد که در این بخش از نمناک به معرفی آنها می پردازیم.

زگیل زیر بغل چیست؟

زگیل زیر بغل عارضه ای است که در علم پزشکی به آن ها «verruca vulgaris» می گویند و سبب ایجاد برجستگی روی پوست در زیر بغل می شود. برخی از زگیل های گوشتی شبیه خال بوده و عوارضی ندارند و بیمار را اذیت نمی کنند اما برخی زگیل ها می توانند ناراحت کننده باشند.

چگونه فیبروم ها روی پوست ظاهر می شوند؟

فیبروئیدها برجستگی های خوش خیم پوستی هستند و معمولاً در کشاله ران، زیر بغل، چین های درون پستانی، پلک ها و ناحیه گردن ظاهر می شوند. آنها معمولاً بدون علامت هستند اما ممکن است هنگام بستن یقه پیراهن یا گردنبند ناراحتی ایجاد کنند.

هنگامی که تعداد زیادی فیبروم کوچک وجود دارد، به فیبرومهای نرم به عنوان فیلیم اشاره می کنیم. این ضایعات دارای یک ساقه همرنگ پوست هستند و تمایل به هایپرپیگمنت تیره تر دارند.

تک زگیل ها بزرگ هستند و می توانند تا دو اینچ یا بیشتر باشند. آنها چین های زیادی دارند و روی بدن ظاهر می شوند و گاهی اوقات پس از ضربه متورم شده و ممکن است باعث ناراحتی و خونریزی شوند، که دلیل کافی برای برداشتن آنها است.

زگیل

علل زگیل زیر بغل

ویروس HPV علت اصلی بروز زگیل است است یعنی اگر در بدنِ یک شخص ویروس HPV وجود داشته باشد، احتمال بروز زگیل در زیر بغل یا هر نقطه دیگری از بدن او وجود خواهد داشت.

عوامل و افراد مستعد ابتلا به زگیل زیر بغل

ما هنوز علت این تظاهرات پوستی را نمی دانیم، با این حال در مواردی که خواهیم گفت ریسک ابتلا به این نوع زگیل بالاتر است:

 • در افرادی که زمینه ژنتیکی دارند.
 • در افراد بالای 30 سال
 • افراد دارای شاخص توده بدنی بالا (BMI)
 • عوامل هورمونی اهمیت زیادی دارند زیرا اغلب در زنان باردار و افراد مبتلا به آکرومگالی بوجود می آیند یا رشد می کنند. این یک اختلال سیستمیک است که با رشد غیر عادی مرتبط و در مردان بیشتر از زنان شایع است.
 • برخی از افراد که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند یا با آلودگی های بیشتری در تماس هستند، بیش از دیگران به زگیل های زیر بغل مبتلا می شوند.
 • افرادی هم که مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا دارای پوست هایی آسیب دیده و شکننده هستند، بیشتر دچار زگیل می شوند.
 • در مواردی زگیل ها نشانه برخی بیماریهای زمینه ای مانند مقاومت به انسولین یا دیابت نوع 2 هستند بنابراین، پزشک باید یک معاینه کامل انجام دهد تا علل احتمالی پس از برداشتن آنها رد شود.

علائم زگیل در زیر بغل

زگیل زیر بغل ممکن است شبیه به خال های گوشتی اما با رنگ های متفاوت قهوه ای، صورتی یا به رنگ پوست باشد.

زگیلهای زیر بغل ممکن است اندازه متغیر داشته و به اندازه یک سر سوزن باشد و اصلا دیده نشود یا اینکه به اندازه یک نخود باشد و باعث ناراحتی در زیر بغل شود.

علائم زگیل

زگیل زیر بغل در چه صورتی خطرناک است؟

زگیل زیر بغل در اکثر موارد سرطانی نیست و مشکلی ایجاد نمی کند و تنها ظاهر پوست را تحت تأثیر قرار داده و اگر در معرض دید باشند، اعتماد به نفس بیماران را کاهش می دهد.

اما اگر زگیل ها دچار ترشحات زیاد یا خارش و سوزشِ غیرمعمول شوند، باید به پزشک مراجعه نمود. همچنین اگر زگیل ها تحریک شوند، ممکن است خونریزی، ترشح یا سوزش داشته باشند.

