آرامش اعصاب
داشتن آرامش اعصاب در طول روز، می تواند برای هر یک از ما حیاتی واقع شود چرا که در رسیدن به اهداف تاثیر بسزایی دارد که برای رسیدن به آن باید...

آرامش اعصاب به تمام روش های رایج دنیا

استرس و اضطراب از احساسات رایجی هستند که بسیاری از ما در زندگی روزمره تجربه می کنیم و در صورت عدم درمان و وارد شدن به زندگی کاری و شخصی همه چیز را به هم می ریزد، بنابراین یافتن راه های کاهش استرس و اضطراب برای بازگرداندن آرامش روحی و سلامت جسمی لازم و ضروری است.

نکات و تکنیک های مختلفی می توانند ذهن شما را از منبع استرس دور کنند و فشار، تنش و استرس شما را کم کنند. در این بخش از سلامت روان نمناک مجموعه ای کامل از روش های مختلف برای رسیدن به آرامش درونی و یک زندگی ضد استرس و تنش را ارائه نموده ایم تا بتوانید با استفاده از این روش ها استرس را از خود دور کرده و اعصابی آرام و راحت داشته باشید. بهترین روش های رایج آرامش اعصاب در دنیا را در این بخش آورده ایم و شما میتوانید هر روشی را که دوست دارید برای رسیدن به آرامش اعصاب خود انتخاب کنید. 

علل ایجاد استرس و اضطراب

به طور کلی اگر بخواهیم نگاهی به علل ایجاد استرس و اختلال در آرامش اعصاب داشته باشیم لیستی شامل : 

 • عوامل ارثی و ژنتیکی
 • حوادث کودکی و تنش روانی
 • عوامل زیست شناختی و جسمانی
 • عوامل محیطی و اجتماعی

خواهیم داشت.

آرامش اعصاب

آرامش اعصاب به روش سنتی و مدرن

در ادامه این بخش بهترین روش ها شامل داروهای گیاهی، انواع خوراکی ها، ورزش های مفید، روش های مدرن و تراپی ها و... را برای داشتن اعصابی آرام آورده ایم.

روش های سنتی برای آرامش اعصاب

تعداد زیادی از شما کاربران علاقه مند به استفاده از نسخه های گیاهی و طبیعی آرامش اعصاب هستید، نسخه هایی که در ادامه تحت عنوان چندین بخش به آنها خواهیم پرداخت. 

دمنوش آرامش اعصاب

با دمنوش ها آغاز می کنیم که شامل :

چای میوه گل نسترن

چای میوه گل نسترن طبیعتی معتدل و تا اندازه ای خشک دارد وغنی از ویتامین ث می باشد و یک دمنوش آرامبخش اعصاب و روان است. این چای را با 15 عدد میوه گل نسترن تهیه کنید.

گل نسترن

چای سبز

این چای گیاهی فواید ال تیانین دارد، ماده شیمیایی که می تواند به شما در کاهش پاسخ های استرس بدن کمک می کند. خیره شدن به یک لیوان مایع سبز روی میز ممکن است شما را آرام کند .

چای به لیمو - زیرفون

این چای با طبیعت گرم برای آرامش اعصاب و روان بسیار مفید است. برای تهیه این چای باید یک مشت زیرفون و دو لیوان آب سرد را با شعله مستقیم ده دقیقه بجوشانید سپس با شعله غیرمستقیم به مدت طولانی دم کنید تا خوب رنگ بیندازد. مصرف این چای به علّت دارا بودن زیرفون، برای خانم های باردار ممنوع است.

هل

هل طبیعتی گرم و خشک دارد و به ارام بخشی، رفع اضطراب و استرس و درمان افسردگی کمک می کند. برای استفاده از خواص هل میتوانید به چای معمولی کمی هل اضافه کنید. این کار باعث می شود که هم چایتان خوشمزه شود هم از خواص درمانی ان استفاده کنید.

هل

چای زعفران

زعفران، یکی از گیاهان شادی بخش و خنده آوراست و طبیعتی گرم و خشک دارد. این گیاه خاصیت آرام بخشی دارد و برای افسردگی و اضطراب مفید است و تقویت حافظه و یادگیری را به همراه دارد.

نعناع فلفلی

دمنوش نعناع فلفلی نشاط آور و آرام بخش قلب و اعصاب استو مصرف آن از بروز تنش های عصبی جلوگیری می کند و باعث رفع استرس، اضطراب و افسردگی می شود. برای تهیه یک فنجان دمنوش نعناع فلفلی، یک قاشق مرباخوری برگ خشک نعناع فلفلی را در فنجان یا لیوان دمنوش ریخته و به آن یک فنجان آب جوش اضافه کنید ،پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه دمنوش نعناع فلفلی آماده است.

چای بابونه

دمنوش بابونه نه تنها یک نوشیدنی خوش طعم و آرامش بخش است و بهترین انتخاب برای نوشیدن قبل از خواب می باشد. به ازای هر دو قاشق بابونه یک قاشق اسطوخودوس اضافه کنید، این ترکیب آرامش بخش برای خوابی راحت انتخاب مناسبی خواهد بود.

چای بابونه

چای زیره سیاه

دمنوش درمانی زیر سیاه با طبیعت بسیار گرمی که دارد می تواند ناآرامی اعصاب را که گاهی ناشی از سردی زیاد مزاج است به راحتی رفع کند. یک قاشق چایخوری از دانه های زیره سیاه را در هاون سنگی یا چینی آسیاب کنید و آن را در یک لیوان آب جوش و در قوری چینی به مدت 10 دقیقه روی شعله غیر مستقیم و با حرارت ملایم دم کنید.

بادرنجبویه

بادرنجبویه یا همان گیاه ملیسا یکی از نسخه های طب سنتی برای اعصاب است و به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ضد اضطراب قوی است. برای تهیه این دمنوش روی یک قاشق چای خوری گیاه بادرنجبویه یک لیوان آب داغ بریزید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. سپس نوشیدنی تان را صاف کرده و نوش جان کنید.

چای گزنه

گیاه گزنه به دلیل طبیعت گرمی که دارد برای آرامش اعصاب و روان مفید می باشد. شما می توانید چای گزنه را به صورت فله یا چای کیسه ای خریداری کنید، اما می توانید با برگ های تازه گیاه گزنه یک نوشیدنی درست کنید به این صورت که آب را به برگها اضافه کنید و آب را جوش بیاورید. به محض جوش آمدن آب اجاق گاز را خاموش کنید و مخلوط را به مدت پنج دقیقه رها کنید.مخلوط را از با استفاده از صافی صاف کنید.اگر دوست دارید کمی عسل، دارچین یا استویا اضافه کنید.

چای گزنه

دارچین

دارچین برای تنظیم قند خون مفید است و خواص ضداسپاسمی دارد و یک داروی آرامش بخش اعصاب و روان است. دارچین را بشویید و سپس به همراه آب جوش در قوری چینی بریزید و روی حرارت ملایم به مدت 30 دقیقه الی یک ساعت دم کنید. سپس دم کرده را در یک لیوان و یا فنجان بزرگ بریزید، عسل را به آن بیفزایید و هم بزنید تا کاملا حل شود و به آرامی آن را میل کنید.

چای سفید

چای سفید، چای پرخاصیت و پر فایده و نسخه ای آرامش بخش اعصاب است. یک قاشق غذاخوری سرپر از چای سفید را با یک لیوان آب که دمای آن از دمای آب جوش کمتر باشد به مدت 10 دقیقه دم کنید و سپس نوش جان نمایید.

کاوا (نوعی درخت فلفل)

کاوا نوع درمان گیاهی شناخته شده برای کنترل علایم اضطراب است. بعضی از افراد برای بهبود اضطراب، استرس و بیقراری و برای درمان بی خوابی، از این گیاه استفاده می کنند.

گل ساعتی

گل ساعتی یکی از معمولی ترین و پرمصرف ترین آرام بخش های گیاهی می باشد و دارای اثرات آرامش بخش و ضد اضطراب است. برای استفاده از خواص گل ساعتی یک قاشق مرباخوری برگهای خشک گل ساعت در 200 گرم آب جوش ریخته و 15 دقیقه بخیسانید و از این دم کرده یک پیمانه قبل از خواب بنوشید.

گل ساعتی

ریشه سنبل الطیب

ریشه سنبل الطیب طبیعت آرام بخش دارد و برای علایم اضطراب بسیار موثر است. مصرف سنبل الطیب علائم افسردگی را کاهش می دهد. سنبل الطیب به صورت کپسول های محتوی پودر خشک شده، چای، تنتور یا عصاره ی مایع به فروش می رسد.

ملیسا

دم نوش ملیسا دم نوش آرام بخش بوده و در دوره های افسردگی و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد.برای نشان دادن اثر آرامش بخشی آن، 2تا 3 فنجان از این دم نوش، بنوشید. برای تهیه این دمنوش در یک فنجان آب جوش 2 قاشق چای خوری بادرنجبویه خشک بریزید و اجازه دهید 15 دقیقه بماند.سپس صافش کنید و می توانید با عسل و شیرین کننده ها آن را بنوشید.

اسطوخدوس

استفاده از دمنوش و عرقیات اسطوخودوس باعث ایجاد آرامش اعصاب و جلوگیری از استرس و اضطراب در افراد می شود. یک قاشق غذاخوری سنبله های خشک شده گل بنفش اسطوخودوس را در یک قوری ریخته و آبی با حدود 80 درجه دمایی (آب جوش نباشد) را به آن اضافه کرده و به مدت 15 دقیقه در حرارت غیرمستقیم این ترکیبات را قرار می دهیم تا دمنوش آماده شود.

اسطوخدوس

جینسینگ سیبری

دمنوش جینسینگ سیبری یکی از گیاهی هایی است که می تواند به میزان قابل توجهی استرس را کاهش دهد. محصولات جینسینگ اغلب بصورت خشک شده، پودر، کپسول و قرص در سرتاسر جهان فروخته می شوند.

شیرین بیان

دمنوش شیرین بیان در تسکین اعصاب بسیار موثر است و اثرات ضد افسردگی دارد. برای استفاده از دمنوش شیرین بیان یک قاشق چای خوری شیرین بیان آسیاب شده را همراه یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و به مدت ده دقیقه دم کنید، سپس آن را با نبات یا عسل مخلوط کرده و میل کنید.

مریم گلی

مریم گلی دم نوش گیاهی آرامش بخش است و به آرام کردن اعصاب کمک می کند. برای استفاده از خواص مریم گلی برگ های مریم گلی را با آب سرد بشویید و در قوری بریزید و آب جوش را به قوری اضافه کرده و 15 الی 20 دقیقه بگذارید دم بکشد.

مریم گلی

دمنوش به 

دمنوش به از دمنوش های عالی برای آرامش روحی و اعصاب راحت است. برای استفاده از خواص این دمنوش میوه به را بشویید و با رنده درشت آن را رنده کنید و بعد از رنده کامل داخل یک سینی ریخته و خشک کنید وسپس داخل تابه بریزید و روی حرارت کم قرار داده و مرتب هم بزنید تا تغییر رنگ دهد. سپس هر بار یک قاشق از آن را در قوری ریخته، مانند چای دم کنید و نوش جان کنید.

خوراکی ها و نوشیدنی ها برای آرامش اعصاب

نوبت به مواد غذایی و خوراکی رسید که برای این بخش هم طب سنتی پیشنهاداتی دارد شامل :

شکلات

هنگامی که به استراحت سریع نیاز دارید، یک تکه شکلات تلخ را شکسته تا سلامت مغز خود را تقویت کرده و استرس را کاهش دهید زیرا شکلات تلخ قند کمتری نسبت به شکلات شیری دارد.

شکلات

عسل

عسل به رفع اضطراب ، مبارزه با افسردگی و حتی محافظت از مغز کمک می کند پس آن را در چای ، قهوه بریزید یا مستقیم میل کنید زیرا خوراکی های شیرین انرژی بدن را بالا می برند.

انبه

انبه به دلیل داشتن ترکیبی به نام لینالول به رفع استرس و اضطراب کمک می کند پس می توانید آن را پس از کمی استراحت میل کنید.

آدامس

جویدن آدامس روشی آسان برای جلوگیری از استرس است و به طور بالقوه روحیه و بهره وری شما را افزایش می دهد.

آدامس

سوپ سبزیجات

سوپ هایی که حاوی سبزیجاتی مانند، گوجه فرنگی، فلفل سبز، هویج هستند، دارای ویتامین فراوان هستند و سبب بهبود سلامت بدن می شوند و با افزایش سلامتی و رفع مشکلات جسمی، اعصاب شما را نیز آرام می کنند.

شیر

شیر حاوی ماده ای به نام تریتوفان است که به تولید سروتونین ( حدود 43% ) کمک می کند. سروتونین موجب احساس لذت و کمک به خواب می شود. برای آرام شدن خود پیشنهاد می کنیم یک لیوان شیر گرم بنوشید.

کرفس

کرفس از سبزیجاتی است که بقراط به عنوان یک ماده نیرو بخش برای افرادی که از فشار عصبی رنج می برند، تجویز می کرد. مصرف روزانه کرفس سبب پایین آوردن فشار خون بالا و به دنبال آن اعصاب شما را نیز آرام می کند.

کرفس

جو دو سر

جو دو سر سبب جذب بیشتر تریپتوفان و تولید سروتونین می شود. سروتونین، یک ماده شیمیایی مغزی است که به بدن کمک می کند تا آرامش یابد. همچنین جو غنی از ویتامین B6 ( ویتامین ضد استرس) است.

ماهی

برخی ماهی ها مانند، ماهی خال مخالی، ماهی تن، ماهی سالمون، ساردین ها و شاه ماهی ها دارای اسید های چرب امگا 3 فراوان بوده و موجب افزایش سطح serotonin و سرکوب تولید هورمون های مرتبط با اضطراب مثل کورتیزول و آدرنالین می شوند.

موز

موز مملو از پتاسیم و منیزیم است و به عنوان آرامش بخش طبیعی ماهیچه و کاهش استرس های جسمی شناخته می شود. موز حاوی تریپتوفان بوده و باعث آزاد شدن سروتین در مغز می شود.

موز

آجیل

آجیل سرشار از منیزیم، سلنیوم، روی، ویتامین E و ویتامین B است و مصرف آنها به آرامش اعصاب کمک می کند اما برخی آجیل های شور دارای سدیم بالا بوده و برای سلامت شما مناسب نیست.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع تریپتوفان است و باعث آزاد شدن سروتین در مغز شده و آرامش بخش مغز است پس تخم مرغ را در رژیم غذاییتان بگنجانید.

قهوه

کافئین موجود در قهوه سبب کاهش استرس و موجب آرامش می شود پس قهوه بنوشید تا آرامش کسب کنید.

قهوه

توت های آبی و قرمز

بلوبری ها و توت های جنگلی به کاهش و ذفع مواد اضافی در بدن سرعت می بخشند و حس سرزندگی و آرامش را به بدن می بخشند زیرا حاوی یک ماده شیمیایی به نام والپروئیک اسید هستند که به طرز چشم گیری در تثبیت روحیه نقش دارند.

اسفناج

اسفناج منبع خوب منیزیم و مواد معدنی و سرشار از ویتامین B6 است که در حفظ و کنترل تعادل روحی ما موثر است.

دل و جگر

دل و جگر سرشار از ویتامین B12 است. کمبود این ویتامین امکان افسردگی را بالا می برد پس دل، قلوه و جگر برای رفع افسردگی موثرند.

چگر

پنیر پارمسان

پنیر پارمسان سرشار از تریپتوفان است که موجب تولید سروتونین که ضداسترس است، می شود. برای استفاده از خواص ضد افسردگی این پنیر آن را با گلوسیدهای پیچیده ای مثل انواع پاستاها و سبزیجات سبز سرشار از ویتامین B6 مصرف کنید.

غلات

مصرف غلات میزان سروتونین که همانند یک ضد افسردگی طبیعی عمل می کند را بالا می برد و به بدن انرژی می بخشد.

میوه های سرشار از ویتامین C

میوه های غنی از ویتامین C مانند کیوی، توت فرنگی، پرتقال و گریپ فروت برای آرامش اعصاب مفید هستند زیرا مغز برای تبدیل تریپتوفان به سروتونین نیازمند ویتامین C است.

توت فرنگی

برنج قهوه ای

برنج قهوه به تولید هورمون های آرامش بخش مانند سروتونین و ملاتونین کمک می کند و حاوی اسیدهای آمینه ضروری مانند گلوتامین، گلیسیرین و گابا است که در مبارزه با اختلالات ناشی از اضطراب می توانند کمک کننده باشند.

زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که نقش مهمی در ارتقا سلامت مغز و جلوگیری از اضطراب و استرس دارد.

مواد غذایی و خوراکی های دیگر برای کمک به آرامش

 1. آب گیلاس
 2. روغن نارگیل
 3. آواکادو
 4. سیب زمینی
 5. فلفل سیاه
 6. کلم بروکلی
 7. آلو

آلو

ورزش های مفید برای آرامش اعصاب

پیشنهاد بعدی، تمرینات و حرکات ورزشی است که به صورت مختصر مفید به آنها خواهیم پرداخت.

تمرینات اینتروال

تمرینات اینتروال به تمرینات سبک یا سنگین همراه با استراحت یا دوره های آرام سازی می گویند. تمرینات اینتروال ضربان قلب را بالا نگه داشته و شما را وادار به حرکت های متوالی و سریع می کند، بنابراین برای تسکین استرس عالی است. یک تمرین متوسط اینتروال، 30 دقیقه طول می کشد و زمان زیادی نمی خواهد.

ورزش بوکس

ورزش بوکس ورزشی ستیزه جویانه است و به شما اجازه می دهد احساسات قوی و گاها منفی را به احساسات مثبت تبدیل نمایید و راهی عالی برای تسکین استرس است.

ورزش بوکس

تمرینات آرامش اعصاب یوگا

یوگا به‎ آرام کردن روح و تقویت تمرکز، مشهور است اما چه نوع یوگا برای بهبود استرس بهتر است؟ اگرچه تقریباً همه کلاس های یوگا به آرامش ختم می شوند اما کلاس هایی که بر حرکت آهسته، ثابت، تنفس عمیق و کشش ملایم تأکید دارند ، بهترین راه برای کاهش استرس هستند.

 • ساتیاناندا نوعی یوگای سنتی است. این حالت های ملایم، آرامش عمیق و مراقبه را ایجاد می کند و آن را برای مبتدیان و همچنین هر کسی که هدف اصلی آن کاهش استرس است، مناسب می کند.
 • یوگای هاتا نیز روشی منطقی و ملایم برای از بین بردن استرس بشمار می رود و برای مبتدیان مناسب است. در هنگام انتخاب کلاس یوگا باید به دنبال تسکین استرس باشید.
 • یوگای قدرتی، با ژست های شدید و تمرکز بر تناسب اندام، برای افرادی که به دنبال تحریک و همچنین آرامش هستند، مناسب تر است.

تنیس

ورزش تنیس یک ورزش هوازی است که هورمون استرس را تنظیم کرده و ترشح اندروفین را که هورمون شادی و تنظیم خلق و خو است را در مغز تشدید می نماید، به همین دلیل اضطراب را کاهش می دهد و اعصاب خسته و فرسوده را آرام می کند.

ورزش تنیس

چرخاندن توپ تنیس

توپ تنیس را به آرامی زیر قوس پا خود بچرخانید، هنگامی که موقعیت حساس را پیدا کردید متوقف شوید تا فشار بیشتری وارد کنید.

 تمرینات آرامش عضلانی

در صورت داشتن سابقه اسپاسم عضلانی، مشکلات کمر یا سایر آسیب های جدی که ممکن است در اثر کشش عضلات تشدید شود، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

 1. از پاهایتان شروع و به صورت برسید، سعی کنید فقط عضلات مورد نظر را ماساژ دهید.
 2. لباس های گشاد بپوشید، کفش های خود را درآورید و راحت بنشینید.
 3. چند دقیقه وقت بگذارید تا نفس عمیق بکشید.
 4. وقتی آماده شدید، توجه خود را به پای راست معطوف کنید.
 5. به آرامی عضلات پای راست خود را تحت فشار قرار دهید و تا آنجا که می توانید فشار دهید و تا 10 شماره نگه دارید.
 6. پای خود را شل کنید، تمرکز خود را بر روی کشش از بین رفته و احساس لمس و شلی پای خود بگذارید.لحظه ای در این حالت آرام بمانید، نفس عمیق و آهسته بکشید سپس توجه خود را به سمت پای چپ معطوف کنید.

وزنه برداری

وزنه زدن، ناخوشی های مربوط به مفاصل را کاهش می دهد، عضلات را قوی نگه می دارد و قلب را هم تقویت می کند و موجب ترشح اندروفین های بیشتر در مغزشده و به تقویت روحیه کمک می کند. وزنه زدن، تمرینی موثر برای تبدیل انرژی منفی به مثبت است.

وزنه برداری

تمرین تنفس عمیق

 1. با کمر صاف و راحت بنشینید یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی شکم بگذارید.
 2. از طریق بینی دم انجام دهید طوریکه دست روی شکم بالا رود و دست روی سینه خیلی کم حرکت کند.
 3. از طریق دهان بازدم انجام دهید و در حین انقباض عضلات شکم، تا آنجا که می توانید هوا را بیرون دهید. هنگام بازدم باید دست روی شکم به داخل حرکت کند، اما دست دیگر باید خیلی کم حرکت کند.
 4. دم و بازدم را از طریق بینی و از طریق دهان ادامه دهید و سعی کنید به اندازه کافی استنشاق کنید تا شکم پایین و بالا رود.
 5. اگر هنگام نشستن به سختی نفس می کشید، دراز بکشید و یک کتاب کوچک روی شکم بگذارید و نفس بکشید تا هنگام استنشاق کتاب بالا برود و هنگام بازدم پایین بیاید.

مدیتیشن

نیازی نیست یک هفته را به این کار اختصاص دهید تا آرامش ایجاد کنید همچنین به پاک سازی کامل ذهن تان نیازی نیست زیرا با تکنیک های تجسم می توانید در کمتر از یک دقیقه مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن

قرار دادن سر زیر قلب

سر خود را بین زانوها قرار دهید یا بایستید و سر، بازوها را به سمت انگشتان پا آویزان کنید. قرار دادن سر در زیر قلب اثرات ترمیمی بر روی سیستم عصبی دارد و واکنش در برابر پاسخ جنگ یا پرواز را کاهش می دهد.

نگه داشتن نفس

در زمان اعصبانیت بیشتر تمایل دارید نفس خود را حفظ کنید این کار ممکن است استرس بدن را کاهش دهد زیرا حبس کردن نفس آرام و آهسته می تواند به آرامش شما کمک کند.

ایجاد کشش

برای بهره بردن از مزایای کشش نیازی به یک جلسه 90 دقیقه ای یوگا ندارید. می توانید این کار را هنگام ماندن در مکانی یا وقتی که در حال حرکت هستید انجام دهید.

حرکات کششی

تمرین جین شین جوتسو

تمرین جین شین جوتسو یک تمرین بسیار مفید و کاربردی است که استرس و اضطراب را درمان می کند و ذهن و بدن را در 5 دقیقه آرام می کند. این تمرین ها سبب آرام شدن سیستم عصبی ، تقویت سیستم گردش خون و از بین بردن نشانه های درد، اضطراب، استرس، خستگی می شود.

برای انجام این تمرین انگشت های دستها رابه ترتیب بگیرید و نفس های عمیق و طولانی بکشید مثلا انگشت شست دست چپ را بگیرید و 5 بار نفس عمیق بکشید و همین کار را برای انگشت های دیگر تکرار کنید و در نهایت کف دست چپ را بگیرید و 5 بار نفس عمیق بکشید.بعد از تمام شدن دست چپ تمام این مراحل را برای دست راست تکرار کنید.

پیاده روی

پیاده رویِ منظم تنش های عصبی را از گروه های عضلانیِ شما آزاد می کند. از بیماری های ناشی از استرس مثل مشکلات قلبی-عروقی، فشار خون بالا، کلسترول خون و دیابت نوع2 پیشگیری می کند. در کنار سلامتی، موجب اعتمادبه نفس بیشتر و استرس کمتر می شود.

بدنسازی

بدنسازی با ترشح هورمون اندورفین روحیه و خلق وقو را هم بهبود می بخشد.با انجام تمرینات بدنسازی می توانید جسم و روح قوی و سالم بسازید.

ورزش بدنسازی

پیلاتس

با پیلاتس ارتباط بین ذهن و مغزتان قوی تر می شود و آگاهیِ شما نسبت به حرکات بدنتان بیشتر خواهد شد. با تمرینات پیلاتس به قدری ذهنتان درگیر انجام درست حرکات می شود که کل دل مشغولی و استرس های زندگی از فکرتان محو خواهد شد.

تای چی

تای چی چوان که غالباً “مدیتیشن پویا” خوانده می شود، باعث افزایش انعطاف پذیری و تقویت انرژی می شود و به تعادل بهتر، خواب آرام تر و با کیفیت تر و افزایش آمادگی قلبی-عروقی کمک می کند.

روش های مدرن و تراپی ها برای آرامش اعصاب

نوبت به روش های مفید و موثر طب مدرن میرسد که امروزه به طور گسترده توسط متخصصان در مراکز تایید شده انجام می شود، روش هایی شامل: 

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم برای درمان بسیاری از بیماری های شایع مانند کاهش استرس، اختلالات خواب و ... است. با هیپنوتیزم درمانی می توان در نحوه تفکر برنامه ریزی مجدد نمود و ذهن را به روی ایده های جدید و فرآیند های فکری باز نمود. از هیپنوتیزم درمانی برای تقویت حس عزت نفس و اعتماد به نفس و ... استفاده می شود.

هیپنوتیزم درمانی

آب درمانی

شما نیاز به آب سرد و آب گرم دارید. حمام آب گرم میتواند به باعث افزایش جریان خون وآرام شدن ذهنتان شود. همچنین یک دوش کوتاه سرد برای آرامش اعصاب مفید است. دست و صورت خود را با آب خنک بشویید و مقداری را روی نبض خود بریزید.

آب سرد اثر انرژی بخشی دارد و بعد از افزایش درجه حرارت بدن ، می تواند شما را آرام کند. سونا نیز یک راه عالی برای کاهش تنش و استرس از بدن است و در نتیجه به ذهن استراحت و آرامش میدهد.

آفتاب درمانی

ضعف اعصاب اغلب به دلیل کمبود ویتامین D است. آفتاب درمانی راه دیگری برای درمان ضعف اعصاب است زیرا اشعه های خورشید به بدن کمک می کند تا ویتامین های D بیشتری تولید کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پاسی از روز چه بطور مستقیم و چه غیر مستقیم کمبود ویتامین د را جبران می کند.

طب فشاری

وقتی استرس دارید، طب فشاری ممکن است به کاهش آن کمک کند.طب فشاری مانند طب سوزنی است و هدف آن تحریک فرآیند بهبودی طبیعی بدن است. با استفاده از انگشتان خود دو قسمت را در محل عضلات گردن خود به جمجمه پیدا کنید و به مدت 15 ثانیه محکم فشار دهید تا تنش گردن برطرف شود.

طب سوزنی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی روشی است که به کاهش تنش و ایجاد آرامش کمک می کند.

 1. موهای خود را به آرامی بکشید تا احساس کنید پوست سر کمی بلند می شود، این کار را با ماساژ سبک پوست سر انجام دهید.
 2. به جای جمع کردن دستان با نگرانی در عوض کمی متفاوت رفتار کنید فقط یک ماساژ پنج دقیقه ای با دست می تواند به رفع اضطراب کمک کند. کرم مورد علاقه خود را به کف دست بمالید و همه مفاصل را ماساژ دهید. مشت های خود را ببندید و سپس بازکنید.
 3. برای ماساژ دادن عضلات خود، مقدار کافی روغن بادام یا کنجد را کمی گرم کنید و نیم ساعت قبل از رفتن به حمام آن را روی بدن خود ماساژ دهید و این کار را هر روز تکرار کنید.
 4. ماساژ عضلات پشت گردن و شانه های خود به آرامی و به مدت 5 دقیقه اعصاب شما را آرام می کند.
 5. برای دستیابی به نتیجه مطلوب نقاط دیگر بدن مانند شقیقه، پیشانی، چانه، بینی، ابرو و… را نیز به ترتیب ماساژ دهید.

آروماتراپی یا رایحه درمانی

رایحه های تسکین دهنده با تحریک گیرنده های بینی که به بخشی از مغز ارتباط دارند، احساسات را تنظیم می کنند. برای انجام این روش مواردی باید رعایت شود که شامل: 

 • مقداری روغن اسطوخودوس، کندر یا هر روغن دیگری که دوست دارید را داخل دستگاه بخار بریزید و آن را تنفس کنید.
 • تحقیقات نشان می دهد بوییدن میوه های معطر مانند سیب تازه، لیموی تازه و پرتقال می تواند به کاهش علائم اضطراب و بهبود خلق و خو کمک کند.
 • بوییدن گیاهان دارویی خوشبو و آرامبخش مانند وانیل، اسطوخودوس، برگ چای، گل رز و … هم استرس و اضطراب شما را از بین می برد.
 • گلدان هایی را در نزدیکی فضای کار خود یا اتاق نشیمن نگه دارید و هر زمان استرس دارید، آنها را ببوید.

آروماتراپی

موسیقی درمانی

مطالعات نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی مزایای آرام بخشی دارد. از موسیقی درمانی برای بازیافت، نگهداری و تقویت سلامت جسمی و روحی و عاطفی استفاده می شود. موسیقی آرام و ملایم می تواند با ترغیب کردن مغز به آرامش، به کاهش فشار خون و هورمون های استرس کمک کند پس لیستی از آهنگ های مورد علاقه خود داشته باشید و در مواقع لزوم به آن گوش دهید.

کمک از پزشک

برای آرامش اعصاب خود در صورتی که عصبانیت و یا استرس شما غیر قابل کنترل است، از یک مشاور یا روانشناس متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

راه کارهای موثر دیگر مردم دنیا برای آرامش اعصاب

مردم دنیا علاوه بر آنچه در قسمت بالای این بخش از نمناک تحت عنوان روش های آرامش اعصاب خواندید، روش های دیگری را برای رهایی از استرس و فشار عصبی انجام می دهند که شامل: 

تمرین ذهنی تجسم

تجسم خلاق یک تمرین تمرکز ذهنی است، این تکنیک شامل تصور ذهنی آنچه می خواهید در زندگی تان اتفاق بیفتد یا احساس تان است به این ترتیب استرس را به سرعت از بین می برد.

تجسم ذهنی

بستن چشم ها

کمی تاریکی می تواند باعث نادیده گرفتن عوامل خارجی دردسر ساز شود به همین ترتیب ممکن است وقتی چشمان خود را باز می کنید عوامل استرس زا، کمی متفاوت به نظر برسد.

وقت گذراندن با حیوانات

وقت گذراندن با حیوانات به ترشح اکسیتوسین در بدن که باعث بهبود روحیه و وضعیت روحی مثبت در افراد می شود، کمک می کند. داشتن یک حیوان خانگی با مسئولیت دادن به شما، مجبور کردن شما به فعالیت بیشتر و در عین حال بخشیدن یک همنشین به شما، سبب کاهش استرس و بهترشدن روحیه می شود.

یافتن اوقات تنهایی

گاهی برای رسیدن به آرامش به تنها چیزی که نیاز است یافتن زمانی برای تنهایی ست.

تنهایی

بالا نگه داشتن پاها

اگر تمام روز را می نشینید پاها را به دیوار بزنید اینکار باعث جوان شدن ماهیچه ساق پاها و موارد دیگر می شود. اثرات ترمیمی می تواند به تسکین بدن و ذهن کمک کند.

بالا بردن ضربان قلب

شلوغی و فشار در طول روز می تواند احساس خستگی در شما ایجاد کند که با جریان یافتن خون و آندورفین می توان نیروی تازه ای برای انجام کارها به شما ببخشد.

یادداشت برداری

نوشتن احساسات روی کاغذ ، اقدام مناسبی برای خالی کردن آنچه در ذهن است بشمار می رود پس در مورد بدهی، نگرانی های شغلی یا حتی در مورد همسر خود بنویسید زیرا دیدن کلمات ممکن است دیدگاه جدیدی برای شما ایجاد کند.

یادداشت برداری

حل کردن جدول

اگر احساس اضطرب و پریشانی دارید می توانید برای بهبود تمرکز و رهایی از استرس به حل جدول یا بازی های فکری بپردازید.

خندیدن

هیچ چیز به اندازه خنده باعث بهبود خلق و خو نمی شود و بهترین دارو ست.

تعامل با دوستان

گفت و گو با دوستان می تواند مقدار زیادی از فشارهای روحی شما را کم کند. اگر مدت زمان زیادی است که تحت فشار قرار گرفته اید، دیدار وبیان احساسات با دوستان بسیار نجات بخش است.

آرامش اعصاب در کمتر از 5 دقیقه ؛ سنتی و مدرن

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ف.ن
برچسب : آرامش اعصاب
وبگردی