شستن لباس نو
لباس نو رو قبل پوشیدن بشوریم یا نه ؟ برای رسیدن به جواب این سوال باید نکاتی را مورد بررسی قرار دهید.

به چند دلیل مهم لباس نو رو قبل پوشیدن بشویید 

همه ما عاشق لباس های نو هستیم. لباس هایی که به تن ما اندازه باشند، رنگ های نو داشته باشند و بدون هیچ چین خوردگی و یا چروکی روی تن ما قرار بگیرد اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قبل از پوشیدن لباس نو باید آن را شستشو دهید؟ به نظر شما چرا باید این کار را انجام داد؟ سه دلیل برای شستن لباس های جدید قبل از پوشیدن، مخصوصا لباس زیر یا تیشرت ها وجود دارد که شامل موارد می باشد که در این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت. 

لباس نو

باکتری، قارچ و حشره 

در صورت امکان لباس های نو را قبل از پوشیدن بشویید زیرا ممکن است داخل آن ها شپش، باکتری، قارچ یا هر گونه حشره دیگری وجود داشته باشد. چه بهتر که قبل از اینکه باکتری ها را به لباس های دیگر انتقال دهید و یا باعث بیماری شوید، آن را شستشو دهید. 

پاکسازی رنگ اضافه 

یکی از دلایلی که باید لباس های نو را قبل از شستن بشویید، این است که رنگ اضافه را از روی آن ها بردارید، زیرا این رنگ با پوست شما برخورد می کند اما اگر یک دور آن را بشویید، رنگ اضافه از روی پارچه برداشته می شود. در نتیجه آسیبی به پوست نمی رسد. این رنگ ها حاوی مواد شیمیایی هستند که باعث واکنش و آلرژی پوست می شوند؛ مخصوصا که برای بچه های کوچک تر هم خطر دارد. اگر آلرژی شدید باشد، ممکن است حساسیت را افزایش دهد و باعث خارش و التهاب پوست شوند.

شستن لباس

مواد شیمیایی حساسیت زا 

مهم تر از همه اینکه لباس های جدید را برای از بین بردن مواد شیمیایی مثل اوره فرمالدهید باید شستشو دهید زیرا روی بافت و رنگ لباس در طولانی مدت اثر گذر است. بنابراین اگر در همان وهله اول آن را بشویید، حساسیتی به پوست شما وارد نخواهد شد. این باکتری ها معمولاً در محیط گرم و مرطوب از بین می روند که با شستشو چنین شرایطی ایجاد خواهد شد.

چگونه لباس های جدید و نو را بشوییم ؟ 

  • لباس های جدید را باید طبق دستورالعملی که روی برچسبشان وجود دارد ، شستشو دهید.
  • بعضی از لباس ها نوع شستشوی منحصر به فردی دارند که باید از آن ها آگاهی پیدا کنید. مثلا برای این که رنگ پس ندهند ، دستور العمل های خاصی دارند.
  • بعضی از انواع لباس ها هستند که نباید مدت زمان طولانی داخل آب باقی بمانند. پس باید آن ها را از لباس های دیگر جدا کنید.
  • بعضی دیگر ممکن است رنگ های بسیار غلیظی داشته باشند که آن ها را هم باید از لباس های دیگر جدا کنید.
  • از طرفی ملحفه و همچنین حوله ها را باید جدا از موارد دیگر شستشو دهید زیرا این پارچه ها مستقیما با پوست شما برخورد دارند و نوع شستشو و مواد شوینده آن ها باید متفاوت باشد.

لباس نو رو قبل پوشیدن بشوریم یا نه ؟

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /س
برچسب : شستشوی لباس
وبگردی