تشخیص

تشخیص صحیح توسط متخصصان پوست مهم است زیرا سایر ضایعات پوستی مشابه وجود دارد این متخصصان باید بتوانند بین تومورهای بافت نرم، خال های داخل پوستی، نوروفیبروماها و سرطان سلول های پایه تمایز قائل شوند.

همانطور که مشاهده می کنید، تشخیص فیبرومهای نرم زیر بغل یا زگیل در مرکز بهداشت آسان است. یک متخصص پزشکی می تواند با بررسی ضایعه و پرسیدن سوالات مناسب آنها را به راحتی طبقه بندی کند.

با زگیل زیر بغل چه کنیم؟

متخصص می تواند فیبروم را با روش های مختلف درمان کند. به دلیل حساسیت این نوع زگیل ها، نباید سعی کنید آنها را در خانه از بین ببرید همچنین، از مایعات ضد زگیل فروخته شده در داروخانه ها یا سایر داروها مانند مواد سوزاننده یا محرک استفاده نکنید.

این روش ها می توانند باعث عفونت، خونریزی و ایجاد زخم های ناخواسته شوند به همین دلیل مهم است که پزشک قبل از برداشتن، ضایعات را بررسی کند. زگیلی که توسط پزشک برداشته می شود پوسته ای ایجاد کرده و سپس خود به خود از بین برود و رنگ مایل به قرمز را به جا بگذارد که با گذشت زمان محو می شود.

چسب زگیل

جایگزین های درمانی برای زگیل های زیر بغل

برخی از درمانهایی که به سرعت این نوع ضایعات را از بین می برد عبارتند از:

 • برش با قیچی جراحی یا چاقوی جراحی
 • برش بسته به اندازه ضایعه ممکن است به بخیه نیاز داشته باشد یا نباشد.
 • لخته سازی الکتریکی با استفاده از جریان الکتریکی سطحی ترین لایه های پوست را می سوزاند و این روش به جلوگیری از خونریزی کمک می کند.
 • همچنین، سرما درمانی یک روش انجماد مایع با استفاده از یک آئروسل روی ضایعه است که تاول ایجاد می کند و پس از تبدیل شدن به یک زخم به خودی خود می افتد.
 • تابش نور با انرژی زیاد، لیزر، به انعقاد رگ های خونی کمک می کند، بدون اینکه باعث آسیب به بافت اطراف شود.

اگر زگیل زیر بغل دارید همیشه با یک متخصص مشورت کنید

وجود زگیل زیر بغل همیشه یک مزاحمت برای زیبایی محسوب می شود. ضایعه بدخیم نیست و بسیاری از افراد فکر می کنند می توانند آن را در خانه بردارند اما همیشه برای درمان مناسب با یک متخصص پوست مشورت کنید به این دلیل که متخصصان باید بهترین روش را برای پوست و وضعیت ضایعه زیر بغل بکار ببرند.

اصلی ترین راه های انتقال زگیل های زیر بغل

 • لمس زیگیل قسمت دیگر بدن و زدن دست آلوده خود به زیر بغل
 • استفاده از مام ها و اسپری هایِ فردِ مبتلا به زگیل زیر بغل
 • استفاده از وسایل اپیلاسیون مشترک با فرد مبتلا به زگیل بدون ضدعفونی کردن
 • عدم رعایت نکات بهداشتی
 • استفاده از لباس های شخص مبتلا به زگیل
 • سالن های آرایشی و اپیلاسیون

وکس کردن

راه های پیشگیری از بروز زگیل

برای پیشگیری از زگیل زیر بغل نکات بهداشتی زیر را رعایت کنید:

 • از مام ها و اسپری های دیگران استفاده نکنید.
 • به زیر بغل خود دست آلوده نزنید.
 • برای اپیلاسیون به مراکزی که پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، مراجعه کنید.
 • حتما وسایل شخصی خود را زمان مراجعه به سالن های زیبایی همراه خود ببرید.
 • بعد از استفاده از وسایل عمومی، دست ها و ناحیه ای که وسیله با آن در تماس بوده، بشویید.

علل و علائم زگیل های زیربغل+ تشخیص و درمان

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : درمان زگیل
وبگردی