نوشیدن آب

حذف آرسنیک با دستگاه تصفیه آب

کد مطلب : 85458زمان مطالعه : 4 دقیقه
آب های تصفیه نشده حاوی مقدار زیادی املاح ،عناصر خطرناک و میکروارگانیسم های بیماری زایی هستند که برای سلامتی انسان بسیار مضر و زیان بار می‌باشند. از جمله از عناصر بسیار خطرناک و سمی در آب تصفیه نشده، آرسنیک است.

انواع روش های حذف آرسنیک از آب

همانطور که گفته شد، روش های گوناگونی به منظور حذف آرسنیک از آب آشامیدنی وجود دارد. این ماده فاقد هرگونه رنگ و بویی بوده و به صورت آلی یا معدنی در طبیعت یافت می‌شود. مصرف آب آرسنیک دار می‌تواند باعث سرطان، مشکلات پوستی، سیستم گردش خون و اختلال در سیستم عصبی شود. روش های مختلفی برای حذف آرسنیک وجود دارد. که از جمله تاثیرگذارترین آنها استفاده از دستگاه تصفیه آب است.
براساس استاندارد حفاظت محیط زیست جهانی، مقدار آرسنیک مجاز در آب باید کمتر از 10 میکروگرم در هر لیتر باشد. بیشتر از این مقدار می‌تواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده بوجود آورد. در مطلب از جمله روش های حذف آرسنیک به شرح زیر است:

  • روش های غشایی برای حذف آرسنیک

روش های غشایی، خود شامل غشاء با فشار بالا و غشاء با فشار پایین هستند. نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس جزء روش غشاء با فشار بالا هستند. این دو نوع تکنیک از شایعترین و موثرترین روش ها برای حذف آرسنیک محسوب می‌شوند. چرا که این روش ها دارای بهترین فیلتر تصفیه آب می‌باشند.
در روش غشاء با فشار بالا همانطور که از نامش مشخص است، آب با فشار بالایی به منظور تصفیه شدن وارد ممبران می‌شود. در دستگاه تصفیه آب به منظور آنکه این فشار تامین شود، از پمپ استفاده می‌شود. در این فرایند دقت عمل آنها کمتر از اسمز معکوس است.
اولترافیلتراسیون و میکروفیلتراسیون جزء روش های غشاء با فشار پایین می‌باشند. برخلاف تکنیک قبلی، در این فرایند نیازی به فشار بالای آب نیست. حفره های این فیلترها بزرگتر از ذرات آرسنیک موجود در آب هستند. درنتیجه برای جذب این عنصر بعد از فرآیند لخته سازی و انعقاد بالاترین کارایی را دارند.

  • فیلتراسیون سطحی

این روش به جذب سطحی نیز شناخته می‌شود و نوعی روش شیمیایی-فیزیکی است. موادی مانند کربن فعال، خاک رس، شن و ماسه، آهن و منگنز، بوکسیت فعال و عناصر طبیعی و مصنوعی در آن استفاده می‌شود. فرایند آن بدین شرح است که آب با عبور از مسیرهای حاوی مواد واسط مذکور، عناصر موجود در آن مانند آرسنیک، به این مواد جذب و حذف می‌شود؛ در آخر آبی سالم و پاک بدست می‌آید.

  • روش ته نشینی و انعقاد

این روش نسبت به روش های مذکر ساده تر و ارزانتر است اما میزان درصد حذف آرسنیک در آن کمتر است. برای لخته سازی به آب ترکیباتی مانند آلوم، سولفات فریک را اضافه کرده و صبر میکنند تا حل شود. پس از حل شدن، تمام مواد و ذراتی که دارای بار منفی هستند، از جمله آرسنیک، به لخته های رشته‌ای متصل شده و در آخر توسط فیلتر تصفیه آب رسوب گیر جداسازی می‌شود.

آب تصفیه شده

  • تبادل یونی برای حذف آرسنیک

این روش نیز از انواع فرایندهای شیمیایی-فیزیکی بوده که یک یون در آب با یک یون از رزین های تبادل یونی جایگزین می‌شود. برای این فرایند آب باید به طور مدام از بسترهای حاوی رزین های تبادل یونی عبور کند تا مواد داخل آن بتواند جایگزین این ترکیبات شود.
عملکرد این روش به عوامل مختلفی از جمله اسیدیته آب، میزان آرسنیک موجود در آب، آلکالینیتی‌ها، نوع رزین تبادل یونی و یون های رقیب بستگی دارد. رزین مورد استفاده برای حذف آرسنیک، از نوع قلیایی قوی می‌باشند.

  • استفاده از گیاهان پالایی

گیاهان پالایی به تصفیه کننده های طبیعت شناخته می‌شوند. این گیاهان انواع مختلفی دارند که یکی از موثرترین آنها در حذف آرسنیک، سنبل است. این گیاهان می‌توانند با استفاده از ریشه های خود، آلاینده های شیمیایی در طبیعت را حذف کرده و رسوب فلزات را از آب جذب کند.

  • استفاده از فیلترهای شنی

فیلتر شنی از انواع فیلتر تصفیه آب محسوب می‌شوند. این فیلترها مناسب برای مکان هایی است که قصد تصفیه حجم بالایی از آب را دارید. اما توانایی آن در حذف آرسنیک مانند روش های قبلی نیست. استفاده از این فیلترها می‌تواند باعث حذف میزان قابل توجهی از این ماده از آب شود.

بهترین دستگاه تصفیه آب

همانطور که چندین بار گفته شد، بهترین و موثرترین روش برای حذف آرسنیک، دستگاه تصفیه آب است. برندها و شرکت های مختلفی در دنیا وجود دارند که به تولید این دستگاه می‌پردازند، از جمله آنها میتوان به دستگاه تصفیه آب کشور تایوان اشاره کرد. قیمت دستگاه تصفیه آب تایوانی نسبت به نمونه های اروپایی و آمریکایی آن بسیار مقرون به صرفه است.

دستگاه تصفیه آب

همچنین دستگاه های تصفیه آب تایوانی بسیار مناسب برای کشورمان می‌باشد و بیشتر فروشنده ها فعال در این زمینه نیز این برند را به مشتریان خود پیشنهاد می‌کنند. متاسفانه مدل های تقلبی این دستگاه در بازار بسیار فراوان است. به جد توصیه می‌شود برای خرید تصفیه آب تایوانی حتما به فروشگاه های معتبر در این زمینه مراجعه نمایید.

معتبرترین فروشگاه خرید دستگاه تصفیه آب تایوانی

فروشگاه های بسیاری در زمینه فروش دستگاه تصفیه آب در سطح کشور درحال فعالیت هستند. اما با توجه به آنکه تصفیه آب یک موضوع بسیار تاثیرگزار بر سلامت انسان است، نمی‌توان به همه‌ی آنها جهت خرید دستگاه تصفیه آب اعتماد کرد. از جمله  فروشگاه های بسیار معتبر در این زمینه، شرکت پاک آب است. 
پاک آب با داشتن چندین سال سابقه درخشان در زمینه فروش انواع دستگاه و فیلتر تصفیه آب، همراه با کارد متخصص و مجرب خود توانسته همواره رضایت مشتری را در کارنامه فعالیت خود به ثبت برساند.

حذف آرسنیک با دستگاه تصفیه آب

56
این مطلب مفید بود ؟60
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی