بالش نشستن
افراد ساعت های طولانی از زندگی خود را در رختخواب می‌گذرانند بنابراین شستن ملحفه‌ها یکی از کارهای ضروری است تا از بروز مشکلات جدی برای بدن جلوگیری شود.

عوارض نشستن به موقع ملحفه رختخواب و بالشت ها

تمیز نبودن ملحفه و روتختی علاوه بر به وجود آوردن ظاهری ناخوشایند، می تواند مشکلات زیادی را نیز برای سلامتی ایجاد کند. ما در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک شما را نسبت به آلودگی ها و عواملی که دور از دید هستند و باعث ایجاد آلرژی و مشکلات پوستی می شوند آگاه تر می کنیم، پس با ما همراه باشید.

آلرژی، اولین عوارض ملحفه های کثیف

ملحفه های نشسته می توانند آلرژی را بدتر کنند. عوامل تحریک کننده آلرژی موجودات کنه مانندی هستند که اگر چه شما نمی توانید آن ها را با چشم غیر مسلح ببینید، اما داخل ملحفه های کثیف تان در حال خزیدن هستند. آن ها از سلول های مرده پوست که روی ملحفه می ریزد؛ تغذیه می کنند.

گرد و غبار جمع شده در ملحفه ها فقط باعث عطسه نمی شود بلکه در آب و هوای مرطوب، ممکن است داخل رختخواب تبدیل به کپک شود. از طرفی اگر پرنده خانگی داشته باشید، شوره و پر آن ها روی تخت‌ تان می ریزد و همین باعث آلرژی می شود.

تحقیقات نشان داده که اتاق‌خواب ‌ها مکان خوبی برای قرار گرفتن در معرض آلرژن هستند، زیرا ما ساعت‌ ها در آن جا حین خواب؛ دم و بازدم هوا می ‌کنیم.

آلرژی و حساسیت

علائم آلرژی ناشی از ملحفه های کثیف عبارتند از:

  1. عطسه کردن
  2. آبریزش بینی و یا احتقان
  3. خارش، قرمزی یا اشک ریزی چشم
  4. خارش بینی، دهان، گلو یا پوست
  5. آبریزش بینی
  6. سرفه کردن

اگر آلرژی شما باعث آسم شود، ممکن است در هنگام بازدم دچار مشکل در تنفس، سفتی یا درد در قفسه سینه و صدای سوت یا خس خس سینه شوید. این علائم می توانند منجر به مشکلات هنگام خواب هم بشوند.

مشکلات پوستی، عارضه دیگر محلفه های کثیف

ملحفه کثیف می تواند منجر به جوش یا تاول هم شود. اگر در طول شب عرق می کنید یا اگر شب ها ورزش می کنید و قبل از خواب دوش نمی گیرید، ممکن است دچار آکنه یا فولیکولیت شوید.

ذرات عرق می ‌توانند غدد چربی شما را مسدود کنند که منجر به ایجاد جوش های سر سیاه یا سر سفید می شود.

عرق فولیکول های مو را مسدود می کند و همین اتفاق؛ جوش به وجود می‌ آورد.

ممکن است پوست تان دچار ضایعات پوستی شود.

کپک یا قارچ می توانند در ملحفه های مرطوب رشد و باعث تشدید اگزما یا یک واکنش پوستی آلرژیک به نام درماتیت تماسی شود.

توجه داشته باشید که شستن ملحفه‌ ها در مواد شوینده‌ای که دارای عطر و مواد شیمیایی دیگر هستند می ‌تواند اگزما را تشدید کند.

اگه ملحفه تخت و بالشت رو به موقع نشوریم چی میشه؟

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی