استخر کودک

اجازه بدهید کودکتان آب بازی کند!

کد مطلب : 86712زمان مطالعه : 4 دقیقه
پرورش خلاقیت کودکان، یکی از مواردی‌ست که این روزها ذهن هر پدر و مادری را به خودش مشغول کرده است. حتی کسانی که فرزندی هم ندارند، از قبل، برای زندگی آنها برنامه ریزی می کنند تا بتوانند هرچه بهتر به شکوفایی استعداد کودک‌شان کمک کنند.

افزایش خلاقیت کودک با آب بازی

روان شناسان بر این باورند که آب بازی یک نوع تفریح جادویی برای کودکان و همینطور بزرگسالان! محسوب می‌شود؛ چراکه لذت و هیجان وافری را برایشان به‌همراه دارد و در عین حال، آرامش‌بخش نیز هست. البته خودتان بهتر می‌دانید که معمولاً کودکان بیشتر از بزرگسالان به آب بازی توجه نشان می‌دهند و این کار، تفریح موردعلاقه‌شان است. خبر خوب اینجاست که شما می توانید از این موضوع برای رشد مهارت ها و توانایی‌های فرزندتان در کنار سرگرم شدنش استفاده کنید، الان هم که فصل تابستان در راه است و وقت برای طرح بازی‌هایی که با آب سروکار دارند بسیار است. 
البته ازآنجایی که آب بازی کودکان دردسرهای زیادی را برای پدر و مادرها ایجاد می‌کند، اجازه بدهید اول شما را قانع کنیم که دقیقاً چرا باید به کودکتان اجازه بدهید که آب بازی کند.

بازی با آب چه فوایدی برای کودکان دارد؟

برخی افراد از تاثیرات آب بازی در روند رشد ذهنی و خلاقیت کودکان شان غافل هستند، چراکه فکر می‌کنند آب بازی غیر از خیس کردن لباس کودک و به‌دنبال آن سرما خوردن و مریض شدن هیچ فایده‌ای ندارد؛ درحالی که اصلاً اینطور نیست. در ادامه تنها چند مورد از فواید آب بازی را باهم بررسی می کنیم.

1.کمک به حضور موثر کودک در اجتماع 

کودکان عاشق بازی با هم سن و سالان خودشان هستند و خیلی خوب می دانند چطور باهم ارتباط برقرار کنند. فصل تابستان فرصت خوبی برای آب بازی است، اما بخاطر پراکندگی ویروس کرونا، بهتر است فعلاً دور استخرهای عمومی را خط بکشید و با خرید استخر بادی، خاطرات جذابی را برای کودک-تان بسازید. بچه ها با یک آب بازی ساده می توانند مفاهیمی مانند مشارکت در بازی، پیروی از قوانین و مقررات و حتی رعایت حق تقدم را یاد بگیرند.

2.کسب دانش و رشد شناختی کودک

بازی با آب، کم کم کودک را به این فکر می برد که اصلاً آب از کجا آمده است؟ آب از چه درست شده است؟ چطور می شود من گاهی زیر آب فرو می روم و گاهی معلق هستم؟ و... . 
همه اینها سوالاتی است که ممکن است ذهن کودک شما را به خودش مشغول کند و این والدین و یا مربیان هستند که باید با هوشیاری تمام، کاری کنند تا خودِ کودک شخصاً به جواب برسد. به عبارت دیگر اجازه دهید کودک فکر کند، تحلیل کند و به نتیجه برسد!

تیوپ شنا

3.پرورش قوه تخیل کودکان

بچه ها بیش از آنچه فکرش را بکنید، ذهن خلاقی دارند و با آب بازی در یک استخر بادی می توانند غرق در رویاهای خودشان شوند و داستان‌هایشان را بسازند. والدین یا مربیان کودک نیز می توانند با زیرکی تمام، روند رشد تفکر خلاق آنها را تسریع کنند، چگونه؟ برای مثال می توانید با توجه به سن کودک، سوالات مرتبطی را تهیه کنند و از او بپرسید؛ مثلاً: 
•    اگر تا چند بشماریم اجسامی که روی آب، شناور هستند به زیر آب فرو می روند؟
•    می‌دانی باران چطور درست می‌شود؟
•    و... 
شاید خیلی از کودکان اصلاً متوجه مفهوم سوال نشوند، اما شما می توانید به راحتی با وسایل ساده، این سوالات را به‌صورت عملی برای شان توضیح دهید تا خودشان به جواب برسند. سوال اول را در نظر بگیرید؛ تنها با داشتن یک استخر بادی اینتکس، توپ و یک آجر، کودک متوجه جواب سوال خواهد شد. کافیست به‌صورت عملی توپ و آجر را روی آب بگذارید تا کودک بر اساس تفاوت های ظاهری آنها، به یک نتیجه واحد برسد.

4.رشد عاطفی و هیجانی کودک

متأسفانه خیلی از پدر و مادرها اصلاً از رشد عاطفی و هیجانی کودک اطلاعی ندارند! اما جالب است بدانید که بازی با آب، هیجان کودک را برمی انگیزد و از نظر عاطفی او را به حد رضایت می رساند.

تیوپ شنای کودک

5.آشنایی با دایره واژگان جدید 

حتماً دقت کرده اید، هرگاه درباره موضوعی با فرزندتان صحبت می کنید، انگار که دنیای جدیدی را کشف کرده باشد، مدام درمورد کلمات، حوادث و... سوال می پرسد. آب بازی نیز به همین صورت است و کودک از این طریق می تواند واژه های جدیدی مانند شنا، برف، یخ، استخر عمومی، استخر بادی و... را یاد بگیرد. 

6.تقویت هماهنگی اعضای مختلف بدن

آب بازی تنها به بازی در استخر محدود نمی‌شود، بلکه شما می توانید به روش های دیگر نیز با کودک-تان، آب بازی کنید. برای مثال از او بخواهید که آب موجود در یک لیوان را به لیوان دیگری منتقل کند. با کمی تمرین و تکرار، کودک یاد می گیرد که بین چشم و دستانش هماهنگی ایجاد کند تا تعادل کافی را برای انتقال آب داشته باشد. 
فواید آب بازی به همین‌جا ختم نمی شود، شما با یک سرچ ساده می توانید به موارد بیشتری دسترسی پیدا کنید، اما آنچه مهم است گنجاندن آب بازی در برنامه روزانه کودکان است. معمولاً به دو دلیل پدر و مادرها از این پیشنهاد استقبال نمی کنند:

  • محدودیت زمان برای رفتن هر روزه به استخر،
  • ضای کم خانه ها و عدم وجود حیاط در بسیاری از منازل،

کاملاً منطقی و قابل درک است! اگر شما هم همین مشکلات را دارید بهتر است به فکر خرید یک استخر بادی اینتکس باشید. این استخر خانگی یکی از گزینه های پرفروش سایت «اینتکس تهران» محسوب می‌شود که نه‌تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان هم مناسب است.

استخر بادی

استخر بادی؛ گزینه ای مناسب برای پرورش خلاقیت کودک شما

اسـتخر بـادی کـودک ایـنتکس یک مدل پرفروش استخر خانگی است که رده سـنی کـودک و نـوجـوان را پوشش می دهد. این نوع استخر بادی مدل های مختلفی دارد، مانند:

  • اسـتخر بـادی کـودک سـرسـره‌دار ایـنتکس،
  • اسـتخرهـای بـادی فـانـتزی ایـنتکس با طرح‌واره هایی از شـخصیت هـای کـارتـونـی،
  • استخر بادی با شکل های هندسی مختلف،
  • و...

دیواره این استخرها از جنس وینیل چرمی دو لایه است که هم طول عمر استخر بادی را بالا می برد و هم کیفیت و مقاومت آن را تضمین می کند. درواقع نه‌تنها در برابر نفوذ آب مقاومند، بلکه در برابر هر گونه فشار و ضربه‌ای نیز پایدار هستند.
این استخرها در حجم ها و پکیج های مختلفی توسط تیم «اینتکس تهران» ارائه می شوند و شما به  راحتی می‌توانید با مراجعه به سایت intextehran.ir انواع آن را تهیه کنید. 
با خرید استخر بادی اینتکس، می‌توانید آب بازی را به قلب خانه های تان ببرید و کودک‌تان را از شادی و فواید بازی با آب محروم نکنید.

اجازه بدهید کودکتان آب بازی کند!

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی