تولد
زمان مصرف ویتامین
ویتامین ها کمک زیادی به کارکرد صحیح ارگان های بدن می کنند، از این رو بهتر است قبل از مصرفشان نکاتی را راجع‌به خوردن هر نوعی از ویتامین ها بدانید.

بهترین زمان برای مصرف انواع ویتامین ها

ویتامینها نقش بسیار مهمی در کارکرد صحیح ارگان های بدن دارند. ویتامین ها در مواد غذایی و خوراکی های مختلف موجود هستند اما اگر به هر دلیلی بدن نتواند ویتامین های موجود در مواد غذایی را دریافت کند، پزشک برای جلوگیری از کمبود ویتامین، مکمل های ویتامین را تجویز می کند. برای بهبود عملکرد ویتامین ها توصیه می شود این مکمل ها را در زمان های مشخصی مصرف نمایید. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک در مورد زمان مصرف هریک از ویتامین ها صحبت خواهیم کرد.

زمان مصرف ویتامین A

مکمل ویتامین A را هر زمان که مناسب است، مصرف کنید.

ویتامین آ

زمان مصرف ویتامینB6 یا پیریدوکسین

مصرف ویتامینB6 در شب موجب اختلال خواب می شود پس این ویتامین را صبح و یا در طول روز مصرف کنید.

زمان مصرف ویتامین B12

این ویتامین را می توان در صبح مصرف کرد.

زمان مصرف ویتامین B1

بهتر است که این ویتامین را تا قبل از ظهر مصرف کنید.

زمان مصرف ویتامین C

مصرف این مکمل به همراه غذا می تواند مفید باشد و مصرف منابعی از ویتامین Cبه همراه مکمل های آن به گوارش بهتر کمک می کند. اگر فکر می کنید مصرف این ویتامین در خواب اختلال ایجاد می کند آن را صبح مصرف کرده و از دوز مصرفی تان کم کنید.

ویتامین سی

زمان مصرف ویتامین D

ویتامینD محلول در چربی است پس باید به همراه غذای حاوی چربی مصرف شود و فرقی نمی کند به همراه صبحانه، ناهار یا شام مصرف شود.

زمان مصرف ویتامین E

ویتامین E محلول در چربی است پس باید به همراه غذای حاوی چربی مصرف شود.

زمان مصرف ویتامین K

ویتامینK محلول در چربی است و هیچ گونه شواهدی برای زمان مصرف آن وجود ندارد.

زمان مصرف منیزیم

درمیان تمام ویتامین ها و مواد معدنی که مصرف می کنید منیزیم باید شب ها مصرف شود زیرا به بهبود کیفیت خواب کمک خواهد کرد و از گرفتگی پاها در شب جلوگیری می کند.

منیزیم

زمان مصرف مولتی ویتامین

برای مولتی ویتامین ها زمان مشخصی برای مصرف وجود ندارد اما قطعا باید همراه غذا مصرف شوند. مولتی ویتامین‌ها هم حاوی ویتامین‌های محلول در آب هستند و هم ویتامین‌های محلول در چربی بنابراین بهتر است همراه غذا مصرف شوند تا ویتامین‌های محلول در چربی نیز به خوبی جذب شوند.

چه ویتامین‌هایی را باید با معده خالی مصرف کنید؟

املاح و ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین C و ویتامین B را با معده خالی و یک لیوان آب مصرف کنید تا بدنتان راحت‌تر آن‌ها را متابولیز و جذب نماید. پروبیوتیک‌های حاوی لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم اگر سی دقیقه قبل از غذا مصرف شوند بیشترین اثر را دارند.

اگر معده تان با مصرف ویتامین های محلول در آب احساس ناراحتی می کند، این ویتامین‌ها را همراه با غذا مصرف کنید. هر چند جذبشان کمتر خواهد شد.

چه ویتامین‌هایی را باید همراه غذا مصرف کنید؟

ویتامین‌های محلول در چربی شامل ویتامین D، ویتامین E، ویتامین A و ویتامین K را همراه غذا یا میان‌وعده‌تان که دارای چربی است مصرف کنید.

کلسیم کربنات و مولتی ویتامین‌ها نیز بهتر است همراه غذا مصرف شوند.

ویتامین هایی که صبح باید خورد

ویتامینC، برخی از ویتامین های گروه B و ویتامین D

مصرف ویتامین

ویتامین ها و مکمل هایی که قبل خواب باید خورد

ویتامینB3 (نیاسین) و منیزیم

سایر نکات

  • پس از مصرف ویتامین ها قهوه، چای، نوشیدنی های شیرین نخورید.
  • اگر مکمل آهن مصرف می‌کنید بهتر است آن را با ویتامین C همراه نمایید.
  • بهتر است قرص ها همراه آب و یا آبمیوه طبیعی مصرف شوند.

زمان مصرف ویتامین؛ هر قرص رو چه وقت روز بخوریم؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی