علامت روده
سیستم گوارش یکی از حیاتی ترین عضو های بدن است که با بروز مشکل در آن سلامت بدن به خطر می افتد در حالی که بسیاری از ما با علائم آن آشنا نیستیم .

نشانه های نگران کننده از اوضاع روده و گوارش

سیستم گوارش نقش مهمی در سلامت کلی ایفا می کند و باعث می شود که مواد مغذی به سراسر بدن برود، جذب شود، انرژی تولید گردد و رشد و ترمیم سلول ها اتفاق بیفتد اما اگر سیستم گوارشی درست کار نکند، ما متوجه این نیستیم که در بدن مان چه اتفاقی می افتد. البته اگر علائم را در نظر بگیریم، می توانیم تا حدی این مسائل را پیگیری کنیم که در این قسمت از نمناک علایمی را به شما معرفی می کنیم که نشان می دهد اوضاع روده و گوارشتان خوب نیست و باید پیگیر مشکلاتش باشید.

 میگرن

اگر میگرن مزمن دارید، می تواند به دلیل مشکلات گوارشی باشد. تقریباً 37 میلیون نفر در کشور های بزرگی مثل ایران از میگرن رنج می برند که می تواند مرتبط با مشکلات گوارشی باشد و در افرادی که سندروم روده بی قرار دارند، هم بیشتر ین مشکل دیده شده است.

سر درد

 سوزش معده

سوزش معده نشان دهنده یک مشکل گوارشی است که حتی روی سیستم ایمنی هم تاثیر می گذارد. ریشه آن را می توانید در روده خود پیدا کنید که معمولاً باعث رفلاکس معده شده و به روده کوچک آسیب وارد می کند و نفخ و مشکلات شکمی را به وجود خواهد آورد.

 خواب ضعیف

خواب ضعیف نه تنها شما را خسته می کند، بلکه می تواند نشان دهنده مشکلی در بدن باشد، زیرا سطح سروتونین در بدن کافی نیست و در نتیجه بدن تان به هم می ریزد و شما نمی توانید به خوبی استراحت کنید که احتمالاً به دلیل مشکلات گوارشی هم هست، زیرا باکتری های معده و روده در صورت عملکرد نامناسب، تولید مواد شیمیایی و هورمون ها را به هم می ریزند.

خواب ضعیف

 بی قراری احساسی

اگر از لحاظ احساسی بی قرار و کلافه باشید، یعنی سیستم گوارشی شما آسیب دیده است و باید پیگیر آن باشید، زیرا ممکن است به دلیل به هم خوردن تعادل باکتری ها و کم تر تولید شدن هورمون استروژن باشد که هم روی خواب و هم روی روحیه شما اثر گذار است.

  خستگی

اکثر ما خستگی شدید را در بعضی از شرایط زندگی تجربه کرده ایم که ممکن است به خاطر مشکلات زمینه ای باشد. خستگی شدید ممکن است به دلیل جذب پایین ویتامین و مواد مغذی توسط معده و روده نیز باشد.

 خستگی

 مشکل پوست، مو و ناخن

کمبود ویتامین به خاطر جذب ضعیف توسط معده و روده ، معمولاً خودش را در سلامت ناخن ، پوست و مو نشان می دهد.

 مستعد عفونت

میکروبیوم موجود در معده و روده نقش مهمی در سلامت کلی سیستم ایمنی بدن دارد. اگر سیستم ایمنی شما به درستی کار نکند، ممکن است به دلیل مشکلات شکمی باشد که باعث می شود فرد بیشتر در معرض عفونت قرار بگیرد.

مشکلات روده

 ناراحتی و درد شکم

ناراحتی و درد شکم می تواند به دلیل مشکلات روده کوچک باشد که معمولا بعضی از افراد به خاطر مشکلاتی که در سیستم گوارش دارند ، این درد را تجربه می کنند که باید آن را پیگیری کنید.

 نفخ

نفخ نه تنها احساس ناراحتی ایجاد می کند، بلکه می تواند علامت هشدار دهنده از مشکلات سیستم گوارش باشد. همچنین ممکن است به دلیل محتوای قند بالا یا باکتری هایی در بدن به وجود بیاید که باید پیگیری گردد که معمولاً با بهبود وضعیت گوارشی، نفخ هم برطرف خواهد شد .

 یبوست یا اسهال

یبوست یا اسهال هر دو به دلیل مشکلات گوارشی هستند. یعنی معده و روده شما به اندازه کافی خوب عمل نمی کند و متعادل نیست. کمبود فیبر در رژیم غذایی هم می تواند عامل ایجاد مشکلات باشد .

علامتی که میگه وضع دل و روده تون خوب نیست

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی