ترک قند و شکر

بهترین ترفند برای ترک راحت قند و شکر

کد مطلب : 76832زمان مطالعه : 4 دقیقه
می توان گفت که تمام افراد از عوارض و خطرات قند و شکر آگاه هستند اما نمی توانند از مصرف آن خودداری کنند، چند روش بسیار مناسب برای ترک قند و شکر وجود دارد.

با یک برنامه ی صحیح قند و شکر را ترک کنید

امروزه یکی از مشکلات گریبان گیر بسیاری از افراد حتی کودکان قند خون بالا است که یکی از دلایل آن را می توان مصرف قند و شکر زیاد ذکر کرد از طرفی شواهد جدید نشان می دهد که قند می تواند حتی بیشتر از آنچه قبلاً تصور می شد مضر باشد و شما را در معرض چاقی، دیابت و بیماری های قلبی قرار دهد به همین دلیل در این بخش از سلامت نمناک راه کارهای ترک قند و شکر را به شما معرفی می کنیم تا زندگی سالم تری داشته باشید.

ترک شکر و قند

بهترین راه و روش های پیشنهادی برای ترک قند و شکر

اگر گرسنه هستید، غذای سالم بخورید:

مهم است بدانید که هوس کردن با گرسنگی متفاوت است. این بدن شما نیست که انرژی می خواهد، بلکه مغز خواستار چیزی است که مقدار زیادی دوپامین ترشح کند. زمانی که گرسنه هستید و هوس کرده اید مقاومت در برابر این احساس دشوار است، در واقع میل شدید همراه با گرسنگی یک محرک قدرتمند است که اغلب افراد بر غلبه به آن مشکل دارند.

اگر هنگام گرسنگی هوس شیرینی کرده اید یکی از بهترین روش ها برای غلبه بر آن خوردن غذاهای سالم است. غذاهای غنی از پروتئین از قبیل گوشت، ماهی و تخم مرغ برای از بین بردن گرسنگی خوب هستند.

وقتی نیاز به خوردن غذاهای کم ارزش (قند دار) دارید شاید رغبت چندانی به مصرف غذاهای سالم نداشته باشید، اما اگر نیاز به کاهش وزن باشد باید انعطاف پذیری را در خود ایجاد کنید.

روش ترک قند

دوش آب گرم بگیرید:

برخی از افرادی که نیاز به مصرف قند دارند، احساس می کنند که دوش آب گرم و یا حمام باعث تسکین آنها می شود. آب باید گرم باشد اما نه آنقدر داغ که پوست شما را بسوزاند، بلکه به اندازه ای که گرمای آن را احساس کنید .بگذارید آب روی کمر و شانه شما سرازیر شود تا شما را گرم کند. حداقل 5 تا 10 دقیقه این کار را انجام دهید. زمانی که از حمام بیرون می آیید، به احتمال زیاد احساس گیج و منگی خواهید داشت، انگار که برای مدتی طولانی در سونا نشسته اید. در این مرحله، تمایل شما به احتمال زیاد از بین خواهد رفت.

ترک مصرف شکر

قدم بزنید :

کار دیگری که می تواند مفید باشد، بیرون رفتن برای پیاده روی سریع است. اگر شما یک دونده هستید، دویدن بهتر خواهد بود. این کار یک هدف دوگانه است. اول، از غذایی که به آن نیاز دارید فاصله می گیرید؛ دوم، ورزش باعث ترشح اندورفین می شود که "احساس خوبی" در مغز ایجاد می کند. اگر نمی توانید بیرون بروید در منزل این کار را انجام دهید.

راه های ترک قند

یک لیوان آب بنوشید :

برخی افراد می گویند که کمبود آب بدن می تواند باعث هوس شیرینی شود.

روش ترک قند

میوه بخورید :

خوردن یک تکه میوه مثل موز، سیب، پرتقال می تواند به ارضای هوس قند در برخی افراد کمک کند.

پروتئین بیشتری مصرف کنید :

پروتئین به سیری افراد کمک می کند، بنابراین با گنجاندن آن در برنامه غذایی خود از میل به شیرینی جلوگیری کنید.

ترک شکر

از محرک های خاص اجتناب کنید :

سعی کنید از فعالیت های خاص و یا مکان هایی که شما را تحریک می کنند مثل شیرینی فروشی ها اجتناب کنید.

شکرپاش روی میز را بردارید :

اگر عادت دارید به غذا و نوشیدنی خود شکر اضافه کنید، شکر پاش را به مدت یک هفته از روی میز بردارید تا به این ترتیب عادت به مصرف قند و شیرینی را کمتر کنید.

ترک قند و شکر

قفسه جدا برای شیرینی ها داشته باشید :

اگر بقیه افراد خانواده در حال کاهش مصرف قند نباشند، به احتمال زیاد محصولات قند و شکر فرآوری شده زیادی را در آشپزخانه خواهید دید. بنابراین یک کمد یا قفسه را در آشپزخانه برای نگهداری این محصولات قرار دهید تا هر بار که کابینت و یا یخچال را باز می کنید، محصولات را نبینید.

خودتان آشپزی کنید :

غذاهای آماده و سس های سالاد اغلب حاوی شکر هستند. برای اطمینان از کنترل رژیم غذایی و از اینکه چه می خورید، سعی کنید تا جای ممکن خودتان در منزل آشپزی کنید.

ترک قند و شکر

برنامه ریزی داشته باشید:

وقتی تصمیم به کاهش یا ترک قند و شیرینی گرفتید باید برای زمانی که میل به قند و شیرینی دارید برنامه ریزی کنید تا کاری انجام دهید که حواستان پرت شود.

مغز را آموزش دهید :

مورد جالبی که در این بخش از سلامت نمناک میخوانید این است که اجتناب از مصرف قند و شکر برای مغز نوعی تنبیه تلقی می شود. بنابراین سعی کنید گفت و گوی خود را تغییر دهید مثلا به جای اینکه بگویید دوست دارم کیک و شیرینی بخورم اما می خواهم وزن کم کنم، بگویید من خوراکی های مضر دوست ندارم. تغییر در نگرش حدود 90 درصد از مسیر است.

ترک قند و شکر

خوب بخوابید :

تحقیقات نشان داده است که نداشتن خواب کافی نه تنها باعث اختلال در تصمیم گیری های پیچیده شما می شود بلکه بخشی از مغز را فعال می کند که نیاز به خوراکی های شیرین دارد.

طعم های مختلف را امتحان کنید :

برای کنترل میل به شیرینی می توانید با امتحان کردن طعم های دیگر کمتر به شیرینی فکر کنید.

برچسب خوراکی ها را بررسی کنید :

علاوه بر قند و شکر وجود موادی نظیر عسل، شربت، گلوکز، فروکتوز، آب میوه و عصاره شربت در ترکیبات مواد غذایی، نشان دهنده قند بالای محصول است که باید قبل از خرید با خواندن برچسب از سلامت محصول مطمئن شوید.

بهترین ترفند برای ترک راحت قند و شکر

519
این مطلب مفید بود ؟190
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : قندو شکر
وبگردی