رفع بوی آبسردکن
اگر طعم و بوی آب در آبسرد کن یخچال شما تغییر کرده است می تواند به دلیل بوی مواد غذایی داخل یخچال یا نو بودن یخچال باشد که می توانید با روش های طبیعی بوی آن را از بین ببرید.

بهترین روش های رفع بوی بد آبسردکن یخچال

بوی آب سرد کن یخچال یکی از مسائلی است که هنگام آب خوردن موجب آزردگی می شود. لازم است بدانید که منبع بوی بد آب سرد کن کجا است و از چه طریقی می توان آن را رفع کرد؟ هنگامی که طعم و بوی آب در آبسرد کن تغییر می کند باید به خاطر آورید که چقدر از آخرین دفعه ای آب سردکن را تمیز کرده اید می گذرد.

همچنین ممکن است یخچال خود را به تازگی خریداری کرده باشید اما راهی برای رفع بوی بد آب سرد کن ندانید. در این بخش از سبک زندگی و رازهای خانه داری نمناک با ما همراه باشید تا با راهکارهایی برای رفع بوی بد آب سرد کن یخچال آشنا شوید.

بوی بد آب

علت بوی بد آبسردکن یخچال

دلایل مهمی که در بو گرفتن آبسردکن یخچال تأثیرگذار هستند، عبارتند از:

نو بودن یخچال

یخچالی که به تازگی خریداری کرده اید به دلیل نو بدن، بو می دهد و تاثیر این بو در آب سردکن نیز دیده می شود. این بو شبیه بوی پلاستیک است که پس از چندبار استفاده و تعویض آب برطرف می شود.

عدم استفاده طولانی مدت از آب درون آبسردکن

استفاده نکردن طولانی مدت آب درون مخزن آب سرد کن باعث ایجاد بوی بد می شود. بنابراین باید آب داخل مخزن را دور ریخته و دوباره با آب تمیز پر کنید.

بوی بد آبسردکن

مصرف فیلترهای بی کیفیت

استفاده از فیلترهای بدون کیفیت یکی از عوامل ایجاد بوی بد آبسردکن است. با حذف کلر موجود در آب با عبور از فیلتر مرحله 2 در دستگاه های تصفیه آب، آب خالص می شود. این فیلتر با جذب آلودگی ها به تدریج ضعیفتر می شود و نیاز به تعویض پیدا می کند.

گاه این فیلترها قبل از پایان انقضاء نیاز به تعویض دارند. در صورت عدم تعویض فیلتر آب، علاوه بر اختلال در روند تهیه آب تصفیه شده، اجزای دستگاه آسیب میبینند و هزینه بیشتری متحمل می شوید، همچنین با کاهش کیفیت آب، امکان آلودگی آن نیز وجود دارد.

انتقال بوی غذا به آب سردکن

آب آبسرد کن ممکن است بوی غذاهای درون یخچال را به خود بگیرد.بنابراین از گذاشتن غذاهای بدون درپوش خصوصا غذاهای سیر و پیاز و ادویه دار خودداری کنید. این کار ممکن است موجب بو گرفتن آب مخزن آبسردکن یخچال شود.

رفع بوی بد یخچال

روش های از بین بردن و رفع بوی بد آبسردکن

تمیز کردن آبسرد کن

قبل از انجام هرکاری باید برق یخچال را از پریز جدا کنید. اگر آب بو و مزه پلاستیک یا کهنگی می دهد باید مشکل را در لوله های پلاستیکی جستجو کنید. این لوله ای پلاستیکی وظیفه انتقال آب به مخزن آب سردکن را دارند.

گاه گیر کردن املاح آب و یا ایجاد شکاف در این لوله ها موجب کپک زدن آنها می شوند. اگر آب آب سردکن بوی تخم مرغ فاسد می دهد، یعنی مخزن آب به شدت کثیف است و نیاز به تمیز کردن اساسی دارد.

تمیز کردن آبسرد کن

شستشو با سرکه

سرکه ماده ای قوی برای از بین بردن بو است. برای شستشو درون یک سطل پر آب، مقداری سرکه اضافه کنید. از لیمو و یا آب آن نیز می توانید برای شستشو استفاده کنید. به ازای هر قاشق غذاخوری سرکه نیم الی یک لیتر آب اضافه کنید.

بارها در مطالب رازهای خانه داری نمناک گفته ایم که سرکه به عنوان یک پاک کننده قوی و یک میکروب زدا می تواند محفظه آبسردکن را از آلودگی ها شستشو دهد.

سرکه به خوبی تمام باکتری های ریزی که موجب آلودگی و بو گرفتن مخزن شده اند را نابود می کند. امکان دارد که بوی سرکه در مخزن باقی بماند که می توانید با چند بار شستشو با آب، آن را از بین ببرید.

سرکه

استفاده از جوش شیرین

برای رفع بوی بد آب سرد کن می توانید از جوش شیرین استفاده کنید. ابتدا با کمک یک اسفنج و مقداری شوینده، داخل مخزن را حسابی شستشو دهید تا اگر کپک یا قارچ وجود دارد، از بین برود. محلول جوش شیرین و آب را داخل مخزن بریزید تا آلودگی ها و میکروب های داخل مخزن را از بین ببرد.

پس از 5 دقیقه با استفاده از آب، مخزن را به دقت شستشو دهید تا تمام مواد ضد عفونی کننده از بدنه ی مخزن کاملا پاک شود. همچنین قسمت های شیر و سینی کف محل چکه کردن آب را تمیز بشوئید و سپس با دستمال تمیز، خشک کنید.

جوش شیرین

نکات مهم برای پیشگیری از بوی بد آبسردکن و یخچال

  1. آبسرد کن یخچال را هفته ای یکبار با استفاده از روشهای ذکر شده تمیز کنید تا از ایجاد میکروب و یا کپک جلوگیری نمائید. شستشو و تمیز کردن مداوم هم از ایجاد بوی بد جلوگیری می کند و هم در سلامت شما موثر است.
  2. با استفاده از لیمو، قهوه، ذغال یا بوگیرهای مناسب، یخچال را خوشبو نگه دارید.
  3. از راکد ماندن آب درون مخزن خودداری کنید.
  4. باقی مانده مواد غذایی را درون ظرف دردار نگهداری کنید.
  5. در صورتی عدم استفاده از آبسردکن، آب مخزن را خالی کنید.
  6. فیلتر دستگاه را به موقع تعویض کنید.

دلیل اصلی بوی بد آبسردکن یخچال و رفع طبیعی آن

511
این مطلب مفید بود ؟110
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی