موانع ثروتمند شدن
عواملی زیادی مانع ثروتمند و موفق شدن ما می شوند اما با آگاهی از اصلی ترین موانع برای رسیدن به ثروت و رفع و جلوگیری از آن ها میتوان به موفقیت دست پیدا کرد.

اصلی ترین موانع موفقیت و ثروتمند شدن

همه ما دوست داریم که از سطحِ کافی موفقیت و ثروت بهره مند باشیم؛ اما تعداد کمی از ما می توانیم یک زندگی پر از راحتی و خوشحالی را تجربه کنیم. به نظر شما چرا این اتفاق می افتد؟ دلیل اصلی و بزرگ ما این است که با پول رابطه سالمی برقرار نمی کنیم. در واقع باور، طرز فکر و عادات مردم در مورد پول در سنین جوانی مانع از این می شود که بتوانند ثروت تولید کنند و از آزادی و رهایی مالی بهره مند باشند. اما خبر خوب اینجاست؛ زمانی که شما بتوانید در عادات و رفتارتان رابطه خوبی را با پول برقرار کنید، به این مسئله غلبه کرده و در نهایت می توانید پولی بیش از حد نیاز وارد زندگی تان کنید که همیشه در رویاهای تان به آن فکر می کردید.

در این قسمت از نمناک قصد داریم این موانع بزرگ را به شما معرفی کنیم که باعث می شود از تجربه موفقیت و ثروت دور باشید؛ سپس به شما راه حل معرفی می کنیم.

مانع اول:باور محدود کننده

اولین چیزی که باعث می شود به ثروت نرسید، باورهای محدود کننده در مورد پول است. شاید در دوران بچگی شما را تشویق می کرده اند که مثلاً باور کنید در دنیا به اندازه کافی پول نیست یا پول از درخت رشد نمی کند یا زیاد پول خواستن علامت خودخواهی است یا پول ریشه رفتار های شیطانی است.

این باورها در دوران بچگی تا دوره جوانی هم با ما همراه بوده و روی موفقیت مالی ما اثر گذاشته است. اگر فکر می کنید که پول ریشه رفتار های شیطانی بوده و خبیث است و زیاد پول خواستن نشانه خودخواهی است، احتمالاً از ثروتمندی فاصله زیادی دارید.

پول در کودکی

در چنین شرایطی باید چه کار کرد؟

طرز فکرتان را تغییر دهید

اگر می خواهید به آزادی از لحاظ مالی برسید، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که طرز فکر خود را در مورد پول تغییر دهید. بگذارید یک پروسه راحت به شما معرفی کنم که در وهله اول آن را انجام دهید.

باور محدود کننده خود را روی یک تکه کاغذ بنویسید؛ به عنوان مثال باور محدودکننده شما ممکن است این باشد که هنرمندان واقعی به پول فکر نمی کنند یا من لایق ثروتمند شدن نیستم. با خودتان صادق باشید و دقیقاً مشخص کنید که چه باوری دارید و این باور چه احساسی به شما می دهد.

زمانی که باور منفی خود را روی کاغذ نوشتید، همه دلایلی که این باور غلط است را هم روی کاغذ یادداشت کنید. به عنوان مثال این که باور دارید هنرمند واقعی به پول فکر نمی‌ کند، از کجا ریشه دارد؟

حال این باور منفی خود را با حقیقت اصلی جایگزین کنید. مثلاً این گونه بنویسید:مردم برای اثر هنری که دوست دارند پول می دهند. حتی ممکن است برای یک اثر هنری میلیون ها تومان پول پرداخت کنند.‌

یا این که باور خود را اینگونه تغییر دهید:من آدم خوبی هستم و زمان زیادی را صرف کمک کردن به دیگران می کنم. من ارزش زیادی دارم و همیشه هر کاری را برای بهتر شدن شغل و کارم انجام می دهم. پس لایق ثروتمند شدن هم هستم.

از جملات تاکیدی استفاده کنید

باور جدید را شبیه به یک جمله تاکیدی در بیاورید و چند بار در طول روز با خودتان تکرار کنید تا ذهن خودآگاه طرز فکرش در مورد پول تغییر کند. شما همچنین می توانید این کاغذ ها و نوشته ها را پرینت بگیرید و آن ها را روی آینه اتاق تان بچسبانید یا روی در یخچال یا کنار کامپیوتر قرار دهید.

جملات انگیزشی

در نهایت یک جمله مثبت بنویسید که خلاف باور منفی قبلی ‌تان است و بر اساس استدلال، آن را در مرحله 2 به اثبات برسانید. به جای اینکه بگویید هنرمند واقعی به پول فکر نمی‌ کند، خودتان بگویید من یک هنرمند واقعی هستم، هنر هم برایم ارزشمند است و لایق دریافت ثروت زیادی هستم.

یا به جای اینکه بگویید من لایق ثروتمند شدن نیستم، بگویید من آدم خوبی هستم که خیلی سخت تلاش می کنم و برای دیگران ارزش قائل می شوم و ارزش پول زیاد هم در من وجود دارد؛ سپس این باور جدید را چندین بار در طول روز و حداقل به مدت یک ماه تکرار کنید. این یک راه قدرتمند برای ایجاد ذهن آگاهی در مورد پول و ثروت است.

مانع دوم:داشتن تنها یک منبع درآمد

دومین مانع بزرگی که باعث می‌ شود افراد پول زیادی به دست نیاورند، این است که تکیه آنها فقط روی یک منبع درآمد است. به عنوان مثال اگر شغلی دارید که خیلی درآمد بالایی ندارد و جای رشد و پیشرفت در آن خیلی کم است و این تنها منبع درآمدی شماست، بدانید که در به دست آوردن ثروت دچار چالش می شوید.

بنابراین یا باید به سراغ یاد گرفتن مهارت جدید باشید و به شغل دیگری مشغول شوید که درآمد بالاتری دارد یا این که منبع درآمد خود را افزایش دهید تا ثروت بیشتری جمع کنید؛ به عنوان مثال اگر شما معلم پایه دبیرستان هستید، احتمالاً میلیونر شدن یا حتی مولتی میلیونر شدن فقط با درآمد معلمی برای تان امکان پذیر نیست، زیرا فقط یک منبع درآمد دارید که نمی توانید میلیونر شوید.

به طور مثال؛ می توانید در فصل تابستان که مدارس تعطیل است، به دنبال انجام یک کار جدید بگردید یا سعی کنید که روی مسکن سرمایه گذاری کنید. یاد بگیرید که چگونه پول تان را در جهت ایجاد پول بیشتر به کار بگیرید؛ همچنین می‌ توانید وارد سرمایه گذاری های مطمئن شوید یا پول خود را داخل خرید و فروش بیندازید و یا کلاس خصوصی در دوران تعطیلات یا آخر هفته برگزار کنید.

راه‌ های زیادی برای پول درآوردن وجود دارد. اگر می‌ خواهید از لحاظ مالی وضعیت خوبی داشته باشید، باید همه گزینه ها و منابع درآمدی مختلف را بررسی کنید و ثروت را به سمت خودتان بکشانید.

جذب پول

مانع سوم:بی سوادی اقتصادی

سومین مانع برای رسیدن به موفقیت و ثروت، بی سوادی اقتصادی است؛ یعنی شما نمی دانید که باید چه کار کنید، چگونه مدیریت کنید و پول خود را در چه جهتی استفاده کنید. اگر می خواهید ثروتمند باشید، باید سواد خود را در این باره بالا ببرید.

فرض کنید می خواهید نانوا شوید. شما باید یاد بگیرید که چگونه نان و خمیر درست کنید. باید بدانید که دقیقاً باید با آرد، نمک و مخمر چه کار کنید تا نان تان بهتر از آب در بیاید.

پس اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید یاد بگیرید که چگونه با پول رفتار کرده و آن را مدیریت کنید و رشد دهید. باید بدانید که می خواهید با چک ها، قبض‌ ها، پس انداز ها و سرمایه گذاری های خود چه کار کنید.

یکی از راه های افزایش سواد اقتصادی، این است که یاد بگیرید چگونه بودجه مالی خود را گسترش داده و به آن پایبند باشید. بودجه بندی مالی به شما اجازه می دهد تا حواس تان به حساب و کتاب تان باشد و‌ بفهمید که پول از کجا می‌ آید، به کجا می‌ رود و چقدر باید برای هزینه های ماهانه خود خرج کنید.

این موضوع بسیار مهم است، زیرا زمانی که آن را یاد بگیرید، متوجه می شوید که در چه جاهایی خیلی زیاد خرج کرده‌ اید و از ولخرجی جلوگیری می کنید و پول خود را برای آینده سرمایه گذاری می کنید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که اهداف مالی را به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه برای خودتان مشخص کرده‌اید تا بفهمید که چقدر درآمد دارید‌‌، چقدر خرج می کنید و چه قدر پس انداز می کنید. زمانی که اهداف مشخص و واضحی داشته باشید، احتمالاً برای آن ها بیشتر برنامه ریزی می کنید و سریع تر به آن دست خواهید یافت.

برنامه ریزی مالی

مانع چهارم :داشتنِ بدهی

چهارمین مانع برای ثروتمندی، داشتن بدهی است. اکثر ما در دنیای امروزی زیر بار قرض و بدهی هستیم. فشاری که بعد از پرداخت بدهی از روی ما برداشته می شود، با هیچ چیز قابل مقایسه نیست بنابراین اگر می خواهید ثروتمند شوید، اولین اولویت باید پاک سازی همه بدهی ها و جلوگیری از خرج و مخارج غیر ضروری باشد.

باید تفاوت بین بدهی خوب و بدهی بد را یاد بگیرید. بدهی خوب پولی است که آن را از شخصی می گیرید تا آینده خود را ارتقا دهید و یک راه مشخص هم برای انجام این کار دارید؛ به عنوان مثال از کسی پول قرض می گیرید تا یک وسیله بخرید که می دانید در طول زمان با آن پول در می آورید و پیشرفت می کنید.

اما بدهی بد پولی است که باعث رشد و پیشرفت تان در آینده نمی شود و فقط هزینه شما را می پردازد. به عنوان مثال پول قرض گرفتن از کسی برای خریدن یک ماشین با برند جدید، به پول شما اضافه نمی‌ کند، بلکه فشار مالی را روی تان افزایش می دهد.

مانع پنجم:استفاده نکردن از پیشنهاد افراد موفق

در نهایت پنجمین مانع که ما باعث جلوگیری از ثروتمندی و موفقیت افراد می‌ شود، این است که از دیگران برای ثروتمند شدن پیشنهاد دریافت نکرده و کمک نمی گیریم در حالیکه این عادت اکثر افراد موفق است.

اما باید بدانید که انجام این کار هیچ اشکالی ندارد. شما می توانید از دیگران درخواست کمک کنید. شاید خیلی‌ ها باشند که از کمک کردن به شما احساس خوب و لذت بخشی داشته باشند و به اندازه کافی بتوانند به شما مشاوره دهند. مشاور اقتصادی داخل بانک هم قطعا خوشحال می شود که به شما کمک کند؛ پس می‌ توانید شرایط مالی خود را با یک فرد قابل اطمینان و دارای تجربه در میان بگذارید و از او کمک بگیرید.

چیزی که جلوی ثروتمند شدن همه مون رو میگیره

517
این مطلب مفید بود ؟170
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی