تولد
گلودرد صبح
همه‌ی ما در طول زندگی گلو درد بعد از بیدار شدن را تجربه کرده ایم. گلو درد در اول صبح میتواند علت های خاموشی داشته باشد که باید جدی گرفته شوند.

دلیل احساس گلو درد بعد از بیدار شدن از خواب

بیدار شدن از خواب با گلو درد ممکن است علامت این باشد که شما به سرماخوردگی دچار شده اید اما همیشه هم اینگونه نیست. دلایل زیادی برای خشکی گلو و گلو درد وجود دارد که شاید ربطی به بیماری سرماخوردگی نداشته باشند. علت هم تولید نوعی مخاط است که داخل سینوس ها می باشد و در پشت گلو؛ درد یا سوزش را به وجود می‌ آورد. به نظر شما چه دلیل دیگری به غیر از بیماری وجود دارد که باعث گلو درد می شود؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح مفصل خواهیم داد.

ابتلا به آلرژی

ممکن است که خارش و گلو درد اولین علامت آلرژی های فصلی باشد. آلودگی و گرد و غبار باعث ایجاد التهاب در راه تنفسی می‌ شود و احساس ناراحتی را ایجاد می کند.‌ برای از بین بردن آلرژی باید سعی کنید که قرار گرفتن در معرض آن آلرژن را کم کنید و اگر نیاز بود، از آنتی هیستامین و راهکارهای طبیعی برای از بین بردن شان استفاده کنید.

گلو درد

وجودِ تحریک کننده در محیط

ممکن است شما الرژی نداشته باشید اما یک ماده تحریک کننده در هوا وجود داشته باشد که گلو درد را ایجاد کند که معمولا بعضی از بو ها، اسپری ها یا گرد و غبار ها باعث ایجاد این وضعیت می شود. در طول این حالات توصیه می‌ کنیم که از این مواد دور بمانید و سعی کنید در یک هوای پاک تنفس کنید که حال تان بهتر شود.

هوای سرد و خشک

هوای خیلی سرد و خشک باعث اختلال در ایجاد تولید مخاط می‌ شود و همین باعث می‌ شود که شما مشکلاتی مانند آبریزش بینی، گلو درد و گرفتگی بینی را احساس کنید که در چنین حالتی رفتن به حمام گرم یا استفاده از دستگاه بخور می‌ تواند تا حد زیادی وضعیت را بهبود ببخشد.

رفلاکس اسید معده

اسید معده ممکن است باعث حساسیت، ایجاد سوزش، گرفتگی یا سرفه خشک شود و شب‌ ها وضعیت بدتری ایجاد کند؛‌ به خاطر همین ناراحتی‌ هایی را هنگام صبح در گلو به وجود می آورد که باید سعی کنید آن را مدیریت کنید تا دردتان بهبود پیدا کند. از غذاهایی هم که باعث حساسیت معده می‌ شود؛ خودداری کنید. شب ها هم بالش را بالاتر از سطح بدن تان قرار دهید.

رفلاکس اسید معده

آسیب به تار های صوتی

صحبت کردن زیاد مخصوصاً با صدای بلند به تار های صوتی شما آسیب وارد می کند و باعث ورم و حساسیت در آن می شود. توصیه ما این است که به صدای تان استراحت دهید. آبرسانی و استفاده از دستگاه بخور، ماساژ و دوری از عوامل تحریک کننده را هم فراموش نکنید.

انحراف بینی

انحراف بینی به دلیل جدایی غضروف از تیغه بینی اتفاق می‌ افتد؛ یعنی سرِ جای اصلی خودش قرار ندارد که باعث افزایش تولید مخاط می‌ شود و گلو درد را ایجاد می‌ کند که در چنین حالتی پزشک باید مسئله را بررسی کند و راهکار درمانی متناسب با وضعیت تان را در اختیارتان قرار دهد.

بعضی از بیماری های جدی

در موارد نادر؛ گلو درد ممکن است نشان ‌دهنده یک مشکل جدی مثل سرطان گلو یا ایدز باشد اما خیلی اتفاق نادری است. اگر در کنار گلو درد؛ متوجه مشکلاتی مثل ورم یا برامدگی در ناحیه گردن، مخاط خونی یا علائم تب و آنفولانزا شدید، حتماً علائم خود را به پزشک بگویید.

علت گلو درد

چگونه گلو درد را آرام کنیم؟

در کنار این که باید علت را پیدا کنید، می توانید راهکار های زیر را هم در پیش بگیرید تا درد بهبود پیدا کند:

  1. آب گرم بنوشید. مصرف مایعاتی مانند آب گرم با عسل و یا آب گرم معمولی می تواند گلو درد را بهبود ببخشد.
  2. آب نمک قرقره کنید. ترکیب آب با نمک و قرقره کردن آن داخل گلو به مدت چند ثانیه و تف کردن آن به بیرون می تواند گلو درد را آرام کند.
  3. از قطره های مخصوص در داروخانه کمک بگیرید که گلو را نرم می کند.
  4. بخور بگیرید. بخور باعث گرم شدن راه تنفس در قسمت بینی و گلو می شود و گلو درد را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

گلو درد بعد از بیدار شدن از خواب، دلیلش چیه؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : livestrong / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
برچسب : خلط گلو
وبگردی