تماشای مسابقات ورزشی
افرادی که قبل از خواب به تماشای مسابقات ورزشی می نشینند باید بدانند این کار عوارض و اثرات منفی بر خواب شبانه آن ها می گذارد.

اثرات منفی تماشای مسابقات ورزشی قبل خواب

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که ورزش ها را از داخل استادیوم ببینند اما بعضی دیگر راحتی خانه را اولویت می دانند. در هر صورت تماشای مسابقات ورزشی آخر شب ها تاثیر منفی روی استراحت شبانه شما می گذارد.

خواب نقش مهمی برای توانایی یادگیری و رشد و تعادل سطوح هورمونی و سلامت سیستم ایمنی دارد. بدون خواب کافی فرد در معرض خطر بالای چاقی، بیماری و همچنین کاهش عملکرد بدن قرار می گیرد.

اگر شما هم به ورزش بسیار علاقه دارید و می خواهید شب ها هم تا آخر وقت بیدار بمانید و بازی ها و مسابقه های ورزشی را تماشا کنید، در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد که تماشای ورزش در آخر شب چگونه کیفیت و مدت زمان خواب شما را به هم می ریزد. همچنین ترفند هایی را برای مقابله با این مشکل به شما معرفی خواهیم کرد:

تماشای فوتبال

1. فعال شدن سیستم پاسخ دهی به استرس در بدن

تماشای یک مسابقه ورزشی شبیه به سوار شدن یک رولر کوستر است و احساسات و هیجانات شما را به شدت درگیر می کند. فرقی ندارد که از این اثرات آگاه باشید یا نباشید. در هر صورت یک بازی ورزشی تغییرات فیزیولوژیک قابل توجهی را در بدن شما ایجاد می کند.

مثلاً در یک مطالعه انجام شده در کشور کانادا، محققان به این نتیجه رسیدند که تماشاچیان مسابقات هاکی روی یخ، بعد از تماشای بازی دچار تپش قلب و یک نوع استرس فیزیکی می شوند اما اگر همین مسابقات را از تلویزیون هم ببینید، باز هم افزایش ضربان قلب در انها ایجاد می شود؛ انگار که در یک شرایط استرس زا هستند.

تماشای مسابقات باعث تولید هورمون هایی از جمله تستوسترون و کورتیزول در بدن می شود. افزایش سطوح تستوسترون در تماشاچیان ورزشی بعد از برد تیم مورد علاقه به شدت افزایش پیدا می کند.

در بعضی از مطالعات دیگر، نتایج نشان می دهد که سطوح کورتیزول در بین طرفداران فوتبال بعد از تماشای یک بازی بزرگ بسیار بالاتر است. هورمون هایی از جمله آدرنالین، کورتیزول و تستوسترون در عملکرد غدد هیپوتالاموس و غدد درون ریز اثرگذار هستند و باعث ایجاد یک پاسخ استرسی می شوند. زمانی که این غدد تحریک گردند، حس آرامش و خواب آلودگی را از شما می گیرند و باعث می شود که هنگام خواب احساس شادابی کنید و خواب از سرتان بپرد.

فوتبال دیدن قبل خواب

2. قرار گرفتن در معرض نور آبی

نورابی دیگر ربطی به استادیوم ندارد. اگر در منزل، از طریق تلویزیون، کامپیوتر یا موبایل یک بازی ورزشی را تماشا کنید، قطعاً کیفیت خواب شما را به هم می ریزد.

محققان به این نتیجه رسیده اند که نور با طول موج آبی که از صفحه دستگاه های الکترونیکی ایجاد می شود، تولید ملاتونین را بالا می برد و همچنین خواب شما را به هم می ریزد و در یادگیری و سطح حافظه شما نیز اثرگذار است.

3. خواب را به تاخیر می اندازد

بیدار ماندن تا نیمه های شب، همچنین باعث می شود که شما صبح روز بعد، خسته و گرفته از خواب بیدار شوید. بیدار ماندن برای تماشای فوتبال حتی در شب های تعطیل هم باعث می شود که صبح روز بعد اصلاً سرحال نباشید؛ حتی اگر تا دیر وقت بخوابید در نتیجه نه تنها طول مدت زمان خواب شما را کوتاه تر می کند، بلکه کیفیت آن را هم به هم خواهد ریخت.

دیر خوابیدن

نکات مهم برای داشتن یک روتین خواب سالم

افرادی که نمی توانند از تماشای مسابقات در نیمه شب دست بکشند، بهتر است این ترفندها را به کار بگیرند تا یک روتین منظم برای خواب خود پیدا کنند.

  1. حتی اگر می دانید که روز بعد هم فرصت خوابیدن دارید، باز هم سعی کنید تماشای مسابقات ورزشی را هنگام شب به حداقل برسانید.
  2. بعد از تماشای بازی کمی به خودتان فرصت دهید و همه دستگاه ها را خاموش کنید و حداقل نیم ساعت قبل از خواب آرامش داشته باشید.
  3. حتما این گونه مسابقات را خارج از رختخواب خود تماشا کنید.
  4. اگر می خواهید این مسابقات را داخل کامپیوتر یا موبایل ببینید، حتما فیلتر نور آبی را روشن کنید یا از عینک های فیلتر کننده نور آبی استفاده کنید.
  5. هر شب در یک زمان خاصی به رختخواب بروید؛ حتی اگر مجبور هستید از دیدن مسابقه ورزشی صرف نظر کنید.
  6. حتماً یک روتین مناسب و آرامش بخش قبل از خواب برای خودتان داشته باشید.

خواب سالم

در کنار موارد بالا، باید سعی کنید فعالیت های زیر را محدود کنید:

  • از انجام هر کاری که تولید آدرنالین را قبل از خواب تحریک می کند، دوری کنید، از جمله تماشای مسابقات ورزشی یا حتی خواندن اخبار، ورزش کردن، مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی قند و کافئین.
  • مصرف دخانیات و الکل هم قطعا مقدار و کیفیت خواب را به هم می ریزد. پس حتما باید آن را ترک کنید که آسیبات جدی را برای شما و سلامت تان به همراه خواهد داشت.

خطرات تماشای مسابقات ورزشی قبل خواب!!

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : معضلات خواب
وبگردی