کیست واژن
کیست واژن توده ای از مایع یا نیمه جامد است که معمولا در نزدیکی دهانه واژن ایجاد می شود. کیست های واژینال انواع مختلفی در اندازه های متفاوت دارند و با مواد طبیعی هم درمان می شوند.

معرفی انواع کیست واژن و درمان های خانگی آنها

کیست واژن یک برآمدگی از مایعات و یا بافت نیمه جامد است که در طول دیواره واژن رشد می کند و معمولاً نزدیک به قسمت باز واژن است. سایز آن از کوچک تا بزرگ است که معمولاً بزرگ ترین حالت آن به اندازه یک پرتقال می شود. این کیست معمولاً زمانی که یک غده شکل می گیرد، تشکیل می شود و باعث می شود که مایعات و دیگر مواد داخل آن تجمع پیدا کند.

کیست واژن

چهار نوع کیست واژن وجود دارد:

کیست های گنجایشی:

که معمولاً بسیار کوچک هستند و در قسمت پایین دیواره واژن قرار گرفته اند.

کیست های غده بارتولین:

که مایعات درون آن ها تجمع پیدا کرده است و یکی از غده های بارتولین را تشکیل می دهند.

کیست های گارتنر:

 زمانی تشکیل می شوند که کانال های موجود بعد از تولد جنین از بین نمی روند و همچنان رشد می کنند.

کیست های مولریان:

که از ساختارهای به جا مانده بعد از رشد نوزاد ایجاد می گردند.

کیست واژن در موارد نادری سرطانی است و در بسیاری از موارد هیچ مشکل و سختی را ایجاد نمی کند. این کیست ها اغلب در آزمایش ها خودشان را نشان می دهند.

کیست گارتنر

درمان های رایج کیست واژن با طب سنتی

در بسیاری از موارد برای کیست های واژنی هیچ درمانی مورد نیاز نیست و درمان آن معمولاً زمانی انجام می شود که فرد درد و ناراحتی را به دلیل سایز کیست و یا عفونت تجربه کند و در نتیجه علائمی مثل برآمدگی هایی در دیواره، ایجاد می گردد که ناراحتی هایی را هنگام دخول یا قرار دادن نوار بهداشتی ایجاد می کند. البته درمان های خانگی بسیار ساده و موثری در این زمینه وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

1. حمام سیتز

این حمام برای کاهش ناراحتی کیست های واژنی بسیار مفید است و حساسیت را تسکین می دهد و باعث شفابخشی می شود همچنین باعث می شود که این ناحیه را تمیز نگه دارید و خطر عفونت را کاهش دهید. انجام آن نیز به صورتی که در این بخش از سلامت نمناک میخوانید است:

  • بخشی از وان حمام را با آب گرم پر کنید. یک الی دو قاشق غذاخوری نمک فرنگی داخل آب بریزید.
  • ناحیه تناسلی را به مدت 15 دقیقه به طور متوالی در داخل آن قرار دهید تا زمانی که آب دیگر گرما نداشته باشد و بعد، به آرامی ناحیه موردنظر را خشک کنید و دو الی سه بار در روز به مدت یک هفته این کار را انجام دهید.

حمام سیتز

2. سرکه سیب

یکی دیگر از درمان های موثر برای کیست واژن استفاده از سرکه سیب است. ماهیت اسیدی سرکه سیب سایز و ورم این کیست ها را کاهش می دهد. سرکه سیب سطح قلیایی را متعادل نگه می دارد، خطر عفونت را کاهش می دهد و از ایجاد کیست های بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

دو قاشق چای خوری سرکه سیب ارگانیک، خام و تصفیه نشده را در نصف فنجان آب گرم حل کنید. یک عدد پد نخی را داخل آن کنید و سپس آن را مستقیماً به مدت یک دقیقه روی کیست قرار دهید.

سه یا چهار بار در روز به مدت چند روز این کار را تکرار کنید. 20 الی 30 دقیقه آن را در محل مورد نظر نگه دارید تا کیست ها کم کم نرم شوند و اگر تحمل آن را دارید، می توانید مقدار مساوی از سرکه سیب را با آب ترکیب کنید و از این محصول استفاده کنید و همچنین می توانید برای نرمی پوست خود از روغن نارگیل هم استفاده کنید.

همچنین می توانید یک فنجان سرکه سیب ارگانیک و خام را داخل آب گرم در وان حمام بریزید و پایین تنه خود را به مدت یک ربع داخل آن نگه دارید. 2 الی 3 بار این کار را انجام دهید.

همچنین یک قاشق چای خوری سرکه سیب خام را داخل یک لیوان آب گرم بریزید و دو بار در روز آن را مصرف کنید تا بهبودی حاصل شود.

سرکه سیب

3. کمپرس گرم

کمپرس گرم را روی کیست قرار دهید که یکی از آسان ترین راه ها برای نرم کردن این قسمت است و وضعیت را بهبود می بخشد. کمپرس گرم باکتری ها را از بین می برد و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد و با التهاب مزمن مبارزه می کند. یک عدد دستمال تمیز را داخل آب گرم کنید.

سپس آب اضافی آن را بگیرید و دستمال را به مدت چند دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.

سه تا چهار بار در روز این کار را تکرار کنید تا وضعیت بهبود پیدا کند و مراقب باشید که بافت دستمال باعث سوختگی ناحیه واژن نشود.

کمپرس گرم

4. روغن درخت چای

روغن درخت چای کیست های واژن را بهبود می بخشد و برای درمان کیست های بارتولین بسیار مناسب است، نه تنها درد را بهبود می دهد، بلکه باکتری های مضر را از بین می برد و خطر ابتلا به عفونت را می کاهد و در عرض یک الی دو روز بهبودی حاصل خواهد شد.

2 الی 3 قطره روغن چای را داخل 2 قاشق چای خوری روغن نارگیل بریزید. سپس این روغن را با پد نخی به کیست بزنید. 20 دقیقه صبر کنید. این ناحیه را با آب ولرم شستشو دهید.

یک الی دو بار در روز این کار را انجام دهید.

3 تا 5 قطره روغن درخت چای را داخل یک فنجان آب بریزید. از این ترکیب برای شستشوی این ناحیه چند بار در روز استفاده کنید.

روغن درخت چای

5. زردچوبه

زردچوبه به درمان کیست های واژنی می پردازد و به عنوان یک ماده ضد التهاب عمل می کند و درد را بهبود می بخشد. همچنین یک ضد عفونی کننده طبیعی است و از عفونت ها جلوگیری کرده و آن را درمان خواهد کرد.

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با کمی روغن نارگیل ترکیب کنید تا از آن یک خمیر به دست بیاورید. سپس کمی خمیر را روی کیست بزنید و اجازه دهید که چند ساعت روی آن بماند.

این ناحیه را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را تکرار کنید تا کیست ها بهبودی پیدا کنند.

یک لیوان آب گرم را با یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه ترکیب کنید تا بتواند درد را کنترل کند.

هنگام استفاده از خمیر زردچوبه مراقب باشید زیرا ممکن است لکه های زرد آن روی پوست شما باقی بماند.

زردچوبه

6. سیر

سیر یکی از درمان های خانگی موثر برای هر نوع کیست واژنی است و می تواند خواص آنتی بیوتیکی داشته باشد و به کشتن باکتری ها در اطراف کیست کمک می کند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش خواهد داد.

خوردن سیر همچنین به بهبود سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت ها کمک می کند؛ مقدار کمی سیر له شده را به مدت 2 دقیقه روی قسمت کیست قرار دهید و سپس با آب ولرم بشویید. همچنین می توانید در ادامه از روغن نارگیل هم برای مو بهبودی بیشتر استفاده کنید.

یک الی دو بار در روز این کار را انجام دهید. همچنین می توانید 2 الی 3 بار در روز یک عدد سیر له شده را میل کنید و بعد از آن یک لیوان آب بخورید تا سیستم ایمنی تقویت شود.

سیر

7. آسپرین

آسپرین می تواند کیست ها را کم کم و به مرور زمان خشک کند و از بین ببرد و دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده است و به کاهش درد و التهاب و عفونت کمک می کند. چند عدد قرص آسپرین را له کنید تا پودر آن را در دست داشته باشید.

مقدار کمی آب را به این پودر اضافه کنید تا حالت خمیری پیدا کند. به جای آب می توانید از روغن کرچک هم استفاده کنید که برای درمان التهاب مناسب است. این خمیر را به مدت پنج دقیقه روی ناحیه کیست قرار دهید و سپس با آب ولرم بشویید. یکی دو بار در روز این کار را تکرار کنید.

آسپرین

8. آلوئه ورا

برای درمان کیست های واژنی آلوئه ورا بسیار موثر است و دارای خواص ضد التهابی است و به شفا بخشی و کاهش التهاب کمک می کند. عصاره آلوئه ورای تازه را از برگ آن استخراج کنید و مستقیماً به کیست بزنید.

15 الی 20 دقیقه قبل از شستن با آب ولرم صبر کنید و تا 4 بار در روز این کار را تکرار کنید.

به جای این روش می توانید یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با یک چهارم قاشق چای خوری پودر زردچوبه ترکیب کنید و خوب هم بزنید تا ترکیب خمیری به دست بیاید. این ترکیب را روی کیست بزنید.

20 دقیقه یا نیم ساعت صبر کنید و بعد با آب ولرم بشویید و یک بار در روز این کار را انجام دهید.

آلوئه ورا

9. ماست

یکی دیگر از درمان های مناسب برای کیست های واژنی استفاده از ماست است. ماست مخصوصاً ماست یونانی به بازیابی سطح قلیایی واژن کمک می کند و فعالیت ارگانیسم های عفونی را کاهش می دهد که عامل ایجاد باکتری هستند و همچنین بوی بد واژن را از بین می برد. 1 عدد پد نخی را داخل ماست کنید و آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید تا چند ساعت صبر کنید.

سپس آن را به طور کامل بشویید. دو الی سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

همچنین می توانید یک الی دو فنجان ماست در طول روز میل کنید.

ماست

سایر راه کار های اضافه برای رفع کیست واژن

  1. برای جلوگیری از کیست واژنی حتما باید رابطه زناشویی ملایم و بدون خشونت داشته باشید و این ناحیه را فشار ندهید.
  2. اجازه دهید مایعات داخل کیست بیرون بریزد تا خطر عفونت کاهش پیدا کند.
  3. با شستن مداوم آن، این قسمت را تمیز نگه دارید.
  4. رعایت بهداشت در جلوگیری از ورم و عفونت موثر است.
  5. همچنین گزینه جراحی هم برای خارج کردن کیست وجود دارد.
  6. مصرف ویتامین آ و ب و زینک را افزایش دهید تا بافت های پوستی بهبود پیدا کنند.
  7. گاهی اوقات پزشک بایوپسی یا نمونه برداری انجام می دهد تا احتمال سرطان را بررسی کند.

درمان خانگی انواع کیست واژینال با طب سنتی

513
این مطلب مفید بود ؟130
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : مشکلات واژن
وبگردی