تقویت حس کنجکاوی
حس کنجکاوی می تواند به شما در داشتن یک زندگی موفقیت آمیز کمک بسیاری کند، راه و روش های تاییده شده علمی برای تقویت حس کنجکاوی در افراد مختلف وجود دارد.

تقویت حس کنجکاوی با راه و روش های تایید شده علمی

شاید کنجکاوی از نظر اکثریت خصیصه خوبی نباشد اما می تواند به شما کمک کند تا زندگی شادتر و موفقیت آمیزی داشته باشید. افراد کنجکاو برای مطالعه، به یک موضوع مورد علاقه راضی نیستند؛ به جای آن، در گستره وسیعی از موضوعاتی که مد نظر دارند تلاش می کنند. این به آن ها یک دیدگاه جدید می دهد تا پاسخ سوالاتشان را پیدا کنند که ممکن است برای دیگران دشوار باشد. افراد کنجکاو، سوالات بسیاری را می پرسند و مصمم هستند که رشته های مشترک که در موضوعات متناقض وجود دارند را شناسایی کنند. اگر می خواهید توانایی خود برای کنجکاوی را افزایش دهید این بخش از نمناک را از دست ندهید.

راه های تقویت حس کنجکاوی در افراد مختلف

شور و اشتیاق خود را تقویت کنید :

شغلی را که دوست دارید انتخاب کنید و آنچه را که به آن علاقه مند هستید شناسایی کنید و به خواندن داستان های تخیلی و علوم دامپزشکی و... بپردازید تا یادگیری لذت بخش در شما ایجاد شده و کنجکاوی شما تقویت شود.

حس کنجکاوی

سوالات عالی بپرسید:

سوالات درست می تواند یک مکالمه خسته کننده را به یک مکالمه شگفت انگیز تبدیل کند. به گفته کارشناسان، گفت و گو رمز آلود و خوب کنجکاوی را تقویت می کند . یک رویکرد جدی و گرم نیز باعث می شود طرف مقابل راحت تر با شما وارد فاز صحبت شود.

آموزش ببینید و آموزش دهید :

آیا تا به حال به داستان های جالب و یا مهارت هایی فکر کرده اید که هر یک از دوستان و یا اعضای خانواده تان صاحب آن هستند؟ اگر احساس کسالت کردید، به سراغ گوشی یا کنترل تلویزیون نروید. به جای آن، از فردی در مورد ارزشمندترین خاطره، بزرگ ترین شور، سرگرمی مورد علاقه یا حتی در مورد افکار خود و مفهوم زندگی سوال کنید. درباره مهارت ها، نظراتی که دارید فکر کنید. تدریس، و اجازه دادن به دیگران برای آموزش دادن به شما، فعالیتی بسیار پر پاداش است که هدایای آن ها به موقع به شما می رسد.

نگاهی دقیق داشته باشید :

به هر آن چیزی که در جاهای مختلف می بینید، توجه کنید و فهرستی از کارهایی که مردم انجام می دهند تهیه کنید.

نگاه با دقت

نشانه ها را به یکدیگر متصل کنید:

ممکن است با این ایده آشنا باشید که 10000 ساعت طول می کشد تا به چیزی مسلط شوید. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که راه رسیدن به تسلط بر اوضاع بسیار متفاوت است؟ سعی کنید راه هایی که بهترین مهارت خود را تمرین کرده اید را مشخص و ببینید می توانید آن ها را به جنبه های دیگر زندگی خود اعمال کنید. بهترین سرآشپزها از عناصر اصلی پخت وپز مثل نمک، و روغن استفاده می کنند.

بیرون بروید:

از نظر علمی ثابت شده است که قدم زدن به مغز کمک می کند احساس خوبی داشته باشید و خلاقیت شما جریان پیدا کند. براساس تحقیقات اخیر، پیاده روی تنها به ماهیچه ها و یا قلب کمک نمی کند و به عملکرد کلی مغز و حس سلامت کمک می کند. پیاده روی تمام حواس شما از حس بینایی تا بویایی تحریک می کند.

سؤالات را از خود بپرسید :

چه رفتارهایی در جامعه اعم از رفتارهای فیزیکی، رفتارهای احساسی را مشاهده کردید؟ چه الگوهایی توجه شما را جلب کرد؟ چگونه شرایط و محیط رفتار افراد را تغییر می دهد؟

تقویت حس کنجکاوی

آسوده نباشید:

ایا چیزی وجود دارد که قصد دارید آن را امتحان کنید، اما هنوز این کار را نکرده اید؟ یا چیزی که همیشه شما را ترسانده باشد؟ ما امتحان فعالیت هایی که قبلا انجام نداده اید را پیشنهاد می کنیم . وقتی به خود فشار می آورید که کارهایی را که از انجام آن می ترسید انجام دهید، به شما کمک می کند تا احساس خود را از آنچه که می توانید انجام دهید، گسترش دهید.

مخالفت ها را گوش دهید:

تلاش برای درک یک مساله از هر دو طرف، بخش مهمی از تبدیل شدن به یک تفکر انتقادی است. بنابراین ما یک چالش برای شما داریم به یک باور قوی فکر کنید. این تمرین نه تنها به شما کمک می کند دنیا را با همدلی بیشتری ببینید، هم چنین به شما کمک می کند که یک مورد بهتر برای باورهای خودتان داشته باشید، زیرا دلایل مختلف و استدلال های متقابل را بهتر درک می کنید.

تکنولوژی را کنار بگذارید :

دنیای مدرن ما مملو از صفحه های درخشان است که توجه ما را جلب می کنند. کامپیوترها، گوشی های هوشمند و دستگاه های صوتی نیز به ما اجازه می دهند تا کنجکاوی خود را در کسری از ثانیه دنبال کنیم و این چیز بدی نیست. اما مهم است که خودتان را رها و بخش های جالب و کنجکاو زندگی را پیدا کنید که خارج از تکنولوژی هستند.

کناز گذاشتن تکنولوژی

محیط خود را کاووش کنید:

چه در یک شهر شلوغ زندگی کنید، یا در یک روستا، خارج از خانه پر از نکات جالب توجه است که نیاز به کاووش دارد. از مسیر دیگری به مدرسه بروید و یک قسمت جدید از شهر خود را که قبلا نمی شناختید را بشناسید.

به چیزی برچسب خسته کنندگی نزنید :

این اولین کاری است که باید انجام دهید. هر وقت که می خواهید چیزی را به عنوان خسته کننده برچسب بزنید، خودتان را کنترل کنید. چرا؟ چون انجام این کار باعث از دست رفتن فرصت ها می شود. چیزی که خسته کننده به نظر می رسد شاید جالب باشد اگر کمی بیشتر کاووش کنید.

انتظار داشته باشید کارها سرگرم کننده باشند :

به جای اینکه فکر کنید کاری خسته کننده است، دید خود را تغییر داده و به آن کار به عنوان کاری سرگرم کننده نگاه کنید. این تغییر کوچک در طرز تفکر شما می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. زمانی که این کار را انجام دهید برای شما آسان تر خواهد بود که جنبه سرگرم کننده هر چیزی را پیدا کنید.

تقویت حس کنجکاوی

شور و شوق دیگران را برانگیخته کنید :

اغلب وقتی کاری ضعیف انجام شود خسته کننده به نظر می رسد. مثلا معلمان می توانند دانش آموزان خود را به جنبه سرگرم کننده آنچه که تدریس می کنند، مرتبط سازند. بنابراین یک راه برای توسعه کنجکاوی شما این است که صحبت های کسانی را گوش دهید که در مورد رشته خود مشتاق هستند. دانش تنها کافی نیست بلکه باید انرژی داشته باشید.

چالش ایجاد کنید :

با ایجاد یک چالش، شما می خواهید به خودتان (و شاید به دیگران) ثابت کنید که می توانید آن را بسازید. راهی خوب برای انجام این کار، ایجاد یک پروژه است، ساخت چیزی واقعی از آنچه یاد می گیرید و رقابت با دوستانتان تا بفهمید چه کسی می تواند کاری سریع تر و یا بهتر انجام دهد.

کارهای متنوع انجام دهید :

یکی از موثرترین توصیه های این بخش از نمناک این مورد است که از بی حوصلگی اجتناب و احتمالات جدیدی را با بررسی موضوعات جدید پیدا کنید. کتاب هایی را در ژانرهای جدید بخوانید. با افراد با مشاغل مختلف ملاقات و تنوع را به زندگی تان اضافه کنید.

تقویت کنجکاوی

با ذهن روشن کاری را شروع کنید :

فرض نکنید که شما می دانید همه چیز چطور انجام می شود بلکه وانمود کنید کودک هستید. کودکان حس کنجکاوی شگفت انگیزی دارند، زیرا فاقد تجربه زندگی هستند که به آن ها اجازه می دهد تا چیزی را فرض کنند.

توصیه ما برای تقویت حس کنجکاوی شما

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : lifeoptimizer / atomicobject / britannica / بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : خلاقیت
وبگردی