بیماری مردان
اورولوژی یک شاخه از علم پزشکی است که به درمان بیماری های مجاری ادراری در زنان و مردان می پردازد این مطلب قصد داریم تا علاوه بر معرفی رشته اورولوژی بدانیم که اورولوژیست چه کاری انجام می دهد؟

متخصص اورولوژی برای درمان واریکوسل، سنگ کلیه و مشکلات پروستات

اورولوژی یک شاخه از علم پزشکی است که به درمان بیماری های مجاری ادراری در زنان و مردان می پردازد و شامل هر دو کلیه و مثانه، میزنای و مجرای پیشاب است. متخصص اورولوژی همچنین به درمان اختلالات دستگاه تولید مثل آقایان می پردازد اما این شامل مشکلات دستگاه تولید مثل خانم ها نیست.

اگرچه متخصص اورولوژی به تشخیص و درمان افرادی می پردازد که از مشکلات و اختلالات اورژانسی رنج می برند برخی از بیماری ها نیازمند توجه خاص هستند. واریکوسل، سنگ کلیه و انواع مشکلات پروستات از جمله بیماری هایی است که متخصص اورولوژی درمان می کند.

متخصص اورولوژی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

 در بخش زیر به برخی از بیماری های اشاره می کنیم که بر توانایی جسمانی و عملکردی بیماران تاثیر می گذارند و بیمار به انجام عمل جراحی، مصرف دارو، پرتو درمانی یا سایر روش های درمانی نیاز دارد.

مشکلات جنسی آقایان

خارج کردن غده پروستات

 هایپرپلازی خوش خیم غده پروستات یک اختلال شایع در آقایان است که با گذر زمان و بالا رفتن سن، غده پروستات شروع به بزرگ شدن می نماید. بزرگ شدن غده پروستات باعث بروز اختلالات متعددی از قبیل مشکل در دفع ادرار و بروز یک مجموعه از علائم مجاری ادراری خواهد شد.

 بیش فعالی مثانه

 اگر شما به دفع فوری ادرار نیاز دارید و معمولاً قبل از رسیدن به سرویس بهداشتی کنترل مثانه خود را از دست می دهید به احتمال زیاد دچار بیش فعالی مثانه هستید. در این اختلال عضله مثانه به طور مکرر منقبض می شود و شما به دفع فوری ادرار نیاز دارید. آیا می دانید علت بروز این اختلال چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد؟ متخصص ارولوژی به شما برای تشخیص و درمان بیش فعالی مثانه کمک می کند تا بتوانید مجدداً فعالیت های روزمره و طبیعی خود را آغاز کنید.

 اختلال نعوظ

 اختلال نعوظ به وجود مشکل در فرایند طبیعی و عادی آلت تناسلی مردانه گفته می شود. تبلیغات تلویزیونی متعددی به معرفی یک مجموعه از داروهای بسیار پرطرفدار برای بهبود این اختلال پرداخته اند. به طور کلی تشخیص علت بروز اختلال نعوظ و تلاش برای رفع آن و درمان علائم و نشانه های بیمار یک اقدام چالش برانگیز است اما می تواند نتایج مطلوبی را به وجود بیاورد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مشکل خود و روش های درمانی موجود به متخصص ارولوژی مراجعه نمایید.

 سنگ کلیه

 سنگ کلیه با درد بسیار زیادی همراه است و یکی از اختلالات شایع مجاری ادراری محسوب می شود که طبق اطلاعات به دست آمده بیش از 30 میلیون نفر در آمریکا دچار سنگ کلیه یا بیماری کلیوی هستند. تعداد زیادی از افراد در برخی از مراحل زندگی خود با این اختلال دست و پنجه نرم می کنند و در صورتی که سنگ کلیه به طور خود به خود دفع نشود می توان از شاک ویو تراپی، اوروتروسکوپی و نفرولیتوتومی از راه پوست یا جراحی باز برای درمان آن استفاده نمود. در هر حالت پزشک از وسایل متعددی استفاده می کند تا به خارج کردن سنگ کلیه آقایان یا زنان بپردازد..

التهاب پروستات

 پروستاتیت یا التهاب پروستات به بروز التهاب در اطراف غده پروستات یا خود پروستات گفته می شود که در این حالت آقایان دچار درد و ناراحتی در پروستات خود می شوند و برخی از آنها اصلاً هیچ گونه دردی را تجربه نمی کنند. به طور کلی این اختلاف به چهار دسته تقسیم می شود که عبارت است از:پروستاتیت مزمن باکتریایی، پروستاتیت حاد باکتریایی، پروستاتیت مزمن و پروستاتیت التهابی بدون علامت.

 واریکوسل

  واریکوسل به بزرگ شدن عروق خونی درون پوست کیسه بیضه گفته می شود. کیسه بیضه وظیفه نگه داشتن بیضه را برعهده دارد. واریکوسل شبیه واریسی شدن عروق پا است و یکی از علل شایع کاهش تعداد اسپرم، کیفیت اسپرم و ناباروری مردان محسوب می شود.

 ناباروری مردان

 ناباروری می تواند در مردان و زنان مختلف به وجود بیاید. در صورتی که یک زوج برای فرزندآوری دچار مشکل شده باشند باید به دقت مورد ارزیابی قرار بگیرند تا علت بروز مشکل آنها مشخص گردد به عبارتی باید زن به متخصص زنان و مرد به متخصص اورولوژی مراجعه کند.

متخصص اورولوژی به بررسی مسائل مختلفی از قبیل عدم تولید کافی اسپرم، کیفیت اسپرم و نابالغ بودن آنها یا وجود ناهنجاری در شکل اسپرم می پردازد. سپس بیمار را به لحاظ وجود واریکوسل ارزیابی می کند زیرا این اختلال بر روند انتقال اسپرم تاثیر می گذارد.

متخصص اورولوژی مسائل دیگری از قبیل و بازگشت اسپرم به داخل مثانه را نیز ارزیابی خواهد کرد. پزشک مشکلات مرتبط به دستگاه تولید مثل مردان را بررسی می کند تا وجود هر گونه اختلالی در ارتباط با ناباروری مردان تایید یا رد نماید.

 زود انزالی

 از هر پنج نفر یک نفر از آقایان دچار اختلال زود انزالی است و به متخصص اورولوژی مراجعه می کند. متخصص اورولوژی از او می خواهد به بررسی مسائل جسمانی و روحی خود بپردازد زیرا این عوامل در زود انزالی تاثیر به سزایی دارند.

پزشک برای درمان این اختلال از روش های متعددی مانند دارو درمانی یا رفتار درمانی استفاده می کند و به بیمار کمک می کند به رفع مسائل و مشکلات بپردازد که منجر به زود انزالی می شوند. اگر شما هم از این اختلال رنج می برید بهتر است به یک متخصص ارولوژی با تجربه مراجعه نمایید.

درمان خود را به متخصص اورولوژی بسپارید

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی