ph محیط واژن

ph محیط واژن چیست و بهترین میزان آن چقدر است ؟

کد مطلب : 36404تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
سطح pH مقیاسی است که میزان اسیدی بودن و قلیایی بودن را نشان می دهد که حفظ تعادل pH واژن برای سلامتی بسیار مهم است.

آشنایی با پی اچ واژن و راه های طبیعی تنظیم pH واژن 

سلامت واژن یکی از مهم ترین مواردی است که خانم ها باید آن را دارا باشند. واژن بخش اعجاب انگیز از آناتومی بدن محسوب می شود و می تواند باعث بهبود کارکرد قسمت های دیگر بدن شود و زندگی جدیدی را مثل تولد نوزاد در این جهان برای شما به وجود بیاورد. خوشبختانه واژن توانایی تمیز نگه داشتن خودش را دارد و بخش فوق العاده و بسیار جالب در بدن شما محسوب می شود و می تواند با تولید مایعات طبیعی خودش را تمیز نگه دارد و سطح قلیایی خود را در حالت سالم نگه دارد. همچنین باکتری های مفید تولید کند و از ورود باکتری ها به خود جلوگیری کند. در نتیجه سطح ph سالم در این قسمت برای سلامت خانم ها بسیار مهم می باشد. در این قسمت از نمناک راه های طبیعی را به شما معرفی می کنیم که چگونه سطح قلیایی بودن واژن را بازیابی کنید. اول از همه باید با معنی pH آشنا شوید. 

سطح pH چیست ؟

سطح pH مقیاسی است که میزان اسیدی بودن و قلیایی بودن را نشان می دهد. معمولاً طیف مناسب آن بین 0 تا 14 می باشد. PH کمتر از 7 نشان دهنده اسیدی بودن و ph بالاتر از 7 نشان دهنده غذایی بودن می باشد. یک pH سالم باید بین 3.8 تا 4.5 باشد. در چنین حالتی می توان گفت که واژن شما در سالم ترین میزان قلیایی و اسیدی خودش قرار گرفته است.

ph محیط واژن

سطح نرمال ph واژن چه مقداری می باشد ؟

سطح نرمال ph واژن برای خانم ها در مقیاس ph برابر چهار و نیم می باشد . هر چقدر که به عدد یک نزدیکتر باشد ، یعنی اسیدی تر است و هر چقدر که به 14 نزدیک تر باشد، یعنی قلیایی تر است. ماهیت واقعی واژن معمولاً اسیدی تر است. عدد بالا و میزان اسیدی بالا احتمالاً واژن را در برابر باکتری ها مثل عفونت های مخمری مقاوم کند. 

چه چیزی باعث اسیدی شدن واژن می شود ؟

هوموستاز یا خودپایداری به معنای تعادل است که معمولاً به دلیل وجود باکتری طبیعی در واژن به نام لاکتوباسیلی اتفاق می افتد. این باکتری لاکتیک اسید تولید می کند که به کاهش تولید باکتری های قلیایی کمک می کند. همچنین در سلامت خانم ها بسیار موثر است. نه تنها کمبود این باکتری می تواند عفونت های مختلف مخمری و باکتریایی را افزایش دهد، بلکه وجود آن می تواند از انتقال عفونت های جنسی جلوگیری کند. 

چرا سطح pH برای سلامت واژن شما مهم است ؟

چنانچه در بخش سلامت جنسی نمناک میخوانید یک واژن اسیدی محیط بسیار مناسبی برای رشد تمام انواع باکتری ها می باشد. در کنار آن باکتری های مضر در چنین محیط اسیدی به سختی زنده می مانند . خارج کردن باکتری های مضر برای راحتی و بهداشت عمومی واژن و جلوگیری از ابتلا به عفونت ها بسیار مهم می باشد.

سطح pH بالای چهار و نیم فرد را مستعد ابتلا ورم مهبل، حساسیت های تناسلی و التهاب بافت واژن ایجاد شده بر اثر عفونت هایی مثل مخمرها و باکتری ها می کند که یکی از رایج ترین دلایل ترشحات غیر طبیعی واژن می باشد. وضع عفونت های واژن ممکن است که شما را مستعد ابتلا به عفونت های انتقالی جنسی مثل گونوره آ و کلامیدیا بکند.  

عفونت های مخمری و باکتریایی واژن

خانم ها اغلب در مورد سطح ph واژن خود نگران هستند و این وضعیت ها ممکن است که در آن ها مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. این باکتری های واژن به دلیل رشد زیاد باکتری بی هوازی اتفاق می افتد. عفونت مخمری نیز بر اثر رشد بیش از حد کاندیدا که یک نوع عفونت قارچی است، رخ می دهد. 

