تولد
بارداری ناخواسته
بارداری ناخواسته برای زوجین بسیار شوکه کننده است و اثرات روحی منفی دارد اما راهکارهایی وجود دارد که می توانند این شوک بزرگ را راحت تر بپذیرند.

از علل تا عوارض بارداری ناخواسته

بچه دار شدن یکی از بخش های هیجان انگیز و لذت بخش زندگی هر زوجی می باشد. اگر چه که اگر همین بارداری غیر برنامه ریزی شده باشد و به عبارتی ناخواسته باشد، ممکن است یک شوک عاطفی را به هر دو طرف وارد کند.

بنابراین افرادی که دچار بارداری ناخواسته می شوند، باید از نظر احساسی بسیار قدرتمند باشند و والدین آن ها نیز آن ها را حمایت کنند تا آسیب نبینند اما قصد داریم که در هر صورت با ارائه مطالبی در این قسمت از بارداری و نوزاد نمناک در مورد بارداری ناخواسته به چنین افرادی کمک کنیم.

دلایل اصلی بارداری ناخواسته

قطعاً بارداری ناخواسته، بارداری می باشد که در آن هم پدر و هم مادر آمادگی لازم برای فرزند دار شدن را ندارند و این خبر آن ها را شوکه می کند. علت های آن می تواند شامل موارد مختلفی باشد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم:

استفاده غلط از لوازم جلوگیری از بارداری

اگر شما و یا همسرتان از این لوازم اشتباه استفاده کنید و دستورالعمل های روی آن را به خوبی رعایت نکنید، قطعاً دچار اشتباه خواهید شد. مثلاً ممکن است که برای جلوگیری از بارداری خود روش استفاده از قرص را در نظر گرفته باشید اما یک روز فراموش کنید که قرص مصرف کنید. در نتیجه بارداری ناخواسته به وجود خواهد آمد. پس از این که در این مورد کاملاً گوش به زنگ بوده و حواس جمع عمل کنید.

محاسبه غلط در مورد روزهای تخمک گذاری

بارداری ناخواسته گاهی اوقات به دلیل محاسبه غلط در روزهای تخمک گذاری خانم ها اتفاق می افتد. پس حتماً باید با دقت این روزها را بررسی کنید و برنامه ریزی منظمی داشته باشید.

استفاده نامناسب از جلوگیری کننده ها، روش های مختلفی مثل دیافراگم، کاندوم، کلاهک رحم و غیره وجود دارد که حین رابطه جنسی می توانید از آن ها استفاده کنید و از بارداری خود جلوگیری کنید اما اگر یکی از این ها را فراموش کنید یا به غلط از آن ها استفاده کنید، احتمال رخ دادن بارداری ناخواسته افزایش پیدا خواهد کرد.

روزهای تخمک گذاری

در دسترس نبودن قرص های جلوگیری

قرص های اورژانسی جلوگیری، یکی از بهترین روش ها برای خانم ها می باشد اما گاهی اوقات افراد به این قرص ها دسترسی ندارند. در نتیجه بارداری ناخواسته رخ می دهد.

کمبود آگاهی

خانم ها اغلب در مورد بدن خودشان اطلاعات کافی ندارند و نمی دانند که چه زمانی باید اقدام به رابطه جنسی کنند و یا چگونه این کار را انجام دهند تا دچار بارداری ناخواسته نشوند. پس نتیجه باب میلشان نخواهد بود.

شکست خوردن روش های جلوگیری

یکی از اتفاقاتی که ممکن است برای زوج ها رخ بدهد ، این است که 53 درصد بارداری های ناخواسته به دلیل عمل نکردن روش های جلوگیری از بارداری می باشد.

اثرات عاطفی و یا جسمی بارداری ناخواسته چه چیز هایی می باشد ؟

ممکن است که خانم ها در یک بارداری ناخواسته با تغییراتی در بدن خود مواجه شوند. در نتیجه اثرات آن ها بلند مدت خواهد بود. مهم تر از همه این که این افراد خودشان را برای چنین موضوعی آماده نکردند و در نتیجه دچار یک شوک عاطفی و یا گاهی اوقات پشیمانی به دلیل جمع کردن حواس می شوند.

افزایش احتمال سقط جنین

گاهی اوقات این شوک عاطفی آنقدر زیاد خواهد بود که زوجین تصمیم می گیرند جنین خود را سقط کنند. سقط جنین قطعاً عوارض جانبی برای زوجین خواهد داشت و کار پسندیده ای نخواهد بود؛ مگر آن که پزشک آن را تجویز کند. یکی از اصلی ترین عوارض آن تمایل زوجین به سقط جنین می باشد.

سقط جنین

عوارض سقط جنین شامل موارد زیر است:

  • خونریزی بسیار شدید
  • احتمال آسیب دیدگی رحم هنگام تزریق
  • عفونت اعضای داخلی بدن
  • درد و سوزش بسیار شدید
  • وارد شدن موادی در جریان خون مادر که می تواند خطرناک باشد.

راهکارهای مفید برای کنار آمدن با بارداری ناخواسته

گاهی اوقات زوجین تصمیم می گیرند که هر طور شده با این مسئله کنار بیایند و به هیچ وجه به سمت سقط جنین نروند که قطعاً کار درست تری خواهد بود اما این افراد باید خودشان را آماده کنند.

اگر این افکار را از خودشان دور کنند و به فکر مسئولیتی باشند که بر دوش آن ها نهاده شده است، معمولا دچار استرس و اضطراب شدیدی خواهند شد و احساسات منفی بر آن ها غلبه می کند. این احساسات منفی ممکن است که روی جنین هم تاثیرگذار باشد. دوران بارداری به اندازه کافی طولانی هست که بتوانید روی مسئولیت ها و رفتارهای خودتان تمرکز کنید.

در بخش های قبلی بارداری و نوزاد نمناک هم به این مهم اشاره کردیم که در چنین شرایطی حتماً به روانپزشک مراجعه کنید و مشکل خود را با او در میان بگذارید. در مورد ترس و نگرانی هایتان صحبت کنید و سعی کنید که در مورد مسائل مالی هم برنامه ریزی داشته باشید.

چکاپ را فراموش نکنید

قطعاً زوجینی که قصد اقدام به بارداری را دارند، حتماً قبل از آن به پزشک مراجعه می کنند تا تمام مشکلات بدن آن ها در بدن خودشان و همسرشان بررسی شود تا بتوانند بارداری امن و بی خطری داشته باشند اما افرادی که دچار بارداری ناخواسته می شوند، این مرحله را از دست می دهند.

به همین دلیل هر چه سریع تر باید به پزشک مراجعه کنید و نوع تغذیه مصرفی، مولتی ویتامین ها، ورزش های منظم، دوری از مواد الکلی، داروها و غیره را با پزشک بررسی کنید. همچنین بیماری هایی مثل عفونت، دیابت، فشار خون و چاقی نیز در زوج ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چکاپ قبل بارداری

وحشت زده نشوید

اول از همه به یاد داشته باشید که این پدیده کاملاً طبیعی است و هیچ اتفاق وحشتناکی رخ نداده است. در نتیجه ترس و وحشت را از خودتان دور کنید و واقع بین باشید.

احساس گناه را از خودتان دور کنید

احساس گناه اولین چیزی است که به فکر این زوج ها خواهد رسید که چرا بدون برنامه ریزی عمل کرده اند و یا حواسشان را جمع نکردند اما بهتر است که به خودتان و همسرتان آرامش بدهید و منطقی فکر کنید.

مسئولیت پذیر باشید

به هر حال این اشتباه رخ داده و شما باید تمام تمرکز خود را روی این موضوع قرار دهید که مسئولیت اشتباه خود را بپذیرید و زندگی فرزندی که قرار است در آینده وارد خانواده تان بشود را فراموش نکنید و کنترل شرایط را در دست بگیرید.

تجربه کسب کنید

قطعا این اتفاق می تواند یک تجربه بزرگ برای خودتان و اطرافیانتان باشد تا دفعه بعد بهتر عمل کنید.

همه چیز از بارداری ناخواسته ، از علل تا عوارض و راه حل

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی