خرابی پدال ترمز

10 علامت جدی خرابی پدال ترمز

کد مطلب : 77062زمان مطالعه : 6 دقیقه
اگر پدال ترمز ماشین به درستی کار نکند و شما نتوانید خودرو را متوقف کنید عوارض مالی و جانی جبران ناپذیری زندگی شما را در بر خواهد گرفت.

علائم هشدار دهنده خرابی پدال ترمز

یکی از مهم ترین قطعات خودرو ، سیستم ترمز است که دارای بخش های مختلفی می باشد و کوچکترین نقص در هریک از بخش های سیستم ترمز صدمات مالی و جانی جبران ناپذیری در پی دارد، بنابراین همیشه قبل از رانندگی باید از سلامت سیستم ترمز خودرو مطمئن شوید. در این بخش از دانستنی های خودرو نمناک با علائم خرابی پدال ترمز آشنا شوید، این علائم هشدار دهنده بسیار مهم هستند زیرا اگر ترمز شما به درستی کار نکند، نمی توانید خودرو را متوقف کنید.

پدال ترمز

علائم خرابی پدال ترمز

1. پدال ترمز متخلخل یا اسفنجی

احساس اسفنجی و یا نرم در پدال ترمز قطعاً یکی از علائم مشکل در سیستم هیدرولیک است. مشکلاتی مثل هوا در خطوط سیلندر یا چرخ یا نارسایی کالیپرهای خودرو می تواند این احساس نرمی را به پدال ترمز بدهد . پدال ترمز باید به اندازه نرمال و طبیعی سفت باشد و احساس جامد بودن به شما بدهد تا بتوانید به تدریج به آن فشار وارد کنید. زمانی که پدال نرم و اسفنجی است

، سیستم ترمز 100% کار نمی کند . ممکن است که نیاز به مقدار کمی مایع بیشتر در سیلندر داشته باشد.

2. سفتی پدال ترمز

اگر پدال ترمز برای هول دادن خیلی سفت باشد ، احتمالاً در قدرت مکانیسم خودرو مشکلی وجود دارد. دو نوع دستیار قدرت در خودرو وجود دارد که شامل وکیوم و هیدرولیک است.

بیشتر ماشین ها و تراکتور ها از بوستر وکیوم برای تامین قدرت ترمز استفاده می کنند. بنابراین لازم است که فشار زیادی را به پدال وارد کنید. بعضی از تراکتورهای سنگین از هیدروبوست ها به جای وکیوم استفاده می کنند. اگر ترمز به خوبی کار نکند و پدال بیش از حد سفت باشد، احتمالاً مشکلی بین پدال و سیلندر مستر وجود دارد. مثل مسدودیت و یا شکستگی میله متصل.

دستیار قدرت در سیستم های وکیوم معمولاً به دلیل از دست دادن مکش قدرتش را از دست خواهد داد. گاهی اوقات پارگی دیافراگم در بوستر ترمز هم اتفاق می افتد. نشت مایع ترمز نیز ممکن است که عاملی برای این مشکل باشد.

بوستر ترمز

3. نشت مایع

شل شدن درپوش ها و شکستگی آن ها و خراب شدن لوله ها نه تنها آلودگی ایجاد می کنند، بلکه می قدرت ترمز را کاهش می دهند. سیستم هیدرولیک بسیار پیچیده است و عملکرد های بسیار مختلفی در آن انجام می شود. مخصوصا اگر ترمز ماشین شما ABS باشد.

نشت هر کدام از این اتصالات می تواند عاملی برای از دست دادن مایع و هوای داخل سیستم باشد. در نهایت سیستم ترمز شکست می خورد. رایج ترین قسمت های مستعد نشت، مایع ترمز ماشین و سیم های نرم بین قسمت سفت و کالیپرهای ترمز است.

4. صدای سایش

گاهی اوقات صدای سایش را در خودرو می شنوید که تحمل آن بسیار سخت است. اگر هنگام فشار دادن پدال ترمز، مشکلی در سیستم ترمز وجود داشته باشد، این صدای سایش فلز به گوش شما می رسد. احتمالا سیستم ترمز به شدت دچار مشکل شده و با هر فشاری که روی پدال می دهید، این خرابی بیشتر می شود و صدا نیز افزایش پیدا می کند. در چنین مواردی حتماً باید هرچه سریع تر ماشین خود را به تعمیرکار متخصص نشان دهید.

خرابی ترمز ماشین

5. کشیده شدن به سمت چپ یا راست

اگر گردونه ها ساییده شوند ، در نتیجه پدال ترمز هنگام فشار دادن به سمت چپ یا راست کشیده می شود. علت آن هم این است که پدال ترمز در یک طرف سفت تر شده است.

هم زمان که پدال ترمز را فشار می دهید، هر دو سمت چپ یا راست سیستم ترمز با فشار یکسان روبرو می شوند. اگر یک طرف مشکل داشته باشد، این فشار روی یک سمت بیشتر خواهد بود در نتیجه فرد احساس می کند که نمی تواند تعادل کافی را روی در دو طرف ترمز داشته باشد.

6. ترمز با فاصله زیاد

یکی دیگر از مشکلاتی که معمولاً در ترمز وجود دارد ، این است که مایع ترمز و رطوبت را از هوا به خودش جذب می کند که در نهایت باعث مشکلات در عملکرد آن می شود.

در نتیجه مایع درون ترمز نیاز به تعویض پیدا می کند . اگر احساس می کنید که ماشین شما هنگام ترمز کردن بیشتر از حد طبیعی زمان می برد و دیر متوقف می شود، احتمالاً ترمز در حال از کار افتادن می باشد. این مشکل کوتاه مدت است اما در هر صورت باید علت آن را پیدا کنید. معمولا زمانی که افراد در جاده های منحنی و با پیچ زیاد رانندگی می کنند، با این مشکل کوتاه مدت در ترمز مواجه خواهند شد.