ویژگی های عفونت های باکتریایی و مخمری در واژن چیست ؟

هر دوی آن ها در یک ناحیه رشد می کنند. عفونت های باکتریایی تقریباً 20 تا 50 درصد از خانم ها را درگیر می کنند. عفونت مخمری هم دومین عفونت رایج واژنی می باشد و هر ساله خانم های زیادی را به خود مبتلا می کند. هر دو عفونت به دلیل برهم خوردن تعادل ph ایجاد می شود.

رشد بیش از حد قارچ و باکتری ، هر دو به دلیل کمبود باکتری لاکتوباسیلوس اتفاق می افتد.

این وضعیت باعث ترشح و خارش بیش از حد در واژن می شود. اگرچه ترشح واژن هنگام ابتلا به عفونت باکتریایی، رقیق تر و خاکستری تر است و حالت پنبه ای دارد اما در مورد عفونت مخمری متراکم تر می باشد. 

عفونت باکتریایی اغلب بسیار جدی تر از عفونت مخمری می باشد و نیاز به مراجعه به پزشک دارد. در حالی که عفونت های مخمری می تواند توسط داروهای مسکن بهبود پیدا کند اما در هر صورت پزشک می تواند داروی مناسب را برای درمان این وضعیت را تجویز کند.

عفونت واژن

علائم نامتعادلی سطح ph واژن

  •  تغییر رنگ ترشحات واژن
  •  تغییر میزان ترشحات واژن
  •  تغییر بو که گاهی اوقات ممکن است بوی ماهی بدهد.
  •  خارش و ناراحتی
  •  احساس سوزش هنگام ادرار 

البته همه عفونت ها این علائم را ندارند اما بعضی از ترشحات ممکن است که برای بسیاری از خانم ها طبیعی باشد؛ حتی اگر کمی بو و تغییر رنگ هم در آن وجود داشته باشد، کاملاً طبیعی است. پس حتماً باید علائم خود را با پزشک بررسی کنید. 

عواملی که می تواند سطح ph را نامتعادل کند، شامل موارد زیر است:

phنامتعادل

راهکارهای متعادل نگه داشتن سطح واژن

سالم نگه داشتن سطح ph در حالت طبیعی اصلا کار سختی نیست و راه های طبیعی زیادی هم وجود دارد که می توانید این کار را انجام دهید و خیالتان راحت باشد که در این قسمت به آن ها اشاره می کنیم. 

1. نوار بهداشتی را زیاد عوض کنید.

هر وسیله ای را که برای دوران پریودی مثل نوار بهداشتی استفاده می کنید باید زود به زود عوض کنید. در حقیقت سطح ph خون 7.4 می باشد که بالا تر از سطح ph طبیعی در واژن است. استفاده از نوار بهداشتی و پد ها در واژن برای مدت زمان طولانی شما را مستعد ابتلا به ورم مهبل عمل می کند. 

2. خودداری از شستن داخل واژن

اگرچه که محصولات تمیز کننده زیادی هستند که داخل واژن شما را شستشو می دهند اما آسیب رسانی آن ها از فواید آن بیشتر است زیرا باعث می شوند که مایعات و آب به داخل واژن شما هول داده شوند. در نتیجه سطح ph آن را تغییر می دهند و باعث نا تعادلی می گردند. علاوه بر آن باید از استفاده از صابون های بیش از حد خشن یا پاک کننده ها در این قسمت خودداری کنید. به جای آن از متدهای پاک کنندگی که پزشک دستور می دهد، استفاده کنید. 

3. مصرف یک رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی متعادل و آبرسانی به بدن ، برای داشتن سلامت جنسی زنانه بسیار مهم است. ماست و آب قره قروت می تواند به درمان و جلوگیری از عفونت های مخمری کمک کند. در کنار آن سویا نیز یکی از موثرترین ها برای جلوگیری از خشکی واژن می باشد. اگر ph واژن شما پایین است، از مصرف قند دوری کنید. ممکن است سطح ph طبیعی بدن شما را به هم بریزد که عاملی برای اسیدی بودن داخل آن است. همچنین ممکن است میزان اسیدیته واژن را بالا ببرد که به ارگان های دیگر بدن نیز آسیب وارد می کند. 

4. ماست بخورید.