روغن ترمز

7. لرزش

زمانی که ترمز بیش از حد داغ می کند ، گردونه ها نقاط داغی پیدا می کنند که بعد از خنک شدن منقبض می شوند. در نتیجه گردونه ترمز را پوشش می دهد. زمانی که این اتفاق می افتد، هر قسمت از ترمز پالس هایی را به پدال ترمز و فرمان می فرستد. این لرزش ها نشانه عملکرد ضعیف در کنترل فرمان ماشین است. بنابراین در سریع ترین زمان ممکن باید ترمز را سرویس کنید.

8. کشیده شدن چرخ ها در سرعت بالا

کشیده شدن چرخ ها در سرعت بالا نشان دهنده عملکرد ضعیف خودرو می باشد. گاهی اوقات باعث پاره شدن ترمز می شود. در چنین شرایطی فشار زیادی به موتور وارد می شود و آن کشش باعث آسیب دیدگی به موتور ماشین می گردد. همچنین سرعت به اندازه ای که باید بالا نمی رود. گاهی اوقات علت آن آویزان شدن کالیپر در خودرو است. در چنین شرایطی باید یاد بگیرید که با سرعت کم تری رانندگی کرده و آرام تر ترمز بگیرید.

9. بوی عجیب و غریب

اگر بوی سوختگی هنگام ترمز کردن را متوجه شدید، احتمالاً مشکلی وجود دارد. داغ کردن بیش از حد ترمز باعث ایجاد یک بوی بد و گاهی اوقات شرایط خطرناکی می شود. اگر ترمز دود می کند، احتمالاً این بوی سوختگی به مشام شما می رسد. در نتیجه عملکرد ترمز روز به روز کاهش پیدا می کند.

بوی بد ماشین

10 چراغ های اخطار

هر زمان که چراغ اخطار ترمز روشن می شود، باید به آن توجه کنید.

دو نوع چراغ خطر وجود دارد:

  • سیستم اصلی
  • سیستم ABS

زمانی که سیستم ABS دچار مشکل می شوند، اجازه می دهند که ادامه سیستم کار خود را به طور طبیعی انجام دهند اما چراغ هشدار اصلی ترمز، به این معناست که خودرو احتمالاً دچار یک نقص بزرگ در سیستم هیدرولیک شده و نیاز به سرویس سریع دارد.

مراحل توقف خودرو هنگام اخطار چراغ ترمز:

این علائم هشدار دهنده بسیار مهم هستند زیرا اگر ترمز شما به درستی کار نکند، نمی توانید خودرو را متوقف کنید. در چنین شرایطی باید مراحل زیر را طی کنید تا بتوانید خودرو را متوقف کنید.

نترسید و یک نفس عمیق بکشید. تمرکز کنید و خودتان را آرام کنید با ترس و وحشت نمی توانید هیچ کاری از پیش ببرید.

ترمز را فشار دهید:

اگر پدال ناگهان روی زمین افتاد، احتمالاً قطعه ای در آن شکسته است. به صورت مداوم و پشت سر هم ترمز را فشار دهید. بیشتر خودرو ها یک سیستم در عقب و جلو به صورت جداگانه دارند و بنابراین قطعه شکسته شده در حالت نصفه هم به شما اجازه می دهد هنوز از ترمز استفاده کنید.

فشار دادن ترمز به صورت مداوم، فشاری را در سیستم ایجاد می کند و باعث عمل کردن ترمز خواهد شد.

ترمز گرفتن

کشیدن دنده:

اجازه دهید که موتور بیشترین توان خود را به کار بگیرد . اگر ترمز به درستی عمل نکند، باید از جاده خارج شوید . دنده را بکشید تا سرعت کاهش پیدا کند و بنابراین می توانید قبل از متوقف شدن خودرو سرعت را کم کنید.

ترمز اورژانسی را بکشید:

زمانی که هیچ چاره ای ندارید، باید ترمز اورژانسی را استفاده کنید. باید سرعت را کم کنید و بعد از ترمز اورژانسی استفاده کنید. ترمز دستی بهترین حالت می باشد اما همه این ها بستگی به خودروی شما دارد. اگر سرعت شما کم تر از 30 باشد، کشیدن کامل ترمز اورژانسی گزینه بهترین باشد.

منحرف کردن کنترل:

برای کاهش سرعت از فرمان استفاده کنید و کمی ماشین را به این طرف و آن طرف منحرف کنید و به آرامی آن را متوقف کنید. البته نباید شدت پیچاندن فرمان بسیار زیاد باشد زیرا باعث چپ کردن می شود. زمانی که سرعت ماشین را کم کردید، به آرامی آن را به این طرف و آن طرف بچرخانید.

اگر در جاده هستید، حتما باید فلاشر را روشن کنید و بوق بزنید تا افراد دیگر از وضعیت اورژانسی شما مطلع شوند. بیشتر مشکلات ترمز سریع اتفاق می افتد و زمان هایی هستند که نیاز دارید به سرعت ماشین را متوقف کنید. تمرین کردن این مراحل به شما کمک می کند که در چنین مواقعی آرامش خود را بیشتر حفظ کرده و راحت تر بتوانید سرعت ماشین را کاهش دهید. بهتر است که از قبل تمام قسمت های ماشین را بررسی کنید و آن را به تعمیرکار متخصص نشان دهید، زیرا خراب شدن ترمز هزینه زیادی برای شما به جا خواهد گذاشت و چه بهتر که از آن جلوگیری کنید.

10 علامت جدی خرابی پدال ترمز

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
منبع : napaonline / بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
وبگردی