مطالعات نشان می دهد که مصرف ماست به جلوگیری از عفونت های واژن کمک می کند. همچنین سطح قلیایی بودن را متعادل می سازد. شواهد نشان داده است که مصرف ماست و یا مکمل های آن به صورت قرص یکی از راه های موثر برای جلوگیری از به هم خوردن سطح متعادل ph می باشد.

ماست

5. لباس زیر مناسب بپوشید.

واژن شما باید خشک و تمیز باشد. در نتیجه لباس که می پوشید، در سلامت آن بسیار موثر است. بعضی از پارچه ها به شدت تنگ هستند و به واژن شما می چسبند که عاملی برای افزایش رطوبت و گرما می باشد. در نتیجه رشد باکتری های مضر در این قسمت غیرقابل کنترل می شود که عاملی برای عفونت و به هم خوردن سطح ph می باشد. پس باید از لباس زیر های کاملاً نخی در طول روز استفاده کنید، لباس زیر تنگ نپوشید و هنگام عرق کردن و یا خیس شدن، سریع آن را عوض کنید. 

6. هنگام رابطه جنسی حتما از کاندوم استفاده کنید.

مایع منی اغلب می تواند میزان قلیایی بودن و اسیدی واژن را به هم بریزد . استفاده از کاندوم ها در طول رابطه جنسی به جلوگیری از تماس مایع منی به واژن شما کمک می کند. همچنین گزینه سالم تری می باشد زیرا احتمال عفونت های انتقالی جنسی مثل ایدز، سیفیلیس، هرپس تناسلی، گونوره آن و کلامیدیا و ... را به صفر می رساند. حتماً باید هر دفعه و بعد از هر بار رابطه جنسی کاندوم را عوض کنید تا از ورود باکتری ها به واژن خود جلوگیری کنید. 

7. واژن خود را با آب معمولی و گرم شستشو دهید.

برای تمیز کردن این قسمت حتما باید از آب معمولی و گرم استفاده کنید. علاوه بر آن می توانید چند وقت یکبار از صابون های بدون رایحه و کاملا ملایم مانند صابون گلیسیرین استفاده کنید که روی سطح قلیایی بودن این قسمت تاثیر نگذارد. همچنین باید واژن خود را کاملاً تمیز و خشک نگه دارید. یک روتین منظم برای دوش گرفتن داشته باشید. به یاد داشته باشید که بعد از دوش گرفتن حتما باید این قسمت را با حوله مخصوص به صورت ضربه ای خشک کنید. 

8. به متخصص زنان به طور منظم مراجعه کنید.

بسیار مهم است که خانم ها همیشه آزمایش های زنانه بدهند تا متوجه میزان سلامت اندام های جنسی خود باشند. اغلب خانم هایی که از لحاظ جنسی فعال هستند، باید به دفعات بیشتر به متخصص زنان مراجعه کنند. این متخصصان می توانند به سرعت احتمال هرگونه بیماری های زنانه و اختلالاتی که به سیستم تناسلی شما آسیب وارد می کنند را شناسایی کنند. همچنین می توانند تغییر سلولی واژن را که نشان دهنده حضور انواع سرطان ها می باشد را تشخیص دهند. 

تست ph واژن

خوشبختانه می توان میزان اسیدی بودن مایع واژن را بررسی کرد که معمولا این کار توسط پزشک یا در خانه قابل انجام است . می توانید نوار تست ph واژن را از داروخانه خریداری کنید .

در این روش از ابزاری استفاده می کنند که سطح اسیدی بودن ph و یا ph نامتعادل را نشان می دهد. به این صورت که یک نوار را روبروی دیواره واژن در مدت زمان خاصی قرار می دهند، البته عوامل زیادی مثل دخول یا قاعدگی می تواند روی نتیجه این آزمایش تاثیر گذار باشد.

بهتر است که اول دستورالعمل های آن را با دقت مشاهده کنید. این تست می تواند اطلاعات دقیق در مورد میزان اسیدی و قلیایی بودن واژن بدهد. همچنین می تواند عفونت های مخمری یا باکتریایی را تشخیص دهد و بهتر است که اگر در مورد این وضعیت نگران هستید، حتما این آزمایش را نزد پزشک انجام دهید.

از طرفی اگر نتیجه این آزمایش هیچ چیز غیر طبیعی را نشان نداد، به این معنی نیست که شما به هیچ گونه عفونتی دچار نیستید زیرا ممکن است عفونت شما کاملاً بدون علائم باشد.

هه چیز از ph محیط واژن و روش متعادل کردن پی اچ آن

4.528
این مطلب مفید بود ؟253
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : refinery29 / cascocup / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی